ako zistim kedy ma reprak dost?

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

martin286
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 04 Sep 2014, 20:17
Bydlisko: Rimavská Sobota

ako zistim kedy ma reprak dost?

Príspevok od používateľa martin286 » 09 Dec 2015, 09:06

ahojte, chcem sa konkretne, ze ako sa pejavuje (ake zvuky to vydava) ked cievka repraku naraza na dno,resp. vyskakuje az moc dopredu aj z membranou. ze ako to zistim, aby som hned mohol stiahnut volume ak sa mi to stane. diky za radu.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: ako zistim kedy ma reprak dost?

Príspevok od používateľa Merak » 09 Dec 2015, 09:15

chrapčí, chrčí, membrána už len tak buble
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
MAT555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 03 Nov 2014, 19:21
Bydlisko: Bardejov

Re: ako zistim kedy ma reprak dost?

Príspevok od používateľa MAT555 » 09 Dec 2015, 09:26

Môžem len suhlasiť s Merakom začne chrcat,neda sa to počuvať ....proste uz to nema čisty zvuk ....
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: ako zistim kedy ma reprak dost?

Príspevok od používateľa Milos66 » 09 Dec 2015, 09:37

Ak sa ti stane, že cievka niekde narazí, tak už nemusíš mať žiadne obavy. Ten reprák bude mať 100% po živostnosti.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

martin286
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 04 Sep 2014, 20:17
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: ako zistim kedy ma reprak dost?

Príspevok od používateľa martin286 » 09 Dec 2015, 21:42

tak ale najprv zacne chcrcat a to uz uberiem potom volume,ci moze narazit na dno len tak bez vystrahy bez chrcania?
0

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Re: ako zistim kedy ma reprak dost?

Príspevok od používateľa bobor1992 » 09 Dec 2015, 21:46

Ak nie si totálny retard, tak to zbadáš hned :lol:
Ak preťažíš výškový, tak to nemáš šancu rozoznať, len ti zrazu vypadnú výšky a zacítiš smrad. A čo sa týka basového: Snáď vidíš aj voľným okom, že membránu už ide vyrvať zo zavesenia...
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1375
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: ako zistim kedy ma reprak dost?

Príspevok od používateľa TomasNM » 09 Dec 2015, 22:38

Chlapi,bacha!
So stupajucum promile sa aj sluch odobera inym smerom a potom je tazsie pocut to chrcanie. :)
Treba to naladit triezvym uchom a opitemu zabranit v dalsej manipulacii s max.hlasitostou.
0

martin286
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 04 Sep 2014, 20:17
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: ako zistim kedy ma reprak dost?

Príspevok od používateľa martin286 » 10 Dec 2015, 11:21

Tomas, presne tak to zvyknem robit... potenciometre otocim tak, ze ked je naplo volume v pc tak je maximum co edne zvladnu.. pritom potenciometre su otocene napr. na trsitvrte hej. a zosik dam z dosahu ludi, lebo ked kazdych 5 minut niekto pride k pc pusti si svoju oblubenu pesnicku a automaticky volume v pc da na 100%, reve to tak ze nerozoznas co sa spieva v piesni, a dotycny este hlada kde sa da este viacp ridat :mrgreen: , tak to je fakt masaker...
0

Používateľov profilový obrázok
Michal02
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 14 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Dunajská Streda
Vek: 64

Re: ako zistim kedy ma reprak dost?

Príspevok od používateľa Michal02 » 10 Dec 2015, 14:32

Martin286 ja by som si Tvoju otázku dovololil pozmeniť takto: Ako zistím, že koľko môžem naložiť na korbu nákladného auta bez jeho poškodenia? Odpoveď:
1)Treba poznať technické parametre ako nosnosť, výkon motora.
2)Sledujem aj vizuálne pôsobenie záťaže, pruženie, naklonenie atď.
3)Počujem sluchom záber motora, či sa netrápi atď.
4)Poznám cestu jeho kvalitu, stúpania a iné.

Nevravím že rovnako, ale podobne sa treba zachovať aj v prípade reproduktorov

1) Poznám základné technické parametre ako zaťažiteľnosť, impedanciu,frekvenčný rozsah...adekvátny zosilovač.
2) Ak je viditeľné, tak badám neúnosné vychyľovanie membrány
3) Sluchom počujem skresľovanie a iné pazvuky.
4) Viem a poznám kvalitu signálu, hudby, dynamiku,zastúpenie basových tónov atď.
Body 2) a 3) nemusia, ale môžu byť v niektorých prípadoch kritické až nezvratné.
:D
0

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: ako zistim kedy ma reprak dost?

Príspevok od používateľa Feneon » 10 Dec 2015, 14:34

inak, niekedy keď tomu "vykúriš" a reprák začne chrčať, aj si myslí človek že reprák "nestha", lenže to zdroj nestíha.

alebo aj dochádza k limitácii keď preserieš max. vstupnú úroveň zosilňovača. Pri kombinácii PC a zosilňovača je to myslím veľmi častý jav (nesprávnym nastavením hlasitosti)
0

martin286
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 04 Sep 2014, 20:17
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: ako zistim kedy ma reprak dost?

Príspevok od používateľa martin286 » 10 Dec 2015, 14:48

Feneon, v kazdom pripade to hned stisujes,lebo sa to neda pocuvat proste 8) ,takze ci nestiha repro,alebo zosilovac alebo cokolvek tak to stisis loicky,lebo sa to neda uz zniest...
Michal,teba by som sa chcel este opytat, ohladom tej vychylky membrany - aka to je prilis velka/neunosna? proste definuj neunosna :lol: , vies, nemam paru ako moc sa moze az ten reprak vychylovat,cize nemam s cim porovnat :confused:
0

Používateľov profilový obrázok
Michal02
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 14 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Dunajská Streda
Vek: 64

Re: ako zistim kedy ma reprak dost?

Príspevok od používateľa Michal02 » 10 Dec 2015, 15:06

Je síce pravda, že počas prevádzky sa výchylka nedá presne určiť, takýto údaj o maximálnej výchylke udáva výrobca. U basového repráku, hlavne s mäkším závesom to vidieť celkom dobre, ale v prvom rade zvukový prejav by mal byť prvoradým varovaním preťaženia, ide to jedno s druhým u výškačov je to len sluchom v amatérkych podmienkach. Písal som o adekvátnom zosíku, to znamená je impedančne a výkonovo zosúladenú zostavu.Zvukár musí vedieť čo si môže dovoliť vydolovať z toho, predsa si nebudem dávať všetko na "pecky" a trhať si uši skresleným a nezáživným vnemom.
0

martin286
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 04 Sep 2014, 20:17
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: ako zistim kedy ma reprak dost?

Príspevok od používateľa martin286 » 10 Dec 2015, 19:09

nasiel som toto video, hodte si to na 3minutu.
https://www.youtube.com/watch?v=L7k-ToULNss
tomu repraku naraza cievka o dno ci sa to neda urcit,resp. keby narazila ako ste napisali tak je hned po nom? alebo ako je reprak dimenzovany-nema on nahodou este nejaku rezervu,ze ked je membrana uplne v najnizsej moznej polohe, tak cievka je este stale nejaky milimeter nad dnom?
0

Používateľov profilový obrázok
Michal02
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 14 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Dunajská Streda
Vek: 64

Re: ako zistim kedy ma reprak dost?

Príspevok od používateľa Michal02 » 10 Dec 2015, 20:47

No s bohom, utrpenie ako na kríži. :crying: Former s cievkou je nastavený tak, aby v medzere sa bohybovalo čo najviac v homogénnom magnetickom poli, to znamená, výchylka je obmedzená jednak okrajom membrány, jednak tuhosťou strediacej vlnky.Former nie je taký dlhý, aby narážal do dna magnetu, dĺžka je podľa cievky z hľadiska zníženia zotrvačných síl čo najkratšia. Výchyla je daná celkovým zdvihom membány ,teda smerom dovnútra+von.Mechanicky nepoškodený reproduktor laicky sa dá zistiť opatrným opakovaným zatlačením membrány čistými prstami v rukaviciach, keď cítiť odpor, nesmelo by drnčať, ani do ničoho narážať, alebo výkonovým generátorom kmitočtu. na nízkej frekvencii.Ako som písal celková výchylka je obmedzená tuhosťou závesov membrány.Iná je otázka kmitov ohľadom ozvičnice, tam sa menia silové a fázové pomery vplyvom tlakov vzduchu,rozmiestnenia a pod.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: ako zistim kedy ma reprak dost?

Príspevok od používateľa Wili » 11 Dec 2015, 00:09

Pridam sa k diskusii.... inak nie vždy sa dá odhadnúť kedy má reproduktor dosť, napr. sú profi reproduktory, ktoré ak majú dobrú ozvučnicu jediným ich limitom je možnosť chladenia cievky a odvedenia odpadového tepla preč. Chrčaním ani Xmax sa nedá zistiť kedy ma reproduktor dosť. To že chrčí môže znamenať jednoducho že prekračuje svoje Xmax (to sa dá ošetriť subsonickým filtrom), alebo tým že limituje zosilňovač (to je ten horší prípad).

Ak je zosilňovač predimenzovaný a signál správne ošetrený niektoré fakt kvalitné reproduktory bez problémov zvládnu aj omnoho väčší príkon aký majú deklarovaný bez akýchkoľvek náznakov chrčania alebo prekračovania Xmax. Samozrejme nie dlhodobo po dobu niekoľkých hodín vkuse, ako som spomínal limitom je odvádzanie tepla/resp. priemer cievky.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok