Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1029
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa budvar10 » 06 Máj 2024, 10:34

Pre 2020 +-18V nie je veľa, pre 2010 je to úplne na limite.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa Amaterr » 06 Máj 2024, 10:37

Ak by dnes prisiel ´ ten toroid by som mu dal ...mrzi ma to , som sa unahlil , na striedavom je naprazno az 18V a na kondiku tiez naprazno je skoro 22V ´ podla katalogu je to vela :(´ ale v sieti mam skoro 240VAC . Nuz asi by to nepomohlo , ale ak by bol problem v trafe ... nasiel som EI /Dubnica/ ´ nejaky trafacik ´ 2x16V ´ 2x1,3A ...tiez poslabsi ...
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 06 Máj 2024, 13:56

cryo napísal:
05 Máj 2024, 15:13
No, takže zosík je poskladaný. Prikladám aj fotečky. Funguje, nekmitá, ale od určitého bodu prestane zosilňovať jednu polvlnu - je odstrihnutá a teda aj signál skreslený. Skúšal som všeličo, ale vyzerá, že MDAčka šarapatia. A teraz je tu taká otázočka - kúpiť NOS TDA2020 alebo MDA2020 z neskorej výroby, alebo nahradiť niečim iným? Prosím, odporučte mi, čo je lepšie. Bol by som tiež rád, keby sa o tom ešte dalo povedať "hi-fi".
ze hento hod cele do smeti a postav si normalny zosik

....ludia ako vazne, co vas vedie k tomu drzat taketo 40 rocne veci. je tu kopa prispevkov kde clovek nevie ci dotycny chce pomoct s elektronikou, alebo s odvozom odpadu do zberneho dvora.
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1158
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa Atlan » 06 Máj 2024, 14:53

Trafo z pluta ci merkuru? To nema nahodou 2x15V

Inak pri +-12V sa tie mda nezacinaju chovat divne?
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa Amaterr » 06 Máj 2024, 14:58

Ak je to na mna ´ na stitku je 2x16 ´ symetrickych ´ ale som to nedal pod napetie ...
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1122
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa cool-zool » 06 Máj 2024, 16:02

To ,,Tribec Zacks,, v treťom mojom príspevku som o tom písal , ale on chcel tento poskladať a vyskúšať !
Tak to poskladal a vyskúšal , a prišiel na to že to nie je OK !? Všetka česť , že sa tomu venuje a chce niečo dokázať a to , že mu to nefunguje ako má , a hľadá , snaží sa to opraviť a popri tom niečo naučiť je tiež chválu hodné .... Všetci sme nejako začínali aj keď súhlasím s tebou . že do tohto by som viac veľmi neinvestoval , no na získanie skúseností a zábavku to beriem a prajem nech sa mu to podarí dokončiť tak aby s tým bol spokojný....
Možno na ďalší projekt si vyberie niečo novšie , vhodnejšie , lepšie a bude vedieť aspoň porovnávať !
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 06 Máj 2024, 17:46

sry ak ten moj koment bol trochu drsny a nevhodny. urcite nechcem nikoho nijak demotivovat, prave naopak. ja len ze doba trochu pokrocila a kvalita komponentov je v dnesnej dobe niekde uplne inde atd. kazdopadne drzim palce aby sa podarilo vyriesit. (a bez dalsieho frflania)
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1029
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa budvar10 » 06 Máj 2024, 18:10

Môže si ten zosilňovač aj kúpiť hotový. Napr. bazárovka do 120-150e, jazdenka ale absolútne špičková, netreba nič montovať, pájkovať, merať a aj trafo tam bude. Parametrami bude na míle vzdialený. Zetawatt, ako sa hovorí, neuvidí ani koncové svetlá.
:thanks:
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5713
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Máj 2024, 18:21

Ako..stále mi voľajako nejde to... že napr. v MGF B113 s nesymetrickým napájaním a neskôr V B115 so symetrickým tie integráky hrali normálne ..a posr--atý zosilňovač "Zetawat" niečo "Také" nerobí dobre??
Tam bude len nejaká kktina.. možno zvod na spätnoväzbových kondíkoch..ale zase na oboch kanáloch rovnako ?? .. To asi nie!!
- nemáš tam náhodou vadnú diódu v usmerňovači ?? Lebo aj keď si tam naimplantoval napäťia z lab-zdrojov s rovnakým výsledkom..mal si odpojený usmerňovač na doske ?? To napätie predsa nemôže len tak pre-nič - za nič len tak spadnúť...Pozeral som schému zetawatu a operáky sú napájané cez "veľké" odpory tie tak nezaťažia napájanie, ale ten koncák, keď má dať výkon a tá prdnutá dióda je vstave "polo-prierazu" (sa mi to už stalo) obmedzí výstupné napätie nie len z trafáku, ale aj na výstupe..."s cudzím napätím"..niečo ako zenerka...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa Amaterr » 06 Máj 2024, 18:28

Mozno rodicia su radi ´ ze sa niekde po veceroch netula s vlajkami a nemusia mu dat ako studentovi 150 ojro ´ na nejaku kravinu ´ co ho mozno o rok prestane bavit ... ze sa s niecim hra ked ma naladu a cas ´ co od niekoho dostal a ked ho to prestane bavit a vytrapi sa ´ jednoducho to hodi do kosa ´ ale skusenosti mu ostanu ... ked nic ine aspon sa naucit citat schemy a nauci sa mozno nieco pre skolu ´ co ho v skole nenaucia . :)
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
cryo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 17 Dec 2022, 01:55

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa cryo » 06 Máj 2024, 18:32

@cool-zool Presne tak :) V podstate experimentujem s tým, čo som dostal a čo som mal po ruke. Ak to pôjde, tak to pôjde a budem len rád. V podstate v mojom veku (17) sa takýmto veciam skoro nikto nevenuje a mňa celkom fascinuje historická elektronika, hlavne, keď funguje ako má. Proste sa mi to páči a príde mi to trochu nezvyčajné. Toto nie je prvý zosilňovač, čo opravujem a rovnako, ako predtým som sa aj teraz niečo nové naučil :yawinkle:
2
Obrázok 2

Používateľov profilový obrázok
cryo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 17 Dec 2022, 01:55

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa cryo » 06 Máj 2024, 18:37

Každopádne dnes som sa o tomto mojom zosilňovači rozprával s jedným učiteľom a dohodol som sa, že to v piatok donesiem do dielní a pomôže mi to premerať a skontrolovať (tentokrát už na serióznejších prístrojoch). Tak snáď niečo potom zistíme :)
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 435
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 06 Máj 2024, 18:43

Nepotrebuješ serióznejšie prístroje...chlapi čo ti tu radili by to opravili/identifikovali závadu s 5€ multimetrom a tým skopom čo máš.
0

Používateľov profilový obrázok
cryo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 17 Dec 2022, 01:55

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa cryo » 06 Máj 2024, 18:59

@mr.dred Mal som ten usmerňovač zapojený. To by inak mohla byť príčina. Snáď si k tomu budem môcť ešte niekedy pred piatkom sadnúť a pomerať to tam.

@Atlan to trafo neviem, k čomu pôvodne bolo. Ale nemalo spájkované vývody, takže je asi nové. Daroval mi ho Amaterr. Nižšie som s napätím ísť neskúšal, ale skúšal som ísť na +-17V a bolo to rovnaké.

@Amaterr tiež mám v sieti okolo 240VAC. To už je asi celá Bratislava takto vysoko... Ale trafom to asi nebude, to je inde problém, lebo hentak čudne sa to správalo aj z regulovaných zdrojov. Trafo, si myslím, že je celkom postačujúce.

@budvar10 pre originálne TDA to možno nie je veľa, ale v samotných tých verziách Zetawattov je rozdiel aj v napájacích napätiach. V tom novšom (1420) je nižšie (tipujem, že to ľuďom odchádzalo? Možno je to aj tým, že Zetawatt, jeden ani druhý, nemá nijak riešené tlmenie špičiek - vyslovene sa o tom píše v katalógu, že to treba clampnúť zenerkou alebo podobne) Inak tie MDA2010, čo som dostal sú z 1983, tak som zvedavý, čo to bude robiť, ak to tam nakoniec dám. Inak ja som sa práve bál, že tie kondenzátory zväčšia tú spičku, lebo už ako som vyššie spomínal, podľa katalógu by tam mali byť aj zenerky alebo niečo podobné.

@Dolfi kondy sú 5000uF na každej vetve - o tisícku viac, ako je pôvodne udávané. Ale ono sa to tak chovalo aj pri napájaní z regulovaných zdrojov, ktoré som obmedzil na vyššej hodnote, ako dá to trafo. Ale môže to byť aj tým, čo písal @mr.dred - prerazenou usmerňovačkou. To musím ešte odmerať. Hentaké odpory by som mohol niekde mať. Sused mi dávnejšie dal celú krabicu, len si nepamätám, či tam boli aj také hodnoty. Nejako si tie 4 Ohmy už vyskladám.
0

Používateľov profilový obrázok
cryo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 17 Dec 2022, 01:55

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa cryo » 06 Máj 2024, 19:06

@F-r-a-n-t-i-s-e-k ja nehovorím, že to hneď vzdávam a ani, že by sa to s tým, čo mám nedalo, ale obzvlášť, keď ešte o veľa veciach neviem, tak si aspoň eliminujem možné problémy, nie? Hlavne nebudem musieť riskovať, že odpálim tie nové MDA2010 alebo 2020 (ak už nie sú) kvôli nejakej blbej chybičke. Proste druhýkrát už na to pôjdem opatrnejšie.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1029
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa budvar10 » 06 Máj 2024, 19:20

Ako písal tuším mr.dred, bude to len nejaká blbosť. Je potrebné ísť rad radom. Najprv by som dal dokopy zdroj, aby si si bol istý, že vydrží záťaž a nepškodí integráče.
1
Obrázok 1

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Máj 2024, 19:40

cryo napísal:
06 Máj 2024, 18:59
@Dolfi kondy sú 5000uF na každej vetve - o tisícku viac, ako je pôvodne udávané.
Filtračnej kapacity v zosilňovači nikdy nie je dosť. Jej veľkosť sa obyčajne určuje ako kompromis medzi cenou, váhou/ objemom a zvlnením. Čím je zvlnenie menšie, tým menej prestupuje brum do konca a lepšie sa využije napájacie napätie.

Len pre zaujímavosť: Tu je link, kde je debata o výpočte hodnoty filtračnej kapacity: https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld ... NwNDMzODU1 . Ak zoberieme v úvahu, že by sa nebodaj stretli dva 3 A odbery zo zdroja , (čiže 6 A), a zvlnenie by malo byť len 1 V, tak podľa približného výpočtu, (strana 4, 6. príspevok od Danharda), vychádza filtračná kapacita asi 42 mF !!!

A len taká malá poznámka na záver. Stabilizovaný zdroj s prúdovým obmedzení, ktoré je nižšie ako možný maximálny prúdový odber zosilňovača, je horší pre zosilňovač, ako obyčajný zdroj, (trafo, mostík a filtračný kondenzátor), bez prúdového obmedzenia. Tej prúdovej limitácii stabilizovaného zdroja sa dá trochu zabrániť pripojením väčšej filtračnej kapacity na výstup stabilizovaného zdroja, (vykrýva prúdové špičky).
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 06 Máj 2024, 20:09, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1122
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa cool-zool » 06 Máj 2024, 19:47

No ono 5000uF na vetvu je fajn , ale tu sa asi narážalo , že tie filtračné kondíky už majú svoje obdobie slávy dávno za sebou a tak tá kapacita môže byť oveľa nižšia ...
Skús ako Ti radili :
1.-skontrolovať celý zdroj aj ako sa správa pri zaťažení ( hoc aj len výkonovými odpormi a merať a merať ako prúdy aj napätia ) , lebo aj keď stiahne napätie tak by to malo robiť rovnako na oboch vetvách ( nemôže byť rozdiel v + a - vetve pri rovnakom zaťažení ...
2.-odpojiť korekčnú časť a napájať iba koncák cez potenciometer aj to postupne , najskôr jeden a potom druhý ( môže byť že jedno MDA-čko je prdnuté , ale keď zdroj nevládze vyrovnávať obe vetvy rovnako , tak potom aj druhé MDA-čko hapruje ) , takže postupne skúšať každý sám a merať a merať ..
3.- sú to také jednoduché zapojenia , že neverím aby si to postupne nezvládol spraviť

Chválim tvoje odhodlanie a nadšenie pre túto záľubu , ešte sa veľa veľ priučiť a získať patričné skúsenosti...

P.S. myslím si že keby filtrácia bola nedostatočná , vznikalo by aj hučanie ( brum ) na výstupe , ale to je len môj subjektívny názor , samozrejme treba odskúšať a merať....
P.S.2- Ako písal mr.Dred dobre fungoval ten zosík s MDA2020 ako v kotúčákoch B113/B115 ( https://www.google.com/search?q=Tesla+B ... 1090SK1091 ) a aj dederoni s tým urobili slušnú zostavu RFT 3000 ( https://www.google.com/search?sca_esv=b ... =919&dpr=1 )...
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5713
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Máj 2024, 20:19

..neviem kolegovia ako meriate (ako ste zvyknutý) mieru skrelenia sínusového signálu pri nedostatočnej filtrácii (strate kapacity zdroja), ale na skope pri budení signálom 50/100Hz na úrovni viac ako 50% už chorým okom vidno "plávanie" vrchného/spodného oblúku sínusovky..
Ale v tomto prípade to bude iná záludnosť.
Ma len tak napadlo... v tejto koncepcii nie sú náhodou balancie robené zosilnením koncového stupňa ??
DC ofset tohto obvodu v spätnej väzbe môže rozhodiť pracovné body, a keď že sa jedná o tandem. potenciometer, nechýba mu tam napríklad GND na spoločných nohách ??
..je tu vôbec odkaz na konkrétne zapojenie ? Aj keď mnohokrát stačí DS
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 06 Máj 2024, 20:28, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
cryo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 17 Dec 2022, 01:55

Re: Zdroj s virtuálnym stredom pre Zetawatt?

Príspevok od používateľa cryo » 06 Máj 2024, 20:25

@cool-zool ja si vždy tie kondíky merám (tieto veľké obvykle len na kapacitu, menšie "testujem" na esr testeri, čo som našiel na Danykovej stránke - neviem, či je to úplne presné, asi skôr nie). Predtým, než som ich tam dal, som ich tiež premeral a nameral som niečo nad 7000uF, pričom to postupne klesalo (dlhšiu dobu sa nepoužívali, tak sa asi trošku reformovali, neskôr som ich už nemeral). Ale áno, nebolo by zlé ich vymeniť za niečo novšie. Ale tiež si myslím, že by mali byť v pohode, lebo prekvapilo ma práve to skoro úplné ticho (len jemne bolo počuť 100Hz brum pri úplnom vytočení potenciometra hlasitosti), keď som do toho nepúšťal žiaden signál. (Akože jedna vec je, že to porovnávam so zosilňovačmi, ktoré majú dosť blbú konštrukciu a riadne brumia, ale tak ticho je proste ticho)

@Dolfi inak diky, za túto tému s tým výpočtom kondenzátorov. Už dávnejšie som presne výpočet kapacity kvôli čomusi riešil, ale nejako to potom išlo do stratena (šupol som tam nejakú vysokú hodnotu a išlo sa ďalej :D ). Inak aký býva obvykle prípustný ten koeficient zvlnenia v zosilňovačoch?

Každopádne, spravím to tak, ako ste mi tu viacerí odporučili - proste budem postupne skúšať jednotlivé časti a merať. Len neviem, či si na to nájdem do piatku čas, tento týždeň toho mám celkom plno.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok