Prepastovanie cpu

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa mac26 » 29 Mar 2015, 15:29

ja som tiez nasiel 1 chumacik, niekde za mechanikou tusim
0

Používateľov profilový obrázok
lacika
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1179
Dátum registrácie: 07 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa lacika » 29 Mar 2015, 16:53

kubo150: najvacsim vyznamom prepastovania je vymena pasty za lepsiu s lepsou tepelnou vodivosťou. A to už vyznam ma.
0
Myslieť, znamená hovno vedieť.

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa mac26 » 29 Mar 2015, 17:49

nekvalitna pasta moze casom aj zaschnut uplne
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa kubo150 » 29 Mar 2015, 18:05

Originál pasta v notebookoch je na tom tak, že lepšiu už nezoženieš obsahuje väčšinou diamantový prach, a diamant je niekolko krát tepelne vodivejší ako striebro, a by si lepšiu pastu aj zohnal, tak len nepatrne.

Veľakrát chladič o čip prilnie tak dobre, že pasta takmer potrebná nieje, ale predsa, aj keď sú malé štrbinky tak je dobré ju použiť... ale vodivosť pasty aj o 2x lepšia toho moc nevylepší. Je to asi ako sa rozhodovať či k 100ohm odporu dať so serie 5 alebo 10 ohm odpor. Výzmam vodivosti má jedine tam, kde vyplňaš nejakú podstatnú medzeru čo nieje prípad CPU.

Realne ak som meral teploty CPU, tak vodivosť pasty vplyv na teplotu nemala.

A ešte raz sa pýtam, čomu vadí že pasta zaschne? Je to zámer aby zaschla a fixovala čip o chladič.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

bajobb
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 01 Aug 2013, 09:57
Bydlisko: Bratislava

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa bajobb » 29 Mar 2015, 19:57

Vymen pasty zmysel ma aj nema. Urcite ma vsak vyznam vymena teplovodivej zuvacky na grafickom cipe za medenu podlozku a pastu. Vlastna skusenost.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6236
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 30 Mar 2015, 08:06

kubo, ta original biela pasta je to najhorsie co moze byt. Uz vymena za tu najlacnejsiu sivu urobi rozdiel par stupnov v idle, v zatazi je to viac. najviac to bolo viditelne u starsich vykurovacich telies (prescott a spol.), ja som na svojom notebooku skusal uplne bez pasty a s nou a tiez to urobilo pekny rozdiel.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
lacika
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1179
Dátum registrácie: 07 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa lacika » 31 Mar 2015, 00:15

kubo150 napísal:Originál pasta v notebookoch je na tom tak, že lepšiu už nezoženieš obsahuje väčšinou diamantový prach, a diamant je niekolko krát tepelne vodivejší ako striebro, a by si lepšiu pastu aj zohnal, tak len nepatrne.

Veľakrát chladič o čip prilnie tak dobre, že pasta takmer potrebná nieje, ale predsa, aj keď sú malé štrbinky tak je dobré ju použiť... ale vodivosť pasty aj o 2x lepšia toho moc nevylepší. Je to asi ako sa rozhodovať či k 100ohm odporu dať so serie 5 alebo 10 ohm odpor. Výzmam vodivosti má jedine tam, kde vyplňaš nejakú podstatnú medzeru čo nieje prípad CPU.

Realne ak som meral teploty CPU, tak vodivosť pasty vplyv na teplotu nemala.

A ešte raz sa pýtam, čomu vadí že pasta zaschne? Je to zámer aby zaschla a fixovala čip o chladič.
to je polymerova sracka, ty diamat :D
Uz to davaju aj medzi jadro a IHS, viz. LGA 1150 cpucka (okrem DC)
Dokonca u DC sa pouzil NGPTIM a aj tak je to sracka.
Oni idu na naklady. Kupia kybel tej zubnej pasty za 1$. Nie zeby ti davali najlapesiu pasty na trhu..
0
Naposledy upravil/-a lacika v 31 Mar 2015, 00:26, upravené celkom 1 krát.
Myslieť, znamená hovno vedieť.

urgot
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Nov 2014, 00:05

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa urgot » 31 Mar 2015, 00:24

hm, tak dik za rady...ventilator tak ako je na obrazku som este nemal rozobrany, nevedel som ako tam drzi ta vonkajsia rebrovana cast, a nechcel som nieco pos*at, tak som len zhora vycistil lopatky a medzery medzi nimi, ale je pocut ze ventilator uz tak nehuci a aj teplota klesla, uvidim kolko sa tie teploty udrzia
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa alidedko » 31 Mar 2015, 06:46

No vidis, sikovny.

Aspon vies, ze sa nieco take da a je to uplne bezna zalezitost, ak to spravis raz, druhy krat to uz bude brnkacka. Tak ako so vsetkym :)

Ventilator zvacsa drzia z jednej strany take fest fest malicke "hodinarske" skrutky, niekedy pod tou ciernou foliou.
Folia dolu, skrutky von a cele sa ti to rozpadne :)

ad tepelnoizolacny prach: kubo ma este stale dost vysoku mienku o nasich sikmych bratoch, aleluja amen koniec vysielania :D
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

urgot
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Nov 2014, 00:05

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa urgot » 31 Mar 2015, 19:20

akurat ze teraz sa mi nejak po*urvila klavesnica a polka klaves mi nejde....predtym fungovala v pohode, skusal som aj pozriet ci nieje poskodeny ten tenky kabel alebo ako sa to vola, alebo konektor, ale nic.....
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa alidedko » 01 Apr 2015, 08:46

Dobre, tak toho šikovného beriem späť :)

A presne na tomto zarábame my, servisy - nie všetko je tak ľahké, ako píšu na internete. Nemáš ten flex len povytiahnutý z konektora?
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

loony
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 10 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: ruzomberok
Vek: 34

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa loony » 01 Apr 2015, 09:43

urgot napísal:akurat ze teraz sa mi nejak po*urvila klavesnica a polka klaves mi nejde....predtym fungovala v pohode, skusal som aj pozriet ci nieje poskodeny ten tenky kabel alebo ako sa to vola, alebo konektor, ale nic.....
Len vyfukni prach z konektora na flex. Niekedy aj smietka sposobi nefunkcnost polky klavesnice.
0

urgot
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Nov 2014, 00:05

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa urgot » 01 Apr 2015, 21:24

povytiahnuty nebol, skusil som ho odpojit, ofukat a pripojit...po pripojeni prvu asi hodinu stale bez zmeny, ale potom z nicoho sa to opravilo, neviem co to bolo za ciernu magiu, snad sa to uz nebude ku*vit :D
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Dec 2015, 22:56

Mám podobnú dilemu s pastovaním, pretože pod chladičom na grafike NTB bola strieborná pasta ,ale ,,asi šikovnosťou,,/aj niekoho už predomnou/ je zababrané celé okolie, preto sa chcem opýtať, či je vodivá a môže robiť zvody,a v tom prípade čím ju najspolahlivejšie vyčistiť,alebo stačí lieh a vata?
Resp, kde ju zoženiem ,pod akým názvom,lebo ju bude treba natrieť pri montáži chladiča.
dík
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4786
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa platon.rado » 17 Dec 2015, 08:38

Nazdar..Kúpiš ju v DAV pri Babkovom divadle.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Dec 2015, 10:35

Dík Rado, skočím tam, len som chcel vedieť, že či je vodivá, či mohla spôsobovať výpadok grafiky tým, že boli zababrené SMD odpory čo sú okolo chipu pod tou žltou podložkou ,čo je nalepená okolo čipu/s okienkom/pod chladičom./ASUS P6Ve/
Ak by to bola pravda, tak by som nemusel zapekať dosku, stačilo by to len odmastiť.
Ale na odskúšanie to musím znova všetko poskladať a ked to nepôjde, tak znovu rozobrať a prehriať aspoň všetko okolo grafiky,prípadne zapiecť celú MB a na to si netrúfam.
Už tretí deň hladám po nete spôsoby ,ale problém najsť presný návod, pretože každý udáva iné časy a iné teploty a iný spôsob reflowu.
Viem že je to systém buď- alebo, a ťažko presne povedať že tak ,alebo tak.Každý má iné skúsenosti.
Niekto udáva teplotu max 200°C, ale pokial je teplota topenia cínu 230-270°C,tak neviem ako to pomôže keď sa cín nenataví,
na druhej strane,ked som skúšal nahriať v rúre nejaký plošák s ADSL modemu na skúšku, tak pri 230°C už povydúvalo plastové krytky na trafáčikoch a mierne načínalo konektory.

Má niekto overený spôsob reflowu MB teda hlavne teplotu a čas ohrevu?
Vopred dík za poznatky a rady.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
raden
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa raden » 17 Dec 2015, 11:54

Ja som robil reflow grafickej karty v starom zdravotníckom sterilizátore na teplote 200°C čas 10 minút. Tam ale neboli žiadne plastové konektory ani nič iné. Reflow bol úspešný, grafika funguje.
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa alidedko » 17 Dec 2015, 14:19

Ja zas robim grafiky pri 300 stupnoch, samozrejme vsetko naokolo obalit niecim ziaruvzdornym (alobal), ak je to plastove.

S tym rozdielom, ze ja to robim teplovzduskou lokalne, nie celu dosku. Mam taku fajnu OK quality z niekdajsieho BauBau, ktora ma teplomer a nastavenie teploty. Je ovela lepsia, ako tie bez teplomera a nastavovania.

A k casu, ja si to sledujem podla suciastok okolo, ak sa cin roztopi, prestanem hriat. Samozrejme nezabudni na tavidlo.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
mkat
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 873
Dátum registrácie: 27 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Tisovec
Vek: 69

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa mkat » 17 Dec 2015, 16:20

Ja som čítal ,že strieborná pasta je vodivá.Preto by som ti odporučil ,riadne vyčistiť plošák od tej pasty.Pri prepastovaní sa má dávať pozor na vytlačenú pastu.Niekde píšu že je výhodnejšie dať bielu pastu.Tá vraj neskratuje.Odskúšané to nemám-len som čítal.Ja dávam bielu pastu.(Tú mám momentálne doma)
0
Ved tam nemôže byt velka chyba,včera to ešte perfektne fungovalo.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prepastovanie cpu

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Dec 2015, 16:45

Mňa to tiež hned napadlo, že to musí byť vodivé, ked je tam hjliník,alebo ako som sa dozvedel striebro,takže to riadne očistím,
poskladám, vyskúšam, aby som vedel, či to bolo ono , a ked nepôjde, tak to znovu rozoberiem a prehrejem.Mám tužkovú plynovú pájku s teplovzdušným nástavcom, pokúsim sa to nahriať lokálne okolo čipu,len neviem aké tavidlo použiť,aby cín neoxidoval ešte viacPredpokladám, že kolofonia je asi nevhodná.
Zatial dík za rady všetkým .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď