ENERMAX LIBERTY 620W pokazil sa prenášaním :( opraví niekto?

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

majkl7777777
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 06 Máj 2008, 00:00
Vek: 39

ENERMAX LIBERTY 620W pokazil sa prenášaním :( opraví niekto?

Príspevok od používateľa majkl7777777 » 17 Sep 2010, 09:34

je tu niekto kto by sa mi vedel pozrieť na tento zdroj?

má cca 3 roky. jak počítam tak počítam tak tých MTBF 100.000 hodín nedosiahol.

ako sa závada prejavuje:
stand by funguje... -> MB mi svieti pri vypnutom stave (led ktorá indikuje standby režim), pri pokuse o zapnutie sa na pol sekundy roztočí CPU FAN a zastaví sa, FAN na PSU sa tiež snaží roztočiť, no márne, iba ho "cukne".
Dioda na MB ktorá svieti v standby sa snaží počas tohto pokusu prepnúť na červenú no zhasne a zmení sa na modrú (standby)
Následne už nemôžem tento cyklus zopakovať - musím odpojiť PSU zo siete a počkať kým sa vybyjú kondíky, zhasne LED na MB a až potom ide tento pokus o zapnutie zopakovať.

otázka:
Vedel by niekto opraviť tento zdroj v BA?
(tesne pred prenášaním fungoval, čiže zrejme sa niečo otrasmi poškodilo.)
0

Používateľov profilový obrázok
virus64
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: 29 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Spisska Belá
Vek: 32

Príspevok od používateľa virus64 » 17 Sep 2010, 10:27

pozti dovnutra či niesu popreražane diody, pripadne vymen filtračne kondiky.
skus poodpajat všetky komponenty od zdroja, nechaj iba dosku a skus to zapnut
0
Píš ako počuješ, čítaj jak je napísané....

majkl7777777
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 06 Máj 2008, 00:00
Vek: 39

Príspevok od používateľa majkl7777777 » 17 Sep 2010, 10:59

samozrejme to všetko som spravil, mám x počítačov k dispozícií tak som skúsil aj na inej zostave, samozrejme ani tam nešiel.

prosto je to zdroj, no a netrúfam si na pájkovanie toho zdroja, aj keď je momentálne mŕtvy...

skúsim ho nakopnúť len spojením zelená - čierna cez nejaký odpor a zmerám tie vetvy či majú napätie aké majú mať či niektorá vetva nie je na dve veci.
0

Používateľov profilový obrázok
rezystor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 246
Dátum registrácie: 20 Jún 2009, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rezystor » 17 Sep 2010, 14:22

Ked je uz po zaruke, nemas sa coho bat a rozober ho. Mozes nam sem hodit aj nejake foto, lepsie sa nam bude radit, potom opravu mozno zvladnes aj sam.

EDIT: Niezeby som sa nudil :D ale nasiel som par dobrych foto toho zdroja http://www.extremeoverclocking.com/revi ... AWT_4.html
0
kohoutek od vodovodu to opravit neumí, ale telky chce opravovat každý, kdo má do (_!_) díru

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Príspevok od používateľa eurobastler » 17 Sep 2010, 15:02

Pred otvorenim som myslel, ze sa jedna o kvalitnejsi zdroj. Po otvoreni a zhliadnuti 85C kondenzatora rovno pri chladici si to prestavam mysliet.
0
Obrázok

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 17 Sep 2010, 15:26

To jeho správanie sa mi pripadá ako skrat na niektorej vetve.

majkl7777777
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 06 Máj 2008, 00:00
Vek: 39

Príspevok od používateľa majkl7777777 » 17 Sep 2010, 15:28

čiže odfotiť zospodu ako vyzerá, či nie sú porušené plošné spoje?
0

neznámy2

Príspevok od používateľa neznámy2 » 17 Sep 2010, 15:29

plo¹né spoje nie, ale vodivé cesty áno ;)

majkl7777777
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 06 Máj 2008, 00:00
Vek: 39

Príspevok od používateľa majkl7777777 » 17 Sep 2010, 15:38

no však to som myslel :) :P

dnes sa mám stretnúť s jedným pánom, zverujem mu moje PSU do jeho rúk a ak to bude drahé alebo povie že si nevie rady tak to tu potom odfotím a skúsite mi poradiť, ok?

btw, ak by niektorá z vetiev bola vadná, bol by tam skrat, tak by to šlo zmerať, že jo? že by som spojil PS ON a GND cez nejaký odpor a zmeral vetvu po vetve... v podstate by šlo asi o +3.3V, +5V, +12V1, +12V2, -12V, +Vsb, však? ale tak predpokladám že 5V je ok, keďže ide aspoň do STAND BY režimu kedy sa snaží zobudiť pri zapínaní ostatné vetvy, nie?
0

Používateľov profilový obrázok
rezystor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 246
Dátum registrácie: 20 Jún 2009, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rezystor » 18 Sep 2010, 13:58

majkl: ATX zdroj nie je komplikovana vec, staci ak vies "citat" schemy. Pozri sa sem http://www.pavouk.org/hw/atxps.html Zistis ze su tam dve 5V vetvy, jedna je iba pre Stand-by. Ta nema vela spolocneho s tou vykonovou vetvou 5V. Vela by nam povedalo, keby si skusil spojit PS_ON s GND, ako si spominal. Na 90% tam budes mat vadny nejaky kondik, bud v stand-by zdroji alebo na vystupe 12V, 5V.
0
kohoutek od vodovodu to opravit neumí, ale telky chce opravovat každý, kdo má do (_!_) díru

majkl7777777
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 06 Máj 2008, 00:00
Vek: 39

Príspevok od používateľa majkl7777777 » 20 Sep 2010, 11:00

Takže...

idem si dnes po ten zdroj, lebo som ho zveril do rúk jedného pána ktorý sa vyzná a jeho vyjadrenie znie asi tak že je to úplne nabité a nevedel to ani zmerať a že je to komplikovaný zdroj a že na nete nič k tomu nezohnal...

Tak teraz rozmýšľam čo s tým :(

ešte ho asi skúsim zveriť do rúk servisu s názvom ICPROG tu v BA na Poliankách a uvidíme :(
0

majkl7777777
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 06 Máj 2008, 00:00
Vek: 39

Príspevok od používateľa majkl7777777 » 21 Sep 2010, 09:36

Takže, včera sa mi vrátil zdroj.

Skúsil som ho nakoniec spustiť naprázdno (PS_ON + GND) a zmeral vetvy:

cirka 12.22V, 5.09V, 2,88V (trošku málo no)

Tak ma to trošku povzbudilo a skúsil som najprv zaťažovať vetvy typu pridal som DVD, potom disk a rozbehli sa.



Tak som skúsil trošku divokejšiu kombináciu:
Zobral som iný noname 450W ATX zdroj (keďže ten enermax som mal spustený natvrdo) a zapojil som 20+4pin na dosku, žiadný iný kábel som nepripojil z tohto zdroja.
Potom som zobral enermax a zapojil som 8800GTX tie dva 6pinové káble a CPU cez 2x4 piny. Taktiež som zapojil HDD a DVD.
Potom som spojil ten PS_ON a GND aby nabehol najprv enermax (aby nepišťala graf. karta že nemá dosť šťavy) a po enermaxe zapol PC.
Na prvý pokus sa rozbehol len na sekundu a potom vypol a na druhé zapnutie sa rozbehol komp normálne.
Vypol som ho a znova skúsil. Vždy sa rozbehne komp až na druhý pokus.
Čo sa toho enermaxu týka tak ten sa spojením zeleného drôtu s čierným zapínal na prvýkrát (bez záťaže) ale potom večer som to znova skúšal a nešiel. Potom som ho skúsil zapínať tak že som tri krát za sebou rýchlo spojil a odpojil kontakt a tak šiel, rýchlo som zapol komp a držal napätia.

Čo sa týka toho enermaxu tak ako sa spínal tak som vždy počul také štyri cuknutia.
Neviem, ale ja osobne si myslím že ten pomocný zdroj je naprd, resp. možno relátko nejaké keďže počujem také cvaknutia.

čo si o tom myslíte vy?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Sep 2010, 14:03

Zober celú zostavu a choď reklamovať opravu zdroja. (Určite si za ňu zaplatil, tak nech sa servis stará) !

Podľa mňa tam nie je v poriadku časový nábeh výstupných napätí a kontrola zdroja, (Power Good), to chytí ...

(P.S.: Možno stačí natiahnuť čas tejto kontroly. No to je pofidérne riešenie. Čo ak tam niečo sku**ili a zanedlho ti urve dosku aj s príslušenstvom ...).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Luisile
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 30 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Levoča
Vek: 40

Príspevok od používateľa Luisile » 21 Sep 2010, 14:46

Nemaš nahodou na niektorej napajacej vetve priliš vela zariadeni? mne to robilo ked som omylom dal na jeden kabel tri HDD a jedno dvd
0
Obrázok
Obrázok

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 21 Sep 2010, 15:01

Nezměřil jsi základní věc - napětí zdroje +5V SB, zatížené alespoň odporem 4J7 - udělej to a dej vědět.
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 21 Sep 2010, 15:07

Je tam skrat niekde v tom zdroji, mozno diodka na sek. strane alebo nejaky kondik.

Ak je zdroj funkcny bez problemov sa zapne ak spojis drotikom zeleny a cierny drotik v ATX konektore. Bez toho aby bolo k tomu zdroju nieco pripojene. Ak to spravis a zdroj sa nezapne a vetrak v zdroji len cukne je v zdroji skrat.

Ak sa pri zapnuti stane to ze vetracik len cukne tak ide jednoznacne o skrat. Pri zapinani napatia nabiehaju postupne a behom kratkej chvilky sa ustalia ak pocas tohto nabehu prud prekroci nejaku hranicu, reaguje ochrana v zdroji a zdroj sa zablokuje, musis ho vypnut z elektriky na chvilku a znovu zapnut, inak ho nezapnes lebo ostal bloknuty. Ak tam je stale ten skrat situacia sa opakuje, vetraky cuknu a to je vsetko. Skrat moze byt aj v niecom co je k tomu zdroju pripojene, ale ak ke nemu neni pripojene nic a zapinas to tak ze spajas drotikom zeleny a cierny tak je skrat v zdroji.

Staci na sekundarne jstrane hladat skrat. Prerazeny kondik, alebo dioda.

Zober normalny meracik a meraj odpor jednotlyvych vetiev oproti zemi. Ak nameras na niektorej z vetiev podozrivo malo tak sa dalej zameraj na tuto vetvu, skontrolumj diodky, ktore su hned za trafkom a kondiky na tejto vetve.
0

majkl7777777
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 06 Máj 2008, 00:00
Vek: 39

Príspevok od používateľa majkl7777777 » 21 Sep 2010, 16:23

Luisile napísal:Nemaš nahodou na niektorej napajacej vetve priliš vela zariadeni? mne to robilo ked som omylom dal na jeden kabel tri HDD a jedno dvd
nie, robilo mi to len aj len s pripojením základných potrieb: MB (20+4), CPU 2x4, VGA 2x6.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 7 minútach:

to Jerry19:
tak včera mi raz nabehol zdroj aj naprázdno bez záťaže len spojením PS_ON s GND. Večer mi už len cukal ventilátor a musel som trikrát v rýchlosti po sebe to spájanie a odpájanie PS_ON s GND opakovať až sa roztočil ventilátor a držal aj napätia, tak neviem.
Každopádne skúsim zmerať všetky odpory voči zemi a uvidíme, dám zajtra vedieť...

to breta1:
to je ktorý pin? 9. s názvom VSB +5V? (purpurový?)
aká je to hodnota 4J7? Či myslel si 4R7? Lebo fakt neviem :(
0

Používateľov profilový obrázok
rezystor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 246
Dátum registrácie: 20 Jún 2009, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rezystor » 21 Sep 2010, 19:37

4J7 = 4,7ohm.
+5VSB je pin c.9
Ak ti nabehne zdroj, zmeraj ci mas aktivny pin cislo 9(PG - Power Good), malo by tam byt 5V. Ak mas moznost, zmeraj kapacitu/vnutorny odpor ESR vystupnych elektrolitov a elektrolitov v pomocnom zdroji. Ak nevies zmerat stav tych kondikov, tak je to iba triafanie naslepo.

Jerry19: Myslim ze ak by bol v zdroji skrat, ci odpalena/prerazena dioda, nenabehol by nikdy, ani na 100 pokusov. Jemu ten zdroj kompletne nabehol, takze vsetky polovodice by mali byt vporiadku (aspon co sa vykonovej casti tyka)
0
kohoutek od vodovodu to opravit neumí, ale telky chce opravovat každý, kdo má do (_!_) díru

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Sep 2010, 20:11

majkl7777777 napísal:Aká je to hodnota 4J7? Či myslel si 4R7? Lebo fakt neviem :(
My postarší vás pomladších už "cvičíme nejaký ten rôčik", ako určiť správnu hodnotu súčiastok. No zdá sa, že je to neprekonateľný problém. Mohol by niekto zbehlejší napísať o tom článok, na ktorý sa bude dať odkázať !

Inak, fakt to nerobíme naschvál. Je to úplne automaticky. Já sa určite "nezaseknem" v tom momente, ak uvidím 4J7, či 4R7, či 4,7, či 4,7R, či 4,7 Ohm, alebo 4,7 Ω (doplnené, Tommy).

No a trochu sedliackeho rozumu sa dá tiež použiť. Je to pomocný zdroj 5 V. Čím ho tak asi môžem odskúšať, ak je tam napísaný hieroglif 4J7 ? 4,7 mOhm je 1000 A, tak asi nie ! 4,7 kOhm je asi 1 mA. Čo už len s tým 1 mA odskúšam ! A ešte vyššie už fakt nemá zmysel ísť. Tak to bude asi 4,7 Ohm, čo je prúd asi 1 A !!!

Ako vraví "klasik": Rozmýšľať, rozmýšľať, rozmýšľať ! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 22 Sep 2010, 01:38

rezystor:
Ano ak mu to niekedy nabehlo tak je to menej pravdepodobne. Ale kludne je to mozne aj tak. Skrat nemusi byt permanentny. Moze sa stat aj take ze ak je shortnuty kondik, ze niekedy tam ten skrt zanikne a vtedy sa mu to podari zapnut. Aj to je napr. mozne.

Ja by som tie kondy ani neriesil nijak a rovno ich vymenil preventivne. Aspon tie filtracne na sek. strane. Ale len v pripade ze za nich mas adekvatne nahrady s LowESR.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok