Diagnostika zakladnej dosky

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

popo33
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 09 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: Ziar nad Hronom
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Diagnostika zakladnej dosky

Príspevok od používateľa popo33 » 31 Aug 2011, 08:27

Zdravim vsetkych,chcem sa opytat akym sposobom sa servisuju zakladne dosky,ako sa robi diagnostika,su na to nejake specialne pristroje alebo ako sa da zistit co je vadne na zakladnej doske?Nechcem sa s tym doma hrat ale potrebujem vediet ako to robia v servisoch.Dakujem za odpovede.
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Príspevok od používateľa jaromir » 31 Aug 2011, 08:35

V servisoch to robia tak, ze vymenia kondiky a ked to nepomoze, dosku vyhodia a daju novu. Obcas ju rovno vyhodia a daju novu.
Holt, spotrebna doba.
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa psichac » 31 Aug 2011, 09:10

ja som na jednej od kamoša vymienal aj kondíky aj mosfety v meniči pre cpu :D a ide..zatiaľ...

ešte poprípade môžu prebehúť teplovzduškou...ale to už asi záleží na servisákovy,ako moc sa mu chce...
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

popo33
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 09 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: Ziar nad Hronom
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa popo33 » 31 Aug 2011, 09:17

chcel by som vediet ci je na to nejaka diagnostika daky diagnosticky pristroj
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa psichac » 31 Aug 2011, 09:43

daju sa vidieť na bazoši take karty,do PCI,miniPCI,miniPCIexpress atd,USB,paralell...

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 5 minútach:

hm nejak sa na bazoši po tom zlahla zem asi,ale toto som...
http://s.dealextreme.com/search/diagnostic+card+pc
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
vama
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1545
Dátum registrácie: 26 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 31

Príspevok od používateľa vama » 31 Aug 2011, 11:13

Tie vsetky karty vlastne diagnostikuje iba zakladnu dosku, alebo aj jednotlive periferia podla sposobu pripajania (USB, LPT, PCI,... )?
0
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 31 Aug 2011, 13:49

Záleží aký servis, ak je to nejaký low alebo home, tak to končí výmenou niektrorých dielov a metódou pokus omyl. Ale v lepších firmách, alebo priamo u výrobcu diahnostikujú presnú chybu/čip, a vymenia ho, zatial som to videl len u reklamácie, blesk do routra....., desku som poznačil prihnutím rebier chladiča a inými značkami, a tá istá doska sa mi vrátila, ale funkčná. Aké majú na to nástroje neviem.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Aug 2011, 14:15

kubo150 napísal:... alebo priamo u výrobcu diahnostikujú presnú chybu/čip, a vymenia ho ...
Nerobte si ilúzie ! Onehdá tu bola etablovaná "lacná značka" DTK. Šéfstvo jednej distribučnej firmy z Bratislavy, (2 ks), boli u výrobcu "na služobnej ceste" ...
Nejaké automaty v takmer šopách osádzali a zbežne testovali MB pre rôznych distributérov. A jediným "externým" merákom bol špinavý a "ošúpaný" multimeter. Ak doska "nevyšla", tak tam nebol ani čas, ani kvalifikovaný človek, čo by to opravoval. Jednoducho to išlo do šrotu ...

A potom sa bežne stávalo, (hlavne pri nábehoch nových dosiek), že tu boli dovezené celé kontajnery "nedotiahnutých", (nie zlých, ale "podmienečne nechodivých" dosiek), ktoré autorizované servisy dodatočne "došolíchavali" podľa inštrukcií "vývojového strediska" ...

Teraz sa to už nestáva, no na prelome osemdesiatych/ deväťdesiatych rokov, bolo úplne bežné, že na novej doske bol natiahnutý aspoň jeden drôt, resp. (hnusne) dolepená nejaká súčiastka ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

alibaba

Príspevok od používateľa alibaba » 08 Sep 2011, 15:38

kdysi davno kdyz byly jeste PC-XT a PC-AT s 286, tak existovaly testovaci adaptery, ktere zasunuly do ISA slotu a ty ukazaly v kodech zavadu na mainboardu. Pamatuju, ze jsem mival take diagnostiky software, ktery testoval soucastky, RAM obvody a tak, ale ten fungoval tak do 386. A s prichodem zakaznickych obvodu atp se uz takovyto servis ani delat neda a tak se to proste vyhazuje cele.
Pred 2 roky jsem si koupil mainboard. Jenze nefungoval. Tak jsem napsal vyrobci, na jeho technickou podporu. Odpoved: "kolik jich mate?". Napsal jsem, ze jeden. Druhy den odpoved: "Tak ho vyhodte a kupte si jiny". :D
Nejhorsi je, ze tento trend se zacina prosazovat uz i u mericich pristroju...

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 08 Sep 2011, 17:02

Viem že sa na to začína kašlať, neopravuje sa ale hneď kupuje nové, ale dnes to niektoré firmy robia naopak, a tá doska bola opravovaná, pretože odídený bol aj zdroj. Ja som mal tiež jeden kvalitný fortron, ktorý už začal vnútri zaváňať pri teste tej dosky, kým som zbehol pre merák, nechal som zdroj aj s doskou v SB režime, doska dávala záber, že 3A 5VSB vetva klesla až na 4V. Teda doska cez sieťovú kartu dostala dobrú šupku, a ešte sa zopakujem, že doska tá istá sa vrátila, ale opravená. Predajca aj povedal, že do určitého dátumu dávali hneď nové, ale že začali to opravovať, preto som si tú dosku na rôzných miestach aj poznačil, a keď prišla z reklamácie, mal som dosť.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6224
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Sep 2011, 17:08

Dolfi napísal:Nerobte si ilúzie ! Onehdá tu bola etablovaná "lacná značka" DTK.
Hohoho, na DTK nesahaj, niekedy sme predavali veci od tejto firmy priamo z Viedne. Tie kompy bezia doteraz, a to niektore maju 10 a viac rokov. Nedavno som menil DTK zdroj, ktory mal nabehanych 8 rokov, a ked som pozeral, tak jediny problem boli 2 nafuknute kondiky.
Bedne dtk boli z kvalitneho plechu, kludne sme na nich mohli sediet a ani preliacina. Nie, ako tie dnesne papierove, do ktorych urobil dieru prstom.
Zdroje vazili peknych par kil, ale ked mali napisane 300W, tak tych 300W dali v pohode.
LCD monitor, jeden z prvych mam doteraz doma, slape ako hodinky. Tak isto domace kino (nieco ako genius ht), funguje na jednotku.
Reproduktory 2.1 isli na dracku, lebo za tie peniaze hrali normalne, nie ako cinske sumitka.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Napster050 » 08 Sep 2011, 18:17

nuž 8 rokov a nafuknuty kondik... všetci určite pozname veci ktore bežia 30 a viac rokov a nafuknute kondiky nemaju, že?
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6224
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Sep 2011, 18:31

Napster050: bavime sa tu o beznej spotrebnej elektronike, a PC. Jasne, su zariadenia, ktore funguju 30 rokov, ale cenovo su inde.
Ukaz mi zdroj, za beznu cenu, ktory dokaze bezat 8 rokov, a nie je to serverovy, ale do obycajneho desktopu.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Napster050 » 08 Sep 2011, 18:36

ja som mal na mysli lacnú spotrebku od Tesly napríklad... :lol:

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 2 minútach:

BTW: moj zdroj už beží od roku 2005, a to som nekúpil ani nejaký značkový. je to nejaký Q-Tec, ale s poctivou váhou a udávaným výkonom 650W.Musím poklepať aby mi zajtra neklekol :D
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6224
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Sep 2011, 18:37

Napster050: a kontroloval si si v nom kondiky? ten moj funguje, ale preventivne som ho vymenil, keby nahodou.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 08 Sep 2011, 18:47

Moj EC 300W beží 7. rok, kondy sú v ňom nafúknuté neni. A niektoré staré AT zdroje tiež bežia ako divé, napr taký kingyear je fakt kvalitný ktorý nemá problém 10 rokov makať.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Napster050 » 08 Sep 2011, 18:53

pocitujlasku napísal:Napster050: a kontroloval si si v nom kondiky? ten moj funguje, ale preventivne som ho vymenil, keby nahodou.
hej, asi pred dvoma tyždňami som ho prvý krat zvnutra čistil :D ešte bol zalepeny
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Sep 2011, 18:58

pocitujlasku napísal:Hohoho, na DTK nesahaj ...
Ty si ma vôbec nepochopil ! Já na DTK absolútne nešiaham, (hoci by som aj tam čo-to nepodarené našiel). A ak ťa to uspokojí, tak mi na stole vrčí 300 W DTK zdroj, (r. v. 10/ 2002), v DTK kasni, mlátim do DTK klávesnice, (ešte DIN s redukciou, asi rovnako stará). A ak vnuk príde, tak sa "liepa" po počítači, "chodí" po klávesnici, ...

Já som len chcel poznamenať, že už onehdá, (tak druhá polovica deväťdesiatych rokov), a nie úplný šrot, sa vyrábal za minimálnych nákladov na kvalifikovaný, (a tým pádom drahý), výrobný personál. A vôbec nebol záujem čokoľvek opravovať už priamo u výrobcu ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6224
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Sep 2011, 19:08

Dolfi: ved aj MS a Apple zacinali na kolene v garazi :)
Inak, DTK nie je velmi znama znacka u nas.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Sep 2011, 19:32

pocitujlasku napísal:Dolfi: ved aj MS a Apple zacinali na kolene v garazi :)
Inak, DTK nie je velmi znama znacka u nas.
Tam neide o tie "garáže" ... Ale o to, že všetci "výrobcovia", noname, aj drahých značkových PC, vyrábajú na tých istých zariadeniach, u OEM výrobcov. Síce asi vlastné návrhy a z požadovaných súčiastok ...
A OEM výrobcovia nemajú šancu čokoľvek, čo vo výrobe nevyjde, nejako opravovať. Jednoducho sa to šrotuje ...

Už to nesledujem ! No mám taký pocit, že značka DTK u nás už úplne "skapala" ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď