3D filament

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

3D filament

Príspevok od používateľa cs001 » 19 Mar 2023, 23:17

Pristala mi na stole 3D tlačiareň. :wink:
Potreboval by som poradiť, kde kúpiť kvalitné filamenty. Obchod, výrobca. Rád by som sa vyhol problémom pri kúpe nejakých nekvalitných. Zatiaľ len PLA.
Tiež by som potreboval poradiť aký program pre 3d modelovanie.
Ďakujem
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D filament

Príspevok od používateľa straciam » 20 Mar 2023, 04:55

v pripade ze chces kvalitu za trosku viac penazi tak odporucam prusament.
https://www.prusa3d.com/cs/kategorie/prusament/

celkom kvalitne za rozumnu cenu ponukaju Plasty Mladec.
https://www.filament-pm.cz/

ak chces najlacnejsie neznackove-cinske, najdes aj na bazosi. niekedy 10-15eur/kg.
ale s tymi je niekedy viac trapenia ako osohu.

mam dobre skusenosti aj s fiberlogy, spectrum filaments.
vacsinou kupujem https://www.materialpro3d.sk/
niekedy sa da vychytat dobra akcia aj tu https://www.3djake.sk/
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: 3D filament

Príspevok od používateľa jezevec » 20 Mar 2023, 09:13

Většinou tisknu na nejlevnější Gembird jak ABS tak PLA. Rozdíl v kvalitě tisku je pro začátečníka nepostřehnutelný.
Důležitější je mít filament vysušený.
Kreslím v Tinkercadu, je velmi jednoduchý a pro mé potřeby vyhovující. Jinak je několik programů pro návrh 3D tisku a některá jsou i zdarma.
2
Obrázok 2

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D filament

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 20 Mar 2023, 11:05

filamemt ti velmi neporadim, ale ak chces nieco intuitivne na modelovanie tak pozri designspark mechanical, zatial najlepsie co som skusil na hobby/rapid prototyping.
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: 3D filament

Príspevok od používateľa mclareniak » 20 Mar 2023, 12:19

Ja vacsinou filament kupujem v Alze najcastejsie znacku Gembird, alebo Spectrum. Iba speci materialy ako Silk, alebo ASA275 som kupoval inde.
Na modelovanie pouzivam Onshape. Je to online nastroj a teda netreba mat silny stroj kedze vsetky vypocty sa deju u nich na vykonnych serveroch.

Kód: Vybrať všetko

https://www.onshape.com/en/
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
pepe-flash
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 01 Jan 2019, 16:40
Bydlisko: Komárno
Vek: 50
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D filament

Príspevok od používateľa pepe-flash » 20 Mar 2023, 21:34

Ja momentálne testujem filament vyrábaný na Slovensku značky Roffelsen. Zatiaľ funguje na 100%. A cena je 14.99 € / 1kg. Úplná spokojnosť.

https://www.profi-filaments.sk/c/3d-fil ... brand[]=63

Na kreslenie je perfektný online OnShape.
0

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D filament

Príspevok od používateľa kukinko » 21 Mar 2023, 07:27

OnShape je zadarmo pre studentov?
Zistia ze uz niesom student ? :D
0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

Používateľov profilový obrázok
pepe-flash
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 01 Jan 2019, 16:40
Bydlisko: Komárno
Vek: 50
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D filament

Príspevok od používateľa pepe-flash » 21 Mar 2023, 07:41

Online OnShape je zadarmo pre všetkých.
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: 3D filament

Príspevok od používateľa mclareniak » 21 Mar 2023, 07:56

Ako povedal pepe-flash je zadarmo pre vsetkych, ale musis ratat s tym, ze cokolvek si vymodelujes bude verejne. Cize hocikto si to moze v onshape najst a pouzit - premodelovat atd.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

21stano21
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 05 Jan 2013, 17:48
Bydlisko: ZM

Re: 3D filament

Príspevok od používateľa 21stano21 » 21 Mar 2023, 10:33

Dá sa ale spraviť že si to nazveš nejakým odveci názvom a v tom modely nastavíš vstvy neviditeľné...potom to neni vidieť ani v náhlade. :)
0
The power of Linux.

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: 3D filament

Príspevok od používateľa cs001 » 19 Apr 2023, 12:07

...tak som trochu pokrocil. Filament som kúpil zatiaľ jeden. Chcel som čierny matný, veľký výber nebol. Nakoniec som kúpil Creality z Alzy. Aj tlaciaren je Creality Ender 3 S1. Dodanie z Alzy bolo expresné, super. Aj kvalita filamentu je OK. Pre udržiavanie v suchu som nasušil 0,7l fľašu kvalitného silikagelu (ešte staré zásoby Made in DDR :wink: ) Sušíme tým pracovný vzduch. Ešte musím presvedčiť manželku aby mi na to našila vrecká.
Čo sa týka software stiahol som si DesignSpark, ale nejak mi nevyhovuje. Som odkojený na 2D Corel Draw a toto mi nejak nereže. Tak som niečo namodeloval v 3DSMax. To mi viac pripomína Corel, ale tiež sa trápim, našťastie mi ma kto poradiť. Plánujem nejaký intenzívnejší kurz.
Zatiaľ som vytlačil len par veci. Redukciu baterky do DU20. Originál batéria sa už nedá zohnať. Pôvodne som to chce vysústružiť, ale keď už mám 3D tlačiareň. Zistil som ale, že prístroj má nejaký problém, ochrana pri meraní funguje OK, ale pri meraní odporov, keď skratujem hroty, aktivuje sa ochrana. Hádam to opravím.
Vytlačil som tiež páku na nejaký nastroj. Musel som ju trochu upraviť oproti pôvodnej aby lepšie znášala namáhanie. Dúfam že vydrží viac ako originál.
Tiež som vytlačil nejaké diely pre vysávač Roventa v rámci generálnej opravy.
Pre kamaráta som sa pokúšal vytlačiť maketu motora pre historický RC model. Vyzerá to sľubne, ale ešte na tom bude veľa práce.
Postupne by som chcel skúsiť tlač z ABS a z ľahčeného PLA by som rad vytlačil nejaký RC model, čím by som sa vrátil k starému koníčku...
Par fotiek na ukážku.
Prílohy
Silkágel na sušenie filamentu
Silkágel na sušenie filamentu
Redukcia pre DU20
Redukcia pre DU20
IMG_5043.JPG
IMG_5041.JPG
Páka
Páka
IMG_5039.JPG
Pre Roventa
Pre Roventa
paka.jpg
Roventa.jpg
bat.jpg
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: 3D filament

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 19 Apr 2023, 12:16

Fú ABS na otvorenej tlačiarni. Tu je vhodné upozornenie, že niektoré materiály počas tlače vylučujú nebezpečné čiastočky, takže je dôležité dobré vetranie. Na druhú stranu, výkyvy teploty prostredia dokážu značne skomplikovať tlač, znížiť kvalitu výtlačku alebo aj spôsobiť fatálne zlyhanie (v zmysle, že je nutné prerušiť tlač a začať odznovu).
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: 3D filament

Príspevok od používateľa cs001 » 19 Apr 2023, 12:19

"Fú ABS na otvorenej tlačiarni."
viem o tom probléme, myslim, ze by sa to dalo poriešiť...
Zatiaľ to nieje ani také akútne...
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Ivnatorr
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 22 Mar 2019, 18:32

Re: 3D filament

Príspevok od používateľa Ivnatorr » 20 Apr 2023, 20:20

To si za mesiac ucenia vymodeloval ten rotacny gombik na tom meraku ? :biggrin: Asi budem musiet na to kuknut pre kolegov ti sa furt vyhovaraju zevto je na dlho.

Ja konkretne pouzivam na organiku Zbrush
Technicke SolidWorks/Catia
Na rychlu technicku predstavu Sketchup/photoshop
Na kinetiku a simulacie Houdiny + Max.

Zdarma Onshape , Fusion, Blender. Asi zo vsetkeho zdarma je Blender. Je to mix nakomplet vsetkeho plateneho.

PLA mne sa osobne pozdava najviac galaxy seria od Prusy. Dobre sa z toho tlaci a neni to narocne na nic a tvrde ako beton asi najtvrdsi material co som pouzival. Ak budes chciet skusit do buducna nieco odolnejsie ABS/ASA rovmonpreskoc a skus PC od prusy. Nervy kym prides na to ako z toho tlacit budes maat u ABS/PC rovnake akurat preskovis rovno jeden stupen :biggrin:
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: 3D filament

Príspevok od používateľa cs001 » 20 Apr 2023, 22:36

To si za mesiac ucenia vymodeloval ten rotacny gombik na tom meraku ?
...do meraku som robil redukcie na baterku
...si myslíš, že nič iné nerobím len sedím pri tlačiarni? Dostal som ju od syna k narodeninám, tak sa ju snažím nejako zmysluplne využiť, nemám to na podnikanie, skôr pre zábavu na staré kolená. Si mám tlačiť figúrky Pokémonov?
Maximum čo som doteraz robil bol ten Corel tak sa na 3D musím trochu viac poučiť...
1
Obrázok 1
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Ivnatorr
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 22 Mar 2019, 18:32

Re: 3D filament

Príspevok od používateľa Ivnatorr » 21 Apr 2023, 15:27

Skor som ta chcel tym pochvalit :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D filament

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 21 Apr 2023, 16:39

cs001, pouzivat 3dsma, alebo blender na domace tlacenie je jak skrabat sa hrablami na r*iti. pouzi soft na to urceny, fusion360, onshape, ds mechanical, venuj tomu aspon 3-4h video tutorialov. modelovanie podobnych veci je v tom podstatne rychlejsie, intuitivnejsie a privetivejsie ako to robit v softoch urcenych na hernu alebo filmovu 3d grafiku (len sa toho netreba priecit)
1
Obrázok 1
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: 3D filament

Príspevok od používateľa mclareniak » 21 Apr 2023, 20:11

Trochu od veci, ale tyka sa to 3D tlace.
Kupil som si taketo vrecka na skladovanie filamentu. A veru sa mi lubia

Kód: Vybrať všetko

https://www.aliexpress.com/item/1005004012645327.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.59.5c1c18020Hwafz
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: 3D filament

Príspevok od používateľa jezevec » 21 Apr 2023, 20:29

Používám je asi rok a naprostá spokojenost.
0

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: 3D filament

Príspevok od používateľa wizing » 21 Apr 2023, 20:45

Keď som tlačil z ABS vždy mi výtlačok krútilo, otvárali sa vrstvy dvíhali sa hrany. Bol to vždy problém tlačiť na otvorenej tlačiarni. Raz mi jeden chalan poradil aby som rovno z vytlačkom tlačil okolo neho kruh. Od vtedy som nikdy z ABS problém nemal. Vždy my to vytlačilo pekne. Je to určite viac minutého filamentu ale je to jedno z riešení ktoré my pomohlo.
0

Napísať odpoveď