Ovladanie GSM modulu s MCU

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Sep 2015, 23:14

Zdravim,

zoznamujem sa s GSM modulom. Mam stym nulove skusenosti.

Ak chcem z MCU poslat AT command napr. AT+CMGF = 1 , tak z MCU poslem postupnost hex kod pre A T + C M G F = 1 ?
Uvazujem spravne? Ak ano, aky je hex kod pre A T + ... a pod? Kde je na to tabulka?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa peterple » 23 Sep 2015, 23:20

uvažuješ správne, ale ..
1. nie hex kód ale ASCII. to už vygoogliš tabulku ak chceš, ale..
2. žiadnu tabuľku nepotrebuješ každý prekladač vie prekladať ASCII reťazce, ale ...
3. nevieme v čom to píšeš.
4. a ešte na konci treba poslať CR alebo LF podľa modulu aj jeho nastavenia, ale ..
5. nevieme aký máš modul a ako je nastavený.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Sep 2015, 00:05

Nepisal som nic konkretne a podrobne, lebo este som vo fazi studia. Nemam ani modul.

Bude to programovane v ASM (kedze v C neviem) a nie som si isty ako v MPLAB zapisat "A" v ASM kode, ci sa da. Skor som zvyknuty na hex kody (alebo binarne).

Takze v ASM tam poslem podla tejto tabulky:

https://simple.wikipedia.org/wiki/ASCII

pre pismeno "A" do UART-u poslem hex cislo 41h, pre "T" tam poslem 54h, pre "+" tam poslem 2Bh ...atd ?

Dalo by sa to v MPLABE zapisat len ako "A" bez hex kodu? Ak ano, ako? Bolo by to prehladnejsie
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa martin63 » 24 Sep 2015, 08:12

Mal si si kupit nejaky modul a ucit sa na nom.Lepsie sa uci ked si to mas na com skusit.

A k tym retazcom. Tak ako pisal kolega vyssie. Tie znaky nepotrebujes prevadzat do hexa kodu. Jednoducho to posielaj po jednom znaku (inac to ani nejde).

V ASM neviem aky to ma zapis ale v c by bol zapisa znaku do premennej nasledovny " char znak = 'A' ". Teda nieje potrebne poznat ASCII tabulku. ASCII tabulka je dobra, ak by si chcel prevadzat cislo na znak, pripadne male pismeno na velke alebo naopak velke pismeno na male. Tak isto aj znaky CR a LF mozes zapisat ako znaky '\r' a '\n'. No tieto dva znaky mozes kludne pouzivat aj v hexa kode.

Cely zapis tvojho retazca, ktory odosielas po USARTe by mal vypadat nejak takto AT+comm\r\n. Niesom si isty ci zapis AT+CMGF = 1 je spravny, kedze nevieme aky modul studujes. Ono niekedy (mozno ze aj vzdy) je zapis takyto AT+CMGF1. Preto je lepsie ak sa ucis na konkretnom module.

Ak si chcel ale stazit pracu, tak mozes na vsetko pouzivat hexa kody, no je to zbytocne.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Sep 2015, 10:22

Ono ja nie som profi programator a C-cko mi akosi zatial neide, a zatial jednoduche veci zvladam v ASM. Kym sa nezamotam v ASM, tak zatial sa C-ko nebudem ucit.

Myslim si ze v C-cku ty napises nieco ako posli A do UART a compiler ti na to vygeneruje kod.
V ASM ja posielam do bufferu uartu 8 bitov, teda ja potrebujem vediet ake 8 bitove cislo reprezentuje pismeno "A".
Takze tam je podstata mojej otazky je, ze kde najdem osembitove hodnoty cisiel a piamie a znakov.

V ASCI tabuke co som link prilozil vyssie?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa AndiCibula » 24 Sep 2015, 10:33

0
Performance in nanospace.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Sep 2015, 12:52

Pekna praca, (zatial som o len narychlo prebehol)
Dakujem.

Pozeral som ten program v MPLAB, ale ty to mas pisane v C-ku, takze zase neviem co ty do toho modulu posielas, nakolko to tam ani neviem najst. :-(

Takze otazka je stale aktualna.
Cely zapis tvojho retazca, ktory odosielas po USARTe by mal vypadat nejak takto AT+comm\r\n. Niesom si isty ci zapis AT+CMGF = 1 je spravny, kedze nevieme aky modul studujes.
To ze aky retazec tam poslat to si pozriem v datasheete daneho modulu. Zatial ho nemam vybrany. Skor potrebujem vediet ze ake 8 bitove cislo poslat do bufferu UART-u pre pismeno A, T, +, C, .... atd. Je to ta tabulka s ASCII kodmi, alebo na to je neaka ina tabulka?
A popripade ktory znak sa posiela ako prvy, ten co je uplane vlavo alebo vpravo.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa martin63 » 24 Sep 2015, 13:06

Ano je to ASCII tabulka. Aj v C-cku sa posielaju znaky do buffera po jednom, taktiez musis mas napisane funkcie pre odosielanie cez USART. Podla mna ti ale bude stacit v ASM posielat len znaky 'A', 'B', a pod. a nemusis riesit este prevod na hexa cislo.

Kup si USART->USB prevodnik, je to dobra vec ked potrebujes zistit, co sa ti posiela po linke, pripadne ladit program. Na ebayi ho mas skoro zadarmo. A teda mozes si aj overit, ako posielas znaky a ci ti vobec posiela to co chcel.
0

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa martin63 » 24 Sep 2015, 13:06

Ano je to ASCII tabulka. Aj v C-cku sa posielaju znaky do buffera po jednom, taktiez musis mas napisane funkcie pre odosielanie cez USART. Podla mna ti ale bude stacit v ASM posielat len znaky 'A', 'B', a pod. a nemusis riesit este prevod na hexa cislo.

Kup si USART->USB prevodnik, je to dobra vec ked potrebujes zistit, co sa ti posiela po linke, pripadne ladit program. Na ebayi ho mas skoro zadarmo. A teda mozes si aj overit, ako posielas znaky a ci ti vobec posiela to co chcel.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Sep 2015, 13:59

Diki za potvrdenie mojej teorie. Teraz ma napadlo, vsak vo WATCH tabulke ja mozem pisat do registrov aj Charakters (len som ten stlpec mal vypnuty) Napisal som tam "A" a jeho hex hodnota je 41h, "T" je 54h... takze to sedi presne ako v ASCI tabulke. Mohlo ma to skor napadnut.... :-)

Nevadi. Diki za radu.

Este jedna otazocka pre tych co sa v tych moduloch vyznaju:

Aky modul (uz hotovy aj s antenou) mi odporucate kupit? Aby som nekupil neakeho veterana (ako napriklad 16F84 u PIC MCU, je uz tiez veteran)

Potrebujem iba prezvonit (netreba uskutocnit hovor) a poslat SMS z modulu na telefon.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6237
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 24 Sep 2015, 15:06

romiadam: je to jedno, pokial nepotrebujes 3G a pod. veci, tak postacuje akykolvek (pre zaujimavost, bezne sa aj teraz pouzivaju na gsm alarmoch mobily siemens, ericcson.. ktore nevedia ani 3g). Len si daj pozor, niektore moduly vedia len sms, bez moznosti prezvonit.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa rohy » 24 Sep 2015, 15:21

Ja som teraz robil niečo podobne s SIM900 z ebay
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Sep 2015, 16:42

Ale to mas len cip, alebo to si mal hotovy modul s tym cipom?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa rohy » 24 Sep 2015, 19:23

0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa peterple » 24 Sep 2015, 19:33

Môj človek,
tuším že na toto nikto nič.
romiadam napísal:Dalo by sa to v MPLABE zapisat len ako "A" bez hex kodu? Ak ano, ako? Bolo by to prehladnejsie
Ako som písal v každom prekladači sa dajú zapísať znaky a textové reťazce. V PICackom assembleri je to tak ako vo všetkých iných. Tu si to môžeš prečítať ako na to
http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... df#page=47

Obecne znak je v apostrofoch napr. 'A' a textový reťazec je v uvodzovkách napr. "Retazec"
Znak je vlastne číslo ktoré mu prislúcha v ASCII tabuľke a tak ho môžeš použiť všade tam kde používaš čísla (desiatkové, hex, bin ..)
Textový reťazec je pole čísel. Tak to môžeš použiť tam kde sa dá použiť pole čísel napr. db dw, da data ...

Príklady nájdeš v tom súbore čo som nalinkoval ale na iných stranách. To by mala byť biblia PIC assembleristu.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Sep 2015, 20:41

Ako som písal v každom prekladači sa dajú zapísať znaky a textové reťazce. V PICackom assembleri je to tak ako vo všetkých iných. Tu si to môžeš prečítať ako na to
http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... df#page=47

Paraaada..... vedel som ze taketo nieco existuje, len nevedel som pod cim to hladat v google. Teraz vdaka tebe som na to narazil. Uz si to ukladam.

Diki moc.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

bebeno28
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 204
Dátum registrácie: 16 Sep 2012, 21:34
Bydlisko: Trnava

Re: Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa bebeno28 » 09 Mar 2017, 14:21

Ahojte. Chel by som Vas poprosit o radu. Neviem ani za boha prist na to co je zle.

Pisem si program pre GSM relatko s modulom SIM800L.

UART komunikacia mi ide ale robi mi to jednu zvlastnu vec. Ked komunikujem s modulom cez PC terminal tak dostavam po poslani prikazu AT odpoved presne po slovach v asci kode 13,13,10,OK,13,10 . Toto mi posle modul.

Ale ked poslem po uarte znaky A,T,CR a potom cakam na odpoved tak do registrov kam sa mi ukladaju prijate data z modulu sa mi ulozi nie len odpoved ale aj to co som poslal. Vid obrazok z MPLabu.
Ako docielit to aby v registroch PIC nebolo to co posielam ?
Napada vas ako to upravit? Preco to tak je ?

Dakujem
Prílohy
toto mi nacita po poslani prikazu AT
toto mi nacita po poslani prikazu AT
pic registre.JPG (18.2 KiB) 4383 zobrazení
Toto je komunikacia PC a mocul cez Terminal
Toto je komunikacia PC a mocul cez Terminal
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6237
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 09 Mar 2017, 14:29

nevidim obrazok, lebo v praci mame blokovane urcite url, ale ak ti chodi to, co napises, skus poslat ako prvy prikaz ATE0 - to by malo vypnut echo.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

bebeno28
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 204
Dátum registrácie: 16 Sep 2012, 21:34
Bydlisko: Trnava

Re: Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa bebeno28 » 09 Mar 2017, 14:35

ATE0 ? mozes mi to trosku ozrejmit? Dobre chapem ze to vypne echo v module?

a to mam posielat vzdy pred poslanim prikazu alebo len raz ?

Inak postupnost toho co mam v registroch je A,T,0x0D,0x0D,0x0A,O,K

Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
scd
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 150
Dátum registrácie: 17 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 35

Re: Ovladanie GSM modulu s MCU

Príspevok od používateľa scd » 09 Mar 2017, 14:40

ten modul ma pravdepodobne defaultne zapnuté echo (aby si videl čo píšeš na termináli).
Vypni ho príkazom "ATE0".
Keď som kedysi programoval komunikáciu cez SMS, to bolo ale cez siemens c35, tak mi bol ešte užitočný príkaz "AT+CNMI=1,1,0,0,1", ktorý ti zapne informovanie o príchode novej SMS správy. Možno sa ti bude hodiť aj ten :)

//ty kokso vy ste ale rýchly, dvaja ste ma predbehli :)
0
Keyboard not present. Press ENTER to continue...

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok