Hodinky s PIC

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
stanke
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 13 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Bernolákovo
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa stanke » 13 Sep 2011, 08:26

ja si to chcem najprv overiť aby som potom nenadával ako dlaždič že mi niečo zase nejde, pretože sa spolieham na neoverené veci.
To že ráta som sa len domnieval, lebo pri externom zdroji signálu pre tmr1, napr tlačítko, mi to zarátalo pri nábežnej aj zostupnej hrane. Tak ako to je potom? v kóde mám iba inicializovanie a zapnutie tmr1, a dookola vypisovanie jeho hodnoty na displeji.
Nezdalo sa to ani mne, aj som hľadal a preto sa pýtam aby, viď začiatok. 8)

ďalšia vec, nechcem rátať počet inštrukcií pri výpise na displej, ale chcem vedieť aký časový úsek prešiel zatiaľ, kým mcu niečo vykonával (napríklad premena minút na hodiny, nulovanie premenných, výpis na displej a podobne). Potom pravidelne nulovať tmr1 a do premennej sekundy pridávať korešpondujúci časový údaj. Teda, či sa vlastne uberám správnou cestou, čo vidím že áno. Ďakujem ešte raz.
0
Naposledy upravil/-a stanke v 13 Sep 2011, 08:51, upravené celkom 1 krát.
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Príspevok od používateľa jaromir » 13 Sep 2011, 08:29

Ako mas zapojene tlacidlo?
Pred par dnami, mozno tyzdnami som pisal dost vela okolo zakmitov na mechanikcych spinacich prvkoch, takze je mozne, ze ti to pocitalo pri stlaceni aj uvolneni tlacidla, ale nie preto, ze by timer reagoval na obe hrany signalu.
0

Používateľov profilový obrázok
stanke
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 13 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Bernolákovo
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa stanke » 13 Sep 2011, 08:54

jaromir napísal:Ako mas zapojene tlacidlo?
Pred par dnami, mozno tyzdnami som pisal dost vela okolo zakmitov na mechanikcych spinacich prvkoch, takze je mozne, ze ti to pocitalo pri stlaceni aj uvolneni tlacidla, ale nie preto, ze by timer reagoval na obe hrany signalu.
mám cez 3k odpor +5v na vstupe do pinu a cez zlačítko ho uzemňujem. stlačil som ho asi 1000x a vždy zarátal za 2. Všimol som si aj ako je to náchylné na zákmity, ale pri tom tlačítku to skoro vôbec nekmitalo. Skúsim sa s tým pohrať. Ako vlastne tmr1 inkriminuje? pri nábežnej alebo zostupnej hrane? :)

edit:// ok, je to asi tým tlačítkom, práve preto som sa pýtal aby som nebol za debila :)
ak sa nemýlim teda tmr1 inkriminuje pri nábehu nie? :)
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Príspevok od používateľa jaromir » 13 Sep 2011, 09:53

stanke napísal:Ako vlastne tmr1 inkriminuje? pri nábežnej alebo zostupnej hrane? :)
...
ak sa nemýlim teda tmr1 inkriminuje pri nábehu nie? :)
A skusal si sa pozerat do datasheetu?
Lebo ja hej a tuto informaciu som tam nasiel. Naschval som ti to nepovedal, aby si sa pozrel aj ty. Je rozumnejsie ked si to najdes sam.

Mimochodom, citac sa inkrementuje, nie inkriminuje.
http://www.cudzieslova.sk/hladanie/inkriminovany
0

Používateľov profilový obrázok
vama
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1545
Dátum registrácie: 26 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 31

Príspevok od používateľa vama » 13 Sep 2011, 15:30

Inak keby si pouzival simulator MPLABu spolocne s DATASHEEDom, tak na niektore otazky sa dozvedies aj odpoved.
Preco dnesny (zaciatocnicky, domaci) programatory nepouzivaju simulator (o debuggeri uz ani nepoculi)? :?
0
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 13 Sep 2011, 19:46

lebo si furt stavajú dementné programátory :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
stanke
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 13 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Bernolákovo
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa stanke » 13 Sep 2011, 20:53

prečo ste vy všetci takí nevrlí? normálne som sa pýtal, od nezmyselného hádania sa a obhajovania svojej pravdy som už dávno ustúpil.

jaromir: ďakujem v datasheete som to našiel, za slabiku ma nechytaj prosím.
vama: nepoužívam mplab, za čo ma boh strestá som pripravený ho na oplátku poslať vieš kam.
mato3000: mám doma originál pickit2 už asi 3 roky (ak narážaš na mňa).

ďakujem za kritiku, nabudúce si dobre rozmyslím či sa niečo spýtam.
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
vama
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1545
Dátum registrácie: 26 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 31

Príspevok od používateľa vama » 13 Sep 2011, 20:56

Ja by som povedal, ze ked niekdo chce iba "napalit" nejaky MCU raz za 1 - 2 mesiac, tak aj nech niekdo pouziva vyrobeny programator. Ale ked pride ku vyvoju tak to je o nicom ...
Ja tiez ked som zacinal s domacim programovanim (vyvojom), tak som zozaciatku pouzival JDM programator, dokonca zozaciatku som programoval priamo v patici programatora (MCU 16f84a). Ale neskor som zacal programovat vacsie MCU DIL 40 (16f877a) a potom som sa rozhodol zacat s ICSP. Dalej som potreboval programator na USB, tak som si kupil PICkit a od vtedy obcas aj pouzim debugger, ale aj tak zaklad je simulaci (aspon pre mna) :wink:
Teraz sa len na tom smejem, akym stylom som vyvijal, ale nastastie to dlho netrvalo.

EDIT:
Ale my ta nechceme kritizovat, alebo osocovat. Ale nam ide o to aby sa ty zjednoduchsil vyvoj. Moja rada je pouzivat simulaciu, nemusis zrovna MPLAB, ale tak nejake ine prostredie. Pretoze tu chybu najdes aj 10-x rychlejsie ako bez pouzitia simulacie, debuggu.
0
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek

Používateľov profilový obrázok
stanke
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 13 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Bernolákovo
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa stanke » 13 Sep 2011, 21:27

debug je základná vec pri programovaní v C a (možno neuveria mnohí z vás) JA HO POUŽÍVAM.
Simulácie nepoužívam pretože som skúšal 3 softy a ani jeden mi nesadol, proste som sa na to vykašľal úplne ma to odradilo.

ďalšia vec že ja som sa nepýtal prečo mi to a oné nejde, ale či je to tak ako som si myslel, aby som sa nenaučil kraviny...hovorí sa tomu aj zdieľanie informácií. Tu ale, ako pisal exekutor, je to minimálne polovica len podje.a.anie 8) ak si prečítaš túto sekciu znova, zistíš že polovica je len nejaká primitívna hádka či je lepšie kladivo alebo nožničky a 50% je OT a odpad bez informačného obsahu.
0
Obrázok

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 13 Sep 2011, 21:30

to nebolo na teba, ale odpoveď na všeobecnú otázku
0

vladdo05
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 22 Jan 2015, 20:14

Re: Hodinky s PIC

Príspevok od používateľa vladdo05 » 05 Jan 2020, 15:47

chcem sa opytat, sice ina tema ale rovnaky obvod.
Moderne dnesne konzumne zariadenie pouziva displej s PIC18F242.
Pravdepodobne po zaplneni pamate cca 3-4 roky hadze poruchu, musi sa menit cely displej, servisaci to riesili, ziadne triky nepomohli, ked vymenili cely plosak bolo v poriadku na par rokov.

Obvod sa vyletuvava tazko, da sa nejakym sposobom zmazat Eprom ka ?
Okrem neho je tam uz len 7805 na plosaku + pasivne suciatky samozrejme.
Diky
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Hodinky s PIC

Príspevok od používateľa mac26 » 05 Jan 2020, 15:59

Sice netusim o ake zariadenie ide, ale mozno by som podozrieval poskodenie pamate (caste prepisovanie napr. pri nejakom logovani)
0

vladdo05
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 22 Jan 2015, 20:14

Re: Hodinky s PIC

Príspevok od používateľa vladdo05 » 06 Jan 2020, 22:09

Je to na pracke.Moze byt, niekedy pomoze reset, niekedy uz nie.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok