Začiatky

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 09 Sep 2011, 18:23

A módi majú zase v **** na lehátku :cry:

'°°' Pravidlá bod 5)

Používateľov profilový obrázok
iwo1222
Svetelektro LUCKER
Svetelektro LUCKER
Príspevky: 1379
Dátum registrácie: 23 Júl 2007, 00:00
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa iwo1222 » 09 Sep 2011, 18:27

killer, a co ine by si cakal od modov na tomto fore ?

navrhujem temu zmazat a uzivatelovi zakladatelovi dat ban na zivot
0
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

VW Golf mk2 37kW - moje nove vozitko

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 09 Sep 2011, 18:35

Hm co ja viem, podla mna trocha krute na to, ze pouziva sturovcinu :D Mozno len nema rad "Y" :D
K teme: Moj prvy "vacsi" vyrobok bol tusim nejaky obvod na budenie cievky z automobilu na baze IO 555 :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

JanoP

Príspevok od používateľa JanoP » 09 Sep 2011, 18:48

2x multivibrator zo 7400, 4 ledky a bolo blikatko.

Používateľov profilový obrázok
33zuli
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1424
Dátum registrácie: 23 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Blava, né??
Vek: 29

Príspevok od používateľa 33zuli » 09 Sep 2011, 18:50

edit: pisane PRED spojenim tem

moje uplne prve zapojenie bolo, ked som mal asi 4 roky, ked som zapojil 2 ziarovky na prepinac a tlacitko a raz svietila jedna a raz druha :D vtedy som spajal kable tak, ze som odizolovane konce omotal okolo srobu (medzi podlozky) a utiahol matkou :lol:
moj prvy bastl s (univerzalnou) DPS bol nejaky blikac s niektorym z obvodov 74HC..., potom nasledoval plasic mysi s 555
0
Naposledy upravil/-a 33zuli v 12 Sep 2011, 20:09, upravené celkom 1 krát.
while (2*2 == 5) { echo "If you're reading this, something is definitely wrong"; }
Obrázok

skromny
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 685
Dátum registrácie: 16 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: ...aj Bratislava

Príspevok od používateľa skromny » 09 Sep 2011, 18:53

prvy vyrobok? a moze to byt aj "vyrobok" z kategorie MINI? :D

krystalka... a pocuval som ju s takymi tymi starymi telgrafistickymi sluchatkami... dokonca bol aj v ciernej skatulke... nielen ako "viditelne" hniezdo... ale.. to zasa bolo viac nez stvrtstorocie dozadu...
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 09 Sep 2011, 19:00

iwo1222, No tak prepáč že tu nesedíme celý deň a neviem zareagovať do 5 minúť...

Taktiež nevidím že by niekto tento príspevok nahlásil ako nevhodný...takže sa treba pozrieť aj na seba.

Zamykať to nebudem len autor....NAUČ SA GRAMATIKU...si o tebe veľa ľudí pomyslí...Ak už nič tak si aspoň odinštaluj nejaký plugin ktorý ti ju bude kontrolovať.


Môj prvý výrobok bol regulátor do PC...fungoval dobre... dps mi pomohol kamarát nakresliť a vyleptať...Dosku som nabil na drievko a mal som to pri klávesnice... :wink:
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa medved » 09 Sep 2011, 19:16

Moje prve zapojenie bol levitator od Danyka :D

edit: vlastne nie to bola prva konstrukcia, moje prve zapojenia boli s MES ELECTRONIC 02 ci ako sa to vola ta stavebnica v tom kufri a k tomu kniha 200 zapojeni ze zakladu elektroniky. To som uz tie jednoduche schemy zapajal v druhom rocniku na ZS, neskor aj zlozite radia :D
0

eriko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2285
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa eriko » 09 Sep 2011, 20:32

Klasika - blikač s NE555 a 10 LED (PE1/'05).

Spojené.
0

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Napster050 » 09 Sep 2011, 21:27

moj prvy vIrobok, bolo perpetum mobile... nikto ho nechcel, tak som si povedal že budem "in" a postavil som blikátko...
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 09 Sep 2011, 23:56

Záleží na tom čemu říkat první výrobek. Úplné začátky byla elektrifikace modelu kolejiště které mi vyrobil děda. To bylo asi tak v sedmi letech (kolejiště jsem dostal o rok dříve). Na kolejišti byly klasické ruční výhybky ale v krabici s "náhradními díly" byly i výhybky elektrické. Dlouho se na ně jen koukal protože jsem toho věděl moc málo, prakticky nic ale odjakživa jsem byl u toho když děda montoval někam různé kabely a tak. Tehdy k nám zaváděli telefon (těsně po převratu) a děda přitáhl domů takový zbytek telefonního kabelu - co kdyby se to na něco hodilo? A taky že jo. Vytahal jsem z toho ty drátky a zkusil ty výhybky nějak pozapojovat. Jednu jsem málem upekl protože jsem nevěděl že tam musí být tlačítko a ne vypínač. Ale práce se podařila a kolejiště jsem úspěšně rozchodil z trafa FZ1 (párkrát se i rozsvítila žárovka indikující proudové omezení :)

Nebo jsem dědovi vytunil takovou testovací krabičku s bzučákem, zkratovku se žárovkou atd. Kolikrát se divím že mě to nezabilo když jsem strkal žárovky do baterek neizolovanými dráty do zásuvky (byla pěkně opálená když jsem jí o mnoho let později vyměňoval), přičemž jsem opakovaně vyhodil hlavní jistič. To bylo vždycky že na mě děda volal zezdola "Tys dělal něco s elektrikou?" "Nééé-e" :lol:

Ale to byly všechno víceméně elektromechanické věci. Pak nastoupila stavebnice Elektronik které vyrábělo družstvo Pokrok Žilina (ještě si to pamatuju). Výborná stavebnice - dodnes mám schovanou.

První zcela samostatnou věcí kterou jsem dělal bylo myslím rádio - audion podle konstrukčního návodu co vydávala Elektra kdysi dávno. Bylo to s elektronkou 1F33. Tu jsem měl jen jednu a bohužel jsem jí oddělal přežhavením. Tak jsem to spáchal s 3L31 a fungovalo to také. Později v 6. nebo 7. třídě jsem to zminiaturizoval že se to vešlo do krabičky ze stavebnice kapesního ruského rádia. No a pak už to bylo pořád něco.

Kdyby byl zájem mohu vám sem hodit fotku mého prvního (nedokončeného) pokusu o plošňák :lol: Holt mi to tehdy nikdo pořádně nevysvětlil.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Napster050 » 10 Sep 2011, 00:03

Thales napísal:Pak nastoupila stavebnice Elektronik které vyrábělo družstvo Pokrok Žilina (ještě si to pamatuju). Výborná stavebnice - dodnes mám schovanou.
Pokrok vyrábal kedysi aj plošné spoje na zakázku... dnes už predávajú len nejaké krbové pece či čo to...
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 10 Sep 2011, 00:47

Ano to vím. mě hlavně mrzí že se mi nedostala do rukou stavebnice Elektronik 2 - tam měly být zajímavější věci a mělo to být zpětně kompatibilní s jedničkou. Jinak - obšlehli to od eNDeRáků :)
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa Axwell » 11 Sep 2011, 00:13

vacsina zacinala so ziarovkami, tak isto aj ja, ale len do takych 12V som robil a nikdy ma nelakala zasuvka s 230v, proste ja som nejako vedel, ze s takym sa nemam co este hrat. Potom rozne hracky co boli som rozoberal, upravoval, a casto sa stalo, ze to potom uz neslo :lol: ale take dobre veci som robil na autodrahe tam sa toho dalo vela upravovat, vylepsovat. Spajkovackou som takmer nerobil, az ked som mal tak 14 rokov, vtedy som zacal trafopajkou, spajkovat kable, medzitim ak sa rata aj opravy PC HW/vylepsenia v tej dobe skoro kazdy rok/polrok nejaky upgrade bol. Prvy plosak som vsak vyrobil az na strednej kde sme ako prve robili blikace s NE555 s dvomi LED. Az potom sa to akosi rozbehlo na iny LEVEL...
0

ujo-elektron

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 11 Sep 2011, 20:09

Spestrím to tu.

Ako čítam, vaše začiatky boli všelijaké, ale ja som predsa len trochu inak začínal...
Keď som bol malý, bola radosť so mnou nakupovať. Toho času sme bývali v paneláku, na nitrianskom sídlisku klokočina. Tam som nemal moc možností sa rozvíjať, ku koncu som robil aplikácie ako predlžovák a pod. chlopotiny. Čo sa však odmalička so mnou ťahalo boli chladiace zariadenia. Pri tomto povolaní musí pracovník ovládať rôzne odvetvia priemyslu - elektrikár, zámočník, sústružník, zvarač, lakírnik... Začalo to v obchode na klokočine, volal sa diskont a tam sme chodievali nakupovať... Program bol jednoduchý - prišli sme, ja som si lahol pod pult a pozeral som na kompresory, medzitým mama nakúpila a v pohode sme odišli...

Troška pestrejšie to vyzeralo, keď sme začali stavať dom. Tu som už robil elektriku do stavebnej búdky na náradie, neskôr aj na latrínu svetlo :D Celá karta sa ale obrátila vtedy, keď sa začala stavať moja dielňa. Okrem prác na nej som tam zaviedol elektrinu a nazvlákal mašiny kúpené cez inzerát alebo nové v obchode. Tuto sa začala etapa kutilstva... Okrem jednoduchých strojov ako cirkulárka, stojanová lampa a pod. som prešiel na zložitejšie aplikácie - rozbrusovačka na oceľ s kotúčom 300mm, stavebný rozvádzaž so 400V výstupom vyslovene pre elektromotory do výkonu 6kW, riadením na diaľku, zabudované osvetlenie, možnosť pripojiť stavebný reflektor s HPL výbojkou 400W cez konektor, tlmivka bola v skrinke, nechýbal výstup 24V 10A a samozrejmosťou bolo zabudované rádio :D V mojich 16 rokoch som sa začal spolu s dedom venovať zváraniu, on vyrábal konštrukcie a rozvádzače, slabšie videl, tak ja som konal zváračské a elektroinštalačné práce, dedo ohýbal a rezal polotovary, prirovnával a zapasovával, ja som nakoniec celý výrobok nastriekal podla predlohy. Toto nám vydržalo do mojich 18, potom sme boli nútený prestať, lebo dedo sa vydal na cestu s alkoholom a ja na cestu života. Spravil som si vodičák na osobné a nákladné auto a pracoval som vo firme, kde otec, rozvážal som s tatrou 815-kou konštrukcie na vysielač. O rok neskoršie prišla ponuka zo žiaru nad hronom, aby som sa zamestnal u nich na špedícii-transporte, jazdil som so scaniou R420-kou za hranice. Potom prišla rodina, tak mi nevyhovovali turnusy (mesiac v práci vkuse, bez domova, týždeň doma) a bol som nútený zasa opustiť pracovisko. Vodiča v tejto firme som robil presne rok a za ten čas som zarobil slušný balík. Práve za tieto peniaze som si kúpil auto - scania G380 s automatickou prevodovkou, spravil som si nadstavbu - pojazdná dielňa a založil živnosť. Zobral som si pôžičku, nakúpil prístroje a začal ako servisák kotlov, čo robím v podstate dodnes. Čo sa týka zváračskej školy, tú som robil počas štúdia na strednej škole, avšak mimo školskú organizáciu, bol to dedov známy, neskôr sme si pomáhali aj my. Papiere mám na všetky metódy, aj keď som varil iba TIG-om a vlastne som dostal pre túto metódu aj vyznamenanie. Toľko s mojich začiatkov, skôr to je životopis, ale celý ten príbeh opisuje začiatok nejakej práce. S elektronikou sa nekamarátim, nemám na ňu nervy a stále na mňa fúkala dym, spálila my aj stolík v izbe...

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Napster050 » 11 Sep 2011, 20:24

a teraz otázka, koľko máš rokov ? lebo podľa toho čo máš v profile mi to akosi nesedí. Alebo cestuješ v čase ako Jacob (Jakub) ? :?
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 11 Sep 2011, 20:33

Zase tu niekto vynašiel stroj času a nechce sa priznať? :lol:

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martin knocik » 11 Sep 2011, 20:52

ujo elektron
Nie je vodičak na nakladné auto (tatra) až od 21 rokov a po 2 rokoch praxe s B ?
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
Pedro
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: 07 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Nové Zámky NZ
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pedro » 11 Sep 2011, 21:11

V podstate prvé čo som robil bol tuning blikátka z bicykla tým že som ledky hodil na káble. Vtedy som nemal skúsenosti a popálil som sa spájkovačkou a jazvu mám do dnes. Ale vlastne k tejto úprave a všeobecne k elektronike som sa dostal vďaka strčeniu klinca do fázy v 4-och rokoch. Potom to bola stavebnica NE plus s tda2030 kde mi jeden modul fungoval a druhý som nejakým spôsobom pri zapnutí odpálil tak že mi časť nečka skončila v papuli...
Potom tda 2003 bridge a od vtedy sa tomu aktívne venujem a zatiaľ ma to drží.
0
Vidíš veci a hovoríš: "Prečo ?". Ale ja snívam o veciach nevídaných a hovorím: "Prečo nie?"
(George Bernard Shaw)

Používateľov profilový obrázok
ypsi
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1546
Dátum registrácie: 09 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 106

Príspevok od používateľa ypsi » 11 Sep 2011, 21:17

Vodicak na C, E je od 18, nie? D je od 21 s 2r praxou.
0
...som zhasol...

Napísať odpoveď