Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Apr 2013, 17:19

Merak napísal:skúšal si niekedy merať priebeh napätia v aute z alternátora? skúšal si merať ten prúd, ktorý berie autobatéria z alternátora?
Skúšal ! A minimálne "milionkrát" ...

Na chate svietim cez menič s úsporkami. A pri tom chosňujem baterku z auta. A tak vždy, až ju vytlčiem a nemáme cestu za nákupom, musím naštartovať auto a na voľnobeh musím trochu nabiť baterku na ďalšie použitie ...
(A už sa mi podarilo vytĺcť baterku až tak, že som ju v zime musel vybrať a hodiť do lavóra horúcej vody, aby som naštartoval. Alebo v lete niekoho otravovať, aby mi pomohol štartovacími káblami. A v poslednej dobe mám na chate nabitých pár bateriek do UPS-ky, (12 V/ 9 Ah). A stačí tak zo dve pridrôtovať paralelne na autobaterku a motor sa bez problémov nahodí ...).

A k tomu meraniu. Ak je baterka v aute dobrá (alebo nová sformovaná), tak po naštartovaní aj keď je vytlčená, tak pomerne rýchlo vybehne napätie asi na 12,8 V. A potom pomerne dlho sa štverá po stotinke voltu k 14 V. (Trochu som zmätený z max. nabíjacieho napätia. No v zime som po dlhej ceste nameral aj 14,8 V. No zdá sa, že reglér je určite nastavený vyššie, ako obligátnych 14,2 V ...).
Neviem aký silný je alternátor, no baterka je 74 Ah. A po asi 15 - 20 minútach "klepania" auta na voľnobeh, (aby sa nezapol pomocný vetrák), odhadujem, že do baterky sa dostalo možno až 30 Ah, (čo pri 20 min. dáva nabíjací prúd okolo 90 A) ...! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

jozo1606
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 17 Dec 2009, 00:00
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Príspevok od používateľa jozo1606 » 12 Apr 2013, 09:09

viete čo kašlite na to, asi bude najlepšie ak si zničim celu chrbticu :D a autobaterku bude nosiť 8 km v rukach az k autu

aj tak vám ďakujem za Váš čas
cenim si to

prosim LOCK
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Príspevok od používateľa xmilos » 12 Apr 2013, 09:19

Neviem aký silný je alternátor, no baterka je 74 Ah. A po asi 15 - 20 minútach "klepania" auta na voľnobeh, (aby sa nezapol pomocný vetrák), odhadujem, že do baterky sa dostalo možno až 30 Ah, (čo pri 20 min. dáva nabíjací prúd okolo 90 A) ...!
uz si dajte povedat, ze auto vali do akku ( vykon altika - spotreba v aute ). Co moze byt pri 90A altiku aj 80A.
Ak je akku O.K., naboj zo startu a nocneho statia v garazi je spat do 5 minut. Benale by mali ist na zvyseny volnobeh, diessle maju altik viac do rychla, tam vacsinou staci volnobeh.
Aj preto auto so starsim remenom, alebo volnym po nastartvoani piska.
Spotreba po nastartovani u diessla je zvacsa dana zhavenim, tak nabijaci prud je maximalny az po dozhaveni ( samo, pokial nerozmrazuje okna, neprikuruje chladiacu kvapalinu )

Preco altik dava do vybiteho akku "len 12.xx - 13.2V" ? Pretoze altik obmedzi maximalny prud.

U teba to po nastartovani mohlo byt kludne aj 60A, po zvyseni napatia akku mozna onych 30A.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7705
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Príspevok od používateľa Merak » 12 Apr 2013, 09:48

Dolfi napísal:
Merak napísal:skúšal si niekedy merať priebeh napätia v aute z alternátora? skúšal si merať ten prúd, ktorý berie autobatéria z alternátora?
Skúšal ! A minimálne "milionkrát" ...

Na chate svietim cez menič s úsporkami. A pri tom chosňujem baterku z auta. A tak vždy, až ju vytlčiem a nemáme cestu za nákupom, musím naštartovať auto a na voľnobeh musím trochu nabiť baterku na ďalšie použitie ...
(A už sa mi podarilo vytĺcť baterku až tak, že som ju v zime musel vybrať a hodiť do lavóra horúcej vody, aby som naštartoval. Alebo v lete niekoho otravovať, aby mi pomohol štartovacími káblami. A v poslednej dobe mám na chate nabitých pár bateriek do UPS-ky, (12 V/ 9 Ah). A stačí tak zo dve pridrôtovať paralelne na autobaterku a motor sa bez problémov nahodí ...).

A k tomu meraniu. Ak je baterka v aute dobrá (alebo nová sformovaná), tak po naštartovaní aj keď je vytlčená, tak pomerne rýchlo vybehne napätie asi na 12,8 V. A potom pomerne dlho sa štverá po stotinke voltu k 14 V. (Trochu som zmätený z max. nabíjacieho napätia. No v zime som po dlhej ceste nameral aj 14,8 V. No zdá sa, že reglér je určite nastavený vyššie, ako obligátnych 14,2 V ...).
Neviem aký silný je alternátor, no baterka je 74 Ah. A po asi 15 - 20 minútach "klepania" auta na voľnobeh, (aby sa nezapol pomocný vetrák), odhadujem, že do baterky sa dostalo možno až 30 Ah, (čo pri 20 min. dáva nabíjací prúd okolo 90 A) ...! :wink:
zaujímavý postup merania a zisťovania prúdu, žeby 74Ah batéria brala nabíjací prúd ešte väčší ako je jej samotná kapacita? a to je akože dobrá batéria ?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Príspevok od používateľa xmilos » 12 Apr 2013, 09:52

Merak napísal:
Dolfi napísal:
Merak napísal:skúšal si niekedy merať priebeh napätia v aute z alternátora? skúšal si merať ten prúd, ktorý berie autobatéria z alternátora?
Skúšal ! A minimálne "milionkrát" ...

Na chate svietim cez menič s úsporkami. A pri tom chosňujem baterku z auta. A tak vždy, až ju vytlčiem a nemáme cestu za nákupom, musím naštartovať auto a na voľnobeh musím trochu nabiť baterku na ďalšie použitie ...
(A už sa mi podarilo vytĺcť baterku až tak, že som ju v zime musel vybrať a hodiť do lavóra horúcej vody, aby som naštartoval. Alebo v lete niekoho otravovať, aby mi pomohol štartovacími káblami. A v poslednej dobe mám na chate nabitých pár bateriek do UPS-ky, (12 V/ 9 Ah). A stačí tak zo dve pridrôtovať paralelne na autobaterku a motor sa bez problémov nahodí ...).

A k tomu meraniu. Ak je baterka v aute dobrá (alebo nová sformovaná), tak po naštartovaní aj keď je vytlčená, tak pomerne rýchlo vybehne napätie asi na 12,8 V. A potom pomerne dlho sa štverá po stotinke voltu k 14 V. (Trochu som zmätený z max. nabíjacieho napätia. No v zime som po dlhej ceste nameral aj 14,8 V. No zdá sa, že reglér je určite nastavený vyššie, ako obligátnych 14,2 V ...).
Neviem aký silný je alternátor, no baterka je 74 Ah. A po asi 15 - 20 minútach "klepania" auta na voľnobeh, (aby sa nezapol pomocný vetrák), odhadujem, že do baterky sa dostalo možno až 30 Ah, (čo pri 20 min. dáva nabíjací prúd okolo 90 A) ...! :wink:
zaujímavý postup merania a zisťovania prúdu, žeby 74Ah batéria brala nabíjací prúd ešte väčší ako je jej samotná kapacita? a to je akože dobrá batéria ?
a preco da vacsi startovaci prud ako je jej samotna kapacita?
Nemozes pliest hrusky a jablka. Kapacita je nieco ine, vnutorny odpor zase nieco ine.
0

jimmy_xp
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 08 Feb 2008, 00:00

Re: Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Príspevok od používateľa jimmy_xp » 12 Apr 2013, 10:19

Dolfi napísal:A po asi 15 - 20 minútach "klepania" auta na voľnobeh, (aby sa nezapol pomocný vetrák), odhadujem, že do baterky sa dostalo možno až 30 Ah, (čo pri 20 min. dáva nabíjací prúd okolo 90 A) ...! :wink:
A to si myslíš, že je správne takýmto "prúdiskom" nabíjať baterku? Tie olovené mriežky sa ti odvďačia za takéto nabíjanie ;)
PS: Ako tak pozerám na charakteristiku alternátora či už na webe, či z meraní, ktoré sme robili počas školy mi nejde do hlavy tak vysoký prúd pri voľnobežných otáčkach. Akéže to auto máš?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7705
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Príspevok od používateľa Merak » 12 Apr 2013, 10:27

xmilos napísal:a preco da vacsi startovaci prud ako je jej samotna kapacita?
Nemozes pliest hrusky a jablka. Kapacita je nieco ine, vnutorny odpor zase nieco ine.
no veď ani nepletiem hrušky a jablká dokopy
bo nabíjanie je niečo iné, teda hrušky
a vybíjanie je zasa niečo iné, teda jablká
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

joži

Re: Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Príspevok od používateľa joži » 12 Apr 2013, 11:08

pletieš...

ak bude bateria dobíjaná altikom z menším vnutorným odporom tak to tam pretlačí aj viac ako skratový prúd..... každopádne, tak ako z 7AH baterky pretočím motor 1kW starterom, tak do nej aj nabíjačkou z prudovým obmedením 10A natlačím hocikedy....... fyzika nepustí, bohužial, a kapacita AH hovorí o energii uloženej v akumulatore nie o dodávke do neho a takisto odbere....

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Príspevok od používateľa xmilos » 12 Apr 2013, 11:14

Merak napísal:
xmilos napísal:a preco da vacsi startovaci prud ako je jej samotna kapacita?
Nemozes pliest hrusky a jablka. Kapacita je nieco ine, vnutorny odpor zase nieco ine.
no veď ani nepletiem hrušky a jablká dokopy
bo nabíjanie je niečo iné, teda hrušky
a vybíjanie je zasa niečo iné, teda jablká
vnutorny odpor akku je pre oba smery rovnaky.
Skor som mal na mysli kapacitu akku - hrusky, vnutorny odpor - jablka
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7705
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Príspevok od používateľa Merak » 12 Apr 2013, 11:34

xmilos napísal:
Merak napísal:
xmilos napísal:a preco da vacsi startovaci prud ako je jej samotna kapacita?
Nemozes pliest hrusky a jablka. Kapacita je nieco ine, vnutorny odpor zase nieco ine.
no veď ani nepletiem hrušky a jablká dokopy
bo nabíjanie je niečo iné, teda hrušky
a vybíjanie je zasa niečo iné, teda jablká
vnutorny odpor akku je pre oba smery rovnaky.
Skor som mal na mysli kapacitu akku - hrusky, vnutorny odpor - jablka
no vnútorný odpor som tu nevidel spomenutý, tak som nevedel o aké miešanie ti išlo, ale v poriadku :)
ale vnútorný odpor sa mení v závislosti od stavu nabitia batérie
a vnútorný odpor je skôr charakteristika tvrdosti zdroja - autobatérie
a on tam písal o 90A, ktoré vyrátal z kapacity nabíjania 30Ah po 20 minútach
ale ako tu písal jimmy_xp, tiež si neviem predstaviť alternátor s prúdom 90A pri voľnobežnom chode motora
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Re: Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Príspevok od používateľa mr.mio » 12 Apr 2013, 11:35

jozo1606 napísal:viete čo kašlite na to, asi bude najlepšie ak si zničim celu chrbticu :D a autobaterku bude nosiť 8 km v rukach az k autu

aj tak vám ďakujem za Váš čas
cenim si to

prosim LOCK
Ešte nič nelockuj!

Neviem či som si nevšimol,alebo si nenapísal aký bude celkový odber z batérie a akú dobu bude ten odber trvať. Možno by ti stačila aj menšia batéria než akku z auta. A tú by si aj jednoduchšie odniesol. To s tým Li-ion nieje zlí nápad,len čo tá elektronika tam. Dokážeš z toho akku brať elektrinu aj mimo notebook? Ak áno,problém vyriešený. Doma nabiješ a na chate spotrebuješ.


k téme číslo dva:
Krátko po štarte aj moje auto natlačí do olova čo sa len dá. A ako stúpa napätie na svorkách,prúd začína klesať. Takže všetko záleží od stavu akumulátora a motora. Ak sú oba dobré,motor chytí na prvý otoč kľukovky,a akku si to ani "nevšimne". Potom sa ani nedobíja takým veľkým prúdom. Ak je to naopak a motor točí 10s a akku má čo to za sebou,napätie ide rýchlo dolu a potom sú tam také zabijácke prúdy. A ak je veľmi zle,akku dokáže spotrebovať takmer celkový výkon alternátora. Potom žmúria svetlá,blbne rádio a smerovky takmer neblikajú. Hold,o auto sa treba starať :finga:
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7705
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Príspevok od používateľa Merak » 12 Apr 2013, 11:42

joži napísal:pletieš...

ak bude bateria dobíjaná altikom z menším vnutorným odporom tak to tam pretlačí aj viac ako skratový prúd..... každopádne, tak ako z 7AH baterky pretočím motor 1kW starterom, tak do nej aj nabíjačkou z prudovým obmedením 10A natlačím hocikedy....... fyzika nepustí, bohužial, a kapacita AH hovorí o energii uloženej v akumulatore nie o dodávke do neho a takisto odbere....
to áno, len koľko potom taká batéria vydrží, keď ju budeš nabíjať väčším prúdom ako udáva výrobca
aj pri UPS batériách sa stretávam, že 12V 7Ah batéria vie dodať prúd až 130 A po dobu 5 sekúnd, a maximálny inicializačný nabíjací prúd je 2,16A
tak isto som sa stretol aj s tým, že sme dali do škodovky namiesto pôvodnej 36Ah batérie 45Ah, a mali sme problém, že nám ju nevedelo riadne dobiť, museli sme vymeniť regulér v alternátore
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

jozo1606
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 17 Dec 2009, 00:00
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Príspevok od používateľa jozo1606 » 12 Apr 2013, 12:02

mr.mio napísal:
jozo1606 napísal:viete čo kašlite na to, asi bude najlepšie ak si zničim celu chrbticu :D a autobaterku bude nosiť 8 km v rukach az k autu

aj tak vám ďakujem za Váš čas
cenim si to

prosim LOCK
Ešte nič nelockuj!

Neviem či som si nevšimol,alebo si nenapísal aký bude celkový odber z batérie a akú dobu bude ten odber trvať. Možno by ti stačila aj menšia batéria než akku z auta. A tú by si aj jednoduchšie odniesol. To s tým Li-ion nieje zlí nápad,len čo tá elektronika tam. Dokážeš z toho akku brať elektrinu aj mimo notebook? Ak áno,problém vyriešený. Doma nabiješ a na chate spotrebuješ.

ako by som ju nabijal doma tu baterku s notebooku ??? To by možno nebol zly náápad, napajal by som tam led pásik (1 metrový )

12V
60 LED
denná biela
4,8W/m (led pasik možem nahradiť hocičím aj halogenom keby to potahlo :D )

popripade aky akumulator čo by bol menší ako autobaterka a celkom lahší by bol na nosenie ako hovorim to by bolo nudzové svietenie v lete aj tak sme vonku na záhrade jedine večer ak sa niečo deje aby som videl v chate ...

neda sa presne povedať koľko hodin budem svieťiť čakal by som od toho minimalne 5 hod svietenia
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7705
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Príspevok od používateľa Merak » 12 Apr 2013, 12:15

jozo1606 napísal:
mr.mio napísal:
jozo1606 napísal:viete čo kašlite na to, asi bude najlepšie ak si zničim celu chrbticu :D a autobaterku bude nosiť 8 km v rukach az k autu

aj tak vám ďakujem za Váš čas
cenim si to

prosim LOCK
Ešte nič nelockuj!

Neviem či som si nevšimol,alebo si nenapísal aký bude celkový odber z batérie a akú dobu bude ten odber trvať. Možno by ti stačila aj menšia batéria než akku z auta. A tú by si aj jednoduchšie odniesol. To s tým Li-ion nieje zlí nápad,len čo tá elektronika tam. Dokážeš z toho akku brať elektrinu aj mimo notebook? Ak áno,problém vyriešený. Doma nabiješ a na chate spotrebuješ.

ako by som ju nabijal doma tu baterku s notebooku ??? To by možno nebol zly náápad, napajal by som tam led pásik (1 metrový )

12V
60 LED
denná biela
4,8W/m (led pasik možem nahradiť hocičím aj halogenom keby to potahlo :D )

popripade aky akumulator čo by bol menší ako autobaterka a celkom lahší by bol na nosenie ako hovorim to by bolo nudzové svietenie v lete aj tak sme vonku na záhrade jedine večer ak sa niečo deje aby som videl v chate ...

neda sa presne povedať koľko hodin budem svieťiť čakal by som od toho minimalne 5 hod svietenia
tak poďme rátať

U=12V
P=4,8W/m*5m=24W
I=24W/12V=2A
t=5h
keď sa pozriem do tabuľky, tak napríklad taká batéria 12V 12Ah (CSB GP12120 F2) by ti pri tomto odbere vedela ísť cca 5 hodín
keď sa pozriem do tabuľky, tak napríklad taká batéria 12V 17Ah (CSB GP12170) by ti pri tomto odbere vedela ísť cca 10 hodín
v prílohe prikladám datasheety

batérie nie sú také ťažké, takže by sa dali zobrať domov a nabiť, tak ako sa tu spomína
pokiaľ by si to chcel na ten motorček a na vietor, tak by si potreboval nejakú elektroniku (DC/DC menič), ktorá by z nestabilného napätia od motorčeka robila na výstupe stabilné napätie a regulovala tak aj nabíjanie, poprípade keď bude cez víkend fúkať, môže ti hneď aj LED pásik napájať aby sa šetrila batéria
len neviem ako sa ti bude správať LED pásik, keď ti bude dochádzať batéria, bo napätie môže klesnúť aj na 10V
Prílohy
GP12170.pdf
(671.06 KiB) 59 stiahnutí
GP12120.pdf
(677.51 KiB) 50 stiahnutí
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Príspevok od používateľa 5ko » 12 Apr 2013, 17:49

A čo tak zohnať elektrocentrálu a nosiť len benzín?
:wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7705
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Príspevok od používateľa Merak » 12 Apr 2013, 23:12

5ko napísal:A čo tak zohnať elektrocentrálu a nosiť len benzín?
:wink:
to by mu niekto hneď ukradol :)
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Apr 2013, 23:52

Páni, vidím, že som vyvolal búrlivú diskusiu. A tak odpovedám na otázky:
- auto Nissan Primera P11-144, 2,0 i, 103 kW
- baterka Banner Power Bull, (pozerám, že je len 72 Ah)
- na chatu chodíme možno 6 rokov, baterka stále slúži. (A je mi jej fakt ľúto).
- že alternátor ide naplno som usúdil z toho, že po tých max. 20 min. v zime je žeravý tak, že "až ho cítiť" a pri pridaní plynu sa ani o stotinku volta nezvýši napätie na baterke. (Ak by tým prúd vzrástol, zákonite by sa to muselo prejaviť na napätí baterky).
No nechajme mňa tak. Na chate je už silový kábel v zemi a len čakám na pripojenie zo strany SSE.

Pre Jozo: Já by som si asi zohnal zo dve hermeticky uzavreté baterky do UPS-ky, (tie klasické 12 V/ 7 až 9 Ah), a tie nosil hore-dole ... A popri tom by som sa hral s nejakými hračičkami, (veterná elektrárnička, solárny panel, peltierove články, vodná turbínka, ...), podľa toho, čo by sa dalo zrealizovať len pre potešenie ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Apr 2013, 09:27

:wink: Spin, ale petrolejkou nenažhavíš TV, ani nenabiješ mobil. :wink: Ale nič proti romantike, mne osobne by to stačilo.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrika na chate, dobijanie autobaterie.

Príspevok od používateľa boraicho » 13 Apr 2013, 10:02

Ja som si baterku nosil, 45Ah tušim, pekne na motorke, medzi nohy, 2km po lesnej hoci asfaltovej ale fest rozbitej ceste :)
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok