Temperovanie bytu

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Temperovanie bytu

Príspevok od používateľa Dolfi » 03 Jún 2013, 21:51

Milí kolegovia, viem že táto téma akosi moc nesúvisí s elektrikou, ale ...

No, otvorene povedané, se*ie ma monopolný dodávateľ tepla v Petržalke (BA), Dalkia. V zime vás idú "usmažiť" ! Na akonáhle sa ochladí mimo vykurovacieho obdobie, tak na vás zvysoka ...! Stopercentne ich nezaujíma zákazník, ale len vlastné ekonomické ukazovatele a maximálny profit.

Špekuľovať, ako s nimi vyd*bať, je zbytočné. V pár prípadoch, čo sa paneláky trhli, im poriadne "podkúrili, (a snáď aj pýtali peniaze "za zmarené investície").

Viem, že pri teplote v byte okolo 19°C a zvýšenej vlhkosti človek nezmrzne. No pokiaľ sledujem okolie, tak je takmer všetko obyvateľstvo sopľavo-chrchlavé ...

Ak smiem vedieť, čím prikurujete, (ak vôbec) ? Manželka zapína elektrickú trúbu, (excentricky, v kuchyni). Mne sa pozdáva toto: http://www.topenizkamene.cz/index.html . Ale skôr esteticky, ako tie "kecy" o cenovej efektivite. Nepozná to niekto ...? :wink:

A ešte jedna otázka ! Dala by sa "poriešiť" teplá voda cez stále zapnutý bojler, (voda by potom bola k dispozícii 24/ 7). Skúsil to niekto spočítať na "obyčajnú" elektriku ? (Viem, že Breta to dá "ľavou zadnou", matematikou zo ZDŠ-ky). Já čo som len tak mrkol do minuloročného vyúčtovania, tak mám pocit, že u nás za tie peniaze snáď vyrábajú teplú vodu s 10 % účinnosťou ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Temperovanie bytu

Príspevok od používateľa Peťus » 03 Jún 2013, 21:58

a co tohle?
viděl jsem to v jednom pořadu a majitel si to vychvaloval... ale v odkazu je i diskuze....
http://www.sunnyhouse.cz/
http://forum.tzb-info.cz/106219-vytapen ... -prispevky
http://www.nazeleno.cz/infrapanely-vypl ... apeni.aspx
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

SMEDA
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1551
Dátum registrácie: 03 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 32

Re: Temperovanie bytu

Príspevok od používateľa SMEDA » 03 Jún 2013, 22:14

Zdravím Dolfi,

ten kameň nevizerá zle ,ale neviem si predstaviť koľko el.energie to spotrebuje než sa vlastne ten kamen rozohreje na stanovenú teplotu.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Temperovanie bytu

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Jún 2013, 22:48

Mrkol som do toho linku, ale ked som čítal tie ,,výhody,, tak ma prešla chuť
.Akože, argumenmtovať , že nespôsobuje vírenie a prúdenie vzduchu v miestnosti..krátke vlny,... dlhé vlny.... už tam chýba len neprilnavý teflonový povrch a super hrubé dno.. :wink: Možno sa mýlim,ale aj sálavé teplo spôsobí pohyb vzduchu okolo telesa.
Každému je jasné, že akýkolvek spôsob ohriatia vzduchu v miestnosti s určitou kubatúrou na určitú teplotu si vyžaduje určité potrebné množstvo energie.Je jedno akým spôsobom to teplo získame,vždy ho potrebujeme rovnaké množstvo.
Rozdiel je len v cene média a jeho výhrevnosti.
V kúrenárstve sa počíta cca 50W/m3 priestoru ,takže ak chceme zohriať miestnosť 100m3, na 20°C, potrebujeme aspoň 5kW pec,alebo adekvátny počet článkov radiatora, či konvektorov.... teda aj ten kameň sa musí nahriať ,potom vysálať to teplo do priestoru,za určitú dobu a ohriať vzduch na požadovanú teplotu.Záleží len na tom, ako dlho mu to bude trvať kým sa nahreje a ako dlho vydrží sálať a samozrejme kolko pritom zožerie.
Nevravím, že ako doplnkové kúrenie v takomto sprostom období to nesplní účel,pretože je to aj estetické, ale kúriť s tým celú zimu, no neviem... asi by ti to tiež zožralo aj gate.Možno v dome, kde by to šlo na dvojtarif, by to fungovalo ako akumulačky,hoci vzhladom na tú plochu pochybujem, že by im to mohlo konkurovať.Určite by to nevydržalo tak dlho byť horúce,ako poriadne nabitá akumulačka .Tiež musíme brať do úvahy, že ak je panel nevhodne umiestnený ostanú v byte hluché miesta a kedže tam nebude prúdiť vzduch a odvetrávať ich začnú sa tam tvoriť plesne.... a sme doma stará mama.Z dažďa pod odkvap. :wink:
Ako si to myslel s tým bojlerom?Chceš si dať doma bojler, aby ti netočilo vodomer a hriať si sám doma TUV?
Nepočítal som to, ale na tej stránnke TZB info je taký programík na výpočet ohrevu TUV a ked si dosadíš druh paliva,litre ... všetko ti to vyráta.Potom by sa to dalo porovnať s vyučtovaním.Ale tie vyučtovania sú také, že ani divá sviňa nevyčíta z nich ,ako k tým číslam došli. :wink: Ale tá stránka TZB info, je jedna výborná a užitočná stránka na webe.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Temperovanie bytu

Príspevok od používateľa AndiCibula » 03 Jún 2013, 23:18

Keď som v mieste trvalého pobytu a je mi zima, dám si hrubšiu mikinu a nad gebuľu si zapnem 100W neekologickú žiarovku. :roll: Musím sa niekedy nechať odfotiť ako sedím za NTB a pantograf mám načiahnutý nad hlavu. :D
0
Performance in nanospace.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Temperovanie bytu

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Jún 2013, 23:27

Najlepšie hreje 52A zvnútra. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6236
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Temperovanie bytu

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 04 Jún 2013, 09:48

My mame zateplenu bytovku, a mam tak malu izbu, ze som celu zimu nemal zapnuty radiator. Vyhrievali mi to stupacky. neviem sa dockat, kedy dokoncim dom, lebo v bytovke je to cim dalej, tym horsie. Clovek setri ako sa da (v ostatnych izbach radiator zapnuty na min) a cim viac setri, tym viac plati.
Ak susedia nekuria, tak zimu budes mat stale. Kup si klasicky ohrievac s ventilatorom za par ecok a za chvilu mas teplo.

5ko: to ano, ale vysvetli to potom policajtom, ked budes musiet cez den ist autom.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

kubri
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 27 Aug 2012, 14:00
Bydlisko: Bánovce n/B
Vek: 41

Re: Temperovanie bytu

Príspevok od používateľa kubri » 04 Jún 2013, 10:50

0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Temperovanie bytu

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Jún 2013, 16:08

Keby všetok ten zhabaný metil rozpredali na ekokrby, tak môžu zavierieť jednu elektráreň. :wink:
2,50€ za liter ,to by som musel byť riaditel liehovaru, alebo aspoň väčšej pálenice,aby to vydržalo na celú zimu.
Akurát ti to ohreje oči pri pohlade na plápolajúci plamienok, a zaserie byt vodnou parou. :wink:
to už radšej ten cirkulár , :D
Dolfi prepáč,viem že to nie je na srandu,
ale zákon je taký, vykurovacie obdobie bolo tuším volakedy od 15.9. do 15.4. potom to zmenili , že sa začne kúriť až ked tri dni po sebe priemerná denná teplota klesne pod 13°C.
Problém je v tom , že ak sa takáto situácia vyskytne napr v auguste a bude to aj dva týždne, kúriť sa nebude, lebo je oficiálne leto čiže mimo vykurovacieho obdobia.Kotolne majú plánované odstávky, opravy a pod.
Jediné pozitývne na tomto počasí je , že nemusím dávať pivo do chladničky, aj na balkone má správnu teplotu. :wink:
Ešteže aspoň Hron sa tu drží koryta.A dnes máme konečne slnko nad mestom.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1215
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 67

Re: Temperovanie bytu

Príspevok od používateľa E001 » 04 Jún 2013, 16:47

Chlapi riešenie je jednoduchšie. Dajte si namontovať klimatizáciu.-- A teraz ma neukrižujte za ten úvod.--Dnešné klímy majú skoro všetky aj funkciu tepelného čerpadla a z jedného kW elektriny vyrobia cca 3 kW tepla. Najmä v prechodnom období je účinnosť tých zariadení vysoká, klesá pri teplote okolo nuly, teda na poriadnu zimu to neni. A cez letné horúčavy to aj príjemne ochladí. Ja tie mašiny montujem už pár desaťročí.
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Temperovanie bytu

Príspevok od používateľa jaromir » 04 Jún 2013, 18:05

Z jedneho kW elektriny 3kW tepla? To je ako mozne?
0

smotek7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 08 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: PN
Vek: 44

Re: Temperovanie bytu

Príspevok od používateľa smotek7 » 04 Jún 2013, 18:10

Asi najlepsie je fakt ta klimatzacia. Teda az na tu investiciu.
Ucinost 300% a niekedy az 400% je dosiahnutelna.
Elektrina sa pouziva len na "premiestnenie" energie zvonku dovnuta.
Tak ako chladnicka z motorom 100w ma 300w chladiaceho vykonu.
0
Nemusím vedeť váhu elektrónu ak chcem zaspájkovať tranzistor.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1215
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 67

Re: Temperovanie bytu

Príspevok od používateľa E001 » 04 Jún 2013, 18:48

Tá investícia má slušnú návratnosť a životnosť je cca 10rokov ak sa neprejaví dáke kurvítko.
0

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 313
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: Temperovanie bytu

Príspevok od používateľa Pozitron » 04 Jún 2013, 21:12

E001 a Jaromír :
Tepelné čerpadlo nevyrába energiu !
E001 mal napísať : Tepelné čerpadlo príkonom 1kW PREČERPÁ tepelný výkon 3kW, NIE VYROBÍ !
Alebo, čo je to isté : Pri spotrebe elektrickej energie 1kWh sa z miesta, ktoré sa ochladzuje, prečerpá tepelná energia (Joule) ekvivalentná 3kWh na miesto, ktoré sa ohrieva.
Samozrejme, 3-násobná "účinnosť" je iba príklad, môže byť aj vyššia ...
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Temperovanie bytu

Príspevok od používateľa mato3000 » 04 Jún 2013, 21:34

pozitron, je to len blud zabalený do zložitých výpočtov, ktorým ľudia nerozumejú .... a preto tomu veria :wink:

pepkomas
...netreba ktomu komin a vykon 3KW ,a spotreba caa 2,50€ =1l eko liehu na 3až5hod...
to ja ale sranda :D
Nemusíte sa obávať splodín z horenia, pretože výsledkom horenia bio-alkoholu je iba CO2 a H2O, čiže kysličník uhličitý
a mimochodom prečo by mal byť lieh, bioalkoholom ?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Temperovanie bytu

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Jún 2013, 21:53

Mato, trochu odbočím, už máš nafúkaný člnok?Či si nad vodou?Dolfi sa neozýva, asi je pod vodou.
Dofrasa, nevyzerá to tam dobre. :mrgreen: V čechách je už tiež- Ústí ,, pod ,,Labem :wink: tam je to ešte horšie.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Temperovanie bytu

Príspevok od používateľa mato3000 » 04 Jún 2013, 22:00

ale ja som na kopci, neni to u nás také strašné. v tom Devíne je to pre mňa nepochopiteľné, stavali si domy v záplavových zónach, ktroé sú vytopené každý tretí rok. poznám ľudí, čo si tam na poistkách postavili celé domy, ale už s nimi poisťovne rozviazali poistky :wink: , tak sú nasraný, a teraz dostanú pomoc od štátu .... je to sila, ja osobne som tam videl člnkovať sa asi 15x za život, a vždy to tam tak bolo a bude ....

a mimochodom Ficko povedal že nám nič nehrozí, takže neni sa čo plašiť ..... inak Dolfi to má nahnuté , neviem ako vysoko je stará ochranná hrádza nad pretžalkou, ale nechcel by som tam bývať na prízemí :D
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Temperovanie bytu

Príspevok od používateľa jaromir » 04 Jún 2013, 22:03

5ko-va starostlivost je dojimava, Som si isty, ze by tu s cisternou vody bol medzi prvymi :D
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Temperovanie bytu

Príspevok od používateľa Dolfi » 04 Jún 2013, 22:48

5ko napísal:Dolfi sa neozýva, asi je pod vodou.
Ale čoby ! Len sme boli v Brne osláviť vnučkine druhé narodeniny ...

Len tak "z prče" by ma trochu zaujímalo, ako "výškovo" sme na tom s naším panelákom. Bývam tu "od novoty" a záplavové testy sa ešte nekonali ... (Ale radšej vymaž-vymaž, lebo sa to nebodaj stane ...). :wink:

Pozerám, že sa rozprúdila zaujímavá diskusia. Tak trochu som očakával, že tu niekto dá link aj na tie "Peterky" v paneláku. Ale tou cestou mi nedovolí ísť manželka ! A naviac, ani cirkulár nemám ... :wink:

Maťo-vi ďakujem za vypichnutie spalín z biokrbu. Veru, voda a CO2 v prechodnom období nevyzerajú v byte moc vábne. (O biokrbe som fakt uvažoval).

Na klimatizáciu jednoducho nemám. Takže, zatiaľ zostávajú len tie infrapanely ...

O ohreve TUV v bojleri teda čosi popočítam a dám to sem na ďalšiu debatu ...

A napadla ma jedna technická otázka ohľadom kúrenia. (Na ktorú si neviem odpovedať). Prečo všetkých plaší akumulačná schopnosť výhrevných telies ? Trebárs konkrétne toho kameňa. Však čo sa spotrebuje elektrická energia na jeho ohrev, tak teplo predsa "nevysublimuje" do vesmíru, ale sa len nakoniec vyžiari do vykurovaného priestoru.
A to isté napríklad s ústredným kúrení. Prečo všetci sú presvedčení, že tenulinké Cu rúrky a miniobjemové radiátory sú to pravé na úsporu. A nie investícia do špičkového kotla s inteligentnou reguláciou.
A ďalšie "kecy". Že zanesená výhrevná špirála, napríklad v pračke, zvyšuje spotrebu elektriny. Prečo ?

No, asi by stačilo ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok