Plynová kríza...

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 10 Jan 2009, 20:29

No a zamyslal sa niekto nad tým slavnym PAROPLYNOM co ma podla "zelenych" nahradit atomky ? Kde su teraz tí "odbornici" z greenp...?? Uz taka debilina ze vedla atomky v Mochov. postavili lobisti paroplyn (Levice) cca 15 Km ??
Ze je to ekologickejsie?? Nechcem byt zlomyselny ale keby ekologicky zamrzlo v nemocniciach par ludi ( a medzi nimi aj rod. prislusnici "zelenych" tlchubov) asi by sa problem rychlo vyriesil. ps. Netyka sa to tych co to s prirodou myslia ozaj fer, preto som dal "zelenych" do uvodzovky.!
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 10 Jan 2009, 21:09

Andrej napísal: ... len ten odpad, ale ludstvo si zvykne aj na zvysene radiacne pozadie. pride to evoluciou,..
Podľa mňa, si ľudstvo už zvyká ... (Veď za posledných vyše 50 rokov sa toho dostalo do ovzdušia neúrečne). Otázne je len, či takéto "urýchlenie" evolúcie, je to najvhodnejšie riešenie ...

Odpad z atómok hlboko pod zemou a ďaleko od ľudí asi nie je až taký neriešiteľný problém. (A čo vieme, možno už o 50 rokov, bude veľmi žiadanou surovinou ...).

Veľmocenské správanie sa je ľudstvu vlastné od starých Etruskov (nepamäti), (na staršiu ríšu som si nespomenul). Vždy to malo rovnaký priebeh: Vznik, rozkvet a pád. Ľudstvo určite prežije aj nadvládu Američanov ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 10 Jan 2009, 22:51

tak co myslis , co vyprodukuje viac RA odpadu do prirody atomka , alebo jedna klasicka elektrareň ? Staci ak si zoberes 1kg vzorky popolceka das zmerat a vynasobiť megatonami a porovnas s odpadom co siri atomka!
Lenze hluchemu a slepemu nezargumentujes!!! O svinstve tazkych kovov a tonach CO2 nehovoriac ! Tak ako kamos s tym odpadom ?
0

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 10 Jan 2009, 22:59

lato napísal:Staci ak si zoberes 1kg vzorky popolceka das zmerat a vynasobiť megatonami
...beriem, ale vezmi si súvislosť, koľko MW sa vyrobí na úkor 1g jadrového odpadu a koľko na úkor 1g iného odpadu. +pripočítaj aj to, ako sa uskladňujú tieto odpady. do akých mini-rozmerov sa dá "napratať" jadrový odpad za aký čas

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 10 Jan 2009, 23:17

Ohladom atomoviek: podla mna v sucasnosti najlepsie riesenie - dodavka velkeho mnozstava energie nezavisle na tom ci su sucha alebo povodne, ci su vetry alebo niesu, ci svieti slnko alebo je oblacno alebo temna noc, neprodukujuc CO2. S odpadom je problem, ano, ale uskladnit sa podla mna bezpecne da.

Ohladom bezpecnosti: furt strasia greenpeace Cernobylom - sorac, ale ked sa banda ludi rozhodne robit test reaktora stylom "podme skusit, co to spravi ked vypneme vsetky mozne bezp. opatrenia a urobime experiment" tak sa da ocakavat len jeden vysledok.

Ohladom greenpeace: Niektore veci riesia dobre, ale nad niektorymi by sa mali fakt zamysliet.

Otazka: Keby ste si mohli vybrat, vedla akeho typu elektrarne by ste mali dom?
1.Atomova
2.spalovacia (uhlie, plyn, cokolvek),
3.vodna
(ano, viem, vedla solarnej by ste mali najradsej, ale vyberte si spomedzi tychto moznosti)
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 10 Jan 2009, 23:32

kofo napísal:
lato napísal:Staci ak si zoberes 1kg vzorky popolceka das zmerat a vynasobiť megatonami
...beriem, ale vezmi si súvislosť, koľko MW sa vyrobí na úkor 1g jadrového odpadu a koľko na úkor 1g iného odpadu. +pripočítaj aj to, ako sa uskladňujú tieto odpady. do akých mini-rozmerov sa dá "napratať" jadrový odpad za aký čas
Veď práve, ale sa mi zdá že hovoríme o tom istom :D , jediný alternatívny zdroj rozpadu je fúzia, ktorá je kvalitatívne vyššie. Zatial cena/výkon voči jadru nič neexistuje. Ako - tak vodné elektrárne ale celkovo voči prírode nie sú až tak neškodné ako sa zdá... A skús si uvariť obed na solárnom (elektro) článku ! Pri výrobe článku vzniká kopa odpadu a rentabilita je len vďaka obrovským dotáciám do výroby. Sú to luxusné zdroje energie vhodné do špecifických podmienok. Bez dotácií by návratnosť bola dlhšia ako životnosť.
Ale myslím, že si rozumieme !
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 10 Jan 2009, 23:35

ja myslim, ze keby u nas nastala nejaka havaria na reaktore, da sa povedat ze na 80% by sa nic zavazne nestalo. My narozdiel od černobilu poluzivame lahkovodne VVER reaktory, nakolko cernobyl mal grafitový. Cely priestor okolo hlavnej zony reaktora, okolie Palivovej kazety a riadiaciyh tyči je zabezpecene dalsim systemom, ktory v pripade uniku radioaktivity, alebo havarie zacne sprchovať borovou vodou. Ked sme boli v Bohuniciach, tak nam vysvetlili, ze aj pri zlyhani vsetkých bezpecnostných systemov by sa roztavený uran vylial do priestoru do raktora, a tam by utonula všetka reakcia. Takto nejak som to s toho ja pochopil.
V cernobyle zlyhal jednopznacne ludsky faktor, v podstate tam chceli vyskusat to, ci zvyskova energia pary dokaze este rozocit turbiny a zasobovat tak reaktor a system energiou, cize reaktor akoby isli odstavit. Po prevedení testu, chceli uviest reaktor zasa do normalnej prevadzky to je pribl. na 93% výkonu. A co nespravili naraz vytiahli tyce s reaktora, nasledne na to zacali nekontrolovatelne reakcie, jadro sa zacalo z vnutra taviť, preto nemohli zasunut naspat tyce. Potencial energie narastol v tom momente na 2000 krat vacsiu hodnotu ako bol konstruovany reaktor preto potom nasledovalo to co nasledovalo. Samotny nabeh reaktora s 0 na 93% menoviteho výkonu/neratam testy bez. systemov/ trvá okolo 2 týzdnov, kdezto v cernobile to spravili za niekolko sekund!!!!
Preto podla mna je Atomova energia č.1 vo svete, a grimpisaci by sa nemali ohanat veternou ci solarnou energiou, to su doplnkove zdroje, nikdy nenahradia Vodu, Atom, alebo Uhlie.

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 10 Jan 2009, 23:36

jediný alternatívny zdroj rozpadu je fúzia, ktorá je kvalitatívne vyššie.
Este je tu annihilacia hmoty s antihmotou :-) Ziaden odpad. Uz len zohnat antihmotu :-D
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 10 Jan 2009, 23:40

okej. tolerujeme ten nápad, nakoľko je už veľa hodín :D

Používateľov profilový obrázok
cenki
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 671
Dátum registrácie: 17 Mar 2007, 00:00
Bydlisko: Blízko Sniny (KE internát)
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa cenki » 10 Jan 2009, 23:41

to daqq: Odpoved c.1
Velmi som sa nezaoberal principmi jad. elektrarni ale tipujem ze viacej svinstva bude z klasickych kde sa spaluje uhlie, pokial viem pri stiepeni uranu vznikne len teplo ktorym sa ohrieva para ktorou sa pohanaju turbiny, jediny odpad je tu asi len "vypaleny" radioaktivny uran nie? A myslim ze toho odpadu nemoze byt az tak vela aby sa nedal uskladnit do nejakej betonovej jamy. A ta radiaci okolo... ved clovek si zvykne nie? :) Podla mojho nazoru kaslat na EU nahodit obidva elektrarne a mame energie az az...
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 10 Jan 2009, 23:51

najstarsi blok v JB je v prevadze okolo 30rokov ak nie viac. revizia celeho systemu a reaktoroveho priestoru by stala viac ako vybudeovanie noveho. a za tych 30 rokov sa technologia a bezpecnost posunuli niekam uplne inam. modernizacia teda nepripadamoc v uvahu, treba dostavat EMO a uvazovat bud o rozsireni JB o dalsie dva bloky, ktore nahradia uz vysluzile

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 10 Jan 2009, 23:56

poi napísal:to daqq: Odpoved c.1
Velmi som sa nezaoberal principmi jad. elektrarni ale tipujem ze viacej svinstva bude z klasickych kde sa spaluje uhlie, pokial viem pri stiepeni uranu vznikne len teplo ktorym sa ohrieva para ktorou sa pohanaju turbiny, jediny odpad je tu asi len "vypaleny" radioaktivny uran nie? A myslim ze toho odpadu nemoze byt az tak vela aby sa nedal uskladnit do nejakej betonovej jamy. A ta radiaci okolo... ved clovek si zvykne nie? :) Podla mojho nazoru kaslat na EU nahodit obidva elektrarne a mame energie az az...
Až také jednoduché to zas nie je, do ovzdušia sa nevyhnutne uvoľnuje trícium, ktoré sa prakticky nedá odstrániť. A potom sú tu nízkoaktívne odpady spojené s údržbou, ale to všetko je zanedbateľná časť a jadrovky v súčasnosti čerpajú málo percent z povolených limitov. Istá záťaž je aj ohrev vody potrebnej k chladeniu. V prípade chladenia morskou vodou alebo riekou (Pakš) vzniká oteplenie vody o niekoľko stupňov čo nemusí vždy prospievať.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Jan 2009, 00:06

poi napísal: A ta radiaci okolo... ved clovek si zvykne nie? :) Podla mojho nazoru kaslat na EU nahodit obidva elektrarne a mame energie az az...
V okolí atómky nie je zvýšené radiačné pozadie ! To je skôr zvýšené v okolí klasickej elektrárne na (nekvalitné) uhlie, t.j. padá tam spústa svinstva + odchádza do atmosféry ďalšie svinstvo ...

Alternatívne zdroje vyrábajú elektriku vraj asi 15 x drahšie. Kto to zaplatí ...?

V Jaslovských Bohuniciach sú odstavené dva reaktory a nie elektrárne ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 11 Jan 2009, 00:21

Dolfi napísal:
poi napísal: A ta radiaci okolo... ved clovek si zvykne nie? :) Podla mojho nazoru kaslat na EU nahodit obidva elektrarne a mame energie az az...
V okolí atómky nie je zvýšené radiačné pozadie !
No a podstatne ani v KP ( kontrolovanom pásme) primárnej časti. Piloti letadiel sú na tom horšie ako pracovníci trvalo pracujúci v KP. Samozrejme výnimkou sú odstávky, keď lokálne môže radiácia dosiahnuť limit dennej dávky a je treba predčasne ukončiť práce. Ale napr. manželka pri jedinom vyšetrení štítnej žlazy (rádiojódom), dostala viac ročnú dávku ako mnohí pracovníci v KP... :cry: Faktom je ,že po Černobyle bola primárna časť EBO podstatne "čistejšia" ako vonkajšok...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Jan 2009, 13:19

joži napísal:najstarsi blok v JB je v prevadze okolo 30rokov ak nie viac.
Nemyslím si, že ľudia "motajúci sa" okolo reaktorov sú samovrahovia a nevedia čo činia. Určite nemajú záujem, aby im reaktor buchol pod zadkom ...

To, že niečo je vyprojektované a postavené pred viac ako 30 rokmi, ešte nemusí znamenať, že je to zásadne nebezpečné. Mám taký pocit, že existuje metóda, ako s dostatočnou bezpečnosťou kontrolovať degradáciu reaktorovej nádoby. A odborníci sa vyjadrili, že ešte pár rokov je to v pohode na oboch blokoch.

Tak isto si myslím, že revízia a rekonštrukcia atómky je nezmysel, slúžiaci len na "napakovanie" sa určitých firiem financiami. (Mal som tú česť "vidieť" nejakú elektroniku, čo inštaloval tuším Siemens pri rekonštrukcii JB ...).

V podstate, akákoľvek činnosť človeka, (trebárs od okamihu začatia používania ohňa v dávnoveku), ovplyvňuje negatívne prírodu. Našou povinnosťou je, aby to bolo čo najmenej ...

Padla tu aj otázka, že kde by som radšej žil ... Priznám sa úprimne, že čo najďalej od všetkých typov elektrární. No ak by som "musel", tak určite by som najneradšej žil v blízkosti klasickej, uholnej, elektrárne !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Andrej
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 832
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: GA/BA
Vek: 38

Príspevok od používateľa Andrej » 11 Jan 2009, 14:02

Ja pri atomovke - a najradsej by som tam aj dochadzal do zamestnania..
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 11 Jan 2009, 15:44

Dolfi mne sa prave zda, ze tie bloky neboli celkom stavane podla planu, teda nieco som pocul aj take, ze to bolo urychlovane, cela stavbe, tak neviem. Jeden znami mi robi v Mochovciach na vypoctovom, a vravel nieco v takom zmysle, ze tie BS v odstavenych blokoch nie su na takej bezp. urovni ako v Mochovciach, ale takisto netvrdil, ze by nepobezali este dalsich 5 ci 10rokov. ale toto je vsetko o politike.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Jan 2009, 18:01

joži napísal:Dolfi mne sa prave zda, ze tie bloky neboli celkom stavane podla planu, teda nieco som pocul aj take, ze to bolo urychlovane, cela stavbe, tak neviem. Jeden znami mi robi v Mochovciach na vypoctovom, a vravel nieco v takom zmysle, ze tie BS v odstavenych blokoch nie su na takej bezp. urovni ako v Mochovciach, ale takisto netvrdil, ze by nepobezali este dalsich 5 ci 10rokov. ale toto je vsetko o politike.
Určite je to o politike a hlavne o financiách. Čo si budeme nahovárať ...

Situácia s elektrinou v EU sa zrejme "mierne" zhoršila a zdá sa, že nám tie bloky EU dovolí nahodiť ...

Elektrizačná sústava bez dostatočnej výkonovej rezervy je veľmi zraniteľná. A jej zrútenie by celá EU asi len tak ľahko nerozdýchala, (viď. výpadok v časti USA pred pár rokmi).

No a k tej bezpečnosti reaktorovej nádoby. Tuším do najaktívnejšej zóny reaktora sú umiestnené vzorky ocele, z ktorej je reaktorová nádoba vyrobená. A pri každej navážke čerstvého paliva sa jedna vyberie a podrobí dôkladnej analýze. (A o ruských špeciálnych oceliach mám len to najlepšie mienenie. Totiž švagor dlhé roky robil na skúšobni "mierovej produkcie" v Dubnici nad Váhom).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď