Podnikanie : ako začat?

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa technikus110 » 10 Jún 2019, 08:21

Výšky 1,5 m tak toto je problém.
Nedostaneš povolenie na prácu vo výškach, čo je podľa súčasnej legislatívy štvrtý schodík rebríku!
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa Samanko » 10 Jún 2019, 11:35

Magneto - preco si nehladas normalnu pracu na TPP/ (kludne aj szco ale nie podnikatelskym sposobom) ?
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Magneto
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 24 Máj 2019, 23:05
Bydlisko: Západné Slovensko
Vek: 45

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa Magneto » 10 Jún 2019, 13:55

Technikus110

tu je taký ako taký prehlaď roboty 2683 2 04 Elektromechanika pre stroje a zariadenia

Kód: Vybrať všetko

Absolvent odboru ovláda práce týkajúce sa opravy a údržby elektrických častí všetkých
druhov strojov – obrábacích, tvárniacich, mechanizovaných nástrojov a pod. 
Vykonáva bežné opravy a údržby pod vedením majstrov odborného výcviku nielen elektrických častí, ale aj mechanických častí.

Uplatnenie absolventa: - základné práce pri montáži, údržbe a oprave 
silnoprúdových elektrických zariadení - prevádzka a údržba ovládacích obvodov 
automatického riadenia - montáž a inštalácia elektrických rozvodných zariadení.

V tomto odbore absolvent je schopný zabezpečovať bežnú údržbu, odstraňovať  mechanické a elektrické poruchy
pri opravách silnoprúdových elektrických zariadení. Vie ich funkciu overovať meraním, kontrolami a skúškami. 
Ďalej ovláda montáž a inštaláciu rozvodných zariadení..  

2683 H 11 elektromechanik - silnoprúdové zariadenia v ktorom: 

vie zostavovať celky elektrických zariadení, 
vie montovať a opravovať bežné domáce a priemyselné spotrebiče, 
vie osadzovať dosky plošných spojov prvkami, zostavovať elektronické obvody, 
vie vykonávať bežnú inštaláciu vnútorných rozvodov elektrickej energie so zapojením a pripojením spotrebičov,
vie zabezpečovať údržbu, výmenu chybných častí elektrických strojov vrátane ich nastavenia a preskúšania funkcie,
vie opravovať elektrické a mechanické poruchy rotačných a tepelných spotrebičov vrátane regulačných a automatických prvkov a obvodov, 
vie meraním a skúšaním overovať dôležité parametre pri priebežných kontrolách elektrických spotrebičov a zariadení.
Z výškamy by nemal byť problém nakoľko mám záujem len o bytové či domové rozvody a údržbu a opravu strojov a pristrojov, porípadne spotrebičov
Priznám sa, to v tomto "code" nemám ani šajnu o praxe. Tá mi totiž chýba. Ale práca popri §22...-ovi by ma mohla zaučiť.

Ak by som chcel mohol by som:
  • Rozbehnúť štúdium elektromechanika
    Hľadať si robotu a konečne pracovať
    Popri robote naďalej rozvíjať elektotechniku
    Našporiť peniažky na kurzy a nové knihy
    Kúpiť ojazdené auto na rozbitie
    Rozvíjať podnikanie štúdiom
    Školenia a kurzy
    Založiť živnosť
Sa cítim ako absolvent SOU a pritom mám pred sebov už druhú štvrťku pracovného života.



Samanko

Ide mi o toho SZCO, na podnikanie nemám.
Idemi o slobodu, voľnosť, flexibilitu a nezávislosť. Všetko čo živnosť ponúka.
Už nie som najmladší a robota pomocníka, podriadeného a časovej náročnosti úž nieje pre mňa. Na jednej strane zamestnanie v podniku má tú výhodu, že máš psychologickú istotu, kdež to na živnosti, či podnikaní nie. Tu sa hovorí už o rizikách.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa technikus110 » 10 Jún 2019, 16:18

....Ide mi o toho SZCO, na podnikanie nemám..... Tak toto dosť nechápem.

SZČO som tiež, ale je to nie je len odvádzanie manuálnej práce, (samostatný lacný morgoš) ale hľadanie si zákaziek, špecifikácia tovaru, dodávka tovaru s maržou, fakturácia a.t.ď, čiže komplet podnikateľská činnosť.

Živnosť ponúka flexibilitu a voľnosť? Nemáš zákazku, nerobíš a máš voľno. To je pravda.
Odvedieš prácu a tovar, fakturuješ so splatnosťou, ale úhrada neprichádza...ale platby a hlad tvojej rodiny áno!
Ak berieš platby v hotovosti, tak Ekasa a ďalšie náklady s tým spojené....

No nezabúdaj na to, že:
1. odvody platíš, ak keď nemáš zisk, či akýkoľvek príjem
2. na 13. plat si musíš zarobiť sám
3. na príplatok ku gastráčom si zarábaš sám
4. náradie a meráky ti nedá zamestnávateľ, ale si ich kupuješ sám. Odpis z daní ÁNO, ale na sumu pre odpis si zarábaš sám.
5. mobil si platíš sám
6. na PNku si zarábaš sám
7. daňové ti niekto za úplatu spracuje, alebo ty zadarmo
8. za škody ručíš celým svojim majetkom, aj keď si sám platíš poistku za spôsobené škody. Tiež si na ňu treba zarobiť.
9. povinné školenia si platíš sám, ináč nemôžeš oficiálne pracovať

Plus ďalších X bodov, čo musíš.

Podnikanie neber ako mám sro-čku. To sú ďalšie úkony naviac.


Tá psychologická istota ako zamestnanca je iba jeden mesiac. Potom si na dlažbe bez psychológie a prímu.

Pred začatím samostatnosti si urob test.
Koľko zákaziek s akým ziskom si vieš za mesiac zohnať?
Základ čo uhradiť mesačne MUSÍŠ:
sociálka minimum 160€
sociálka nezamestnanosť 10€ (?)
zdravotná 60€
mobil+net 25€
160+10+60+25=255€ základné odvody a nad túto sumu začínaš mať zisk. Teoreticky.
Ešte prídu dane v marci.
0

Používateľov profilový obrázok
Magneto
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 24 Máj 2019, 23:05
Bydlisko: Západné Slovensko
Vek: 45

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa Magneto » 10 Jún 2019, 18:36

Momentálne riešim ako si budem zhánať robotu a koľko mesačne budem minimálne platitť na odvodoch, social a zdravotné...
0

zylo64
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 21 Apr 2013, 19:38
Bydlisko: Michalovce
Kontaktovať používateľa:

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa zylo64 » 10 Jún 2019, 19:23

Technikus 110 ti to rozpísal pekne. Ak chceš k problematike odvodov získať viac informácií, prečítaj si tento článok.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa Milos66 » 10 Jún 2019, 20:10

technikus110:
a ešte si zabudol na dovolenku. SZČO (podnikateľ) ju v podstate nemá. Ak ide niekde na dovolenku sú to dvojnásobne peniaze. Tie čo minie a tie čo počas dovolenky nezarobí.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

zylo64
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 21 Apr 2013, 19:38
Bydlisko: Michalovce
Kontaktovať používateľa:

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa zylo64 » 10 Jún 2019, 21:40

Dovolil by som poznamenať, že na základe svojich skúseností je to tak, že ako zamestnanec získam najskôr určitú prax a kontakty a až potom sa osamostatním. Získané kontakty využijem na získanie zákazok pre seba ako živnostníka. Dosť pochybujem, že minimálne v začiatkoch bez preukázania predošlej praxe (referencií od klientov) bude možné získať zákazky, zaplatené tak, aby z nich bolo možné zaplatiť minimálne odvody a nutné poplatky. Ale možno sa mýlim a v tvojom prípade hneď po získaní živnostenského listu budeš mať zákazok dostatok.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6224
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 10 Jún 2019, 21:51

Trocha zo zivota. Ja mam zivnost uz 5ty rok. Ono to vyzera na prvy pohlad super, som sam sebe panom a robim co chcem, kedy chcem. Ale to je aj zaroven kamen urazu. Musis pocitat s tym, ze kazdy mesiac platis odvody, ci mas, alebo nemas pracu. S dovolenkou musis pocitat cely rok - postupne si na nu setrit, lebo ako zivnostnik pocas tej dovolenky nezarobis nic. Vsetko si hradis sam (vybavenie, skolenia, rozne papiere...). Gastrace nepocitam, ja som rad, ze ako zivnostnik ich nemusim riesit, obedy si platim normalne.
Ale stale som fungoval ako "predajna dievka". Totiz mam ramcovku s firmou, ktora ma dobre kontakty a vlastne ma prenajima dalsim. je to taky kompromis, kedy ja nestracam cas hladanim a mam relativne zabezpeceny pravidelny prijem a zaroven popri tom si mozem riesit aj dalsie veci, ak je cas. Trocha nevyhoda je, ze teoreticky zarobim trocha menej, ale mam nastaveny zivotny standard tak, aby som dokazal normalne fungovat z toho, co fakturujem.
Takze pre teba by bolo super na zaciatok si tiez najst firmu, ktora by ti sprostredkovavala pracu a casom sa mozes uplne osamostatnit.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa technikus110 » 11 Jún 2019, 06:23

Magneto:
1. ak by si sa dopracoval k informácii, že prvý rok podnikania nemusíš platiť odvody do sociálky, tak je to pravda. Len tento rok neplatenia ti oddiali odchod do dôchodku o jeden rok! Oplatí sa ti to, ak nevieš v akej zdravotnej kondícii budeš?
2. do sociálky som ti uviedol doplnkové poistenie 10€. To nie je automatické, o to musíš žiadať osobitne. Málo kto si to platí, ale je to pripoistenie, že ak sa ti nebude dariť a zavrieš živnosť, tak môžeš ísť na úrad práce a dostaneš podporu. Podpora sú nielen peniaze na ruku, ale štát za teba zaplatí 6 mesiacov aj odvody. Čiže 160+60+230=450€ minimálne. T.j. 39 mesiacov platieb po 10€... do troch rokov vieš vždy, či sa vrátiš na zamestnanca, alebo zostaneš živnostníkom.

Milos66: dovolenku a 13.plat som mu spomenul na odstrašenie a úvahu hneď v mojom prvom príspevku. Lebo to sú "iba" dva mesiace prímu!

pocitujlasku: Máš pravdu, len začiatočník bez odbornej praxe po rýchlo kurze geniality to má omnoho ťažšie, než niekto, kto pracoval vo firme a má spätnú referenciu na prax a vedomosti. Pozri si jeho otázku k prúdovým chráničom (formulácia názvoslovia a druh problému) a odpovedz si sám pre seba, či by si si ho zobral za pracovníka na zákazku, kde by išlo aj o tvoje dobré meno.

zylo64: ja som takto si vychovával dvoch študákov, ale už počas základnej práce mi začali brať zákazky. Nikdy viac. Je rozdiel naberať kontakty, alebo si pri odchode "požičať" databázu zákazníkov a podliezť ceny.
0

peterhostak77
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 23 Dec 2012, 20:27
Bydlisko: Považská Bystrica
Vek: 46

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa peterhostak77 » 11 Jún 2019, 08:46

Mimochodom, ak si na invalidnom dôchodku, záleží či máš celý alebo polovičný budeš platiť buď minimálne zdravotné odvody alebo polovičné. v prípade sociálneho poistenia je prvý rok dobrovoľné ako Ti napísali už vyššie. Bonusy ako nemocenské či podpora v nezamestnanosti aj keď si budeš platiť, a poberáš celý invalidný dôchodok tak nedostaneš v prípade potreby ani cent. To by ti samozrejme upresnili v zdravotnej a sociálnej poisťovni. Živnosť je fajn pokiaľ máš stále dobrých zákazníkov lenže nie vždy je to tak. V drvivej väčšine ale musíš za svoju výplatu bojovať. Mám živnosť už 15 rokov takže viem o čom hovorím. A keďže sme na slovensku tak väčšina tých bohatších má problémy s platením. Ale to si musí každý skúsiť na vlastnej koži, nevyskúšaš nevieš. :thanks:
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6224
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 11 Jún 2019, 09:42

technikus: ja si pamatam moje zaciatky, sice po skole, ale vedel som vtedy akurat tak pascal a dos. Dostal som prilezitost a bolo na mne, ci to vyuzijem. do roka som ovladal php, db, delphi, riesil som servis pc, skladanie,instalovanie.
tym som chcel povedat, ze nie kazdy je hned odbornik a obcas musi firma risknut a vziat niekoho kto len zacina. a bud sa uchyti a bude na sebe makat a potom maju odbornika, alebo to proste nevyslo.
Ps: po par rokoch uz som programoval core app a riesil hlavnu db pre dost znamu firmu, ale stalo to kopec prebdenych noci pri knihach a pocitaci.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa Samanko » 11 Jún 2019, 09:56

Magneto napísal: Ide mi o toho SZCO, na podnikanie nemám.
Idemi o slobodu, voľnosť, flexibilitu a nezávislosť. Všetko čo živnosť ponúka.
Už nie som najmladší a robota pomocníka, podriadeného a časovej náročnosti úž nieje pre mňa. Na jednej strane zamestnanie v podniku má tú výhodu, že máš psychologickú istotu, kdež to na živnosti, či podnikaní nie. Tu sa hovorí už o rizikách.
Ako SZČO podpises zmluvu pri ktorej zabudneš na flexibilitu, nezávislosť a voľnosť dupľom.
S tvojimi vedomosťami (prakticky nulové) môžeš ísť robiť tak max pomocníka, o akejkoľvek nezávislej činnosti sa tu hovoriť nedá.

...kľudne sa uraz, bol som zamestnanec aj SZČO (stále som) ale dostať sa ako SZČO na level aký popisuješ trvá roky a ty dnes nevieš takmer nič a máš nulovú skúsenosť. Môj názor = nájdi si prácu a uskromni sa s pomocníkom, ak ti to pôjde a budeš mať ešte stále chuť tak to skúsiš sám...

...viem ako to znie, ale tak to proste je. Elektrika zabíja a nevzdelaný sa toho nemá čo chytať.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa technikus110 » 11 Jún 2019, 10:11

1. ak si uznaný ZŤP a pracuješ, tak platíš 50% do zdravotnej poisťovne + podľa daňového ti vyrúbia spätne nedoplatok
2. ak si ZŤP a máš príjem 0,000€, tak do zdravotnej neplatíš nič a popri tom máš zabezpečenú plnohodnotnú zdravotnú starostlivosť

Ak si prvý rok podnikania nebudeš platiť odvody, nemáš hneď nárok na PN-ku! Až po 10 mesiacoch. (myslím, ak sa to nezmenilo)

Ak poberáš invalidný dôchodok, tak ten je sociálnou dávkou a neráta sa do prímu. Nikdy nie je krátený, aj keby si mal prezidentský plat! Môžeš pracovať koľko chceš, ak na to máš.

Ak poberáš invalidný dôchodok ale:
- neplatíš si odvody, nedostaneš penziu v plnej výške minima
- platíš si základné odvody do sociálky, tak pri odchode do penzie buď poberáš vypočítaný dôchodok, alebo naďalej invalidný dôchodok. Rozhoduješ sa sám podľa sumy, ktorá je vyššia.

Nikdy nepoberáš obe dávky súčasne! Preto je dobré si zvážiť, čo a akým spôsobom platíš.

PREČO NEUVAŽUJEŠ CESTU BYŤ ZAMESTNANÝ, POPRI TOOM MAŤ OTVORENÚ ŽIVNOSŤ A TESTOVAŤ SVOJE SCHOPNOSTI???
0

Používateľov profilový obrázok
Magneto
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 24 Máj 2019, 23:05
Bydlisko: Západné Slovensko
Vek: 45

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa Magneto » 11 Jún 2019, 11:23

Ahoj

Ďakujem vá za vaše názory, postrehy a skúsenosti.

Predsa len potrebjem prax a ako napísal @zylo64 aj kontakty, potom po dlhšej dobe by som mohol isť do toho.
Momentálne som v takom stave, že živnosť zvažujem, a zbieram informácie. Nie som ten typ, že si povie, že si založí živnosť a do roka, čo do roka, do paár mesiacov ju zruší.

To zvažovanie živnosti a ako zbieranie informácii mám naplánované na dlhodobo. Aj na niekoľlko rokov.
Najprv potrebujem oprášiť §21
Zamestnať sa u elektrikarov.
Nazbierať skusenosti, teda prax a kontakty ak sa podaria.
Potom uvidíme, ale to už budem asi na SD.

Keď mi nevyjde Elektormechanik SZČO, budem sa muset uskromnit s normalnym zamestnaním.
Ale z toho, čo ste mi to tu popísali som dostal nechuť k SZČO

prikladam odkaz na odvody ZŤP Živnostnika:
https://www.podnikajte.sk/pravne-formy/ ... stihnutych

Výhoda je len v zdravotných odvodoch a to polovičná.

s pozdravom Magneto
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6224
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 11 Jún 2019, 12:23

Magneto: to je presne o tom. vela ludi si mysli, ze zivnost je super, budem zarabat tazke prachy s minimalnym usilim a do roka si postavim dom a kupim drahe auto. A zamestnanci len hundru, kolko ti zivnostnici zarabaju penazi. Ale nevidia za tym tie naklady a odvody, lebo za nich to riesi ich zamestnavatel, pricom zivnostnik si to plati sam. Plati zhruba cista vyplata = 2x taky zisk na zivnost, aby si v cistom mal to, co zamestnanec + tie stresy so zakazkami okolo.
V mojom odbore je napr. zivnost vyhodou, lebo lahsie zozeniem pracu.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa martin knocik » 11 Jún 2019, 20:24

PREČO NEUVAŽUJEŠ CESTU BYŤ ZAMESTNANÝ, POPRI TOOM MAŤ OTVORENÚ ŽIVNOSŤ A TESTOVAŤ SVOJE SCHOPNOSTI???
Technikus, o "konkuren4nej dolozke" pracovnej zmluvy si nikdy nepočul ?
Magneto: to je presne o tom. vela ludi si mysli, ze zivnost je super, budem zarabat tazke prachy s minimalnym usilim a do roka si postavim dom a kupim drahe auto. A zamestnanci len hundru, kolko ti zivnostnici zarabaju penazi. Ale nevidia za tym tie naklady a odvody, lebo za nich to riesi ich zamestnavatel, pricom zivnostnik si to plati sam. Plati zhruba cista vyplata = 2x taky zisk na zivnost, aby si v cistom mal to, co zamestnanec + tie stresy so zakazkami okolo.
Stačí vidiet par stavbárov ktorí nakupujú bez bločkov a pracujú oficiálne za min mzdu + niečo na ruku, a bežný zamestnanec ľahko príde k presvedčeniu že maká ako otrok aby platil odvody aj za iných. Už som mal aj možnosť vidieť od jedného živnostníka falošný pokladničný lístok na material (bloček z obchodu bez IČO, DIČ a dátumu nákupu). O expertoch ktorí maju kopu dlhov ale na bavorak sa peniaze vždy nájdu ani nehovoriac.

Je mi jasne že je to uzavretý ekosystém kde náhodný človek bez kontaktov nikdy nič bez DPH s nižšou cenou nedostane.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa oravan » 11 Jún 2019, 22:20

Pri minimálnom odvode tak počítaj penzia okolo 230€ nenašporiš alebo PN tak isto nič moc no je to na tebe držím palce
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa technikus110 » 12 Jún 2019, 06:10

martin knocik:
Pokiaľ bude mať tak žiadané miesto, aby mal dodatky k zmluve, tak to dosť dlho potrvá!
Na managera nemá a firma ktorá potrebuje prijať pracovníka s nižšou kvalifikáciou je rada, že niekoho má. V dodatku sa dá dať formulácia tak, že ak živnostník sa bude uchádzať o tú istú zákazku ako jeho firma, tak je to úmyselný stred záujmov a v tom prípade sa živnostník zaväzuje uhradiť stratu zisku jeho materskej firme. A on si to rozmyslí, čo a kedy zoberie.

Tak isto si musí dávať pozor aj na iné body zákonníku práce...ktorý aj ako živnostník musí poznať!

Skôr som čakal názor, že pri takomto zdvojení nemôže ísť na úrad práce ak s ním ukončia pracovný pomer.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa Samanko » 12 Jún 2019, 17:48

Ked chces ako SZCO robit to iste ako robis na TPP tak s tym musi suhlasit zamestnavatel, inak je to protipravne, musis ho na to upozornit a neviem ci nahodou nemusis mat dokonca pisomny suhlas.. ...detaily ak chcete tak skuste google, alebo niekto mozno vie viac, teraz si uz nepamatam kde presne to je napisane, ale istotne to je .. Ked som si ja zakladal zivnost v minulosti tak som bol este stale zamestnany .. Nastastie moj zamestnavatel s tym problem nemal (poznali sme sa uz dlho...)
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok