Propan butan normy

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Agent0019
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 286
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Stupava
Vek: 30

Propan butan normy

Príspevok od používateľa Agent0019 » 22 Júl 2013, 13:16

Zdravim vas. Na uvod sa chcem ospravedlnit ak trepnem niaku hovadinu ze pisem o propan butane do elektro fora ale viem ze su tu mudry ludia, ktory sa rozumeju nie len do elektriky.
Ide mi o to ze na chate chceme spravit varnu dosku na propan butan, to by nebol problem len potrebujeme natiahnut trubky (hadice?) z pivnice do kuchyne, co je okolo 7 metrov tak sa chcem spytat ako to normy dovoluju, ci to musime tahat v trubkach alebo mozme kupit niaku dlhsiu hadicu (v baumaxe sme videli maximalne 2,5 metrove) a natiahnut to nou. Popripade neviem ci by nebolo lepsie dat PB bombu priamo ku sporaku.
Dalsia vec je to ze na flasi musi byt niaky regulator a bezpecnostny ventil alebo ako sa to vola. Musia tam byt este aj niake ine veci?
Zvladne tuto instalaciu aj normalny zrucnejsi clovek? Alebo by bolo lepsie zavolat niakeho plynara?
A posledna vec, existuju niake detektory PB? Nieco take ako je hlasic dymu. Keby nahodou zacal unikat tak nech vieme.
PS: chata je murovana akurat strop v kuchyni ma drevenny podhlad.
Dakujem za kazde rady.
0
Ak zlyhali všetky pokusy, treba si prečítať manuál.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 958
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Propan butan normy

Príspevok od používateľa pajky » 22 Júl 2013, 13:35

niesom si isty, ale zda sa mi ze flasa musi byt umiestnena von z objektu, butan sa mi zda ze ide k zemi, tak sa ti "vyleje" dajme tomu do pivnice a tam ostane nahromadeny. neviem, ale su tie nerezove husacie krky take, asi by som to dal radsej ako hadicu, ale ako vravim nevyznam sa v tom :)
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Propan butan normy

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Júl 2013, 14:25

PB flaše 2kg sú určené na priame pripojenie spotrebiča/varič,svietidlo,teplomet../ cez uzatvárací odtláčací ventil
10kg flaše sa pripájajú na spotrebič /plynový šporák,varná doska../ pomocou plynovej hadice /červená gumená/ s maximálnou dlžkou 50cm ,cez redukčný ventil,ktorý znižuje tlak na požadovaných 2-3kPa.
Flaše môžu byť umiestnené vedla spotrebiča aj v interieri./nie však v pivnici,je ťažší ako vzduch a hromadí sa pri podlahe.
Flaše 33kg /vysoké / musia byť umiestnené mimo zastavaný objekt v prístrešku ktorý je vetratelný.
Ak je potrebná väčšia dlžka pripojenia spotrebiča k flaši ,musí byť prívod urobený ocelovými , alebo medenými rúrkami s príslušnými armatúrami tak, aby bolo potrubie po celej dlžke viditelné,kontrolovatelné, zabezpečené proti poškodeniu a pri prechode murivom uložené v chráničke.S dlžkou potrubia nie som si istý, ale myslím že do 10m.
Zručnejší si to dokáže urobiť sám, ale v priestoroch prevádzok /kuchyne,vývarovne..požadovaná odborná firma s revíziou /
Všeobecne platí,že prívodné hadice môusia byť uchytené na armatúrach tak, aby nedochádzalo k ich ohýbaniu,ale musia visieť z fitingu./kolienko,ventil../ Fitingy nesmú byť z pozinkovanej ocele,ale len ocelové,mosadzné či medené/
Tesnenia gumené, klingeritové, na skrutkové spoje konope a fermež, resp. tesniaca niť /loktit/prípadne kovové krúžky na trubkách a prievlečné matice.
Skontrolovať po montáži penotvorným roztokom -omydlením všetkých spojov, je samozrejmosť tak ,ako aj pri každej výmene flaše.
Kontrolovať aspoň jedenkrát za mesiac všetky rozoberatelné spoje,raz do roka celé potrubie.
Prípadný únik sa prejaví tvorbou bubliniek na spoji -dotiahnuť, prípadne vymeniť tesnenie./Pár kvapiek Jari na hubku na riad a voda/
Pri prestavbe šporáka na PB zo zemného plynu vymeniť trysky za menší priemer-podla tabuliek na spotrebiči/PB má väčšiu výhrevnosť ako ZP/.
Indikátory úniku plynu sú rovnaké ako na ZP,pretože ide o horlavé uhlovodíkové plyny.
Únik je však zistitelný aj čuchom, podla charakteristickej vône či už PB alebo ZP.
Medze výbušnosti 5-15% objemu vo vzduchu v priestore.

,
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Agent0019
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 286
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Stupava
Vek: 30

Re: Propan butan normy

Príspevok od používateľa Agent0019 » 22 Júl 2013, 14:51

Dakujem 5ko :) o tebe som si myslel ze to budes vediet a ze mi poradis. Este raz vďaka
0
Ak zlyhali všetky pokusy, treba si prečítať manuál.

Maron
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 23 Apr 2020, 21:30
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Propan butan normy

Príspevok od používateľa Maron » 27 Sep 2020, 22:17

Čaute.
Idem pripájať sporák na flašu. Samozrejme vymením trysky za sadu pre PB, a tu na fóre mi chalani poradili čistý propán kôli nižším teplotám.
Ide o to že by som flašu najradšej dal z vonka (cez stenu a spravím jej vlastnú búdu). Otázka je ale či je nutné v čase kedy sa nebude používať (na noc alebo deň-dva) uzatvárať aj ventil na nej. Chcel by som mať ešte jeden ventil zvnútra, hneď od steny od prívodu a ten uzatvárať.

Moja predstava je flaša na betónovom základe, presne do výšky šrobenia ventilu falše by bola zo steny vyvedená trubička s prevlečnou maticou- falša by sa položila a hneď zašrôbovala. Trubka by šla do steny a z vnútra gulový plynárenský ventil. Za ventilom regulátor a odtial hadičkou pripojenie na sporák. Ventil na flaši by bol viac-menej stále otvorený a zatváral by sa len ten gulový.

ďakujem :agree:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Propan butan normy

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Sep 2020, 06:31

Ak si si prečítal môj príspevok vyššie, tak je tam dosť informácií o rúrkach na vedenie PB od flaše k spotrebiču.
Regulátor tlaku sa dáva priamo na flašu,ventil môže byť otvorený stále .Ventil na konci potrubia pri spotrebiči môžeš mať,len ho musíš umiestniť tak, aby bol prístupný a tiež stabilne upevnený,aby pri manipulácii nedochádzalo k namáhaniu spojov a trubiek.
Umiestňovať flašu vonku nie je vždy správne, pretože PB v tekutom stave sa musí pri spotrebe odparovať a pri nízkych teplotách s tým má problém,takže ti bude klesať tlak a prietok,zamrzne regulátor atď....vonku musia byť len velké 33 a viac litrové flaše.
Aj kebvy si ten prístrešok zateplil,moc ti to nepomôže, pretože musí byť odvetrávaný. :wink: Zatepliť by sa dal akurát regulátor,možno aj nejaký ,,kabát,, na flašu z polystyrénu ,ale to už len vymýšlam varianty.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Propan butan normy

Príspevok od používateľa Milos66 » 28 Sep 2020, 06:38

Švagor má PB fľašu na balkóne už asi 15 rokov a nikdy mu nezamrzla. Jedine, že ju vo veľkých mrazoch nedočerpá do konca. Potom ju dáva na chvíľku dnu do kuchyne, aby sa zohriala. Prechod dnu do kuchyne má cez pancierku v stene a gumenou hadicou až ku sporáku kde je aj ventil. Regulátor je vonku na fľaši a je odkrytý.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1159
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Propan butan normy

Príspevok od používateľa Atlan » 28 Sep 2020, 07:16

Nevidim ziaden rozumny dovod to mat vonku, len problemy. Tisice domacnosti to mali vnutri a nebol problem.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Propan butan normy

Príspevok od používateľa Milos66 » 28 Sep 2020, 07:55

Rozumný dôvod je napr. keď v novej kuchyni nemáš miesto na tú fľašu.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1159
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Propan butan normy

Príspevok od používateľa Atlan » 28 Sep 2020, 08:49

Ked. Myslsi ze v zime nebudes varit tak hej. Az ta zena pozenie varechod ze sa na tom neda varit lebo ide slabo plyn. Obetujes proste kusok linky, o jedne dvierka menej.
0

Maron
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 23 Apr 2020, 21:30
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Propan butan normy

Príspevok od používateľa Maron » 28 Sep 2020, 10:42

5ko- samozrejme, prečítal, ja by som chcel ale čistý propán, ten by nemal byť taký náchylný na chlad.
Chcel by som asi 33kg flašu aby sa nemusela tak často meniť, ventil samozrejme prístupný a napevno.
Flašu chcem radšej vonku, jednak dnu nieje miesto a jednak ak by som dal velkú flašu tak musí byť vonku, regulátor som ale chcel mať dnu, preto pripojenie trubičkou alebo pancierovou hadicou z flaše na ventil kedže tam bude ešte vysoký tlak, odtial už regulator a hadičkou do sporáku. Ja len že či to tak byť smie.... Ak nie, kúpim 10kg a niekam ju schovam do linky ale to by som nerad
0

AbcdeF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 27 Máj 2015, 10:53
Bydlisko: Bratislava

Re: Propan butan normy

Príspevok od používateľa AbcdeF » 28 Sep 2020, 11:14

Na chalupe na Orave používam 33 kg čistý PROPAN. Redukčný ventil priamo na fľaši, fľaša vonku v humne. Funguje to už roky bez problémov aj v zime.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1083
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Propan butan normy

Príspevok od používateľa josek » 28 Sep 2020, 11:27

Trošku sa zamiešam do témy:
Ja by som chcel asi 10l fľašu do záhradného domčeka. tam by to bolo skoro jedno či vnútri alebo vonku - keď sa v zime nevarí, ani sa nekúri. Keď by fľaša bola vo vnútri, tiež by tam mohlo mrznúť, ale niekedy by sa tam kúrilo :pain:
Pri nejakej akcii okolo Vianoc by sa napríklad varil guláš...Pri akej teplote vlastne začína PB mať problém so splyňovaním?
0

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Propan butan normy

Príspevok od používateľa kukinko » 28 Sep 2020, 12:32

PB "vrie" pri -42 stupnov celzia (+/-, presne cislo si nepamatam), takze za beznych ne-sibirskych podmienok sa volne (nie pod tlakom) splynuje
0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1083
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Propan butan normy

Príspevok od používateľa josek » 28 Sep 2020, 12:34

Lenže v tej fľaši je asi pod tlakom...
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1159
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Propan butan normy

Príspevok od používateľa Atlan » 28 Sep 2020, 13:49

Pod 8st uz nic moc. Musis miesat flasou. Ale mal som PB z tankovacky pre auta. Cerpane v otobri alebo novembri. Pouzival som na turbo plynovom ohrievaci, a tam je troska iny prietok plynu.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Propan butan normy

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Sep 2020, 14:23

Ono s tým odparovaním je o tak, že ak je velký odber pri silnom horáku, tak dochádza k podchladeniu flaše aj v lete,vtedy sa na nej urobí až námraza do výšky kvapaliny,vtedy občas vidieť, že asfaltéri na streche horákom nahrievajú priamo flašu,akurát tak trénujú na kozmický let bez Muskovej rakety,ale pri bežných plynových šporákoch flaša nezamrzne ani pri mínusových teplotách,lebo v nej nedochádza k takému prudkému poklesu tlaku a teda samoochladzovaniu.
Redukčný ventil má maticu s lavým závitom priamo na flašový ventil,takže musí byť pri nej a ďalej už sa distribuuje len nízky tlak kvôli bezpečnosti.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1083
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Propan butan normy

Príspevok od používateľa josek » 28 Sep 2020, 14:49

Atlan napísal:Pod 8st uz nic moc. Musis miesat flasou.
Tak teraz neviem.
Tak môžem počítať s tým, že pri záťaži jedným, max. dvoma normálnym horákmi na plynovom šporáku to bude splyňovať pri umiestení vonku aj počas takej priemernej zimy (do max. -10 až -15°C) u nás?
A v prípade oteplenia sa pomery vo fľaši vrátia do normálnych parametrov?
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1159
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Propan butan normy

Príspevok od používateľa Atlan » 28 Sep 2020, 15:05

Propán sa vyparuje aj pri teplote -40 stupňov Celzia, takže je vhodný aj na vykurovanie v zimnom období. Čistý propán je bez zápachu. Bután sa vyparuje len do teploty -0,5 stupňov Celzia. Najčastejšie sa používa na varenie.

Ked sa otepli vsetko bude ok.

Propán-bután sa používa ako vykurovací plyn v domácnostiach, chemických laborató-
riách, priemysle, pohon vozidiel a podobne. Dodáva sa v dvoch zmesiach. Letná zmes
sa dodáva v období od 1.4. do 30.9., a od 1.10. do 31.3. sa dodáva zimná zmes. V období
od 1.4. do 30.4. a od 1.10. do 31.10. sa z distribučných skladov alternatívne dodáva letná
alebo zimná zmes.
0
Naposledy upravil/-a Atlan v 28 Sep 2020, 15:13, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Propan butan normy

Príspevok od používateľa hpeter » 28 Sep 2020, 15:10

Milos66 napísal:Švagor má PB fľašu na balkóne už asi 15 rokov a nikdy mu nezamrzla. Jedine, že ju vo veľkých mrazoch nedočerpá do konca.
lebo butan vrie pri 0°c. propan −42,1 °c
cize ostane mu butan

Obrázok
graf ma hlavne zmysel pre systemy ktore beru kvapalnu zlozku z nadrze(vzv, auto).
to ale bomby na varenie nie su. cize teplota flase musi byt dostatocne nad bod varu.
tieto flase nemaju ani plavak ako lpg v aute, ktory nedovoli napustit nad 80% objemu (aby sa mal kde tlak rozpinat)
su na ebay nadstavce na plnenie flasi z lpg koncovky :rolleyes: , ale je to nebezpecne. lebo nic ta nezastavi- naplnis ju uplne po okraj a nema sa kde plyn rozpinat. = teple pocasie bumbac.
0
Naposledy upravil/-a hpeter v 28 Sep 2020, 15:20, upravené celkom 1 krát.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok