"Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 04 Mar 2021, 21:01

Najskôr som súčiastky odspajkovával len pomocou pájkovačky a ručnej odsávačky... bolo to veľmi zdlhavé a často krát sa mi stalo, že sa mi niektoré súčiastky ani nepodarilo vybrať, ale bol to vtedy jediný spôsob ako som sa k súčiastkám mohol dostať. Neskôr som si ale kúpil odpájkovaciu pištoľ, a poviem vám, to je nebo a zem :D. Najviac sa hodí pri THT integrovaných obvodoch, pekne vysaje cín a ja potom už len ľahúčko vyberiem daný obvod.
0

AbcdeF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 27 Máj 2015, 10:53
Bydlisko: Bratislava

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa AbcdeF » 04 Mar 2021, 22:00

Aké sú to THT integrované obvody?
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1282
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa Mek » 04 Mar 2021, 22:08

K uvedenym dovodom vyhadzovania elektroniky pridam este jeden - moralna zastaralost. Ono by to este X rokov fungovalo, ale konci sa podpora softveru. Pride novy standard (kodek, dvb-t) a plne funkcna elektronika sa stane nepouzitelnou. Alebo ak je to "smart" zariadenie, vyrobca sa nan vykasle, odstrihne cloud, atd.
Ked budem kupovat telku, tak len ako zobrazovadlo, bez smart funkcii. Len ci sa taka este bude predavat... :?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa maher » 04 Mar 2021, 22:47

áno, digitalizácia priniesla výrazné skrátenie cyklu obnovy elektoniky
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa medved » 04 Mar 2021, 22:53

Len v PC bežne pravidelne obmieňam HW pre zastaranie, ale toto aspoň človek nevyhodí, ale posunie ďalej cez bazoš

AbcdeF: majú nožičky, puzdro DIP
0

AbcdeF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 27 Máj 2015, 10:53
Bydlisko: Bratislava

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa AbcdeF » 04 Mar 2021, 23:03

Ďakujem!
0

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa rakato11 » 05 Mar 2021, 08:08

Já se Ti určitě smát nebudu jenom Ti tiše závidím. :thumbup:
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 05 Mar 2021, 09:20

Na THT vlna, na SMD nieco odide uz pri vlne, co nie, teply vzduch to spravi.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 861
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 45

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa OHAJ » 05 Mar 2021, 09:48

AbcdeF napísal:
04 Mar 2021, 22:00
Aké sú to THT integrované obvody?
bežné vývodové IO, Through-Hole Technology - Technológia priechodného otvoru, po slovensky elektronické súčiatky s drôtovými vývodmi od dosky plošných spojov DPS prechádzajúce cez dieru, opak povrchovej montáže SMD Surface-mount technology SMT.
Obrázok

Ešte zaujímavý pojem je "creped", česky krepovanými vývody, slovensky súčiastky s vytvarovanými vývodmi,
zvyč. u výkonových rezistoroch, aby súčiastka bola nad DPS a neopalovala dosku pri prehrievaní, nemyslím ohnutie zo strany spájky čo je z dôvodu aby súčiastka nevypadlahlavne pri výrobe - to je potom radosť vy bererať, keď som bol malý chlapec som ich radšej vyštikaval v tom ∼ ohybe bez odspájkovania a ušetril som si pľúca toxických výparov z roztaveného cínu neznámeho zloženia.
Btw.: hlavne tie nové bezolovnaté RoHS Lead free, neviem či to smrdí lak alebo tavivo, ale je to väčší bordel ako staré komunistické s kolofóniou (česky kalafúna, zahr. rosin), ktoré voňali ako kadidlo v kostole :?
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1400
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa Amaterr » 05 Mar 2021, 12:41

niekedy sa treba rozhodnut a "ozeliet " nejake diody za cenu pouzivania drahych odsavaciek , za tu namahu to ani nestoji :)
diody.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 861
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 45

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa OHAJ » 05 Mar 2021, 14:08

dvojnohové sa dajú i bez odsávačky, podpáčiš najhrubšou ihlou zo strany súčiastok tú stranu, ktorú bežnou trafospájkovačkou roztavíš a jedna starna je vonku, druhú už môžeš i rukou, iba pootočíš pri vyťahovaní súčiastku o 90°, nožičky už vyrovnáď plochými kliešťami, síce je to strata času, ale lepšie ako nič nerobiť, keď Ťa to baví, nieje čo riešiť :thumbup:
0

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa Hop377 » 05 Mar 2021, 14:29

Ak nepotrebujes zachranit dosku, ale len vybrat vsetky suciastky, mne sa na to osvedcila teplovzdusna pistol, trebars z Baumaxu. Jednoducho nahrejes celu dosku a klepnes o stol, suciastky same vypadnu, uz staci len zozbierat. Za par minut mas hotovo.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1050
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa budvar10 » 05 Mar 2021, 14:54

OHAJ napísal:
05 Mar 2021, 14:08
dvojnohové sa dajú i bez odsávačky, podpáčiš najhrubšou ihlou zo strany súčiastok tú stranu, ktorú bežnou trafospájkovačkou roztavíš a jedna starna je vonku...
Môžeš si aj vytvarovať hrot tak, že tavíš naraz viac pinov.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2581
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 62

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa miroja » 05 Mar 2021, 15:52

Alebo pouzijes 100W "klampiarsku" spajkovacku.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1789
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa jezevec » 05 Mar 2021, 16:43

Vydolovat z desek součástky je jedna věc a to ta hodně jednodušší. Bez smysluplné archivace máš pak jen krabici bordelu kde horko těžko najdeš to co zrovna potřebuješ.
Po různých experimentech s přehledným uložením mám teď kombinaci krabiček, sáčků a polystyren polepený silnějším alobalem (pro IO DIL).
Všechny polovodiče mám popsané v tabulce Excelu i s umístěním.
Původně jsem tam měl uvedený i počet ks, ale to se ukázalo jako nepraktické.
Prílohy
Snímek obrazovky (3).jpg
P1070201.JPG
P1070199.JPG
P1070198.JPG
4
Obrázok 4

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa rakato11 » 05 Mar 2021, 16:57

No tak toto už ano, smekám klobouk k něčemu takovému bych se i já chtěl dopracovat.
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Mar 2021, 17:03

Mirko, klampiarske boli 250W, zo stovkou by vela nenaletoval.
Tak ja tiež odkladám všetky DPS z vyrabovaných TV,monitorov,meničov, a čohokolvek čo nakúpim v Tuzexe/ZD/, a tiež často viac odtiaľ donesiem, ako som zaniesol. :wink: No ale fakt mi je kolkokrát do plaču,keď vidím v kontajneri čisto nové veci,ktoré nejaká firma vyhodila,pretože buď skrachovala, alebo je to už morálne zastaralé.Merák by vedel hovoriť,keď sme sa tam nedávno stretli,čo tam bolo a čo si nabalil.Včera som prispôsobil Makiťácky kryt na NoName funkčnú Flexu 2350W ,doplnil som zo šuplíka chýbajúce pakne/ podložku a matku/ a frčí ako nová.O ten fungl nový ,zabalený v krabici - 50 portový swith 3com sa IT kamoši skoro pobili...
Jednoducho je to fakt velká škoda, že neexistuje v zákone nejaký paragraf,podobne ako o potravinách, že reťazce musia zeleninu a podobné veci tesne po záruke ponúknuť útulkom alebo iným charitám,
že ak má firma niečo podobné, zužitkovatelné a použitelné na iné účely,tak by to mala ponúknuť najprv odborným školám ,či učilištiam na súčiastky,prípadne by to mohli žiaci ,ako už bolo spomenuté demontovať- recyklovať/ hoci v rámci odbornej praxe/ aspoň na účely výučby.Keďže hneď po revolúcii nejaký mudrák zlikvidoval podnik učebné pomôcky v BB a teraz dnešné školy už na nič podobné nemajú peniaze, za čo mali hneď niekoho zavrieť, tak by ešte stále zostalo dosť inej techniky na likvidovanie toho zvyšku pre firmy zaoberajúce sa demontážou a recykláciou elektroodpadu.Ale to bol štýl ranného postkomunistického kapitalizmu, rozdrbať všetko čo funguje,len aby mohli papaláši pri koryte,ktorí o tom rozhodovali,vziať prachy od ,,sponzorov,, zo západu, ktorý si mädlili ruky,lebo ovládli náš trh . :wink:
Jezevec- na to by som potreboval ešte jeden život. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 861
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 45

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa OHAJ » 05 Mar 2021, 18:19

jezevec napísal:
05 Mar 2021, 16:43
Vydolovat z desek součástky je jedna věc a to ta hodně jednodušší. Bez smysluplné archivace máš pak jen krabici bordelu kde horko těžko najdeš to co zrovna potřebuješ ...
To dáva logiku, ale zapratať všetky šuflíky integráčmi, to asi nieje to správne aspoň podľa mňa, praktickejšie je ich narvať do klasických priesvitných MARS skriniek na stenu
Obrázok
Začínajúci zberateľ začne uložením od začiatku napr. R - R trimre - C ker. - C zvit. - C elyt. - L - D - Tr - Ty - IO8 - IO16 - IO mix. - pätice - LED - žiarovky - ACU - SMD - konštrukčné prvky a pod., nevrav, že je problém nájsť nejaký integráč z krabičky i bez databázy. Problém nastane skôr časom, ak sa niektoré šuflíky preplnia, potom už by bolo vhodné začať pretrieďovať, lebo zapratať celú miestnosť kovovými ukladacími skrinkami asi nebude to najmúdrejšie riešenie, to je už škrečkovanie.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2581
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 62

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa miroja » 06 Mar 2021, 08:51

5ko napísal:
05 Mar 2021, 17:03
Mirko, klampiarske boli 250W, zo stovkou by vela nenaletoval.
Mam aj tu 250W, ale na rozoberanie plosakov obcas pouzivam 100W, taku, ako je na obrazku. Mne sa zda, ze sa to tiez volalo klampiarska spajkovacka.
Prílohy
spajk.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: "Recyklácia" súčiastok z vyradených zariadení a DPS

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Mar 2021, 19:32

Toto bola bežná asi 75W letovačka, ktorú používala väčšina radioamaterov a aj vo fabrikách pri výrobe rádií či TV.Časom ich nahradili nové trafopájky . Klampiarske letovačky museli mať väčší výkon,pretože tam museli nahrievať oveľa väčšiu plochu pozinkovaného plechu v odkvapovom žlabe,aby ho dokonale prehriali,aby došlo k dokonalému ,, zvaru,, . Pred tým sa používali benzínové ,, letlampy,, z nemeckého LO"TLAMP.... z čoho je odvodené aj naše poslovenčené ,,letovanie,, ale spisovne -spájkovanie.
Z tých klampiarskych 250W letovačiek boli vyrábané aj odskájkovacie stanice, kde sa používal aj chladničkový kompresor.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok