Kontrola výkresu

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa djwiktor » 26 Feb 2023, 13:00

Urobil som chybu ze som si to pdf stiahol, ze teda pozrem na pokroky za 11 stran.

Ziadne pokroky tam nie su. :(
Suciastky roztahane na A3 format, milion ciar ze ani neviem co kde vedie.
Suciastky nezmyselne umiestnene, koli komu same zbytocne ciary cez pol obrazovky. Chybajuci spoj detto.

Takto sa to fakt ze nerobi do psej matere. Hlavne nie po 11tich stranach kde ti tu kolegovci uz tolko krat povytykali vsetky tie chyby a bordel co tam stvaras stale dokolecka. Keby si si pozrel jeden den tutorialy na YT, uz by to bol iny level. Lenze na to si lenivy.

Nalej si cisteho vina a povedzme si uprimne, na toto proste NEMAS. Je to ocividne privelke susto. Zacni nejakym blikacom s 8 suciastkami, nakresli to aby to malo hlavu patu, nauc sa pouzivat symboly pre gnd, vcc a pod, nauc sa napriklad flipovat suciastky podla potreby (napr trimre, tranzistory) a potom uz to bude aspon na zaciatocnej ceste sa niekam posunut. Inak je to len mrhanie casom tu zucastnenych.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 26 Feb 2023, 16:02

:?: Opravdu jsi na tolik labilní, že nejsi schopný to PDF-ko před uploadem zkontrolovat :?:

Jinak souhlasím s kolegou djwiktor. Ale radši ti to vysvětlím tady na fóru, protože kdybych tě dostal pod ruky ve firmě, tak už bys letěl otevřeným oknem. Takto máš ještě šanci se něco naučit.

Elektro konstruktér se snaží kreslit schema tak, aby se mu spoje co nejméně křížily, co nejméně zalamovaly, nešly přes text, ... Takže např. posunem kondenzátoru C9 na místo modrého najednou nebudeš křižovat spoje na cca 4 místech. Co ten nezapojený švonec? Toto je hrubka :!: Za toto bys měl dostat 230V přívodní šňůrou po papuli. Uzel kde nemá být. :!: A pořád ti tam chybí jeden spoj. A je to do očí bijící :oops:
Kekel_z_pekel.PNG
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 26 Feb 2023, 16:48

Teď jsem se k tomu dostal...

Jo, ten R3 jsem přehlédl... a ten "švorec"... tam musí být nějaký problém s vykreslováním, když jsem na to místo zazoomoval, tak se spoj hned zobrazil.

A co jde o rozvržení součástek... jde mi o to, že někdy chci mít jistotu, že nevznikne NEFUNKČNÍ/nesmyslný spoj, a proto to raděj vedu oklikou...

Tak, teď už by to mělo být lepší:

https://pdfhost.io/v/llc1UpWxh_Schematic_Prints

Ano, dávám tisk do .pdf, kdyžtak tu je i .dwg soubor, pokud to někomu víc vyhovuje.

https://www.edisk.cz/stahni/95222/sheet ... 72KB.html/ (při snaze ho nahrát sem přes "Prídať súbory" mi zamrzne Chrome, asi toto fórum tuto příponu nemá rádo).
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 26 Feb 2023, 17:01

Teď jsem se k tomu dostal...

Jo, ten R3 jsem přehlédl... a ten "švorec"... tam musí být nějaký problém s vykreslováním, když jsem na to místo zazoomoval, tak se spoj hned zobrazil.

A co jde o rozvržení součástek... jde mi o to, že někdy chci mít jistotu, že nevznikne NEFUNKČNÍ/nesmyslný spoj, a proto to raděj vedu oklikou...
Nefunkční to aktuálně bude. Pořád ti tam chybí ten spoj, který nejsi schopný doplnit. Pro ty PDF-ka jsem ti už psal, použij na to nástroj k tomu určený: https://www.altium.com/documentation/al ... version=22 nebo sem dávej Altium schéma.

:!: Do schemat a plošňáků žádné okliky nepatří. :!:
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 26 Feb 2023, 17:11

Tak je to tady.

Možná jsi měl na mysli toto:

U1:1 na D8:1 a R18:2.

Z nějakého důvodu to "orámečkuje" komponenty... asi kvůli vyhledávání v levém sloupci.

https://pdfhost.io/v/gplNC1gaw_New_Output
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 26 Feb 2023, 17:26

A kdybys to schema chtěl mít přehlednější, tak bys mohl zapojit do práce i sch značky pro zdroje.

Např. s těmito popisky. Schema se pak rapidně zpřehlední a ubude křížených spojů. Ty se i něco nového naučíš.
Motivation.PNG
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 26 Feb 2023, 18:18

Třeba v budoucnu, jo?
Teď by to podle mě jen přineslo další prostor pro chybu.

Jinak to schema, co jsem poslal, je v pořádku? :agree:
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 26 Feb 2023, 18:25

Třeba v budoucnu, jo?
Teď by to podle mě jen přineslo další prostor pro chybu.

Jinak to schema, co jsem poslal, je v pořádku? :agree:
Takže nikdy. Rozumím. Proč se učit nové věci, když to můžu dělat po staru. :roll:

Jinak sch. už by asi mohlo být. Funkčně to moc nekontroluju, od toho toto vlákno není. To co mi pálilo do očí bylo odstraněno. Osobně bys to mohl ještě přeskládat, ať je to čitelnější, např. P1 a R8 přesuneš doprava, tak nebude křížit další 3 spoje.
0

Používateľov profilový obrázok
Andy99
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 339
Dátum registrácie: 05 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa Andy99 » 26 Feb 2023, 18:49

Obdivujem používateľov, že to s tebou ťahajú tak dlho. Chce to fakt pevné nervy, nakoľko ti bolo niekoľko krát povedané, čo máš spraviť a ty nič.
No dovolil by som vytknúť/spýtať sa, prečo máš v rôzne schematické značky pre tie isté súčiastky? Raz sú diódy a odpory kreslené tak, raz inak. Bol to zámer?
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 26 Feb 2023, 19:35

"No dovolil by som vytknúť/spýtať sa, prečo máš v rôzne schematické značky pre tie isté súčiastky? Raz sú diódy a odpory kreslené tak, raz inak. Bol to zámer?"

V tomto programu (https://en.wikipedia.org/wiki/Altium_Designer) to totiž funguje tak, že každá součástka je "balíček" - její footrpint, 3D model, a podobně.

A footprint má pro mě největší význam, páč od něj se odvíjí tvar a velikost pájecích plošek na PCB.

Asi by se dalo balíček editovat a sjednotit to, ale takle si mohu hrát až budu mít gerbery zaslané do Číny.

"Takže nikdy. Rozumím. Proč se učit nové věci, když to můžu dělat po staru. :roll:"

Dělám první výkres, takle si budu hrát až ve chvíli, kdy budu umět základy.

Chápu že to myslíš dobře, ale tohle je zatím jako učit mě hrát vodní pólo, když plavu podruhé v životě, a mám co dělat, abych se neutopil.

Zkusím to třeba příště. :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 26 Feb 2023, 19:45

Dělám první výkres, takle si budu hrát až ve chvíli, kdy budu umět základy.
Tohle jsou ale základy. :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
Andy99
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 339
Dátum registrácie: 05 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa Andy99 » 26 Feb 2023, 20:19

jarda2022 napísal:
26 Feb 2023, 19:35
V tomto programu (https://en.wikipedia.org/wiki/Altium_Designer) to totiž funguje tak, že každá součástka je "balíček" - její footrpint, 3D model, a podobně.

A footprint má pro mě největší význam, páč od něj se odvíjí tvar a velikost pájecích plošek na PCB.

Asi by se dalo balíček editovat a sjednotit to
To nie je úplne pravda. Tento EDA systém je jeden z tých, ktorý nemá viazaný symbol footprint-om. Podstatné je len počet/číslo pinu. Tým pádom je možné pripojiť symbol odporu na aj footprint kondenzátora.
Áno, chápem, že ideálne je mať vytvorené vlastnú knižnicu, ale na takto generické súčiastky to nie je nutné. Ak to zjednotíš už teraz, nielen, že to bude vyzerať lepšie, ale ak sa na to pozrie aj niekto iný, hneď bude rozumieť, že sú súčiastky rovnaké.
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 545
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa balu » 26 Feb 2023, 20:23

jarda2022 napísal:
26 Feb 2023, 19:35
Chápu že to myslíš dobře, ale tohle je zatím jako učit mě hrát vodní pólo, když plavu podruhé v životě, a mám co dělat, abych se neutopil.
jarda2022 napísal:
26 Feb 2023, 19:35
Asi by se dalo balíček editovat a sjednotit to, ale takle si mohu hrát až budu mít gerbery zaslané do Číny.
Jenže do toho jsi se navezl sám. Na začátku jsi tvrdil, že to vyrábět nechceš, že se chceš jen naučit kreslit v Altiu a najednou se budeš učit základy, až to pošleš do Číny vyrobit - zajímavý postup.

Aby ses naučil kreslit schéma a z toho pak vytvořit DPS musíš v první řadě schématu (rozuměj zapojení jako takovému) sám rozumět. To v tomhle případě evidentně splněné není. Ty sám jsi hned na začátku věděl, jak na tom jsi a k tomu jsi měl zvolit zapojení a DPS, kterou bys chtěl navrhnout - i kdybys ji nikdy neměl nechat vyrobit. Nějaké jednoduché blikátko nebo něco takového.

Nejdřív je třeba se naučit právě ty základy - značky pro napájení, GND, sběrnice, pojmenování spojů atd. Tohle vše dělá schéma čitelným a přehledným. Pak teprve se můžeš pustit do něčeho, jako je tohle. A teď si představ, že i v tomhle případě MUSÍŠ rozumět, co zapojení dělá, protože (obzvlášť u analogových zapojení) je pak třeba zapojení takzvaně oživit. A pokud nevíš, co má dělat, tak sice třeba i navrhneš DPS, ale nebudeš mít šanci to zprovoznit.

A to je jenom schéma ... Abys navrhl desku správně, musíš taky vědět něco o tom, jak DPS navrhnout a ne jak jsi kreslil například silové cesty vlasovými spoji a ještě k tomu jsi s nima oběhl DPS dvakrát dokola... A nejenom to - těch věcí, které bys měl vědět, znát, pochopit a hlavně používat, je docela hodně. A to i když něco "bastlíš" jenom sám pro sebe.
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 26 Feb 2023, 20:53

" jak DPS navrhnout a ne jak jsi kreslil například silové cesty vlasovými spoji a ještě k tomu jsi s nima oběhl DPS dvakrát dokola"¨

O tom jsem věděl, jen jsem nechtěl řešit věc G, když jsem neměl vyřešenou věc B.
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 27 Feb 2023, 18:24

Zdravím... z logiky věci, na originálním výkresu bude 7 plus napájení, a 4 minus.

Ale... mám na plus napájení připojit i plus v zapojení? Není třeba "polarita napájení" určená pomocí toho, zda mám invertující anebo neinvertující zapojení?

A asi tohle je ta chyba, o které mluví Jezevec, že?
A.png
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1050
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa budvar10 » 27 Feb 2023, 18:41

Není třeba "polarita napájení" určená pomocí toho, zda mám invertující anebo neinvertující zapojení?
Nie.

BTW: Páči sa mi, ako si dal polaritu napájania do úvodzoviek. :thumbup:

Ty chceš dať vyrobiť dosku? Veď na ebay alebo Ali to kúpiš už hotové za 10e. Pekná červená doska aj so súčiastkami v antistatickom sáčku. Prepáč mi, ale podľa toho čo tu vidím, napriek kolektívnej snahe, ty sa ku kvalite toho dizajnu ani nepriblížiš. O funkčnosti ani nehovoriac. :pain:

Predsalen doplním. Ak by si si prečítal dokumentáciu k tomu OPA196 (lebo tak sa to robí, ak niečo navrhuješ}, zistil by si napríklad aké sú povolené hodnoty napätia na pinoch napájania a z toho by malo byť jasné, aká je polarita. Aj keď som konkrétne tento OZ nikdy neštudoval, verím že to tam bude, pretože v x iných som to videl. Tá otázka ale vypovedá o tebe, že nemáš ani šajn, ako OZ funguje. Na tvojom mieste by som si to hneď naštudoval. Len úplný základ, základný princíp fungovania.
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 28 Feb 2023, 10:29

Tady se musím přiznat, že mě ani ve snu nenapadlo, že by si autor nepohlídal, kam připojil napájení. :lol: A mrknul jsem a to je teda divočina. :roll:

Jinak čtení datasheetu se mu říkalo bambilionkrát a stejně to Jarda2022 vždy úspěšně ignoroval.

Jardo2022, zde máš odkaz na datasheet: https://www.ti.com/lit/ds/symlink/opa21 ... e.com%252F. Aspoň ho otevři a zkus najít ty napájecí piny a jaké má povolené napájecí napětí. :idea: A napiš nám to sem. Ať máme aspoň představu, jestli jsi schopný číst základy v datasheetu. Protože z tvé odpověďi
Ale... mám na plus napájení připojit i plus v zapojení? Není třeba "polarita napájení" určená pomocí toho, zda mám invertující anebo neinvertující zapojení?
je nám asi jasné, že principu OP nerozumíš. Z tvé odpovědi jsem pochopil, že si myslíš, že se polarita napájecího napětí obrací podle toho, jestli je operační zesilovač zapojen jako invertující nebo neinvertující. :biggrin:
opa2196.pdf
(2.88 MiB) 15 stiahnutí
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa Jirka84 » 28 Feb 2023, 12:52

jarda2022 napísal:
27 Feb 2023, 18:24
Zdravím... z logiky věci, na originálním výkresu bude 7 plus napájení, a 4 minus.

Ale... mám na plus napájení připojit i plus v zapojení? Není třeba "polarita napájení" určená pomocí toho, zda mám invertující anebo neinvertující zapojení?

A asi tohle je ta chyba, o které mluví Jezevec, že?

A.png
Z logiky věci a blablabla, máš pravdu jenom kolem U + a - .Jinak stále pleteš "páté přes deváté" a nepoznáš jinak ani kde je výstup vstup signálu do operáku (možná ani diody nebo tranzistoru). Možná koupils za nějakých cca 7EURO schema a chceš ze sebe udělat borce, ale tak to v elektrotechnice nechodí.
Začni konečně studovat základy ze základní školy z "fiziki", jinak se dopracuješ na konci školního roku jenom k propadnutí. Tady se jenom ztrapňuješ na "100let dopředu".
:idea: ZAČNI KRYSTALKOU.
Viz Tvů příspěvek: "O tom jsem věděl, jen jsem nechtěl řešit věc G, když jsem neměl vyřešenou věc B.

Začni se učit od "A" ne od "B". =
http://old.spsemoh.cz/vyuka/zae/el4.htm


PS cheš-li stavět DŮM, musíš MÍT PENÍZE NA MATERIÁL, musíš si nejprve najít vhodnou parcelu, na ní vlastnoručně vykopat základy, pak(případně taky vlastnoručně) postavit hruhou stavbu a než se nastěhuješ, tak se řádně zapotíš s dalšími pracemi, pokud je umíš (pokud neumíš, tak draze zaplatíš) = to je řemeslo. Totéž platí i v oboru ELEKTROTECHNIKA, ELEKTRONIKA a DOKONCE i IT . :applause:
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 28 Feb 2023, 20:36, upravené celkom 1 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

yarda
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 28 Feb 2023, 14:13

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa yarda » 28 Feb 2023, 14:19

Kdybys byl šéf, potřeboval bys zaměstnance pro navrhování elektroniky včetně plošných spojů a vytváření dokumentace a hlásil se ti někdo kdo by se projevovat jako ty tady a jinde - přijal bys ho?
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 28 Feb 2023, 14:25

Kdybys byl šéf, potřeboval bys zaměstnance pro navrhování elektroniky včetně plošných spojů a vytváření dokumentace a hlásil se ti někdo kdo by se projevovat jako ty tady a jinde - přijal bys ho?
Kdyby se projevovali jako Balu, Budvar, Andy99, DjWikror, Perteple, Atlan, Jezevec, 5ko, Breta1, Mac26, maskrtnik01, tak bych s tím asi problém neměl. :thumbup:
0

Napísať odpoveď