Cubesat SkCube

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2644
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa zawin » 26 Jún 2017, 10:13

Ahojte,
gratulujem vám k úspešnému prijatiu signálov z skCUBE. Morseový signál je naozaj veľmi silný a na príjem postačí dipól a SDR rádio RTL-SDR za pár €. Chcem vás uistiť že chystáme množstvo rádioamatérskych aktivít, ktoré budú postupne predstavované. V tomto momente vás chcem ale poprosit o trpezlivost. Viem ze je zatial tych informacii pre verejnost malo, najskor vsak musi realizacny team dokladne diagnostikovat a odladit vsetky systemy, aby fungovali podla planu.

Dakujem :)
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa lacog » 26 Jún 2017, 10:33

Zawin: dovolím si rýpnuť - to tak nečakane bola tá družica vynesená? Alebo formát kódovania údajov bol neznámy?
Takže z oficiálnej stránky sa nedozvieme ani to, že už lieta. Nie to jej poloha, nejaké okomentované údaje, božechráň nejaká fotka :?
Ja nechcem nejaké vedecké správy, výsledky meraní ale povedať, že stiahnite si program ktorý vyráta kde je družica na orbite a môžete príjmať jej morzeovku...
O rok - dva tie údaje nebudú nikoho zaujímať. Netvrdím, že sa o to teraz zaujíma veľa ľudí ale tak ako som spomínal tú autonómnu plachetnicu - istá komunita tým žila. Samozrejme viac menej sme to brali s humorom ale rozprávalo sa o tom a bolo to zaujímavé. A zaujímavé to bolo tým, že vždy sa dalo pozrieť kde je, aké problémy tam sú...
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3155
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa elmoto » 26 Jún 2017, 11:15

Správne. O koľko že to mesiacov sa posunul štart? Veď toto už ste mali mať dávno odsimulované a pripravené na reál. Web stránky skoro každý deň meníte a upravujete ale o skcube min. nových informácií. No čo biznis je biznis. Odchádzam z témy.
0
nie som tu

vpershing
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 27 Jan 2012, 14:06
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 64

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa vpershing » 26 Jún 2017, 13:21

Mne to tiež nedá... Spolu s Sk Cube vyletela aj http://vzlusat1.cz/cs/ .https://www.pilsencube.zcu.cz/
A pozrite si ako majú sprac. údaje napr. https://www.pilsencube.zcu.cz/vzlusat1/
A tie TLE data skcube ktovie či sú stále platné... Alebo sa záwin niekde usmieva nad tým ako niekoľkokrát denne pár "rádioamatérov" snaží v šume loviť signál :D
0

_petko_
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 03 Máj 2014, 14:56

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa _petko_ » 26 Jún 2017, 14:08

To lovenie v sume je na tom to zabavne..ale ked si predstavim ako sedim s antenou a notebookom v parku..cisty blazon :D.

Zawin - hm tak to si ma nepotesil. Na provizornu antenu (podla http://pira.cz/adipol.htm) som pochytal vselico, co predtym nie, aj na tych frekvenciach, ale skcube ani naznak. Asi som to zle smeroval, alebo musim urobit tu antenu poriadne, neviem. Nemoze mi brat signal to rtlsdr a usb kabel? Mam to prilepene hned pri strede. Ale zistil som, ze tych kociek tam lieta kopec, tak aspon nemusim tak dlho cakat :).
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9331
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa breta1 » 26 Jún 2017, 14:22

Zkoušel jsem ve vhodnou dobu chytit slovenskou družici na 437.100 na ruční stanici UV3R, ale nezdařilo se.
Dneska zkusím tu českou na 437,240.
Je t sice počítáno pro Plzeň, ale pro Brno to bude trochu použitelné.
pozn.
jde nějak změnit v té animaci Pilsen ground station na Brno?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa 5ko » 26 Jún 2017, 14:38

[quote="_petko_"]To lovenie v sume je na tom to zabavne..ale ked si predstavim ako sedim s antenou a notebookom v parku..cisty blazon :D.

Vyskúšaj toto,možno chytíš viac, aj rybárov volajú tichý blázni. :D

Ináč tiež som pozeral tú oficiálnu stránku a bol som sklamaný, lebo tam ešte nič nebolo,ale zrejme je teraz okolo toho viac dôležitejšej roboty, ktorej sa treba najprv venovať.Ale myslel som ,že aspoň v deň úspešného štartu sa tam objavia nové relevantné informácie,ktoré už hore spomínali.Po takej mediálnej propagácii by sa patrilo aj viac info na stránkach internetu.
Škoda , že už nemám starú Lambda 4 ku, na tej by to asi išlo naladiť.
Prílohy
podberák.jpeg
podberák.jpeg (7.41 KiB) 4494 zobrazení
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

JanoP

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa JanoP » 26 Jún 2017, 14:42

_petko_ napísal:Ohladom doplera - ano. Ak prijmas cez SDR, treba poprepajat orbitron a sdr# cez DDE, ale to som este nerozbehal. Cez klasicku stanicu netusim, ale na tento ucel sa to asi nehodi.
Diky za nasmerovanie, zistil som že Orbitron prepočítava aj Doppler podľa vzdialenosti, rýchlosti a ostatných parametrov. Dolu v záložke Sledovanie/Rádio. Od horizontu po horizont to robí až +-10kHz.

Signál sa dá uloviť, len skutočne treba počítať s tým posunom frq. Vhodné antény sú krížený dipol - crossed dipole, alebo - čo idem dať do kopy - Eggbeater "šľahač na vajcia" :) anténa, podľa
http://wb5rmg.somenet.net/k5oe/Eggbeater_2.html

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa lacog » 26 Jún 2017, 14:49

Presne tak ako je ten VZLUSAT si to predstavujem!!!
U nás stránku robila nejaká reklamka - plná "modernej sviežej dynamickej" grafiky a reklamných kecov
Česká je jednoduchá, prehľadná s aktuálnymi informáciami.
Ešte aj tie okomentované data - presne tak som si to predstavoval. :potlesk:
No chalani ak je taký rozdiel aj medzi družicami tak do prd...
0

_petko_
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 03 Máj 2014, 14:56

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa _petko_ » 26 Jún 2017, 15:59

uzitocna stranka: http://www.dk3wn.info/p/?page_id=29535

Ohladom anteny, ja chcem prave urobit tu hb9cv. Vyzera to brutal jednoducho a na tomto pasme to uz je celkom kompaktne. Paci sa mi, ze ma vyssi zisk a sirsie pasmo. Len neviem zistit, ak pouzijem iba tenke tycky (droty), ci to ovplyvnuje parametre?
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa nalimko33 » 26 Jún 2017, 16:54

na príjem signálu zo sat je vhodná takáto anténa (alebo tie "metličky z mixéra")
https://www.google.sk/search?q=turnstil ... 80&bih=823
0
SHARP MZ-811

JanoP

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa JanoP » 26 Jún 2017, 17:36

Áno, turnstile, ja som ju našiel ako krížené dipoly. Aj s tou šľahacou metličkou sú vhodné na príjem bez rotátora.

hb9cv je ziskovejšia, ale v týchto dňoch som zistil, že smerovosť môže byť aj na škodu, ak ju nemám automaticky natáčanú.
Ohladom hrúbky prvkov - čím hrubší tým menší sučiniteľ skrátenia k, ako aj u jednoduchého dipolu. Nenašiel som však nejaké tabuľky ako u jednoduchého dipolu. Váčšinou kalkulátory na webe podľa zadanej frekvencie vypočítaju rozmery hb9cv vrátane hrúbky prvkov a poväčšine je to okolo 6mm a viac pri tejto frekvencii. Jedna zmienka o drôtovej hb9cv a dimenzovaní prvkov z drôtu je na:

http://www.ok2kkw.com/hb9cv/hb9cv_1969.htm
v stati "Pevné směrovky z drátu, vnitřní antény". Celkovo je tam tá anténa dobre opísaná.

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa nalimko33 » 26 Jún 2017, 19:32

mal som urobený program na výpočet dipólu v rezonancii so zadanou hrúbkou - neviem ho však nájsť

podklady (graf) nájdeš v knihe od T. Českého

toto je celkom fajn návod na stavbu antény QFH
http://www.instructables.com/id/NOAA-Sa ... enna-and-/
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa maxmiz » 26 Jún 2017, 20:05

Skus mat trosku viac strpenia. Vypustenie druzice nie je take, ze sa to tam vykopne a hned vsetko funguje. Na zaciatku treba overit vela veci. A zaberie to vela casu. Ak team SkCube nereaguje to znamena len to ze maju masaker vela prace. Kolko mal preletov nad nami,
vies zistit aj sam. Zawin dal TLE subor. Cas startu poznas. Vies pouzivat nejaky trackovaci program? Orbitron, Wxtrack?Este je skupina na FB. Ake vlastne informacie potrebujes? Co vlastne ocakavas?
elmoto napísal:halooooooo kde sa dozviem nejaké aktuálne informácie o dianí ? Facebook sucho pusto, web stránky opäť. Som čakal nejakú online informačnú kampaň aspoň zopár príspevkov denne čo a ako. Nejaké dáta prijaté, výška, teplota, činnosť. Koľko už mal preletov nad nami? Hádam zo dvadsať. Do riti načo išli vlastne naše peniaze? SOSA má nový web no paráda super a aj SKCUBE má parádny web denne tam čo to pribudne ale len komerčné a propagačné veci. Celé je toto otočené na vstup pre vlastný biznis. Super toto sa Vám podarilo. :butthead:
-- Spojený príspevok 26 Jún 2017, 19:08 --

Na FB sa davali informacie. Popri tom vsetkom je tazke davat info uplne vsade. Lambda/4 nie je moc stastna antenna na prijem satelitov. Aj ked sa da, viem si predstavit lepsiu. Napriklad QHA.
5ko napísal:
_petko_ napísal:To lovenie v sume je na tom to zabavne..ale ked si predstavim ako sedim s antenou a notebookom v parku..cisty blazon :D.

Vyskúšaj toto,možno chytíš viac, aj rybárov volajú tichý blázni. :D

Ináč tiež som pozeral tú oficiálnu stránku a bol som sklamaný, lebo tam ešte nič nebolo,ale zrejme je teraz okolo toho viac dôležitejšej roboty, ktorej sa treba najprv venovať.Ale myslel som ,že aspoň v deň úspešného štartu sa tam objavia nové relevantné informácie,ktoré už hore spomínali.Po takej mediálnej propagácii by sa patrilo aj viac info na stránkach internetu.
Škoda , že už nemám starú Lambda 4 ku, na tej by to asi išlo naladiť.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3155
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa elmoto » 26 Jún 2017, 21:22

Ahoj si člen SOSA? No prepáč ale tú dobu čo družica čakala na štart sa mohli web stránky pripraviť na informovanie. Bolo by dobré vedieť čo vlastne robia. Lebo zatial to vyzerá že sa chvália prácou druhých. Viď facebook ako ukazujú prijem signalu od radioamaterov z inych krajin. Čo prosím take robia, ze nemaju cas posielat na web aktualne zozbierane data? Pozri sa ake maju perfektne komercne web stranky. To nema ani NASA tie stranky k svojim projektom. Ako toto je hamba a cele to uslo niekde kde to nemalo byt.
Ladia anteny a prijimace? Za ten cas co sa cakalo na start sa venovali komercii a budovaniu kanclikov kolacikov a labacikov.
Su tam dobre hlavy a osobne ich poznam z hviezdarne v Partizanskom. Su to nadsenci ale pri tomto projekte sa na ludi okolo seba vykaslali a to nemali lebo dostali na to peniaze od nich. Toto sa mi nepaci.
Tak prosim co robite ked nemate cas nas informovat? Je vas ale zo dvadsat. Jedine Ondrej tu co to napise a to som mu moc vdacny! Odviedol paradny kus prace a posunie sa hodne dalej. Ale najprv robia velke halo ze co bude a ked uz je to tak zrazu nema z nich cas podat informacie.
Ved spravte si anteny kupte prijimace co nas je po tom vas nieco informovat.

Ďakujem.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa maxmiz » 26 Jún 2017, 21:36

Podla mna FB sleduje viac ludi ako stranku, preto sa sustredili tam. Niekomu vyhovuje taky sposob kommunikacie, niekomu onaky. Myslim si ze nie je spravne vycitat to ako chybu. Skor treba dat podnet, nech sa na tie stranky sustredia tiez. Uz sa ti podarilo natiahnut TLE do trakovacieho programu? Skus to spravit - prezradi to vela. To ze zverejnili to ze najprv to chytil radioamater z Ruska, sa da pochopit ak pozres na prelety. Prvy prelet nemali sancu zachytit, ked ze druzica letela vychodnejsie. A prave preto boli osloveni ini ludia aby pocuvali, ci nahodou nezachytia signal. Kto povedal ze ladia antenny a prijimace? Tie funguju dobre, ved pozri statusy na FB. Tam sa pise o tom ze data boli prijate aj poslane na druzicu. To napoveda o tom ze stanicu maju plne funkcnu.
Pri kozmickych misiach sa sleduje stav druzice. Skus napisat, co si myslis, ake systemy taka druzica obsahuje.
A ako som uz povedal, myslim si ze sa informuje dostatocne, len na inej platforme ako vyzadujes.
A stale nechapem, ake informacie ti chybaju?
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3155
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa elmoto » 26 Jún 2017, 21:46

Neboj mam to od zaciatku v orbitrone. Ak su toto vsetky udaje co maju a poskytli na facebook a web tak je to teda bieda. Maju nejaku telemetriu? Maju uz hotove dake prijate data? Ved nech to uvolnia! Takto to vyzera ze sa nic nedeje. Preco neinformuju co prave robia?
0
nie som tu

JanoP

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa JanoP » 26 Jún 2017, 22:33

Tak že dá sa chytit aj s minimálnou výbavou a tle dáta sú správne. Teraz o 22:00 som ho pobral výborne, až na ten doppler čo sa mi nedarilo ručne sledovať. Iba prvých 25 sekúnd, dve krátke šuchnutia potom sú predpokladám dátový prenos. Zvyšok videa je už iba šum, úplne na konci je krátky záber na anténu. Mám to, končím, ani lepšiu anténu nebudem robiť. Pardon za roztrasené video.
https://youtu.be/HiMIARgiTCE

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa maxmiz » 26 Jún 2017, 22:37

Sa opytam tak, sledoval si pozorne to co davaju na FB? Citujem:"skCUBE má už za sebou 24 obletov Zeme a má sa veľmi dobre. Počas všetkých preletov sme nadviazali s družicou spojenie a prijali dáta. Signál perfektný. ... Stabilizačný systém pracuje nad očakávania. Družica už rotuje len približne 0.6 stupňa za sekundu. Máme množstvo dát, z ktorých sa nesmierne tešíme a ktoré zamestnávajú celý technický tím." "Potvrdené! Prvých 19 dátových packetov zachytených pomocou našej pozemnej stanice! Družica žije, komunikuje a máme silný signál.
Prvé informácie hovoria o tom, že sa družica úspešne stabilizovala a rotuje rýchlosťou približne 1 stupeň za sekundu.
"
Ak toto nie je informovanie o tom co robia, tak potom co? Ci chces aby robyli vykaz o kazdej jednej sekunde?
Ako som uz hovoril, prvotne testovanie satelitu zabera nejaku dobu, a pocas nej neda sa cakat ze tim zverejni uplne vsetko. Jednoducho na to nemaju cas. Ci chcete aby hned za prvy oblet zverejnili aj telemetriu aj udaje z experimentov aj fotky z kamery?

-- Spojený príspevok 26 Jún 2017, 21:40 --

JanoP, pekna praca! Ovela prehladnejsi je vsak prijem na SDR. Ak SDR# sa spoji s Orbitronom, sa da korigovat aj dopler. Datovy prenos je taktiez pekne vidiet na spektre. Inac, SkCube ma vysielat aj fotky na 2.4GHz. To je celkom vyzva.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3155
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa elmoto » 26 Jún 2017, 23:25

Nechcem nic za prvy prelet. Tych preletov bolo uz hadam ale cez 50 !
Čo je to 19 datových paketov? Čo obsahujú? Ved napíš co robia a nie co uz vieme.

Tak vieme ze vysiela morzeovku data. Kurnik tak ich napiste na web co ste zachytili nie vsetci ludia na slovensku maju prijimace a dekoduju!
Vieme ze rotuje cca 0.6 stupna za sekundu
Maju silny signal. Aky ktory? Ved tam su 3 vysielace!

To je vsetko co mame za cca 50 preletov? Ak ano tak nech napisu ci je to ok a budeme cakat dalsich 100 200 alebo 300 preletov na to aby sme napisali viac.

A ked je facebook hlavny komunikacny kanal tak tych vlastnych prispevkov v priemere 1 za den je bieda.
0
nie som tu

Napísať odpoveď