Pec na tavenie Kovu

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Fenix9555
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Okt 2013, 16:10
Bydlisko: Dolný Kubín
Vek: 29

Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa Fenix9555 » 02 Okt 2013, 16:14

Zdravím vás všetkých som tu nový preto ak som zle umiestnil tému dopredu sa ospravedlňujem, takže môj problém spočíva,v tom že potrebujem od vás radu či má niekto skúsenosti zo stavbou Indukčnej alebo odporovej pece, chcel by som si to zostrojiť doma, predstavoval by som si to tak do 50L. môžte mi poradiť poprípade najlepšie by bola nejaká schéma, taviť budem len, Olovo,meď, Ďakujem za odpoveď.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa muziker » 02 Okt 2013, 17:09

Sa nezdáš....rozbiehaš sa vo veľkom. 50 litrov nie je práve málo. To je dosť aj na malú "fabriku". :)
0
muziker

neznamy

Re: Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa neznamy » 02 Okt 2013, 17:24

na youtube najdes plno navodou, vela ludi to robi z akehosi priesku a mineralnej vaty ci co to je do suda od oleja alebo vedra, najjednoduchsie tam potom fukat vzduch a spalovat plyn, elektricky by som to nerobil

Fenix9555
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Okt 2013, 16:10
Bydlisko: Dolný Kubín
Vek: 29

Re: Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa Fenix9555 » 02 Okt 2013, 17:41

o tom som počul ale tak je to moc nákladné na plin, elektricky je to tiež nákladné ale nie až tak veľmi
0

Používateľov profilový obrázok
otep69
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 31 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Jarok
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa otep69 » 02 Okt 2013, 18:04

http://cs.wikipedia.org/wiki/Termit_%28chemie%29

Skús porozmýšľať nad takýmto niečím. Suroviny sa dajú ľahko zohnať a namiešať. Len tých 50 litrov to myslíš vážne ???
0
Teší ma Peter.
F*ck me I am Famous ...
Čo nejde silou, pôjde silou ešte väčšou.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa Milos66 » 02 Okt 2013, 18:15

A taká drobná otázočka. Kto ti to bude pomáhať dvíhať? Myslím tým 50 litrov olova 8O
To čo máš na mysli ty, tak to bude trochu nákladné. Hlavne na zdroj energie. Si uvedom, že tá pec na 50 l by musela mať cca 50kW. Kde to chceš doma zapojiť?
Ja mám doma robenú el. pec na kalenie, žíhanie a popúšťanie (vnútorné rozmery 110x70x250mm) a tam je príkon 4,5kW. A to je už o hubu s istením.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
remmidemmi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 994
Dátum registrácie: 25 Dec 2012, 12:58
Bydlisko: Dobříš v Čechách
Vek: 80

Re: Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa remmidemmi » 02 Okt 2013, 18:17

mno, jak to tak čtu, tak autor by se měl vrátit na 1.stupeň základnej školy, když nezná pravopis (nie plín, ale plyn) a také by si mohl osvěžit základy chemie a fyziky.
Měrná hustota olova je totiž 11.34 gramu / cm kubický. To znamená, 1 liter = 1 dm kubický = 1000 cm kubických , takže 1 liter olova má hmotnost 11.34 kg a tedy 50 litru olova má hmotnost 567 kg. To by mi zajímalo, jak bude manipulovat s tavícím kelímkem, kde bude mít 567 kg tekutého olova. To už je menší slévárenský provoz.
Energeticky náročné a ekonomicky plynová pec vujde levněji než elektrická. O mědi ani nemluvím.
0
Kdo něco umí, tak to dělá a kdo nic neumí, tak o tom aspoň žvaní.

Používateľov profilový obrázok
Kefas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 331
Dátum registrácie: 04 Apr 2013, 17:45

Re: Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa Kefas » 02 Okt 2013, 18:55

Ja si myslím, že toto ti bude celkom stačiť na tvoje pokusy.
How to Make The Metal Melter

Aj ja som si urobil takúto tavičku, ale zohnať 4 gauge medené vodiče nie je sranda. :D
0
Naposledy upravil/-a Kefas v 02 Okt 2013, 19:03, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 30

Re: Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa Drummer » 02 Okt 2013, 19:01

no na jakeho pana ti bude take množstvo? živnosť v odlievaní zvonov a umelecký kováč dokopy? :D a čo chceš odievať ináč?

ale ináč do 10-20l max. by si to roztopil drevkom v ohnisku... s elektrikou max. do par. litrov, ked nie jeden...
A to treba PORIADNU izolaciu od okolia aby sa ti to vobec nahrialo a neuniklo hneď všetko teplo do luftu...
Olovo do 300st.C ešte chapem... ale meď ? nad 1000 st.C - meď iba mini množstvo dokážeš odliať a jedine na viackrát...

A ináč, ja tiež mám zájem si postaviť takú pecičku - resp. izolovanú nádobu na elektriku alebo väčšiu do ohňa - ale tak max. 5l
asi oceľovú alebo liatinovú keď sa podarí :) Samozrejme hermeticky uzatváratelnú, aby obsah (Al - hliník) oxidoval len minimálne a dole "ventil" na výpusť až po roztavení a zdola... takže oxidácia nestihne napáchať veľa škody, lebo hneď to ztuhne...

To sú také postrehy a možné vylepšováky.

Ináč pekná odporovka ta hore - už viem aký design použijem :D
Kefas, zoženieš, stačí skočiť do Weldexu :D a normal kabel na zvaranie aspoň 16mm2... prípadne, stiahnuť izoláciu aby sa tam vošlo toho viac a dať na vrch kaptona alebo látku na tie 2V :)
0

Fenix9555
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Okt 2013, 16:10
Bydlisko: Dolný Kubín
Vek: 29

Re: Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa Fenix9555 » 02 Okt 2013, 19:32

ďakujem všetkým za príspevky a za vysvetlenie,

Drummer: prosím ta zaujímalo by ma ako si to myslel s tou meďou, pochopil som to tak že neroztavil by som na palinovej peci napr 10kg medi ?
0

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 30

Re: Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa Drummer » 02 Okt 2013, 19:41

sak roztaviš možno, závisí od množstva vyprodukovaného a odovzdaného tepla tej medi zo zdroja tepla...

ak bude tepelný prevod malý a teplota vysoká, bude sa stíhať rychlejsie ochladzvac ako ohrievať :) - to zacina az v urcitej zlomovej teplote , sak to vieš, vieme a do čoho to chceš naliať?

vyskušaj niečo pozvarať, zbastliť... a daj vedieť či vyvinieš dostatok tepla... iba o to ide. Ja vravím že hliník bude jednoduchší ale nič nieje nemožné :) a oxidácia... uzatvoriť až do odlievania.
Ja som ešte nič praktické nevyskúšal zatiaľ prepáč :D plánujem, zbieram info aj teraz a vyčkávam :mrgreen: , ale mám najdeného jedneho pana blizko KE co predava piesky aj zlievarenský... aj tu polohlinu... a neni todrahé. 50kg za 10€ alebo tak nejako.
0

Fenix9555
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Okt 2013, 16:10
Bydlisko: Dolný Kubín
Vek: 29

Re: Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa Fenix9555 » 02 Okt 2013, 19:52

Každopádne už mám v hlave návrh ako to postaviť, ako vravíš formu chcem z piesku, samotnú pec ešte sa rozhodujem z čoho ale asi tiež pozváram zo železa pokiaľ viem železo sa taví pri 1 539 °C ešte ma napadá aj vymurovať ju taká kocka, z boku pôjde plin a vzduch,zospodu výpustný uzáver. každopádne do Pondelka budúceho týždna to chcem mať hotové potom to pofotím, a natočím video či sa mi podarilo roztaviť aj tú meď. zatiaľ ti ďakujem za tvoje rady dosť si mi pomohol. :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa spin90 » 02 Okt 2013, 19:55

No tak urcite sprav vymurovku zo samotu, alebo nieco este lepsie. A tie plany na 50l pec, no neviem :D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Fenix9555
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Okt 2013, 16:10
Bydlisko: Dolný Kubín
Vek: 29

Re: Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa Fenix9555 » 02 Okt 2013, 19:58

áno máš pravdu 50L som trocha prehnal vôbec som nemyslel na mernú hustotu kovov, ale viac menej som to myslel tak obrazne že samotná pec bude mať nádobou až na 50L a v tej nadobe sa bude taviť napríklad 15kg medi
0

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 30

Re: Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa Drummer » 02 Okt 2013, 20:00

Tak mne pomohlo teoreticky dosť predtým osadenstvo :D
" :D "

a do pondelka? resp. kratší časový úsek ako xy mesíacov? :lol: som zvedavý... a piesok už nebude problém aj v malom...
Ing. Peter Frajkor

som zvedavý na kvalitu, ale Cu sa chová ináč ako ten extra špecifický hliník... aspoň že mu stačí 700 stupňov :)
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12415
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa boraicho » 02 Okt 2013, 20:40

Kefas napísal:Ja si myslím, že toto ti bude celkom stačiť na tvoje pokusy.
How to Make The Metal Melter
Aj ja som si urobil takúto tavičku, ale zohnať 4 gauge medené vodiče nie je sranda. :D
boha kefas ty si čo pošňupal??? :roll:
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Fenix9555
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Okt 2013, 16:10
Bydlisko: Dolný Kubín
Vek: 29

Re: Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa Fenix9555 » 03 Okt 2013, 12:30

Pec vy murovaná, v rozmeroch 40x40x80 cm no nieje ešte kompletná potrebujem ešte niekde kúpiť šamotovú múčku aby neunikalo teplo, a po zvárať nádobu kde sa bude taviť meď, vývod na Plin/Vzduch som použil železnú rúru z priemerom 12cm ako zdroj vzduchu som použil ventilátor kúrenia z favorita dobre som to utesnil a napojil na tu rúru,zhora som navŕtal trisku na plyn. Foto urobím pre tých ktorých by to mohlo zaujímať a inšpirovať sa
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Okt 2013, 18:30

8O CHlape, tebe zahrabalo len teraz ,alebo to máš od narodenia?
Pokús sa mi vysvetliť aký plynový horák chceš na to použiť,ale hlavne mi najprv súb, že kým mi nevysvetlíš aké máš vzdelanie a poznatky o spalovaní plynu ,ŽE NEBUDEŠ S PLYNOM NIČ ROBIŤ.!!!!!
Nechcem ti krivdiť, možno sa vyznáš, ale tvoja poznámka, že tam ......dám rúru s tryskou... skoro spôsobila že som zinfarktoval.Vieš čo by ti s tou pieckou a celým okolím urobilo za igelitový sáčok plynu,keby si ho tam nafúkal a zapálil?????Chceš byť v hlavných správach????Bohužial už by si si to asi pred TV nepozrel,len ako obláčik nad ruinami baráku.A možno aj s príbuzními.
Takže zatial STOP v tejto téme alebo elektroohrev.!!!!!!
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Nomen

Re: Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa Nomen » 03 Okt 2013, 18:34

potom sa zastav , dam ti nejaku elektroniku , kontrola plamena ..aspon nejaka kontrola ... :D
aspon nieco , co by si tam mal mat
Prílohy
plyn.jpg

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Pec na tavenie Kovu

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Okt 2013, 18:43

Ak už náhodou neplachtí okolo teba ako obláčik,len dúfam,že si to prečíta skôr ako sa niečo stane.
Jednoducho som musel zareagovať kým nie je neskoro a potom ,ak dokáže že vie o čom to je , tak vieme poradiť zo všetkými zabezpečovacími prvkami horáku a .t .ď..... velmi rád by som zostal prekvapený a ospravedlnil sa mu. :!:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď