Hnojivovy injektor

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Hnojivovy injektor

Príspevok od používateľa spin90 » 10 Mar 2016, 14:20

Zdar,
Tema s elektrikou velmi malo suvisiaca, ale kedze su tu kutilovia, elektrotechnici a celkovo sikovni ludia, skusim sa opytat.

Na zahradu riesim automatizaciu. Veci ohladne automatiky polievania, rozvodov vody atd. to mam zvladnute na dostatocne urovni. Co by som ale rad pridal k zavlahe je nejaky davkovac tekuteho hnojiva (roztoky KNO3, NaNO, KH2PO4, pripadne ine). Existuju hotove riesenia, ale bud su to profi zariadenia na polia (cenovo tisice e) alebo nejake uplne jednoduche veci (na hadicu) ktore sa mi proste nepozdavaju.

Zatial na to pojdem takto:

Nadobka na roztok bude vlastne velky filter na vodu (samozrejme bez vlozky) s upravou, ktora bude spocivat v tom ze vtokova cast ostane, ale vytokova sa spravi tak, aby roztok vytekal z dna (ma vyssiu hustotu, teda aj koncentraciu ). To pomocou nejakej hadicky, alebo cosi take. Tento "filter" napojim paralelne k supatku. Supatkom sa nastavi tlakova diferencia - pri otvorenom bude nulova, teda nebude vytlacat roztok z "filtra". Pri miernom privreti (preto supatko a nie gulovy ventil) vznikne pri prietoku rozdiel tlakov a ten zacne vytlacat hnojivo z "filtra". Kedze neexistuje uplne idealne supatko a tlakova diferencia bude pri prietoku vzdy, zaradim supatko este aj do jednej vetvy toho filtra. Pripadne do oboch aby sa filter dal pohodlne menit, to uz je teraz nepodstatne.
No a teraz k otazke:
Akym sposobom snimat rychlost prietoku v tej nadobe s hnojivom. Napadlo ma pouzit prietokomer, ale samozrejme tie prietoky budu male, povedzme 0,1 l / hod (chcem hnojit casto, ale mikrodavkami - udajne to je lepsie) cize taky prietokomer je drahy.
Samozrejme, pri prvom spustani nemam problem to nakalibrovat napriklad tak, ze dam k hnojivu farbivo a budem sledovat ako sa meni odtien v nadobe, alebo nieco podobne, ale ide skor o to aby to bolo lahko meratelne aj pri zmenach prietokov.

Nemate teda nejaky napad ako merat takto male prietoky nejak lacno ? Vzhladom na to ako to popisujem je zrejme ze rozpocet nie je velky, cena filtra bude najvacsia polozka :) Pozeral som aj rozne injektorove cerpadla, ale to vsetko su nasobky ceny takehoto riesenia. No a aj celkom rad pracujem s PPR trubkami a vobec s vodarcinou, takze to mam skor ako take hobby.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

alois

Re: Hnojivovy injektor

Príspevok od používateľa alois » 10 Mar 2016, 14:37

http://www.tocopotrebujes.sk/www-tocopo ... rietokomer

Skús si nájsť niečo takéto, ale aj s impulzným výstupom. Za mojej mladosti bol dostať malý plastový prietokomer, ktorý bol iba vrtulka s magnetom a jazýčkovým relé. Čítačka impulzov a po dosiahnutí počtu ti zopne dávkovacie čerpadielko a doplníš stav do zmiešavacej nádoby.

Ale stačia dve hadičky a na princípe podtlaku to funguje tiež. Volali sme to fixírka. Dve prázdne kovové tuhy z guličkového pera (hrubší číňan a jedna klasika) a bola fajn striekacia pištol na farbu pre modely.

P.S. guľový ventil je ventilom iba hovorovo, je to kohút...a medzi ventilom a šupátkom je tiež rozdiel.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Hnojivovy injektor

Príspevok od používateľa spin90 » 11 Mar 2016, 12:55

Aka moze byt presnost toho digitalneho prietokomera ? Nepise to v parametroch, ale napriklad kalsicky vodarensky vodomer je velmi nepresny pri malych prietokoch (desatiny litra/hod)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

alois

Re: Hnojivovy injektor

Príspevok od používateľa alois » 11 Mar 2016, 13:43

Presnosť neviem, ale 1 Zoll ak prepúšťa minimum, tak je nepresnosť predprogramovaná. Preto sa hovorí, že nechať si nakvapkať vaňu stojí iba 1/4 než si ju napustiť. :P Ale ten malý prietokomer aj je 1/2 Zoll tak je to lepšie. Tá vrtulka čo som mal, bola iba 3/8.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Hnojivovy injektor

Príspevok od používateľa spin90 » 11 Mar 2016, 14:12

No, za tu cenu to mozno skusim vyskusat, alebo napisem predajcovi ci k tomu nema dokumentaciu nejaku. Dakujem.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9331
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Hnojivovy injektor

Príspevok od používateľa breta1 » 11 Mar 2016, 14:54

Myslím, že to je tento (nebo hodně podobný) průtokoměr, udávají přesnost 6%.
Na tvůj minimální průtok nevhodný.
Prílohy
552059-an-01-cs-Digitalni_prutokomer.pdf
(160.78 KiB) 35 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Hnojivovy injektor

Príspevok od používateľa rudko » 11 Mar 2016, 15:15

myslim si ze ten prietokomer bude mat asi problem s tak malym prietokom ako udava 0,1 l / hod.
mozno by stalo za uvahu nieco ako sa pouziva v rozdelovacoch podlahoveho kurenia. tlak vody tlaci proti spruzinke na ktorej je mierka a ta je skalibrovana podla priemeru trubky tak ze ukazuje priamo prietok. nieco taketo by sa dalo vyuzit aj tu ze by kanister s hnojivom bol umiestneny v urcitej vyske, niekde na pol ceste pod nim by bol takyto prietokomer a pod nim by bol regulacny ventil. meral by sa vlastne tlak v potrubi ktory by odpovedal zhruba prietoku
prietokomer by mohol byt cisto teoreticky aj tlakomer (aj digitalny) ktory by bol napojeny na potrubie. potom by platilo ze cim vysssi prietok tym nizsi tlak. bolo by ale asi treba aj referencny tlakomer ktory by meral atmosfericky tlak a tento by sa bral do uvahy pri vypocte
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

alois

Re: Hnojivovy injektor

Príspevok od používateľa alois » 11 Mar 2016, 17:22

Ja som ale myslel postaviť systém tak, že by sa snímal hlavný prietok vody a impulz by dávkoval mikrodávku hnojiva pomocou dávkovacieho čerpadla do hlavného prietoku vody, alebo by sa otváral ventil a podtlak v hlavnom potrubí by si odsal určité množstvo hnojiva, ak by nádoba z hnojivom bola umiestnená nad hlavným potrubím. (samospád)

Snímať prietok hnojiva je nie dobrý pomerový spôsob.... V podstate takto to funguje při dopĺňaní vody do vykurovacích kotlov. Polymér a soľný roztok sa dávkuje podľa prietoku a množstva aditív je závislé na dĺžke impulzu, kterým sa spína dávkovacie čerpadlo.

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 753
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: Hnojivovy injektor

Príspevok od používateľa stefanSK » 11 Mar 2016, 18:52

Takýto prietokomer by nevyhovoval: ?

http://www.btflowmeter.com/en/flow-mete ... 17-lc.html

Ja ho používam na dávkovanie dezinfekčného roztoku.
Nepamätám si koľko tento prietokomer stál, ale nebola to vysoká suma.
V prípade potreby najdem odkiaľ sa to kupovalo a za čo.
0
S.K.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12414
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Hnojivovy injektor

Príspevok od používateľa boraicho » 11 Mar 2016, 19:12

Ako alois piše tiež ma na začiatku otazky napadlo že lepšie alebo jednoduchšie ako merať taku nizku hodnotu je radšej dávkovať nizku hodnotu.

lebo merať deco za hodinu je už na urovni infuzie čiže merať to po kvapkach. Naprilkad ma napadlo, nadobka, kvapkadlo z infuzii a tenzometer, na ktory ked kvapkne kvapka to zaznamena a to by meralo aj menšie hodnoty ako 0,1l/hod a dosť presne.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

alois

Re: Hnojivovy injektor

Príspevok od používateľa alois » 12 Mar 2016, 06:44

Presne som mal na mysli to, čo stefanSK.

Najbližšie autošrotovisko to istí.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Hnojivovy injektor

Príspevok od používateľa 5ko » 12 Mar 2016, 12:33

Nezabudli ste na toto? Myslím, že je to ideálne riešenie.
https://www.google.sk/search?q=peristal ... kQ_AUIBigB
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 961
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Hnojivovy injektor

Príspevok od používateľa pajky » 12 Mar 2016, 15:25

Daj si do vyhladavaca davkovacie cerpadlo, je to membranove, posles pocet impulzov kolko chces davok, vies si nastavit 0-100% davky.. Su rozne typy, mozno su aj mensie lacnejsie, mne sa podarilo v bazare za 10€. A vcera som si odniesol z prace este 2 :-) chcem to na davkovanie chemie do bazena. Su presne, nepotrebujes merat prietok..
0

69stefan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 04 Apr 2013, 23:38
Bydlisko: Veľký Meder

Re: Hnojivovy injektor

Príspevok od používateľa 69stefan » 12 Mar 2016, 15:31

Presne na toto som myslel aj ja (peristatické pumpy ) . Dajú sa nájsť aj v niektorých priemyselných práčkach alebo objednať z alibaba a zosinchronizovať to s solenoidom napr. z práčky.
0

Napísať odpoveď