Vojenská spojarina

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Apr 2020, 23:17

Súdruhovia,

mám otázku, buďto pre fanúšikov armády, alebo pre staršie ročníky, čo si ZVS odkrútili pri spojároch.
Na obrázku je fotka zariadenia, ktoré sa nachádzalo v búdke, kde ústili telekomunikačné káble do veliteľského krytu. Je to na ceste medzi HC a NR. Zariadenie má inštalované autoventily a prepojku, ktorú bolo možné odstrániť. Zaujímalo by ma, na čo to slúžilo. Ja si niečo myslím, ale nechcem to písať, aby sa k môjmu názoru nikto nepridával, najlepšie by bolo, keby niekto povedal - slúžilo to na toto a hotovo.
Ďakujem.
Prílohy
F1E71BC2-F58A-4572-8861-D773C808757C.jpeg
33355237-5C45-4840-B796-3D19132004E9.jpeg
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa oravan » 29 Apr 2020, 23:35

to je tzv koniec kábla koncovka sa to volá a tie ventil je na fúkanie ako poklesne tlak tak je tam na tom mieste závada aj civiln káble olovené tak boli fúkané .
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Apr 2020, 23:58

Hm, takže je to tak, ako som si myslel. Ak sa niekde sekol kábel, unikol vzduch, následne odpojili prepojku a fúkali na oba smery, aby vedeli, kde sa sekol. Pekné.

Za odmenu pár fotiek a doktor Rusák. Pardon, Husák.
Prílohy
A3AFF245-018E-4789-A737-D3B10A88A6FD.jpeg
CB7B450F-30A2-4DFD-BCB9-33F32ABB15FE.jpeg
BE1978CD-0262-4F57-B23B-FFDB8F941573.jpeg
8F115580-B83D-414E-9A1D-DE8445649C73.jpeg
30561715-3A57-4D59-B32C-A2EAC06D0D75.jpeg
6C2E3F3E-25B4-4D19-8F22-F9C91FBEA78C.jpeg
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

skapo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 08 Jan 2016, 10:03
Vek: 56

Re: Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa skapo » 30 Apr 2020, 00:14

Prijemna spomienka na minulost. Raz za cas ma praca do podobne vybavenych zariadeni privadza...
0
Kto sa hraje, ten nehnevá!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10179
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Apr 2020, 06:35

Najprv demokrati a revolucionári tieto CO kryty ,ktoré boli vybavené dokonca operačnými sálami a celým logistickým zabezpečením poprerábali na puby a diskotéky a teraz nemajú kde strčiť ,,vandrákov,, zo sveta do karantény.
Ako by sa im teraz zišli. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa juraj77 » 30 Apr 2020, 08:14

Drakúš... :biggrin:
Ked píšeš že medzi NR a Hc, tak ma napadá dedina Alekšince, tam je nejaký vojenský objekt,zdá sa mi že raketové vojsko tam bolo volakedy
Mimochodom tá miestnosť s televízorom je dobre zachovalá,akoby odtial súdruhovia odišli včera. Je tam ešte stále aktívne vojsko alebo sa to už len stráži kvoli zlodejom ?
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Apr 2020, 10:04

Sú to Alekšince, PVOS tam nebolo nikdy, to je ďalej.
O bunker sa starajú Kolíňančania, spravili si z toho múzeum.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Sinuhet
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 24 Feb 2020, 19:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa Sinuhet » 30 Apr 2020, 11:10

Tak vecsina tychto CO krytov bola opustana postupne uz v 80 rokoch, podobne ako sa opustalo hospodarsky cele Ceskoslovensko. Toto bol nezvratny koniec a drzat to dalej by bola len cesta smer Severna Korea. Mal byt vypracovany projekt kde sa malo vytipovat vybrane kryty ktore zostanu a tie modernizovat a udrziavat a ostatne pustit na komercne vyuzitia.
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa juraj77 » 30 Apr 2020, 11:15

0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa oravan » 30 Apr 2020, 12:39

Noo čo viem tak som chodil na údržbu rádiotechniky do CO a ten bunker funguje do teraz .K tomu káblu ešte len toľko že bola technológia izolácia vzduch papier kde žila bola omotaná iba papierom a obalené to bolo olovom a aj do toho sa fúkal vzduch .
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10179
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Apr 2020, 14:24

A na uzlových ústredniach boli kompresory, ktoré ich automaticky dofukovali.Dnes jedným takým dofukujem ja gumy. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7712
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa Merak » 30 Apr 2020, 15:27

ja som chodil do jedného takého, ale omnoho väčšieho bunkru nad BB
Slovenské Telekomunikácie a Armáda tam mali na prelome 80-tych a 90-tych rokov hlavný komunikačný spojovací uzol
ale po rozpade si to armáda zobrala preč a ostali tam už iba telekomunikácie
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2525
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa enigma » 30 Apr 2020, 15:29

Komu 5ko , tým čo ťa " naserú " dofúkaš gumy ?
0

ivanko18
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 289
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Povazska Bystrica

Re: Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa ivanko18 » 30 Apr 2020, 20:43

"Drakoush"
preco mas poslednu dobu vsetky fotky otocene o 180 stupnov?
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Apr 2020, 21:22

Lebo SE nevie dobre pracovať s metadátami a nová stránka sa kódi už nejaké tie rôčiky. Musel by som každú jednu fotku otvoriť vo widlách, alebo macos, otočiť niekam, potom naspäť a prepísalo by aj metadáta. Z mobilu to ale nie je asi možné (neskúšal som). Problém s tým má aj bazoš, ale napr. facebook a iné moderné stránky nie.

Ktovie inak, ako bola ťahaná táto sieť medzi bunkrami. Ako sa uzlila.

Mal by som ale ešte jednu otázku. V okolí plynovodu (VT) zas výdavam také betónové skrinky, je na nich napísané niečo v zmysle "protikorózna ochrana plynovodu". Na čo to slúži? Leje sa tade niečo do plášťa vedenia, nejaká konzervačná hmota? Vie niekto?
Alebo sa jedná o katódovú ochranu? Ale tie sú sústredené do laminátových búdok, tieto betónové - neviem. Je tu nejaký plynár z eustream?
Drobní plynárikovci z SPP ma nezaujímajú :lol: :lol: (Žartujem)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

olu
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 02 Nov 2016, 14:35
Bydlisko: medzi HC a TT

Re: Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa olu » 03 Máj 2020, 15:26

Moze ist o vyvedenie pomocneho vedenia (kabla popri potrubi) na presnu lokalizaciu potrubia (neviem ako sa to pise,vola).
Pripojis tam zdroj signalu a s pristrojom uz hladas kadial a ako hlboko ide potrubie.
U nas sa pouziva nieco podobne. Nerobim u plynarov ale tiez mame potrubie v zemi. :)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Máj 2020, 15:37

To ale nie je protikorózna ochrana plynovodu :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1215
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 67

Re: Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa E001 » 03 Máj 2020, 16:32

Ani tie ventilky na tých olovom opláštených kábloch neboli len na kontrolu izolačného stavu! Pár rokov som pracoval na takej menšej ústredni, cca do 1000 účastníkov, do vzdialenejších objektov v rámci centra mesta sme mali tiež papierom omotané žily v olovenom opláštení, bez ventilkov . Iba kábel od nás pramo na UV KSS, takzvané červené telefóny boli natlakované a občas kontrolované. Hovorilo sa tomu B - linky. Predpokladám, že išlo o kontrolu, či sa ktosi nenapojil a neodpočúval .
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa daqq » 03 Máj 2020, 16:55

Predpokladám, že išlo o kontrolu, či sa ktosi nenapojil a neodpočúval .
Je tam asi aj to, ale pokial viem hlavne sa to robilo preto, aby to nezatekalo a odhalili sa problemy s plastom - zabranovalo to zatekaniu.

https://www.electriciantalk.com/f10/pre ... les-60575/
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Vojenská spojarina

Príspevok od používateľa muziker » 03 Máj 2020, 19:57

:D :D :D dobre sme sa pobavili. Je tu fakt dosť rôznych konšpirátororov :D :D :D Preto sem pridám pár "úsmevných" slov aj ja.
Tlaková ochrana PTVaZ (podzemných telekomunikačných vedení a zariadení) sa vykonávala na metalických diaľkových (ale aj niektorých miestnych) telekomunikačných kábloch úplne bežne. Bolo to z dôvodu, aby sa spomalilo zamokanie káblov a tým aj následné výpadky prevádzky, lebo okrem telefónnych hovorov tu bola aj VF prevádzka, rozhlasová aj TV modulácia a iné. Tlaková ochrana sa vykonávala prakticky na všetkých obsluhovaných zosilňovacích staniciach Správy diaľkových káblov Bratislava kompresormi PROF 4 vysušeným vzduchom (cez valec so silikágelom dofukovali kompresory z Chirana Stará Turá typ KB4 a KB40 - mal som ich nejakých10 kusov a pravidelne boli kontrolované a opravované v chiraňáckom servise. Samozrejme boli aj podstatne väčšie kompresory v niektorých dôležitých bodoch). Tlakováochrana sa nasadzovala na diaľkových XV (vysokofrekvenčné) a DM (nízkofrekvenčné) kábloch - boli to klasické metalické s medenými žilami priemeru 0,9 mm / kombinované DM káble mali niektoré aj rádiopáry z Cu vodičov priemeru 1,3 mm pre prenos modulačných signálov pre vysielače zo štúdií a všetky mali izoláciu papier-vzduch. Moji kábelisti mi zvykli zdôrazňovať, že papierová izolácia je nasiakavá - preto musia chlastať alkohol, lebo inak budú "piť" káble v zemi vodu.:D
Koaxiálne káble sa dofukovali v kontajneroch cez kompresory MAK - D v jednotlivých kontajneroch priebežných opakovačov vzdialených od seba na 4 km po celej trase (napr. pri malých koaxiáloch a prenos.zar. BK 960 (mal 960 kanálov na 1 koaxiálnom vodiči pričom v kábli ich bolo 4 , 6 a pod. ale boli aj oveľa viackanálové zar.).
Pri odstraňovaní porúch na PTZ sa doplňal vzduch aj z tlakových nádob (podobné ako na zváranie plameňom systému acetylén + kyslík ale tu šlo len o stlačený suchý vzduch cez redukčné vebntily. V spolupráci s tlakovou ochranou káblov tu bol aj automatický dohľad izolačného stavu káblov napr. prístrojmi EHIK 4, alebo väčšími EMIK 40 ktoré pri znížení izolačného stavu v kábli vniknutím vlhkosti či vody doň okamžite vyvolali polach a údržba mala čas na vykonanie potrebných meraní a opravu aby sa predišlo veľkých škodám.
Ochranný pretlak vzduchu v kábloch bol okolo 0,5 atm a nikdy nepresiahol 1 atm aby sa nenarušila celistvosť letovaných spojov oloveného plášťa káblov. Takže asi tak. A prosím vás prestaňte tu vyprávať bájky (ale aspoň sme sa zasmiali), lebo som s tým robil 30 rokov a mohol by som o tom napísať knihu. Inak o tom bol vydaný predpis (knižka- príručka) ore pracovníkov slovenských telekomunikácií ktorým sa museli riadiť pri týchto činnostiach.
Okrem iných srandičiek mi raz prišli na kontrolu pracovníci ŠTB a domáhali sa vstupu aj do prevádzkových priestorov, kde som ich odmietol pustiť, tak skúšali rôzne kulehy, ale pritom sa mi odmietli legitimovať a zapísať sa do knihy návštev. Bol to nejaký major a kapitán ako sa neskôr ukázalo. Tiež mi vyprávali bájku o tom, že turisti zo Západu vraj odpočúvali hovory z káblov, ktoré viedli popod parkovisko pri istom nemenovanom hrade na Slovensku. Vraj len drôtik ako anténa trčal zo zeme a moji pracovníci si majú také detaily všímať, lebo to sú odpočúvacie zariadenia. Nedokázali mi však odpovedať na to, ako sa to dá cez hrubý olovený plášť ktorý je uzemnený a tým prakticky tieni všetky vonkajšie vplyvy (a prerušenie plášťa okamžite vyvolá pokles ochranného pretlaku vzduchu a tým aj poruchový stav a údržba okamžite vyráža na lokalizáciu a odstránenie poruchy). A tí blbci to asi viackrát zopakovali na kompetentných miestach, lebo to parkovisko onedlho na to aj zrušili (vybágrovali ho a ostala len zelená lúka a ľudia stratili parkovisko :D ). Aj takéto veci sa diali v socíku, lebo sme okrem iného udržiavali aj VF magistrálu Praha - Bratislava - Košice - hranica s bývalým ZSSR - Moskva kde mali priame linky najvyšší politici. Zažili sme s tým kopec srandy aj průserov, ale to je už história.
A áno, na každej uzlovej telefónnej ústredni bola miestnosť aj pre pracovníkov bezpečnosti s potrebným vybavením aj na odpočúvanie a podobné úkony. Vyžadovala si to podľa istých bezpečnostných zložiek vraj vtedajšia "bezpečnosť štátu". Ako perličku uvediem, že všetci riadiaci pracovníci v telekomunikáciách museli byť schválení pre styk so štátnym tajomstvom a museli podpísať mlčanlivosť pod hrozbou trestu - max. až smrti. Takže občas to nebola až taká sranda. Najmä ak sa vyrobil v prevádzke nejaký väčší průser s medzinárodným dosahom - ako keď mi pracovníci omylom odrezali "živý" kábel na VF magistrále do ZSSR :D
Podobne to bolo aj s vedeniami do vojenských objelktov, ale to je už iná kapitola ...
0
muziker

Napísať odpoveď