Mosfetovy odpojovac

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Mosfetovy odpojovac

Príspevok od používateľa spin90 » 07 Okt 2021, 05:44

Aha, vdaka za dopresnenie.

No hladam popri tom aj nejake mechanicke rele/stykac ktore by bolo bistabilne, impulzom vypnutelne. Nemusi byt ani zapnutelne impulzom, staci rucne.

Nabijanie a aj vybijanie sa bude diat z toho siteho menica, tam to nejde rozdelit.

Zatial mi to vychadza na to zapojenie s tym ideal diode controllerom a paralelnymi tranzistormi https://www.mouser.sk/ProductDetail/Tos ... odBw%3D%3D

Ale aj ked ich dam 2x po 10 paralelne, tak stratu tam budem mat 18W na jednom, teda 36W pri 300A. Nie je to strasne, ale je to celkom dost. Teda ak dobre pocitam :) Keby ze dam 2x20, to uz je lepsie, ale to uz by aj cena bola okolo 100e len za trandy.

Preto ak najdem nejake mechanicke riesenie v cene do 150e , pojde skor do neho. Ale zatial sa mi moc nedari.

EDIT: Resp. nasiel som nieco taketo:https://www.tecknowledgey.com/curtis-al ... actor.html Je tam na vyber aj latching coil, ale nesom si uplne isty ako by to fungovalo. Ide mi o to, aby v zopnutom ale aj vypnutom stave to nespotrebuvalo energiu. V zakladnom stave nech to je vodive a impulzom sa to vypne. Zapnut uz sa to nemusi, staci ak to pojde zapnut restartom, alebo manualne. Hladal som aj nejake DC stykace s externou spustou, ale nejak som nenasiel na pozadovany prud. To ze vypnut 200 -300 A DC proste nie je lahke.

Alebo sa na to vykaslem a z monitoru baterie budem vypinat cely hybridny menic , teda vstup zo siete a aj z panelov. To mi sice uplne nezaruci ze mi to bateriu dalej nebude vybijat, ale stale sa bavime uz o poruchovom stave. V normalnej prevadzke vsetko kontroluje hybridny menic, teda max a min napatie na baterii. Cela tato sranda mala byt pre pripad poruchy na menici. Pre fakt fatalnu poruchu je tam na baterke poistka. Ale prave som sa bal poruchy, kedy inak vypnuty enic zatazi bateriu tak, ze ju zacne vybijat. Neviem nakolko je take nieco pravdepodobne. Ak to moc pravdepodobne nie je, tak sa na to vykaslem a dam tam len rucny odpojovac za par eur.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1400
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Mosfetovy odpojovac

Príspevok od používateľa Amaterr » 07 Okt 2021, 06:11

Ja len nechapem , preco nieco vypinat , ked sa to prave nabija .... ide asi o elektromobil ? Aha ... tak elektromobil teda nie :)
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Mosfetovy odpojovac

Príspevok od používateľa spin90 » 07 Okt 2021, 07:17

Nie, ide o ochranu proti prilisnemu vybitiu. To LiFePO4, ale aj akykolvek iny clanok proste odrovna definitivne. A pri bateriach za par tisic to clovek proste nechce. V zakladnom stave, ako som pisal, ma vsetko na starsoti menic, ale potom su poruchove stavy, ktore treba osetrit. Na baterkach bude monitoring napatia na clankoch. Tento monitoring vie pri prekroceni parametrov Umin a Umax na clanku vyslat pokyn na rozne odpajace, relatka a podobne. Vyslany signal je ale pulz, nakolko tento monitor je napajany z baterie a musi mat co najnizsiu spotrebu.
No a chcel som, aby sa vystup z baterie dal uplne odpojit od menica. Ale asi to bude tak, ze menic len odpojim od panelov a od siete. Neviem ale, ci aj tak nebude cucat bateriu. Asi bude, lebo moze nastat havarijny stav na baterii - naprikald podpatie jedneho clanku, pricom ale celkove napatie na baterii bude v medziach menica. Menic teda nevie ze sa nieco s bateriou deje. (tu by trebalo napsiat ze samozrejme su rozne menice, niektore maju vstypy na vselico, ale niektore nemaju) No a moze sa staz, ze naprikald na vlastnu spotrebu menica, co mozu byt 10tky W bude tahat energiu len z baterie, ak bude odpojena siet. Alebo nieco podobne. Proste, chcel by som mat moznost impulzom odpojit bateriu :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Mosfetovy odpojovac

Príspevok od používateľa Daevid » 07 Okt 2021, 08:08

spin90 napísal:
07 Okt 2021, 05:44
Aha, vdaka za dopresnenie. ...
Ako už si zistil, mosfety niesu dobré riešenie. Pri spínaní takého výkonu ťa vyjdú draho a ešte na nich prekúriš kvantum energie.

Ja osobne by som použil "odpojovač batérie" aké sa používajú napríklad na vysokozdvižných vozíkoch a podobných strojoch a prerobil ho na ovládanie modelárskym servom. Proste tú rukoväť budeš o 90° otáčať modelárskym servom. Pri nečinnosti to servo nebude spotrebúvať žiadnu energiu...

Prípadne ešte mám jednu nie úplne kóšer alternatívu: Dať na batériu poistku a v prípade poruchového stavu, vetvu za poistkou dať do skratu. Poistka zhorí a batéria sa trvalo odpojí.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Mosfetovy odpojovac

Príspevok od používateľa spin90 » 07 Okt 2021, 08:59

Ten napad s poistkou sa mi zapacil, ale takto trapit uz i tak podbitu bateriu, no to skor ako krajne riesenie.
Jedno este tiez ne uplne koser riesenie by bolo pouzit vypinac: https://shop.iftech.cz/elektroprislusen ... l-63a.html
so spustou 48VDC
Len problem je, ze tieto vypinace zrejme nie su urcena na spinanie pod zatazou, to sa mi proste velmi nezda. Dalsia vec, ze by som musel dat paralelne vsetky 4 vstupy/vystupy. To by teoreticky mohlo zniest 63*4 A, ale nesymetria by isto vznikla. Ale asi v medziach. Pri vypnuti by trebalo zabezpecit bezprudovy stav, to by slo odpojenim FV panelov a siete od menica v prvom kroku. Samotny menic by bral nevyznamny prud. A ten by som odpojil tou spustou v druhom kroku.
Potom su profi odpinace na menovity prud a aj na 200A, ale cena minimalne 300e. Cize asi to spravim s tym vypinacom.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Napísať odpoveď