Stratový výkon

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Stratový výkon

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Jún 2011, 22:42

Milé dámy, vážení páni, chcem sa smrteľne vážne spýtať, (a neberte to ani ako hádanku), na posledne pozorovaný dej u LUI-a, keď, (dúfajme že aspoň trochu presný), DC A-meter ukazoval 4 A a reflektorová žiarovka 12 V/ 55 + 50 W, t.j. určite minimálne 8 A, išla takmer zhorieť. Bolo to za usmerňovačom, na nevyhladenom pulzačnom prúde, ktorý nabíjal kondenzátor.

Pri AC vieme, že efektívna hodnota neharmonického prúdu je vyššia, ako harmonického. Efektívna hodnota prúdu generuje na činnom odpore stratový výkon, takže ten sa preto viac zohrieva ...

Je nejaká "efektívna hodnota" neharmonického pulzačného DC, ktorá viac zahrieva odpor, ako úplne vyhladený DC ...? :wink:

A ako je to na polovodičoch ? Aj tie sú, síce nelineárne, ale tiež odpory ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2644
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa zawin » 24 Jún 2011, 22:51

Citujem skripta s VŠ

Kód: Vybrať všetko


Pri práci s magnetoelektrickými prístrojmi s usmerňovačmi si treba uvedomiť, že merajú strednú hodnotu usmerneného prúdu, ale kvôli užívateľskej pohode, odčítavať z prístroja efektívnu hodnotu veličiny, je stupnica v efektívnych hodnotách prepočítaných pomocou činiteľa tvaru pre harmonický priebeh (Kt = 1,11). Tým tieto prístroje vykazujú značnú nepresnosť, pokiaľ meraná sústava má neharmonický priebeh napätia alebo prúdu. 
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 25 Jún 2011, 00:01

0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 25 Jún 2011, 00:02

Zawin a co si tím chtěl říci ?

Pro Dolfiho: na toto téma jsem tu měl povídání s jistým technickým ignorantem, pro kterého bylo určení efektivní hodnoty proudu usměrňovače také poněkud problém. Byly tam i určité příklady, bohužel toto vlákno zmizelo v koši.

Jinak efektivní hodnota je efektivní hodnota a nezáleží na průběhu, platí stějně pro pulzující dc, tak pro sinusovku a je to hodnota odpovídající dc proudu, který udělá na odporu stejný tepelný účinek.
0

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2644
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa zawin » 25 Jún 2011, 09:09

No chcel som tym povedat ze magnetoele. pristroje meraju strednu hodnotu ktora je vynasobena koeficientom tvaru pre sinus kt=1,11 => kt = Uef/Ustr. Kedze podiel medzi efektivnou a strednou hodnotou sa pri roznych priebehoch meni tak tam vzinkne dana nepresnost.

Dalej ak islo o vacsiu frekvenciu tak to je dalsia chyba pretoze diody v usmernovaci meracieho pristroja maju pomerne dlhy recovery time.
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 25 Jún 2011, 09:46

zawin, to je pěkné, ale LUI nepoužíval k měření žádný magnetoelektrický přístroj s usměrňovačem cejchovaný jakkoliv, ale dc digitální ampérmetr.

A zřejmě měřil něco na síťové frekvenci, jak tam se uplatňuje tvoje druhé "moudro", že mají diody dlouhý recovery time ?

Jaké se tam používají diody a kolik tak běžně bývá ten čas zotavení ? aby jsme si udělali představu, kolik to dělá v porovnání s 10ms časem usměrněné síťové frekvence.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Jún 2011, 14:50

Danhard, vďaka za odpovede ...! (Inak, meralo sa takým "strašne lacným" analógom, (Deprézsky systém)).

No ešte som tam postavil ďalšiu otázku. Ako je to na polovodičoch ...?

Z "mojich pocitov" akosi vyplýva, že aj tam by nemalo byť jedno, či "nivočím" krásny "jednosmerný" výkon, (napríklad 10 V x 10 A = 100 W), alebo "pulzujúci" výkon, (napríklad 10 V x 10 A > 100 W). Je tento predpoklad správny ?
A o koľko môže byť asi tak nárast stratového výkonu, (trebárs na dióde/ tranzistore), u bežného DC zdroja/ nabíjačky na 50 Hz, oproti krásne vyhladenému DC napríklad z akumulátora ...?

Pre Washu: Odložil som si to. A sľubujem, že raz si to prečítam ...! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 25 Jún 2011, 15:16

Dolfi napísal:Pre Washu: Odložil som si to. A sľubujem, že raz si to prečítam ...! :wink:
Mozes zacat citat, je tam odpoved aj na tuto otazku ;)
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Jún 2011, 15:22

Washu napísal:Mozes zacat citat, je tam odpoved aj na tuto otazku ;)
Žeby ? No keď to máš "zmáknuté", tak hoď sem odpoveď ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

pavuk

Príspevok od používateľa pavuk » 29 Aug 2011, 21:59

No a ja som presne nad tím rozmyšľal Dolfi

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok