suťaž v navrhovani DPS

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

Ragnol

Príspevok od používateľa Ragnol » 07 Dec 2008, 11:08

ferrari10 napísal:Presne tak mo¾e sa EAGLE pou¾i» ale ja by som bol rad¹ej keby sme to robili len hlavou lebo tu sa prejavy najlep¹ie myseµ elektrotechnika.
bo¾e ... Proè si myslí¹ , ¾e pøi práci v Eaglu není potøeba pøemej¹let ?:)

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2644
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa zawin » 07 Dec 2008, 12:49

Caute chalani, prave som si to precital, prepacte bol som mimo posledne dni. Tak jasne sutaz je to super, programy budu povolene pouzivat ved ja sam robim v eagli a viem ze tiez treba uvazovat kde najlepsie umiestnit suciastku. Ako prvu schemu na vyrobu DPS mozem dat ja, bol som na sutazi zenit kde sme navrhovali nabijacku na akmulatory tak mozem sem dat zadanie, som zvedavi kto to najlepsie navrhne, potom vam ukazem aj moj navrh.
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Príspevok od používateľa Kado » 07 Dec 2008, 13:18

Tak tak, v dnesnej dobe nema zmysel robit technicku pripravu vyroby rucne, dovody su zrejme, pouzitim vhodneho sw si usetrime cas, pripadna editacia je velmi jednoducha, prenositelnost a archivovanie je jednoduchsie....
a preto nevidim dovot nepouzit nejaky CAD navrhovy system na kreslenie sch alebo dps. Ti, co si myslia, ze autorouter je nejaka zazracna funkcia, kt. sama navrhne DPS, tak zrejme v zivote nepracovali s takymto sw.
Ja som prednostne ZA pouzivanie takychto navrhovych CAD systemov. Je jedno, aky system pouzijete (Eagle, Orcad, Formica, FerdoMravenec...), tu ide hlavne o konecny navrh, ak vie niekto robit s autorouterom, tak nevidim dovod, nepouzit ho...kazdy podla seba a svojich skusenosti.
Osobne pracujem v Eagle, pricom autorouter som par-krat skusal, pricom je tam nutne viacero veci nastavit, inak vysledny navrh je velmi vzdialeny od predstav, navyse treba vhodne rozmiestnit vsetky pouzite suciastky.
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

tomassss8
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 125
Dátum registrácie: 05 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčiansky kraj

Príspevok od používateľa tomassss8 » 25 Sep 2009, 21:07

caute no co neda s sme nejaka schema lebo chystam sa ist ties na zenit a chcel by som to aj tu skusit :D
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 42

Príspevok od používateľa datam » 26 Sep 2009, 11:09

Pri použití eagle to nemá vôbec význam.

Objetívne to bude iba ak sa určí že to musí byť kreslené rukou ale aj tak môže niekto navrhnúť v eagle a potom to prekresliť na milimetrák.

Osobný názor je že to nemá vôbec cenu.
0

Používateľov profilový obrázok
ferrari10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 24 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Stropkov, Prešov, Košice
Vek: 32

Príspevok od používateľa ferrari10 » 26 Sep 2009, 13:09

Datam pripajam sa aj ja za tvoj navrh pretože by to bolo nefer keby niekto myslel hlavou a niekto použil program
0
Nikto učený z neba nespadol, ale hlúpych akoby zhadzovali.

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 26 Sep 2009, 15:17

Treba používať hlavu aj program vo vyváženom pomere. Pri hľadaní zamestnania nikto nikoho neohúri tým, že vie navrhnúť plošák ručne. :)

Iný problém súťaže vidím v kritériách vyhodnotenia. Podľa čoho bude jedna DPS lepšia ako druhá? Preto sa asi ta myšlienka tak dlho ťahá a nič.
0

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 26 Sep 2009, 15:30

Možno rozmer, hustota súčiastok, dĺžka čiar, jedno/obojstranná, prepojky...

Ale to by bolo dooosť neobjektívne :) Takisto ako to, ak jeden použije hlavu a druhý soft.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 42

Príspevok od používateľa datam » 26 Sep 2009, 18:33

Toto má byť súťaž a nie hľadanie zamestnania.
0

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 26 Sep 2009, 18:35

:lol:

A čo tam chceš hodnotiť? :D

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 42

Príspevok od používateľa datam » 26 Sep 2009, 18:45

Kto sa zúčastnil súťaže elektrotechnikov tak vie. Za mojich čas sa hodnotil návrh DPS (rozmer, efektívnosť využitia priestoru na DPS, rozloženie súčiastok, celkový dojem) a samotné osadenie (osadenia súčiastok a spájakovanie) a oživenie (funkčnosť na prvé zapojenie) zariadenia.

Ak sa môže použiť SW na návrh DPS tak bude dobré aby sa jednalo o min 50 súčiastok / 250 pinov nech to nieje také ľahké. Možno nebude od veci definovať napríklad rozmer DPS a hlavne jednostranná DPS s max 5 prepojov. Možno by som niečo našiel aj doma ale nieje problém okopčiť niečo z netu čo už niekto navrhol aby sa tu nezadala neriešiteľná úloha.
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 26 Sep 2009, 19:58

datam napísal:Toto má byť súťaž a nie hľadanie zamestnania.
No veď dobre, súťaž v zvládnutí určitej profesionálnej zručnosti, na tom sa asi zhodneme. A k tomu isto patrí aj zvládnutie CAD.

Mimochodom, jednu vzorovú dosku som podhodil štyrom autorouterom. A ktorá je teda najlepšia?
1. DipTrace rastrový aotorouter
2. DipTrace tvarový autorouter
3. Topologický autorouter ( http://toporouter.com )
4. Freerouter ( www.freerouting.net )
Prílohy
pcb-free.jpg
pcb-topo.jpg
pcb-shape.jpg
pcb-grid.jpg
0

SMEDA
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1551
Dátum registrácie: 03 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 32

Príspevok od používateľa SMEDA » 26 Sep 2009, 20:59

niesom nijak zvlašt... nadany elektrotechnik.. ale podlamna SW.. je to dost ulahčene a predsalen.. ludskym mozgom sa daju vymysliet všeliake zapojeniaa.... podla mna je to dost nefeer robit to tym SW....
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 26 Sep 2009, 21:29

Určite si to ešte neskúšal. Na to netreba nadanie, ale chuť! Hlava je na rozmýšlanie aj o tom, ako si uľahčiť prácu vhodnými nástrojmi. Aby ostalo dosť času na riešenie ozajstných problémov namiesto nudnej driny.

Čo je to za krajčírku, ktorá nechce použiť šijací stroj :?: :?: :?:
0

SMEDA
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1551
Dátum registrácie: 03 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 32

Príspevok od používateľa SMEDA » 26 Sep 2009, 21:38

jasne maš pravdu.... nehovorim ze SW to ulahčiii "UPLNE"... ked to človek navrhne s hlavy... viacej krat si ten navrh... prekreslii.... aj pet krat zasebou ja viem ze je to dost ... ze ten program to vie určite lepšie.....ja osobne som zatial navrhoval len ručnym spôsobom.... SW... som eče nerobil...rad by som ale akosik ma vzdy odtoho odradza čas straveny rozmyšlanim čo sa s čiiim robii a tak. odporučte nejaky navrhovaci program zatial čo som videl a troška sa hral... bol myslim Edwin.. XP .. niečo take..
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 26 Sep 2009, 21:53

Už som to tu uvádzal, ale zopakujem to:
Na naučenie potrebuješ:
program http://www.diptrace.com/downloads/dipfree_en.exe
s českým tutoriálom http://www.diptrace.com/books/tutorial_cz.pdf
a českým užívateľským prostredím http://www.diptrace.com/lang/lang_cz.exe .

Nainštaluješ, podľa tutoriálu nakreslíš schému multivibrátoru, navrhneš DPS a získaš tak za jeden víkend základné vedomosti. Ak sa ti to nebude páčiť, vždy sa môžeš vrátiť k ručnej práci. :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
kkuukkoo2
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Liptov
Vek: 31

Príspevok od používateľa kkuukkoo2 » 26 Sep 2009, 22:40

a čo tak použiť software bez autoroutra ? napr. keď si stiahneš Sprint Layout Demo tak tam neni autorouter, ja v ňom robím a vyzerá to celkom dobre
Obrázok
0
Kto chce hľadá spôsoby, kto nechce hľadá dôvody !

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok