Dá sa prekonať rýchlosť svetla ?

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Dá sa prekonať rýchlosť svetla ?

Príspevok od používateľa lato » 19 Dec 2009, 21:00

Teraz trošku z fyziky a potom znovu elektrika :D

Je možné, aby nejaká častica prekonala rýchlosť svetla (c) ?

1. Áno, bežne sa to stáva a je to merateľné

2. c je max. rýchlosť ktorú žiadna častica s nenulovou kľudovou hmotnosťou nemôže prekonať

3. V prípade jadrového výbuchu na pár okamihov tlaková vlna prekoná rýchlosť svetla


odpoviem dnes 22:00
0
Naposledy upravil/-a lato v 19 Dec 2009, 21:10, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 19 Dec 2009, 21:03

Tak podľa mňa nieje rýchlosť svetla tá najrýchlejšia ale z tých tvojích možností sú 1,3 bludy...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 19 Dec 2009, 21:07

Myslím že za bežných podmienok sa nedá dosiahnuť rýchlosť väčšia ako c.
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Používateľov profilový obrázok
33zuli
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1424
Dátum registrácie: 23 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Blava, né??
Vek: 29

Príspevok od používateľa 33zuli » 19 Dec 2009, 21:09

tiez si myslim to iste ako Robio, keby ze sa podari preniest cez cerviu dieru (= teleportovat) nejaku vec, tato vec by musela prekrocit c
ale kedze tu nemame jadrovych a astrofyzikov (ale je tu nejaky einsteinmino :D ), tazko sa tu budeme dohadovat...
0
while (2*2 == 5) { echo "If you're reading this, something is definitely wrong"; }
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
sx-studio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 04 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Stara Tura
Vek: 32

Príspevok od používateľa sx-studio » 19 Dec 2009, 21:09

no podla mna je to mozne 1a 3 by bola mozna podla mna sak rychlost svetla je zmerana ,a urcite sa najde castica ktora sa pohybuje taku rychlostou , a ten jadrovy vybuch no skor by som povedal ze rychlost zvuku ale aj svetla by mohla byt mozna
0
nie som elektrotechnik som len student gymnazia zaijimajuci sa o elektrotechniku tak to chapte bavi ma to ale som len zaciatocnik

Split

Príspevok od používateľa Split » 19 Dec 2009, 21:09

podľa wiki: (keďže ja osobne som to nejak neskúmal ale ak by som to nečítal tak tipnem 2) Experimentálne dôkazy vykonané v poslednej dobe ukazujú, že skupinová rýchlosť svetla môže prekročiť c. V jednom experimente bola dosiahnutá skupinová rýchlosť laserových lúčov na extrémne krátkej vzdialenosti cez atómy cézia 300-krát c.

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peťus » 19 Dec 2009, 21:10

Taky si myslím že správná odpověď je ta druhá,ale ve filmech a seriálech už nás mnohokrát přesvědčili že to není pravda (viz nejčastěji Hvězdná brána [Star Gate] a další... ) :lol: :lol: :lol: :D :D :D
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 19 Dec 2009, 21:16

ha! keby ste pozerali stargate tak viete ze je to uplne normalne :D

ale teraz vazne priklonim sa ku 2ke. 1a 3 su blbosti....

navyse.rychlost svetla este nebola a ani tak skoro dosiahnuta nebude ani v CERNe pretoze najvecsi "vykon" alebo ako to nazvat planuju protony popohnat 99.9999991% rychlosti sveta a energia zrazok bude mat udajne energiu 14 TeV...takze tolko.navyse podla einsteinovych teorii nastava pri rychlsti svetla dilatacia casu.
Split napísal: V jednom experimente bola dosiahnutá skupinová rýchlosť laserových lúčov na extrémne krátkej vzdialenosti cez atómy cézia 300-krát c.
8O 8O 8O

tak nic,tak zlez :D

Používateľov profilový obrázok
goto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 11 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Spišský Štiavnik

Príspevok od používateľa goto » 19 Dec 2009, 21:24

Správna odpoveď je "1"
0

rudoex
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 21 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Nr-Sabinov

Príspevok od používateľa rudoex » 19 Dec 2009, 21:26

Pokial ludsky mozok vysiela nejake castice tak je to velmi jednoduche-myslienka.Jaka otazka taka odpoved.
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 19 Dec 2009, 21:27

Nie, nehľadajte v mojich otázkach fantazmogorie...
0

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 19 Dec 2009, 21:30

vycuc z wiki:
Rýchlosť svetla vo vákuu sa presne rovná 299 792 458 metrov za sekundu (1 079 252 848,8 km/h). Rýchlosť svetla sa značí písmenom c Táto presná hodnota nie je určená meraním, ale definíciou, nakoľko samotná jednotka meter je definovaná z hľadiska rýchlosti svetla a sekundy. Rýchlosť svetla v inom prostredí (teda nie vo vákuu) je menšia ako c (čo definuje index lomu prostredia).

Používateľov profilový obrázok
lop13
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 11 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lop13 » 19 Dec 2009, 21:32

pokial viem tak zatial sme rychlost svetla neprekonaly. ci je rychlost svetla maximalka su len dohady. kedysi si ludia mylseli ze ani rychlost zvuku sa neda prekonat. takze teoreticky to mozne je. a neravim terza o casovych skokoch a podobne.
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 19 Dec 2009, 21:39

navyse podla einsteinovych teorii nastava pri rychlsti svetla dilatacia casu.
Mas ciastocnu pravdu. Zmena lokalneho pozorovania casu nastava pri AKEJKOLVEK rychlosti - len pri tych fakt velkych je to meratelne. Toto odmerali na GPS satelitoch - rozdiel casu oproti zemskym staniciam o velmi male cisla, ale predsa, vzhladom na to, ze mali vysoku rychlost. Cim blizsie si k c, tym vnimas cas pomalsie.

K prekrocitelnosti c: Lato: Neviem ci poskytnes. Poskytnes nanajvys odpoved spravnu podla najnovsich vedeckych poznatkov :-)

A k fantazmagoriam: Preco nehladat odpovede vo fantazmagoriach? Warp pohon zo star treku je asi najrealnejsi sposob ako obist vsetky rozne divne zakony, paradoxy atd.


Pozn.: Sam v tychto veciach nemam jasno, aj by som sa tesil na predmet fyziku 2, keby som z toho nemal skusku :-)
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

MSDOSMan

Príspevok od používateľa MSDOSMan » 19 Dec 2009, 21:45

Spravna odpoved je *1*.. Bezne sa to stava, no nie na nasej planete, ale vo vesmire..
Toť, moj nazor...

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 19 Dec 2009, 21:46

daqq napísal: A k fantazmagoriam: Preco nehladat odpovede vo fantazmagoriach? Warp pohon zo star treku je asi najrealnejsi sposob ako obist vsetky rozne divne zakony, paradoxy atd.
Nerozumieme sa ! Píšem, v MOJICH otázkach... ináč súhlasím, mnohé objavy
vznikli za pomoci fantázie .. a možno že všetky :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 19 Dec 2009, 21:47

Pokial ludsky mozok vysiela nejake castice tak je to velmi jednoduche-myslienka.Jaka otazka taka odpoved.
WTF? Mozgyiony cestuju rychlejsie nez svetlo?
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 19 Dec 2009, 21:49

o tych satelitoch a GPS som cital.zaujmave

Používateľov profilový obrázok
Tony_Vicks
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 05 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: Hurbanovo or Bratislava
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Tony_Vicks » 19 Dec 2009, 21:57

moj typ je ze sa zatial neda prekonat rychlost svetla...

ale pred rokmi som cital v casopise Quark ze sa da svetlo za urcitych podmienok "spomalit"
neviem ale mechanizmus ako to je resp ako to chapali ale kedze to bolo v quarku urcite to malo asi nejaky vedecky podklad. tusim tam bola rychlost spomalovana nejaky specialnym prostredim a co si spominam to spomalenie bolo veeeeelmi velke radovo tusim desiatky m/s
0

MSDOSMan

Príspevok od používateľa MSDOSMan » 19 Dec 2009, 22:01

Tony- Ano dokonca ho zastavili na 1ms myslim-.-

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok