Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa joži » 13 Dec 2017, 09:13

No ja som teraz nedávno kupil diametralku HBT-1050 a môžem len odporučiť. Lahucke pero a funkcionalitou sa vyrovná ersa Digital 2000A co som mal tiež. Tak isto som skúsil aj ersa 80A ale to je úplný srot nestojí za tie prachy kábel s perom ťažký neformeny. ...
Ta diametralka ma o polovicu lacnejšie hroty ako ersa a vyhrievacie teleso sa zasunie priamo do hrotu nie do drziaka. Za tych 130e bez dane úplný luxus
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa boraicho » 13 Dec 2017, 12:28

Ta ja teraz zatňem do živého...
Ja som už pájkoval profesionalne, mal som v ruke pajkovačky od lacnych po veľmi drahe. Bohužiaľ si už ani značky nepametam. Najdrahšia bola ERSA I-Con ale zároven najhoršia zo všetkých. kablik tenky, pero male, 150W a kovoveho materialu bolo úplne minimum, čo sa odražalo na tom že nemala žiadnu tepelnu kapacitu, ked som zaboril hrot do cinu, tak pajkovačka akoby na chviľku primrzla a to bolo strášne otravne.
A potom medzi tými 100-300€ pajkovačkami som rozdiel v pajkovani nevidel, všetky dobre pajkovali , akurat na welerku si sťažovali viacery koli blbym hrotom ktore sa na vyhrevne teleso iba prikladaju a ked sa dostala špina na tu plošku tak to potom zle hrialo, ja som to nezažil ale suhlasim s tym že je to blbo vymyslene. Ersa ma zase hroty nasuvacie na tep. teleso čo je určite lepšie.

Ale aj tak , ja som ostal pri pajkovačke ktoru som kupil pred 11stimy rokmi ja s nou nemam absolutne žiadny problem, pajkujem všetko SMD,SSOP,TQFN, všetko popajkujem.
BFX áno, pochybuješ správne. Mam pinzety len dva, jednu chirurgicku od nepameti, s ňou zvyknem ohybať vyvody a druhu mám zopar rokov tá ma ostre tvrdé hroty s nou osadzam smd atd. ale robim s nou večšinu.
Prílohy
IMG_20171213_120853.jpg
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Hopikmajo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 780
Dátum registrácie: 18 Okt 2014, 11:15
Bydlisko: Prievidza
Vek: 25

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa Hopikmajo » 13 Dec 2017, 15:45

Ono môj názor je taký, že na to občasné zaletovanie si dákej blbosti v pohode stačí letovačka za 30eur. Osobne mám ERSU RDS 80 a až na cenu hrotov sa nemôžem na nič sťažovať ale zas mi jeden hrot držal od jej kúpy necelé 4 roky takže to neriešim. Pre mňa osobne vymakaná mašinka ale každému vyhovuje niečo iné :)
0
Kto sedí v kostole v očakávaní, že z neho bude dobrý človek,
ten môže kľudne sedieť v garáži a čakať kým z neho bude auto.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa Washu » 13 Dec 2017, 16:46

Nemozem sa tu na to divat.
Ludia mame 21 storocie, pre tych co si nevsimli. Pajkovacka nieje o tom zvolit spravnu znacku ale hlavne spravnu technologiu. Ci uz s indukcnu ako ma OKI Metcal a Thermaltronics alebo s "aktivnym" perom ako pouziva JBC, Weller, Hakko a Ersa.
Rozriel medzi modernou pajkou a "hrdzavym klincom" je prave v rychlosti regulacie. Dnesne pajky sa nespoliehaju na tepelnu kapacitu hrotu ale na rychlost regulacie a schopnost dodat dostatok vykonu ked je ho treba. Cize neprepalujete cin ale zaroven pajka doda dostatok tepla a spoje su vzdy spravne pretavene. Rovnako az s kvalitnou pajkou clovek zisti na co je dobre mat niekolko typov hrotov.
Ale tazko sa rozpisovat, treba SKUSIT!
Dopredu upozornujem ze kto si skusi modernu JBC, Weller alebo Thermaltronics, tak uz nieje cesty spat :)
Nevyhoda je ze slusna stanica s nalezitou vybavou hrotov a pier vyde okolo 1000e, bohuzial ceny su vysoke ale ten rozdiel je toho hodny.

PS: Zapajkovat a zapajkovat je rozdiel. Hlavne pre obhajcov pajkovaciek priam bez regulacie. Radsej nechcite vediet co to robi s plosnym spojom pod spajkovanou ploskou alebo s puzdrom suciastky.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa eurobastler » 13 Dec 2017, 16:59

BFX napísal: Alebo kliestiky Knipex napriklad toto http://sk.farnell.com/knipex/78-61-125/ ... dp/4134060
bude ta bozkavat zakazdym ked ich pouzije :)
Tie som si aj ja želal pod stromček, no za takmer polovičnú cenu:

https://www.madmat.sk/knipex-electronic ... 125-p16933
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
PaJa-trb
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Třebíč
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa PaJa-trb » 13 Dec 2017, 18:55

Souhlas s Washu
doma už nějaký rok používám pájku vlastní konstrukce se Solomon perem. Funguje dobře, drží teplotu a na občasné pájení bohatě stačí.

ALE co mě v práci přistála na stůl JBC nestačil jsem valit bulvy. Bleskový ohřev z pokojové teploty na třeba 400°C za 2s, výměnné hroty za chodu - stačí vytáhnout a napíchnout jiný. Bohatý výběr hrotů, dobrá teplotní stabilizace ...
Vše je ovšem vykoupené cenou, ale je to úplně jiný level jako moje domácí pájka a už vůbec bych nesrovnával s kůlem na 230V nebo trafem.
Nejsem profík, ale kvalitní nářadí "dělá samo" a občas je dobré do něčeho zainvestovat než se trápit
0
Nic není tak jednoduché, aby se to nedalo pokazit.
Týmová práce je nepostradatelná, protože zodpovědnost se dá svalit na každého.
Člověk by se měl učit z chyb ostatních. Protože nikdo nemá tolik času, aby je všechny udělal sám.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa boraicho » 13 Dec 2017, 19:15

tie JBC nepoznam, paja , možeš dať aspon nazov tej stanice? diky.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa Milos66 » 13 Dec 2017, 20:01

napr. tu : https://www.tme.eu/sk/details/jbc-cd-2b ... ls/cd-2be/

A môžem potvrdiť, že tie stanice sú naozaj špica. Máme v robote jednu a občas si môžem zakutiť aj na nej.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa boraicho » 13 Dec 2017, 20:15

aha, no tak to by som vyskušal, lebo ta ersa i-con, ta išla hned z ruky preč, a to nie iba ja ale aj dalšie kolegyne, nikto ju nechcel.
aha na tmečku ju maju https://www.tme.eu/sk/details/ersa-i-co ... /0ic2000a/
0
Naposledy upravil/-a boraicho v 13 Dec 2017, 20:18, upravené celkom 1 krát.
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa Washu » 13 Dec 2017, 20:17

Pozeram ze si dal odkaz na 130W verziu to uz je OK. Ale bacha pre ostatnych existuje rovnako vyzerajuca 40W a 75W verzia a to je naozaj malo. Tie vacsie pera si vedia v peaku pekne cucnut.
Inak kto to mysli s pajkovanim naozaj vazne nech radsej pozera 2 vystupove stanice. Pinzeta je neocenitelna vec a prehadzovat medzi perom a pinzetou cloveka velmi rychlo prestane bavit.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa BFX » 13 Dec 2017, 20:19

boraicho napísal:Ta ja teraz zatňem do živého...
Ty vies velke prd o profi staniciach a ked si pozries akykolvek lepsi LAB, tak tam ziadnu Ersu nenajdes.
Takze ta tvoja akoze "profi" skusenost je uplne o nicom.

A nehnevaj sa, ale si pocul niekedy pojem ESD?
Ta tvoja pajkovacka by poslala do haja aj priemerny mikrovlnny zosilnovac, nehovorim o suciastkach, ktore su vyslovene citlive nielen na ESD, ale aj na teplotu.

Boraicho, ale vazne sa uz nestrapnuj, lebo nemas ani paru o pajkovani, ked vytiahnes ten tvoj klinec, akoze super pajkovacka.
Natoc racej video ako pajkujes TQFN tym tvojim ohreblom.

Teraz k veci odhliadnuc od predosleho:

washu uz povedal podstatu veci ja iba pridam par detailov: niektore suciastky su obzvlast citlive na teplo, ako napriklad niektore typy smd kondenzatorov, smd ledky ktorym to nerobi dobre, ale na druhej strane aj velmi presne odpory do referencii ako vishay.
U tych je dokonca odporucane nielen pajkovat s co najnizsou teplotou, ale este dodatocne pocas pajkovania aj odpor chladit, napriklad obalit hlinikovou foliou a pod.
Dalsia kapitola su hroty , nie nadarmo ich maju profi stanice take mnozstvo.
A nakoniec cena profi stanice sa pohybuje od 500eur a vyssie vratane zakladnych hrotov po dokupeni dalsich od 750 - 1200.
Ta moja Thermlatronics bola okolo 600 tusim plus som dokupoval dalsie hroty, co je cca v priemere 25eur za kus
Welerky su najdrahsie a JBC su asi najlepsia volba z pohladu cena /vykon, ale ja som chcel inu technologiu.
Hakko su tiez slusne, ale nespadaju do kategorie profi. Su to proste slusne pajkovacky.

Pre zaujimavost si pozrite na youtube videa z profi labov, ako je keysight kalibraciny a repair lab, alebo rohde & schwarz ,alebo tektronix a co tam uvidite bude Weller, Metcal a JBC.
https://youtu.be/5CiR3cZGZS8?t=816 priklad

Ale podstata je skusit si to a Boraicho (ale aj ktokolvek iny) kludne mozes prist ku mne si to vyskusat, aby si konecne pochopil o com je pajkovanie kvalitnou pajkovackou.
0
Naposledy upravil/-a BFX v 13 Dec 2017, 20:22, upravené celkom 1 krát.
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa amater63 » 13 Dec 2017, 20:22

Ahoj.a v čem za tu cenu je tak dobrá.No nepochopil jsem. ERS je špatná. :( Dále proč někoho videa,ruce má každý své..
0

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa BFX » 13 Dec 2017, 20:46

amater63: tu nejde o cenu, cenu tvori technologia a naklady myslis ze preco metcal , thermaltronics, oki nejdu rapidne cenou dole ?
Proste sa to lacnejsie vyrobit neda, ak chces zachovat kvalitu. A preco to cinania nekopiruju ? Asi, lebo to techologicky nie je take jednoduche ako skopcit plosak, pripadne este dopatlat nejaky soft, ale aj tam uz sa prejavuje ich neschopnost.

Este uvediem na pravu mieru jednu vec :
Thermaltronics vznikol z chlapov co odisli od metcalu, predtym stal metcal neskutocne prachy cena isla dole, lebo metcalu zanikol patent na uvedenu technologiu.
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 13 Dec 2017, 20:58

Tiež som mal tú čo ty boraicho. Bol som s nou celkom spokojný (bola moja prvá :D) ale smrdel jej kábel jak čínska mzdocha tak som ju po roku vymenil že kúpim niečo lepšie kúpil som Toolcraft ST-50D a bol to krok späť radšej som mohol na tej predchádzajúcej urezať kábel a dať iný.Mala strašnú tepelnú vodivosť ukazovala 300 C a cín začala taviť asi po 2 s ! Kupoval som ju z bazošu možno nebola celkom ok neviem.Potom som tu kúpil weller s rúčkou WSP 80 a neviem mal som aj mám z toho zmiešané pocity.Očakával som od toho čosi viac tiež to má trošku horšiu tepelnú vodivosť(lepšiu ako toolcraft no horšiu ako solomon) a to som už aj hrot kúpil nový.Možno s nou niečo nieje v poriadku neviem a v stanici to bzučí to mi nevadí ale za tie prachy by nemalo :( A teraz sa dostanem k najlepšiemu v práci som pre nás vybojoval JBC a to je jedna báseň krásne rýchlo sa nahreje hroty sú vymenené za 2 sekundy keď priložíte k väčšiemu kusu cínu alebo k doske okamžite vidíte na obrazovke ako stúpa výkon a hneď to je roztopené.Takže som sa poučil že z bazošu kupovať už nebudem a keď spájkovačku tak s poriadnou rúčkou hrotmy a pid reguláciou.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa troodon » 13 Dec 2017, 21:02

ja mam min 8 pajkovaciek, najcastejsie som pouzival homemade, pero pensol ale to na dielenske bastlenie. akonahle treba robit viacvrstvove plosaky s rozliatou medou, suciastkami ktore odvadzaju teplo tak pouzivam Metcal, hroty sice drahsie ale kto potrebuje spravit kvalitnu pracu tak taky stroj si na seba rozhodne zarobi. Naposledy som si len hroty kupil za 260e+ a nelutujem ani cent.
Ked idem pajkovat tak sa na to teraz tesim, indukcny ohrev je na riadiacky, BCM a podobne veci idealny, je tam kopec teplo absorbujúcich suciastok aj medi takze tam je Metcala vo svojom zivle.

vid foto, polozim hrot na mincu a do par sekund plava po plosaku, niektore suciastky proste nemozem prehrievat klasickou pajkovackou 30s aby sa odpajkovali lebo zatial mi zhoria prekovy cez vnutorne vrstvy v narocnejsich doskach.
Prílohy
IMAG6116.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa boraicho » 13 Dec 2017, 21:58

BFX :) hej viem čo je ESD a neviem prečo na mňa vyťahuješ mikrovlny zosilovač, je to vec, ktoru som nikdy nemal a nikdy ani nebudem mať v ruke, som elektrotechnik amater, nechodil som ani na elektrotechnicku,elektro je moj najobľubenejši koníček. A firma v ktorej použivaju aj ERSU nieje profi firma(nie lab), ok nehadam sa. Ale som rád, že som zaťal a niekomu fest do živého :) a určite rád by som prišiel vyskušať tvoju thermaltronics za 600€ lebo ersa za 600€ bola o ničom. ale nie na 5 minut , aspoň na dva hodinky. Len si musim nachystať veci plošaky a tak :)

áá ešte dodatok, práve čitam TQFN ! :biggrin: Nie, prečo by som kupoval procaky v pudre TQFN? To nedáva zmysel TQFP je úplne super ja som spokojný. TQFN mi príde skôr na strojové osadzanie ako na doma. Ja raz dôjdem tam za tebou, ale boh ťa ochraňuj ak najdem iné puzdra ako TQFN :biggrin:

A ešte sa opýtam, trodon tu píše, su mikropajkovačky čo maju namiesto topneho telesa indukčny ohrev telesa? Prvý krat o tom počujem, celkom ma to zaujíma, nejake info od Vás bližšie o tom?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa troodon » 13 Dec 2017, 22:12

fyzikalny princip, hod do googla napríklad metcal curie smartheat a najdes aj videa aj kopec textu o tom principe.
Thermaltronics a metcal pouzivaju tu technologiu uz peknych par rokov, TT sice vzisli od metcalu ale principialne su tie dve znacky narovnako aj hroty pouzivaju na niektorých modeloch rovnake. podstatny je princip generovania tepla a jeho autoregulacie v tych hrotoch.
0

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa BFX » 13 Dec 2017, 22:17

boraicho napísal:BFX :)ale boh ťa ochraňuj ak najdem iné puzdra ako TQFN?
Ked ti ukazem ake puzdra mam, tak sa z toho poseries :lol:
Budes rad ak to uvidis pod lupou, nieto aby si to zapajkoval tym tvojim klincom :mrgreen:
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa Milos66 » 14 Dec 2017, 06:25

0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: akú mikropájku?

Príspevok od používateľa joži » 14 Dec 2017, 08:25

zbytočne sa tu natahujete, každému vyhovie to čo potrebuje pre svoje použitie.
Tiež som mal v rukách viacero letovačiek niečo poronať viem.
Na použitie ktoré vyžadujem ja mi je ta Diametralka uplne luxusna, má tie iste SW funkcie ako ERSA digital 2000A ktorá 12r. dozadu stala cez 12 000Sk keď sa kupovala a čo bola v tedy skoro mesačná vyplata.
robilo s snou výborne, ale pokazila sa po 10tuich rokoch. Nemal som silu ani volu ju opravovať....
potom som kupil ERS s digitalnou regulaciou 2ks, a k tomu 30 hrotov, vydzal som 3 roky a dnes na to nie sú hroty. bohužial, musel som to hodiť tiež do....
tak som kupil diametralku, hroty siroká dostupnosť za výborné ceny. Letujem TFQN do 100pin inak SMD a THT sučiastky ked treba inak využivam MINISOL vlnku od ELPRA.

Preto nepotrebujem indukčný ohrev, nespajkujem velke plochy, a je mi to zbytočné. Netvrdím že to nie je lepšie mať to ale načo ked to nevyužijem.

Nech si každý kupi jak je mu libo.....

PS: ak z som mal kupovať opať, znova kupim tu diametralku.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok