Tesla BM384 manuál/schéma

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cryo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 17 Dec 2022, 01:55

Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa cryo » 11 Máj 2024, 21:19

Zdravím, dostal sa mi do rúk tento milivoltmeter, ale k tejto konkrétnej verzii neviem nájsť manuál ani schému (čo som našiel sú len pre staršie verzie a schéma odtiaľ úplne nesedí). Nemá to náhodou niekto? Lepší by bol manuál, lebo úplne presne neviem, ako sa to má správať a hlavne používať :D Prikladám aj fotku so štítkom, keby to bolo treba.
Prílohy
20240511_210812.jpg
20240511_210837.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5713
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa mr.dred » 11 Máj 2024, 22:32

Je ťažko radiť niekomu, čo o meraní takýmto prístrojom nevie zhruba nič a ani nevie ako ho použiť .. a ani nevie na čo... prepáč..možno vieš :agree:

K čomu to vôbec chceš používať??? To je špecifický merací prístroj - nie voľajaký multimeter aj za 100+ €

Přístroj je určen k měření střídavého napětí od 0,1mV do 300V v kmitočtovém rozsahu 20 Hz až 3 MHz. Lze jej tedy použít např. k měření zesílení, kmitočtových charakteristik apod. Měřidlo přístroje má také stupnici v dB, takže je možné jej použít jako měřiče úrovně - dB metru. Výhodou přístoje je vysoký vstupní odpor, který dovoluje měření i na zdrojích o velkém vnitřním odporu. Jako zesilovače je možno použít přístroje k zesilování střídavého napětí do max. kmitočtu asi 6 MHz. - to som našiel na webe...
Ale nikdy by som ho asi nevyužil / nepoužil..

Ale ako bájnu spomienku na TO čo Tesla v ČSSR dokázala by som si ho do poličky odložil 8)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
cryo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 17 Dec 2022, 01:55

Re: Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa cryo » 11 Máj 2024, 23:01

@mr.dred
Je ťažko radiť niekomu, čo o meraní takýmto prístrojom nevie zhruba nič a ani nevie ako ho použiť
to ma opísalo celkom presne :D Predtým, než som to dovláčil domov som si zisťoval, čo to dokáže. Chcel by som to prípadne využiť na meranie zosilnenia alebo charakteristík zosilňovačov a podobných somarín (hlavne preto, lebo to má decibelovú stupnicu). A aj keby som to nepoužil, bol by som rád, keby to fungovalo. Totiž domnievam sa, že buď je to riadne rozladené (asi sa v tom už niekto rýpal - ponachádzal som niekoľko cínových odfrklín, na niektorých trimroch a šrouboch je poškodená červená farba), alebo je niekde problém spôsobený vekom. A samozrejme netuším, či spôsob, akým to skúšam, je vôbec správny.
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 224
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa AdamVarga » 11 Máj 2024, 23:31

Nahádž fotky. Ja vlastním dve jeden starší jeden novší (s odpáleným transformátorom).

Ich elektrické zapojenie je v podstate identické takže ak to nesedí tak to rovno môžeš zahodiť. Tiež som mal takých prípadov zopár a kvoli tomu chodím kupovať veci so šrobovákom alebo za 10eur.

Ja som tieto meráky použival na kontaktné aj bezkontaktné meranie amplitudy 50-500kHz sinusového priebehu v oscilátoroch magnetofónoch na nastavenie predmagnetizácie ale dá sa s tým všeličo...

Keďže dnes som už vybavený trocha inou technikou kde už nemusím konať absolútne merania tak ho používam minimálne, ale ešte občas to vytiahnem na bezkontaktné meranie odulácie AM rádií alebo vysielačov alebo barz aj mojich hovadín čo som upravil vyrobil pre magnetofóny a rádiá.

Na meranie amplitudovej charakteristiky je toto nevhodný prístroj. Teda je vhodný ale ARTA to všetko dokáže v jednom programe na PC zapomoci zvukovej karty.
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 224
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa AdamVarga » 11 Máj 2024, 23:35

PS: dB stupnicu si vieš aj sám vytvoriť.

0dBV = 1Vrms
0dB= relatívna hodnota (na čo si nastavíš)
0dbu= -2.2dBV = 0.775Vrms

decibelová stupnica je viac matematiky ako čohokolvek iného. Ale v Audiu a RF dáva zmysel viacej (útlm, zisk, odrazový výkon, zaťaženie....)
0

Používateľov profilový obrázok
cryo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 17 Dec 2022, 01:55

Re: Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa cryo » 11 Máj 2024, 23:57

@AdamVarga zatiaľ tieto dosť blbé fotky. Potom spravím aj lepšie
O tom prevode dBu na V a naopak viem, ale tento merák sa mi proste páči a keď už som mal možnosť to zobrať, tak prečo nie.
Prílohy
20240511_141826.jpg
20240511_141835.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1029
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa budvar10 » 12 Máj 2024, 09:11

https://www.oldradio.cz/meraky/bm384.pdf
Nepomôže?

Prečo to nefotíš s bleskom?
0

Používateľov profilový obrázok
cryo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 17 Dec 2022, 01:55

Re: Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa cryo » 12 Máj 2024, 10:32

@budvar10 ten som pozeral, to je pre tú staršiu verziu. A toto sú len fotky, čo som mal po ruke, keď som chcel odfotiť žhavenie. Veď som napísal, že tieto len zatiaľ. Samozrejme, že chcem postnúť ešte nejaké lepšie
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Máj 2024, 14:36

Určite je tu na Svetelektro vlákno, kde sa nejaký "maník" snažil rozchodiť takýto starší VF milivoltmeter. Myslím, že to napokon vzdal.

A já si myslím, že aj tento novší VF milivoltmeter nebude až tak "vzdialený", od toho, čo tu dal "budvar10".
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
cryo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 17 Dec 2022, 01:55

Re: Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa cryo » 12 Máj 2024, 15:25

@Dolfi Bojím sa, že miestami môže byť dosť vzdialený. Niektoré veci sú nahradené kremíkovými diódami. Napríklad som tam objavil dve zenerky (asi namiesto variátorov) - tie ma nezaujímajú, napätia vyzerajú byť OK, nejaké asi usmerňovacie diódy - tiež ma asi nezaujímajú. Ale horšie je, že sú tam dve akési špeci kremíkové vysokofrekvenčné diódy (33NQ52) a jedna je možno odídená alebo načatá. Meral som prahové napätie prvej a bolo to okolo 0,6V - to mi pripadá v poriadku, ale druhá mala 0,3V - divné pre kremík. A môžu sa vôbec takto merať? Doteraz som nemal potrebu merať VF diódy, tak neviem...

Ale posunul som sa s tým trochu ďalej, už čiastočne funguje kalibrácia - ručička sa po stlačení vychýli a dá sa doladiť skoro na červenú bodku. A niečo to aj ukazuje, keď tam pripojím generátor (už som si zohnal) alebo keď tam nič pripojené nie je (asi šum elektróniek a okolité rušenie). Len som zvedavý, ako budú vyzerať charakteristiky pri jednotlivých frekvenciách, keď tam pripojím oscil. Možno sa niekto babral so vzduchovými kondami. Našiel som video tej staršej verzie, kde chalan ukázal aj charakteristiku pri rôznych frekvenciách, takže aspoň mám menšiu nápovedu, ako to má byť a tá VF ladiaca časť vyzerá byť rovnaká
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Máj 2024, 16:00

Tak to si ma nachytal. Nikdy som s takými diódami nepracoval, takže neviem ani prečítať, čo píšu básnici v katalógu. Jediné, čo sa dá rozumieť, to je stratový výkon 55 mW. A nakoľko sú to Si diódy, tak predpokladám úbytok napätia asi 550 mV a max. prúd 10 mA. Obyčajným testerom diód v multimetri, ktorý väčšinou pracuje s 1 mA, by si tej dióde nemal ublížiť. (A či má PN prechod v tejto dióde tých cca 550 mV, tiež len predpokladám.)

Držím palce, aby si našiel dostatok informácií na zladenie toho milivoltmetra.
1
Obrázok 1
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 224
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa AdamVarga » 12 Máj 2024, 16:07

Fascinuje ma ako nikto neupozornil že prístroj sa nesmie používať bez výmeny kondenzátorov!!

Vidím tie hliníkové šulce a hned mi je zle. Vymeniť!. aj "hovná" (v tomto už myslím že asfalty žiadne niesu)

90% závad starých strojov je práve v tomto. Vysoká pravdepodobnosť že všetko ostatné je proste fajn
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Máj 2024, 16:29

A prečo výmena elektrolytov ? Ak to nedajú, explodujú. No po sformovaní (aj na mieste) a prípadnom premeraní, určite vydržia viacej, ako tie súčasné. :wink:

A tak isto nezdieľam bezhlavé výmenníčkarenie akýchkoľvek kondenzátorov. To je tak pre väčšinu "odborníkov", ktorí si nič nevedia zmerať a obyčajne si tým len narobia viacej problémov. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 278
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa 105nu70 » 12 Máj 2024, 16:39

Nebude to toto?
bm384.png
0

Používateľov profilový obrázok
cryo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 17 Dec 2022, 01:55

Re: Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa cryo » 12 Máj 2024, 16:49

@AdamVarga To je samozrejmosť, hovňáky sú už preč. A elektrolyty som väčsinu pomeral, sú v poriadku. A celkovo som zatiaľ videl možno jeden hentaký elektrolyt odídený. Elektrolyty som v tom vymenil akurát tri 200uF, lebo sa mi nepozdávali (jeden hrkotal, všetky mali popraskanú gumovú zátku).
0

Používateľov profilový obrázok
cryo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 17 Dec 2022, 01:55

Re: Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa cryo » 12 Máj 2024, 16:51

@105nu70 to by mohlo byť ono, overím

Pri lepšom pohľade to nie je úplne ono: V tom mojom je od výroby namiesto tej 14TA31 stabilizér StR75/60. A namiesto tlejivky žiarovka (ale na tej asi až tak nezáleží). Ale aspoň tam už sú nejaké diódy vyznačené
0

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 278
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa 105nu70 » 12 Máj 2024, 17:12

StR 75/60 tam kľudne mohol niekto strčiť namiesto 14TA31, sú prakticky rovnaké. Možno aj od výroby.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1029
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa budvar10 » 12 Máj 2024, 18:37

Dolfi napísal:
12 Máj 2024, 14:36
Určite je tu na Svetelektro vlákno, kde sa nejaký "maník" snažil rozchodiť takýto starší VF milivoltmeter. Myslím, že to napokon vzdal.

A já si myslím, že aj tento novší VF milivoltmeter nebude až tak "vzdialený", od toho, čo tu dal "budvar10".
https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld ... c5MDQ4NQ==
Toto?
0

Používateľov profilový obrázok
cryo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 17 Dec 2022, 01:55

Re: Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa cryo » 12 Máj 2024, 19:21

@105nu70 je to od výroby, je tam aj štítok. Ale dobre vedieť, že sú skoro rovnaké
Inak ak je to hento, čo poslal budvar10, tak som prekvapený, že to týpek nerozbehal. On mal tú staršiu verziu, tam mu asi aj schéma sedela.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Tesla BM384 manuál/schéma

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Máj 2024, 19:57

"... tam mu asi aj schéma sedela.!

Nesedela ! Bol to nejaký vývojový medzistupeň. Bolo to ešte v starej krabici, no elektronika bola už modifikovaná. Minimálne čosi okolo generátora nastavovacieho signálu bolo iné. (Nepamätám si to už presne, a nechce sa mi to znovu čítať).

No tá poznámka o tlejivke a žiarovke je dosť metúca. Žiarovka nie je tlejivka, jedno to môže byť napríklad v nejakej signalizácii.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok