prestavba zdroja

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

gasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 10 Jún 2011, 00:00
Vek: 30

prestavba zdroja

Príspevok od používateľa gasko » 20 Jún 2011, 20:11

Ahojte! Konečne som sa odhodlal, spýtať sa na jeden problém. Prezrel som všetko ako sa dalo, ale nič som nenašiel. Dostal sa mi do rúk priemyselne vyrobený zdroj. Ide o AC-DC,DC-DC konvertor, s parametrami: vstup 100V - 240V AC, 3,5A, 50-60Hz a výstup: 50V DC, 5A. Tento zdroj nie je regulovateľný. Chcel by som ho však regulovateľným spraviť, ale bez zásahu do schémy. To znamená, je to možné navrhnúť obvod, do ktorého zakomponujem tento zdroj a dokážem ho regulovať? Dík za odpoveď.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Jún 2011, 21:14

Áno ! Zdroj použiješ ako usmernené a vyfiltrované trafo ...

No na 50 V si musíš pohľadať vhodnú schému, (jednu so 723 tu dával aj Danhard). Ale bude to "dosť parádne" kúriť (250 W) ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

gasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 10 Jún 2011, 00:00
Vek: 30

Príspevok od používateľa gasko » 04 Júl 2011, 14:25

Ahoj! Dakujem za radu. Odpovedam trochu neskor ale nebol som 2 tyzdne doma a tak preto az teraz. Pozeral som Váš tip na fore ale bez uspechu, nenašiel som. Ešte ale budem pozerat.
Výkon bude vyšší, ale ten zdroj som dostal zadarmo(vyradený po uplynutí záruky) a nechať ho v šuflíku by bola škoda.
Chladenie je vyriešené tak, že je to hliníková krabica a keďže je určený na montáž neviem či do rozvádzača, alebo do niakého väčšieho zariadenie tak bude treba doplniť aj ventilátory. Má rebrovanie tak by to nemal byť problém.
Veľmi sa mi páči stavebnica G-400 a videl som aj viacero konštrukcií tu na stranke.
Inak som začiatočník, ale nebojím sa ťažších úloh. Voľačo skúsim vymyslieť. Ak by voľakto vedel poradiť budem rád.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 04 Júl 2011, 14:46

Nejde o to ci bude kurit zdroj, to snad ma vyriesene, ale skor ide o tu regulaciu. Ak za to das nejaky tranzistorovy linearny stabilizator tak ak na nom nastavys vystupne napatie velmi male a sucasne budes tahat velky prud (5A) , tak cela ta vykonova strata sa musi niekde vyziarit. Ale to je zas otazka konstrukcie toho regulatora za zdrojom. Ale ako pise Dolfi, treba pocitat s tymi 250 W.
Nejake schemy riesia tu: http://sk.edaboard.com/topic-4439231.0.html
(Dufam ze dat tu odkaz na ine forum nie je proti pravidlam. Ak hej tak sa ospravedlnujem a zaroven dost cudujem )
Napriklad: http://1stproject-circuit.blogspot.com/ ... upply.html
Zalezi co od toho cakas.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

alibaba

Príspevok od používateľa alibaba » 05 Júl 2011, 09:04

Dolfi napísal:Áno ! Zdroj použiješ ako usmernené a vyfiltrované trafo ...

No na 50 V si musíš pohľadať vhodnú schému, (jednu so 723 tu dával aj Danhard). Ale bude to "dosť parádne" kúriť (250 W) ... :wink:
Přesně tak, ten zdroj co máš je ss zdroj, můžeš si myslet, že to je třeba velká baterie a musíš k tomu udělat regulaci. Jen použít 723 s výkonovým tranzistorem a myslet si že budu regulovat 250 Watt výkonu, to je docela volovina. Těch 250 watt musíš někde uchladit.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9331
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 05 Júl 2011, 09:26

Když se spokojíš s proudem 3A a oželíš proudovou regulaci, stačí LM2576ADJ a máš regulaci od 1,25V do 55V a nemusíš moc řešit ani chlazení.
0

Patrik Varga

Príspevok od používateľa Patrik Varga » 05 Júl 2011, 10:47

Ale HV verziu.
LM2576HV-ADJ

alibaba

Príspevok od používateľa alibaba » 06 Júl 2011, 09:24

přesně tak, já mám s 2576HV-ADJ udělané toto:

http://svetelektro.com/modules.php?name ... d&id=24660

Je to regulátor od 1.2V do 50V. Ten chladič co tam je zvládá 5A. Je na něm MOSFET. Na výstupu ta černá krabička v pravém rohu, je filtr. Momentálně to rozšiřuju o předregulaci vstupního napětí, aby ten chladič odpadnul.

Používateľov profilový obrázok
enaxy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 31 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Zilina
Vek: 44
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa enaxy » 06 Júl 2011, 10:46

alibaba napísal:přesně tak, já mám s 2576HV-ADJ udělané toto:

http://svetelektro.com/modules.php?name ... d&id=24660

Je to regulátor od 1.2V do 50V. Ten chladič co tam je zvládá 5A. Je na něm MOSFET. Na výstupu ta černá krabička v pravém rohu, je filtr. Momentálně to rozšiřuju o předregulaci vstupního napětí, aby ten chladič odpadnul.
No konecne vieme nieco viac o tom tvojom regulovanom zdroji 50V 10A :)
0

Používateľov profilový obrázok
vama
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1545
Dátum registrácie: 26 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 31

Príspevok od používateľa vama » 06 Júl 2011, 11:17

to alibaba:
Ten regulator funguje v nejakom spinacom rezime, alebo ako, ked to ma taky maly chladic na taky vykon ?
0
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Júl 2011, 14:09

vama napísal:Ten regulator funguje v nejakom spinacom rezime, alebo ako, ked to ma taky maly chladic na taky vykon ?
Ten šváb je 3 A spínaný regulátor ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
vama
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1545
Dátum registrácie: 26 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 31

Príspevok od používateľa vama » 06 Júl 2011, 14:53

Aha, tak potom to je dobra regulacia a asi najlepsi sposob aky moze byt, teda ak nejake rusenia do vyst. napatia nepridava.

Inak ten zdroj co ma autor vlakna, je vlastne spinany ci nie?
Pretoze ak by bol spinany, tak by sa to este tak dalo vyriesit, ze by sa na nom prepinala spat. optoclenova vazba, cim by sa menilo vyst. napatie a dalej by to islo na nejaky klasicky regulac. obvod. Tymto by sa vlastne docielilo, ze by boli nizke straty. Ale autorovova podmienka bola bez zasahu do zdroja, takze nic asi lepsie nebude ako ten spinany regulator.
0
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek

alibaba

Príspevok od používateľa alibaba » 06 Júl 2011, 16:45

vama napísal:to alibaba:
Ten regulator funguje v nejakom spinacom rezime, alebo ako, ked to ma taky maly chladic na taky vykon ?
ten chladič je moc velký, ve druhé verzi, na které se právě maká, bude podstatně menší, předpokládám, že ne o moc větší jako je ten černý "na stojáka" vlevo od něj.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 2 minútach:
vama napísal:Aha, tak potom to je dobra regulacia a asi najlepsi sposob aky moze byt, teda ak nejake rusenia do vyst. napatia nepridava.

...
rušení se filtruje tým filtrom, černá krabička vpravo v rohu, co je na ní napsáno Lucent. Mě prekvapuje, že se nikdo nepozastavil nad tím, na co tam je... :D Ten filtr je velmi kvalitní, bohužel také ne právě levný. :(

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 3 minútach:

V podstatě tento filtr je jedno z omezení, proč je zdroj jen do 10A, ledaže by se dali filtry dva paralelně .. to jsem nezkoušel. Jinak ten obvod, co je na černém chladiči na stojáka a řídí MOSFET na velkým chladiči co je "na ležato", tak utáhne klidně i 20A. Až se dodělá předregulace, tak ten ležátý chladič půjde pryč.

gasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 10 Jún 2011, 00:00
Vek: 30

Príspevok od používateľa gasko » 08 Júl 2011, 21:31

Ďakujem za pomoc! Takto ten zdroj je spínaný lebo jeho rozmery sú cca: 100x140x120 /šírka x dĺžka x výška/. Krabica je hliníková ale navrchu má otvory pre chladenie ventilátorom.
Inak na začiatku som si chcel postaviť dáky stabilizovaný zdroj. Mám doma taký malý 24V 1,5A ale už som chcel lepší a hlavne zas sa niečo pri stavbe priučím.
Avšak som sa dostal k tomu vyradenému a zdá sa mi dobrý nápad využiť ho. Ide o to že zatiaľ by mi stačilo aj v kľude 24V 2,5-3A a keby bol regulovateľný napr. od 0,5V. Silnejší zatiaľ nepotrebujem a ako budú pribúdať vedomosti tak aj potom budem riešiť väčší výkon.
Ešte sorry že pohotovo neodpovedám ale často som u babky a tam to je s internetom Mission: Impossible :lol:
ďakujem za pripadné rady!!
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok