ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Príspevok od používateľa Drakoush » 24 Jan 2013, 13:07

Na konvert hudby, obrázkov a videa odporúčam Format Factory. Vie skonvertovať aj video len na zvuk. Šikovný program, free.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
andrewwwww
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 337
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Hlohovec
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Príspevok od používateľa andrewwwww » 24 Jan 2013, 13:20

Ja navrhujem SUPER converter daj do googla. Podporuje mnoho formatov a nastaveni a je free.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Príspevok od používateľa Drakoush » 24 Jan 2013, 13:21

Nie, format factory... :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

plosny spoj

Príspevok od používateľa pixell » 24 Jan 2013, 13:22

NAzdar
Mam taku otazku
Ide o to ze by som potreboval už s existujuceko plosneho spoja spraviť novy
Teda starý prekresliť a vyleptať novy.
Lenže ako ho prekresliť? Skusal som v autocade a robim to tak ze na starom plosaku meriam sublerov kazdu dierku a následne ju prekreslím v mierke 1:1 do PC. Je to dost pracne poraďte ako by to slo neako jednoduchšie.
Alebo ako to robite ?
Dakujem prepacte za asi blbú otazku :D
Poprípade nemá niekto už hotový nákres na zosilňovac MV3
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Príspevok od používateľa spin90 » 24 Jan 2013, 13:25

Program Ti na to treba, napriklad Sprint Layout. Tam si vyberies rozne suciastky a nebudes musiet kazdy pin merat len povedzme jeden na suciastke a podla toho. Alebo proste od oka a len napriklad konektory zachovas a povodne veci co sa nesmu menit.

Mam aj ja jednu otazku :) Mam istice od SEZu, a zaujima ma, naco maju hore nad packou taky odoberatelny plastovy krytik. Vidno to na prilozenej foto. Nalavo od istica je spominana krytka. A este ma zaujima, tie istice maju v sebe dierku, vsetky na rovnakom mieste, to sa pouziva na nejake ich spajanie ? Lebo oste som to tak nevidel. Diki
Prílohy
DSC01537.JPG
DSC01538.JPG
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

skromny
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 685
Dátum registrácie: 16 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: ...aj Bratislava

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Príspevok od používateľa skromny » 24 Jan 2013, 13:49

spin90: nieje to toto?
ističe PR 60(1) sa bežne dodávajú s popisným štítkom sivej farby RAL 7035 umiestneným na čelnej strane nad ovládacou páčkou
a určeným k priamemu popisovaniu.
Je možné taktiež objednať nasledujúce popisné štítky:
- sivej farby s textom (svetlá, zásuvky, boiler, kúrenie, jadro, hl. istič alebo iné texty)
- modrej farby
- priehľadné, pod ktoré je možné umiestniť popisné štítky rozmerov 4,3 x 9,5 mm[/list]
Prílohy
sn.jpg
0
Naposledy upravil/-a skromny v 24 Jan 2013, 13:55, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Príspevok od používateľa spin90 » 24 Jan 2013, 13:54

aha, ze na to sa akoze pise ? Ved to je malicke. A pritom cital som aj ja ten katalog, len som myslel ze to je nejaka ploska POD packou. Som nejak prehliadol to slovicko ze nad packou :) No, zaujimave, len vazne neviem co by som tam asi tak napisal :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

s2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 31 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: JB
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Príspevok od používateľa s2 » 24 Jan 2013, 14:32

robil som poriadok v pivnici nasiel som nejake elektronky. je nieco pouzitelne ?
typ

PL 504
PL 509
EF 80
PCC 84
PAB C80
PCF 802
PL 82
PCL 82
PY 500
PL 36
PY 88
PCF 201
EABC 80
EF 89
ECH 84
PCF 82
ECC 85
PCF 200
PCL 84
6K4N-EB
AN7 48

DY 86
DY 87
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Príspevok od používateľa Jirka84 » 24 Jan 2013, 14:34

spin90 napísal: Mam aj ja jednu otazku :) Mam istice od SEZu, a zaujima ma, naco maju hore nad packou taky odoberatelny plastovy krytik.ad1 Vidno to na prilozenej foto. ad2. Nalavo od istica je spominana krytka. A este ma zaujima, ad3. tie istice maju v sebe dierku, vsetky na rovnakom mieste, to sa pouziva na nejake ich spajanie ? Lebo oste som to tak nevidel. Diki
ad1. Také se dodávají i osazené orig.terčíkem v barvě jistící hodnoty,
ad2. slouží pro případné rozšíření na zajištění - např. pomocné kontakty, moduly jistící,ovládací další obvody
ad3. slouží pro spojité ovládání těchto kontaktů, modulů
Máš-li jejich katalog, tak by to tam mělo být vidět naznačeno. U ostatních výrobců je to totéž.
Třeba spojovací kolíky - strana A31 zde: http://www.sez-krompachy.sk/File/rozdel ... gy/mp7.pdf
pro:
http://www.sez-krompachy.sk/File/rozdel ... gy/mp0.pdf
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Príspevok od používateľa muziker » 24 Jan 2013, 14:55

s2 napísal:robil som poriadok v pivnici nasiel som nejake elektronky. je nieco pouzitelne ?
typ PL 504, PL 509, EF 80, PCC 84, PAB C80, PCF 802, PL 82, PCL 82, PY 500, PL 36, PY 88, PCF 201, EABC 80, EF 89, ECH 84, PCF 82, ECC 85, PCF 200, PCL 84, 6K4N-EB, AN7 48, DY 86, DY 87


Väčšina elektroniek je z TV prijímača, niečo aj z rádia. Otázkou je, koľko toho majú za sebou, teda či sú schopné ešte prevádzky prípadne do akej miery sú schopné ich katódy emisie, keďže tá časom klesá. Preto by to chcelo hodiť na skúšač elektroniek (BM215A) aby bolo možné zodpovedne povedať či sú ešte použiteľné. PL 504, PL 509, PL 82, PL 36 ak boli dlhšie v TV v prevádzke asi už veľmi nie a možno ani PY500, PY88 keďže boli v prevádzke dosť namáhané. Ostatné majú väčšiu šancu. DY 86, DY 87 asi nemáš veľkú šancu reálne využiť.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Príspevok od používateľa Jirka84 » 24 Jan 2013, 14:57

Záleží, čím se bavíš. Pčkové jsou povětšinou ve starších : čb i bar. TV , Ečkové zase v elektronkových radiích. Počínaje vstupními vf a konče VN a výstupními nf obvody.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

s2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 31 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: JB
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Príspevok od používateľa s2 » 24 Jan 2013, 15:36

PL504 su nove a z tych ostatnych tiez je polovica novych a polovica trocha pouzitych par ich je uplne zacmudenych ale zase neviem zo sa za tu dobu snimi robilo takze asi ozaj najlepsie bude ich poskusat. diky za info. inak este som s elektronkami nerobil, dali by sa niektore pouzit na zosik ? teda videl som tu aj s tými PL504 ale co som precital tak asi skor nie ako ano. ci? :D
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Príspevok od používateľa spin90 » 24 Jan 2013, 15:55

Jirka84 napísal: ad1. ad2 atd...
Fajn teda, uz viem naco su tie polia. Posledna otazocka, daju sa kupit samostatne aj tie !krytky" s napisom ? Teda predavaju to bezne v obchode s elektromaterialom ? Nanapadlo ma sa to pytat, netusil som ze sa popisky riesia aj takto, vzdy som videl na samostatnom papiery, pripadne pod isticmi v rozvadzaci napisane. Ale toto je elegantnejsie. Ale nie ak by som to tan pisal rukov samozrejme :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
kikan96
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 395
Dátum registrácie: 25 Dec 2011, 20:19
Bydlisko: Žilina-Trnové
Vek: 27

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Príspevok od používateľa kikan96 » 24 Jan 2013, 16:35

Vedie benzín el. prúd? :D Použitie- hladinový spínač, tak len či je to reálne riešenie (bez plameňov :lol: )
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Jan 2013, 16:35

s2 napísal:... par ich je uplne zacmudenych ...
Ak sú "začmudené" zrkadlovo lesklo, tak je to v poriadku. Zapálením "gétra" sa zvyšoval vákuum ...

Ak sú sivobiele, tak chytili "luft" a sú k ničomu ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

s2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 31 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: JB
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Príspevok od používateľa s2 » 24 Jan 2013, 17:12

ja myslim inak zacmudene , tak ze je vidiet ze su pouzite, napr kde je dierka tak na skle je v tvare tej dierky zacmudene :)
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Príspevok od používateľa Jirka84 » 24 Jan 2013, 19:30

spin90 napísal: Fajn teda, uz viem naco su tie polia. Posledna otazocka, daju sa kupit samostatne aj tie !krytky" s napisom ? Teda predavaju to bezne v obchode s elektromaterialom ? Nanapadlo ma sa to pytat, netusil som ze sa popisky riesia aj takto, vzdy som videl na samostatnom papiery, pripadne pod isticmi v rozvadzaci napisane. Ale toto je elegantnejsie. Ale nie ak by som to tan pisal rukov samozrejme :)
Měli by je mít skladníci buď v nabídce na skladu (ale hlavně jdi do velkoobchodu s elektro pro živnostníky atd. !!! - ne super/hyper/mega/giga/tera... OD s podavači či maloobchody) nebo aspoň na objednávku - vem si ale raději konkrétní údaje z katalogu, občas jsou i zde mezi skladníky i podavači ( = co si ukážeš, to Ti prodají, ale nechtěj po některých vlastní myšlení - přesně v duchu: můj plat = počet hodin probdělých u zaměstnavatele). Někdy se jim ani moc nedivím. :)
PS DÍKY za reakci - když umím a vím jak, poradím, když ne , tak často mlčím. :P
Přeji úspěch při "shánění" a pěkný večer nejen ten dnešní :D
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Príspevok od používateľa Najgel » 24 Jan 2013, 19:56

Nazdar vedeli by ste mi poradiť nejakú fajn antenu na toto stare tesla gramorádio ? Chcel by som natom chytať VKV , KV , DV a SV. Ale nemám antenu. Nejakú konštrukciu ak by ste vedeli pretože by som sa chcel s tym pobaviť.
Prílohy
DSCN4036.JPG
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Príspevok od používateľa muziker » 24 Jan 2013, 20:05

s2 napísal:PL504 su nove a z tych ostatnych tiez je polovica novych a polovica trocha pouzitych par ich je uplne zacmudenych ale zase neviem zo sa za tu dobu snimi robilo takze asi ozaj najlepsie bude ich poskusat. diky za info. inak este som s elektronkami nerobil, dali by sa niektore pouzit na zosik ? teda videl som tu aj s tými PL504 ale co som precital tak asi skor nie ako ano. ci? :D
Ak si chceš postaviť elektronkový zosilňovač a zatiaľ s tým nemáš žiadne skúsenosti, asi by to bolo pre teba dosť zložité dávať dokopy zosilňovač takýmto spôsobom, lebo to chce nejaké znalosti a skúsenosti.
V tvojom prípade je najistejšie (neber to v zlom) použiť overený kompletný stavebný návod (na nete nájdeš komplet projekty) a nakúpiť si súčiastky podľa rozpisu. Tak máš najväčšiu šancu úspešne a hlavne rýchlo uviesť svoj projekt do života..
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 6

Príspevok od používateľa muziker » 24 Jan 2013, 20:17

Najgel napísal:Nazdar vedeli by ste mi poradiť nejakú fajn antenu na toto stare tesla gramorádio ? Chcel by som natom chytať VKV , KV , DV a SV. Ale nemám antenu. Nejakú konštrukciu ak by ste vedeli pretože by som sa chcel s tym pobaviť.
Záleží na lokalite kde chceš používať to rádio. Ak bývaš v paneláku a máte tam funkčnú spoločnú anténu, stačí použiť účastnícku šnúru (kábel) a máš vymaľované.

Ak si chceš postaviť vlastnú anténu, záleží na tom aké máš možnosti. Najlepšie sú vonkajšie antény umiestnené v dostatočnej výške. Horšie výsledky dávajú náhradné (izbové) antény. Možno by pre teba bola vhodná aj rámová anténa - treba vyskúšať.

Rozsahy DV, SV, KV najlepšie chodia s Long Wire anténami (dlhodrôtová, kde sa jej dĺžka počíta násobkom resp. zlomkom vlnovej dĺžky prijímanej vlny - lambda). Ak to strelím "zbrucha" tak ti pomôže aj 10 - 40 m dlhý drôt natiahnutý nad strechou domu s napojeným zvodom do rádia. Novšie rádiá chodia v pohode aj s feritovými anténami na AM. Nezabudni na uzemnenie ktoré je veľmi dôležité pre príjem AM.

Pre dobrý príjem na FM (rozsah VKV) potrebuješ YAGI anténu alebo aspoň dipóĺ s impedanciou 300 Ohm, lebo taký vstup máš na rádiu. Veľkosť dipólu závisí znova na vlnovej dĺžke prijímanej vlny. Pre rozsah VKV to bude "zbrucha" okolo 1,5 metra - treba presne spočítať. Ako zvod ti vyhovie čierna TV dvojlinka 300 Ohm (koax. kábel má 50 resp. 75 Ohm a pri ňom by si musel impedančne prispôsobovať). Novšie rádiá to zvládnu aj s prutovou anténou resp. s kúskom drôtu dĺžky prútovej antény (niekedy je ale treba použiť protiváju).
0
Naposledy upravil/-a muziker v 24 Jan 2013, 20:38, upravené celkom 4 krát.
muziker

Zamknuté