ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1400
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa Amaterr » 15 Máj 2018, 10:34

Prave ze ´ si treba uvedomit ´ ked zaparkujes s rodinkou pod lesom a o tri hodiny ked sa vratis uz nenastartujes ´ tak sa ti podakuju a nabijacku si tak mozes potom uz ´ vies kam strcit :) a vobec ´ na taku baterku seriem ´ co ma moze nechat v “ stichu “ .
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa Milos66 » 15 Máj 2018, 10:41

Presne toto som mal na mysli v mojom prispevku vyssie.
https://svetelektro.com/modules.php?nam ... d5#p699928
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1400
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa Amaterr » 15 Máj 2018, 10:45

Hej ´ cital som :) ´ asi by som mu doporucil tu pohladat na fore knizku ´ Nabijeni a nabijecky ´ a ked si ju celu precita ´ uz sa nebude sa cudovat nad trafom s vyvedenym stredom a dvoma diodami ´ :),
Obdivujem pracu murarov ´ pretoze ja neviem murovat ´ ale keby tak hlupo sa nepytal ´ ako murar ´ dve silne diody ´ nejake by som mu aj podaroval ´ ale pytat dve silne diody ´ to sa nepyta ani IT - ckar :)
0

petrovic182
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 02 Máj 2012, 07:57
Bydlisko: Bratislava
Vek: 43

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa petrovic182 » 15 Máj 2018, 11:45

Tak ako sa maju pytat dve silne diody pri prispevkoch kde sa jedna o 1000W MOT kde treba usmernit par stoviek Amperov pri 12V ? ;)

Ano tak to upresnim aj pre neelektrikarov ;)

Nema niekto doma navyse usmernovacie diody aspon 100A a vyzsie na napatie do 24V a vyzsie?

Vdaka

btw: preco niektoru uzivatelia fora nemaju uvedenu karmu???
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa Milos66 » 15 Máj 2018, 11:51

petrovic182 napísal:btw: preco niektoru uzivatelia fora nemaju uvedenu karmu???
Lebo si ju mozes v nastaveniach vypnut.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

petrovic182
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 02 Máj 2012, 07:57
Bydlisko: Bratislava
Vek: 43

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa petrovic182 » 15 Máj 2018, 11:54

To sa niekto boji minusovej karmy :DDD

To asi vyuzivaju nejaky rypalkovia, ci nie?
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa Milos66 » 15 Máj 2018, 12:08

Skor clovek, ktoremu na tom nezalezi.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa maher » 15 Máj 2018, 12:37

alebo tí, čo radi rozdávajú mínus karmu a boja sa odvety.
užívatelia bez povolenej karmy, by nemali mať právo hodnotiť iných užívateľov
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Máj 2018, 12:54

petrovic182
A posledná otázka, aká je hlavná výhoda v použitia vyvedením stredu vynútia oproti použiť 2samostatne sekundárne vynútia s použitím dvoch samostatných mostíkov a zapojenia paralelne?
Počet potrebných diod.
2 vs. 8. popr. 2 vs 4. pri použití jedného vinutia popr. dvoch vinuti paralelne (ak sú identicke).

Auto vydrží stať v garáži S dobrou baterkou viac ako 3 týždne bez problemov (možno aj mesiac, netestoval som.)
Ak nejazdíS aspoň 1x za 3 tyzdne, tak predaj auto A používaj autobus, vlak, lod, taxík, bicykel popr. Iné dopr. prostriedky. Alebo si požičajú auto od kamosa na tú jednu jazdu.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1400
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa Amaterr » 15 Máj 2018, 13:24

Petrovic... ´ vsimol si si ? Poniektori ti naozaj vela radili a dal si im Karmu ? Chvilu to s tebou vydrzali ked si im nic nepridal ... ´ naozaj je tu zvykom rozdavat Karmy za petolizacstvo a vtieranie . Jeden “ kolega “ sa tu nedavno rozlucil ´ mal dost minusiek ´ ale odo mna ani jednu ´ a dost do mna sa navazal ´ ja som uz dost stary aby mi na nejakej Karme zalezalo ´ iba raz som dal minus ale bol to vulgarizmus ´ dotycny sa ospravedlnil a ja som ju opet dal ´ ja rad rozdavam ´ aj za druhych ´ a hlavne ked nieco vidim spravene a za technicke riesenie ´ Problem je ´ ze ty mas uvedene ze si PC technik ´ samozrejme ti to neverim ´ vsimol som si ze ked bola rec okolo PC techniky ´ nikdy si sa nezapojil a stym rozdavanim ´ nieco stare a pouzitelne som uz rozdal ´ ale skor to boli taki ´ co skor sa ucili a az potom sa spytali ´ na rozdiel od teba ... , ked budes mat zaujem ´ nejake diody vhodne na nabijacku ti mozem podarovat ´ to ale mi napis do ss ´ pekny den :)
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5742
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Máj 2018, 13:31

romiadam napísal:Auto vydrží stať v garáži S dobrou baterkou viac ako 3 týždne bez problemov (možno aj mesiac, netestoval som.)
Tiež som netestoval,ale bol som 3 mesiace v zahraničí (sept.-nov.) a auto (Xsara 2004) bez problémov chmatlo. Ale to som mal PANI BATERKU.Vydržala 12 rokov. Tú čo tam mám teraz dobíjam podchvíľou...skončila záruka - skončila baterka. Som zvedavý či vydrží aspoň do jesene... :evil:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

petrovic182
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 02 Máj 2012, 07:57
Bydlisko: Bratislava
Vek: 43

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa petrovic182 » 15 Máj 2018, 13:44

Amaterr napísal:Petrovic... ´ vsimol si si ? Poniektori ti naozaj vela radili a dal si im Karmu ? Chvilu to s tebou vydrzali ked si im nic nepridal ... ´ naozaj je tu zvykom rozdavat Karmy za petolizacstvo a vtieranie . Jeden “ kolega “ sa tu nedavno rozlucil ´ mal dost minusiek ´ ale odo mna ani jednu ´ a dost do mna sa navazal ´ ja som uz dost stary aby mi na nejakej Karme zalezalo ´ iba raz som dal minus ale bol to vulgarizmus ´ dotycny sa ospravedlnil a ja som ju opet dal ´ ja rad rozdavam ´ aj za druhych ´ a hlavne ked nieco vidim spravene a za technicke riesenie ´ Problem je ´ ze ty mas uvedene ze si PC technik ´ samozrejme ti to neverim ´ vsimol som si ze ked bola rec okolo PC techniky ´ nikdy si sa nezapojil a stym rozdavanim ´ nieco stare a pouzitelne som uz rozdal ´ ale skor to boli taki ´ co skor sa ucili a az potom sa spytali ´ na rozdiel od teba ... , ked budes mat zaujem ´ nejake diody vhodne na nabijacku ti mozem podarovat ´ to ale mi napis do ss ´ pekny den :)

Ano karmu som uz dal viacerim uzivatelom, nepametam si presne vsetkych, hladal som to teraz chvilku v mojom profile, ale co si pametam tak urcite som dal karmu milos66, eurobastler a este par uzivatelom za pomoc a rady...

PC Technik som a s peknou praxou, toto forum pozeram pravidelne ale nesledujem vsetky vlakna a prispevky, mozno to zacnem robit viacej...

Asi zacnem pridavat karmu castejsie, ak je to tu takym zvykom...

SS pisem ;)

Pekny zvysok dna aj tebe
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1532
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 15 Máj 2018, 15:23

petrovic182 napísal: A posledná otázka, aká je hlavná výhoda v použitia vyvedením stredu vynútia oproti použiť 2samostatne sekundárne vynútia s použitím dvoch samostatných mostíkov a zapojenia paralelne?
Čiste teoreticky: 1 dióda
Uf 1V
1V*100A=100W
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Máj 2018, 15:27

petrovic182 napísal: A posledná otázka, aká je hlavná výhoda v použitia vyvedením stredu vynútia oproti použiť 2samostatne sekundárne vynútia s použitím dvoch samostatných mostíkov a zapojenia paralelne?
V podstate výhodou sú len tie dve diódy, inak samé nevýhody. Trafák je zložitejší (oproti jednomu vinutiu), sekundár je mäkší, polvlne usmernený prúd má vyššiu efektívnu hodnotu = viac je zohrievaný sekundár, ...

Mot je navrhnutý presne tak, ako je treba a úplne za minimálnu cenu. Plechy sú (obyčajne) zvárané, sťahovacie armatúry sú tým pádom nepotrebné, sú použité minimálne nutné počty závitov, minimálne nutný prierez vodičov, ... Ak chceš taký trafák trvalo prevádzkovať, tak treba (správnym spôsobom = pripočítať), pridať závity aj na primár. Koľko, toť otázka ? Dá sa to aj skusmo. Zmeraj prúd primáru, potom pridaj tak 20% závitov na primár (100z ? pre 1 000VA) a znovu zmeraj prúd. Mal by byť výrazne nižší a trafák by sa nemal veľmi hriať. Samozrejme, potom treba pridať závity aj na sekundár.
zdeno6505 napísal:1V*100A=100W
Asi je to mierne zložitejšie, no nevadí ! Ale určite treba aj deleno dvoma, lebo dióda vedie len jednu polperiódu, druhú odpočíva.
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 15 Máj 2018, 15:34, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1532
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 15 Máj 2018, 15:34

@ Dolfi
Pekne si to napísal, ale 20% tam nedáš. A ešte k tomu hliník.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa hpeter » 15 Máj 2018, 16:28

maher napísal:alebo tí, čo radi rozdávajú mínus karmu a boja sa odvety.
užívatelia bez povolenej karmy, by nemali mať právo hodnotiť iných užívateľov
za karmu si pivo nekupis, tak naco to riesit?
0

petrovic182
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 02 Máj 2012, 07:57
Bydlisko: Bratislava
Vek: 43

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa petrovic182 » 16 Máj 2018, 13:44

Taaak, po polhodinovom trapeni sa nieje uspesne odstranene sekundarne vinutie ale primarne je poskodene...

Sakra :thumbdown: :confused: :crying: :crying: :crying: :crying: :oops: :oops: :oops:

V tych navodoch vyzera vsetko tak jednoducho :(

Nema niekto pozicat lano?

Da sa to este zachranit alebo to mam rovno vyhodit???
Prílohy
20180516_133813.jpg
20180516_133822.jpg
20180516_133839.jpg
20180516_133852.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Máj 2018, 13:51

:lol: :lol: :lol:

Ale stáva sa... Vyhoď to. Alebo na to trtni epoxid, kde to je poškodené. Možno to zachrániš, aj keď tomu neverím.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Máj 2018, 16:02

Lizol si to hlavičkou z vrtačky? :D
To sa robí ináč.
Upneš trafo do sveráku, vezmeš pilku na železo, alebo lepšie flexu, a odrežeš sekundár tesne popri plechoch až po primár.Potom si ostrúhaš drevený kolík presne na rozmer okienka,otočíš trefo vo sveráku tak, aby ležalo na plechoch a vyrazíš tým špalíkom postupne vinutie v oboch okienkach striedavo von .Netrvá to viac ako desať minút,aj to je vela
.Keby som mal viac času, tak mám MOTov plnú r.ť, lebo mikrovlniek je v šrote vždy zopár.
Tiež som si spočiatku myslel,že je MOT univerzálny trafák,ale dolfi to dávno ujasnil,že je presýtený a teda naprd.Na to bodovanie to stačí, ale na nič iné.To už na nabíjačku, alebo carster poriadny trafák z kremíkových plechov.Aj tlmivka sa dá vyskladať na striedačku a použiť ako trafo.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa Milos66 » 16 Máj 2018, 16:09

Ja si skôr myslím, že do toho švihol kladivom. Tam už žiadne lepidlo nepomôže.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Zamknuté