PTC + fotovolt na priamo

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

PTC + fotovolt na priamo

Príspevok od používateľa racmaster » 06 Okt 2020, 16:51

zvazujem instalaciu PTC ohrevnych teliesok (vid linku) pripojenych priamo na fotovolt panel. teda bez regulatora a baterky. ciel je, aby fungovali vlastne automaticky, ze proste ked svieti slnko, hreju, ked nesvieti, nehreju. ked hreju, dosiahnu cielovu teplotu a dost. dalej teplota nestupa. to je vlastne ich funkcionalita, dosiahnut cielovu teplotu, cim sa postupne zmeni ich vnutorny odpor natolko, ze sa dalej nehreju a neberu ani dalsiu energiu, kym sa zasa neochladia, potom zasa kus zoberu, dosiahnu cielovu teplotu a tak dokola...

otazka je ci by taketo 12VDC PTC mohli byt BEZPECNE napojene na 18VDC panel...?

https://www.aliexpress.com/w/wholesale- ... t-12v.html
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: PTC + fotovolt na priamo

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Okt 2020, 18:56

Fotovoltaický panel je v podstate zdroj prúdu. Jeho výstupné napätie závisí od pripojenej záťaže. Ak bude záťaž nižšia, ako je panel schopný dodať, tak napätie určite bude liezť cez 12 V. Ak záťaž bude vyššia, ako výkon panela, tak sa napätie určite zastaví skôr, ako dosiahne 12 V. V ideálnom prípade, ak sa výkony budú rovnať, tak sa to zastaví presne na 12 V.

Chaos do tohoto uvažovania vnáša ešte nelinearita záťaže. Ako sa zachová PTC prvok pri ohreve ? Zväčší tak výrazne svoj odpor, že vyššie napätie ako menovité, zvládne, alebo nie ? Ťažká odpoveď ! Asi ti ostane len jediná možnosť, odskúšať to. A ak by hrozilo poškodenie toho výhrevného telesa, tak použi stabilizátor.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: PTC + fotovolt na priamo

Príspevok od používateľa racmaster » 06 Okt 2020, 19:29

Dolfi napísal:tak použi stabilizátor.
vdaka. este toto mi vysvetli
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: PTC + fotovolt na priamo

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Okt 2020, 20:49

Čo je na stabilizátore napätia k vysvetľovaniu ? Jednoducho stabilizuje napätie. A keď je na nejakom (výhrevnom) module napísané, že je navrhnutý na 12 V, tak predsa mu to napätie nemôže za žiadnych okolností ublížiť.

A keby si náhodou sa odhodlal si aj čosi poštudovať, tak ti našepkávam, že sú dva druhy stabilizátorov napätia. Jednému sa nadáva sériový a druhému paralelný ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: PTC + fotovolt na priamo

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Okt 2020, 09:39

Trochu ma mrzí, že som to takto "zabil". Ak to nie je vojenské tajomstvo, prezraď nám, čo vlastne riešiš ? A prípadne aj nejaké parametre fotopanela(ov) a aj o tej PTC záťaži. Môžeme trochu "pomeditovať" o riešení ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: PTC + fotovolt na priamo

Príspevok od používateľa racmaster » 07 Okt 2020, 09:53

nic zvlastne, proste mam navyse panel a mam nevyuzite ptc telieska. bezne to pouzivam v klasickej zostave s regulatorom napatia a baterkou na varenie kavy na chalupe. alebo ako pridavne vykurovanie do starej nivy... dam na to kotogo a za 20 minut mi 6 teliesok urobi 2 kavy. na miestach, kde neni elektricka siet je to vynikajuce riesenie za par supov, mam za to, ze aj ovela efektivnejsie, ako kadejake vykonne invertery, klasicke 230v platnicky a 100amperova zataz 12v baterky...

spravil som z toho aj video

https://youtu.be/l_cogiU8Hg4

kedze mam teda panel navyse, vyhrevne telieska navyse, plus nejake tie chladice z procesorov + ide zima... tak preco nevyuzit prebytocne zdroje na dajaky uzitok. viem, ze to nevykuri chatu, ale dobre padne aj kus tepleho vzduchu lokalne na nohy... najma, ked to inak bude len hnit v kute...

avsak investovat do toho nechcem, teda kupovat zbytocne dalsi regulator a dalsiu baterku, kabelaz, poistky, priestor...

chcel by som proste najst sposob, ako vyuzit to, co mam k dispozicii.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: PTC + fotovolt na priamo

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Okt 2020, 14:29

Tak sme sa dozvedeli nejaké informácie, no nie dosť.

Výhrevné telieska teda sú 50 W. Keďže majú charakter pozistora, ani nevieme, kedy majú tých 50 W a ani nevieme, aký priebeh odporu od teploty (príkonu) majú. Dá sa len určiť, že max. prúd bude asi 4 A.

O paneli nevieme nič, len že je určený pre 12 V systém, (napätie naprázdno asi 18 V). Ak máš ako, skús zmerať odber prúdu telieska v závislosti od napätia. No a výkon je potom U x I. Tak si to vypočítaj v pár bodoch. Je vysoko pravdepodobné, že dovolený výkon 50 W nebude prekročený. Tak kľudne môžeš pripojiť tie výhrevné telieska priamo na panel.

No a záleží od menovitého výkonu toho panela, od dennej aj ročnej doby, intenzity slnečného žiarenia, koľko tepla z toho dostaneš. (Žiaľ, maximum bude okolo letného slnovratu, kedy tepla je dostatok aj bez kúrenia.) :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: PTC + fotovolt na priamo

Príspevok od používateľa racmaster » 07 Okt 2020, 14:49

data k panelu

▪ Typ: Polykryštalický 18V 150 W
▪ Optimálne prevádzkové napätie: 18V
▪ Prevádzkový prúd optumum: 8,33 A
▪ Napätie otvoreného obvodu: 20,88 V
▪ Skratový prúd: 9,57 A
▪ Príkon: 150 W

je to uz starsi panel, cize minus strata vykonu s casom...

v podstate jedine, co by som potreboval pocut je, ci tie ptc bude bezpecne takto napojit. vykon nas pre tentokrat nemusi zaujimat...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: PTC + fotovolt na priamo

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Okt 2020, 15:23

Furt ti to opakujem dokola ! Ak nemáme nič okolo tých PTC vykurovacích modulov, tak si ich musíme zmerať. To akože má niekto použiť krištáľovú guľu a ti to potvrdiť (povoliť) ? Veď v servise/ návrhu elektronických obvodov sa používajú aj meracie prístroje, prípadne katalógy. Ak nechceš/ nevieš merať, tak to nechaj tak !

Teraz čosi bez krištáľovej gule. Panel má (teoreticky) 20,88 V naprázdno. Ak zapojíš dva tie vyhrievacie moduly do série, tak ich za žiadnych okolností nemôžeš výkonovo preťažiť. A takéto sériové dvojice môžeš dať až dve paralelne. Celkový výkon bude určite nižší ako 4 x 50 W a bude výrazne "lietať" s osvetlením panela.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: PTC + fotovolt na priamo

Príspevok od používateľa racmaster » 07 Okt 2020, 17:38

nehnevaj sa, ale neviem, ako by som ti pomeral meniace sa parametre ptc.

preto som skor rozmyslal, ako to urobit tak, ze by to bolo s rezervou. a presne to ma napadlo, dat ich 2 do serie a vlastne ich radsej podvyzivit a neriskovat zhorenie... suma energie by mala byt aj tak rovnaka alebo 2x vacsia z 2S, ako z jedneho(podla vykonu panela)... nikdy mensia, tak? a potom mozme paralelne pridavat dalsie pary az do plneho vykonu co panel bude vediet dat. teoreticky... prakticky si myslim, ze aj 2S by stacili na to, co ten panel v praxi da... a krasne by to riesilo riziko odpalenia...

je to teda podla teba tym 2S osetrene?

a este jedna vec, mozem ich dat 2S aj rozne druhy? vsetky su 12v, len cielove teploty a vykony mam rozne...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: PTC + fotovolt na priamo

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Okt 2020, 23:07

Pomerať sa to dá napríklad na regulovateľnom zdroji, ak meriaš napätie a prúd a spočítaš si výkon (U x I). Ten by nemal presiahnuť menovitú hodnotu aj pri zvýšenom napätí, povedzme do tých 20 V.

Výkon dvoch panelov v sérii nikdy nemôže dosiahnuť plný výkon, lebo ich menovité napätie je 24 V a ty ich budeš napájať len asi 20 V. A výkon je predsa (U x U)/ R.

Nikdy nedávaj do série dva moduly s rôznym výkonom, vždy len s rovnakým ! Totiž to, výkon na paneloch sa rozložil "naopak", (väčší výkon bude na menej výkonnom moduli).

No rovnaké sériové dvojice, aj s rôznym výkonom, potom už môžeš pripájať paralelne (vedľa seba) na ten panel.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: PTC + fotovolt na priamo

Príspevok od používateľa racmaster » 08 Okt 2020, 08:11

sorry, ja som nemal na mysli 2S panely, ale 2S PTC pripojene na ten jeden panel, aby pohltili tych spickovych 20V, co panel moze dat... cely ten predchdzajuci prispevok riesil 2S PTC na jeden panel
0

Napísať odpoveď