S čím začať v mikroelektrotechnike

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Okt 2020, 20:27

Musím s Tebou nesúhlasiť. Autorange dnes a všade. Tak ako automat. Kto nemá chorobu menejcennosti a nemusí honiť páku, tak nemusí honiť ani prepínač. Veličina je vždy pekne vyznačená a je to POHODLNÉ. A pre začiatočníka aj lepšie. Neplatí, že čím viac pozícií prepínača, tým viac adidas.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1752
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa pablox » 29 Okt 2020, 21:48

Lenže v autoškole ťa tiež učia na manuáli a potom si jazdi na čom chceš. V škole sa učíš počítať na papieri a keď to vieš, rátaj na kalkulačke...
Keď vie merať klasickým merákom bez autorange, potom nebude mať v budúcnosti problém merať čímkoľvek.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4343
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa misocko » 29 Okt 2020, 21:49

Drakoush: tak to bude asi otazkou vkusu ...
moj autisticky mozog (podporeny schopnejsou polovickou elektrikarov u nas v robote) je jednoznacne za manualne prepinanie alebo autorange kde si vies prepnut na manual. Skratka viem ze mam prepnute na 200V tak udaj na displeji 26,2 je vo V , nie uV, mV, kV ... , viem ze to funguje a nieje to blud...
a nemusim pri tom cumiet na dalsi pismenkovy udaj ktory mi ukazuje aky nasobok prave meriam
dolezite hlavne v pozicii ked je merak kliestami pripnuty na nejaku hadicu , jednou rukou sa drzis, 2 m nad zemou , opieras sa špičkou nohy , jeden meraci hrot mas vo volnej ruke a druhy pritlacas ku kostre volnou nohou alebo ho mas v zuboch :D
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Okt 2020, 21:59

No neviem, manuálny už nemám ani jeden a nikdy sa mi nestalo, že by som prehliadol jednotku :) A pre začiatočníka to vôbec nie je vhodné. Nesúhlasím ani s pablox - vedenie auta a schopnosť počítať je niečo diametrálne odlišné, ako merať. Jemu to nebude mať kto vysvetliť ako žiakovi v autoškole, pretože sa pýta online. Ale nedbám no :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 29 Okt 2020, 22:04

tiez som teraz rozmyslal kupit manualny merak a trochu zapajat mozog aj pri tom nadstavovany hodnot :D
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Okt 2020, 22:07

Vidíš, už je to tu :) Nenastavuješ žiadne hodnoty. Hodnota sa zobrazuje, nastavuješ rozsah meradla. To by si si musel preštudovať niečo okolo multimetrov, čo to vlastne je a prečo. Kúp si na začiatok autorange, nezaťažuj mozog tým, čím nemusíš a čo Ti nebude k ničomu, radšej si ušetrenú kapacitu zapoj do projektu, na ktorom pracuješ :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa romiadam » 29 Okt 2020, 23:57

A potom k autorange multimetru este Arduino a bude cool. :D
Ja som tiez za manual, ale nech sa rozhodne sam.

Auto range len na meranie odporov. Tam nie je o com diskutovat. To mi ide na nervy ked musim prepinat, hore alebo dole, ked meriam neznamy odpor. Lenze taky multimeter nie je co ma manual I a U a meranie odporov auto, takze predsa to autorange mu bude pohodlnejsie..... aj ked som za manual.... :D
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 30 Okt 2020, 07:36

Ano viem ze nadstavujem rozsah merania kde najskor zacinam velkym rozsahom zase nieco sa na mna nalepilo
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1282
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa Mek » 30 Okt 2020, 08:21

Tie otocne prepinace v multimetroch sa velmi rady kazia, takze cim menej otacania, tym viac adidas :wink:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 30 Okt 2020, 13:57

JohnnyElektro napísal:vzorec je R=1/(1/R1+1/R2+1/R3+1/R4)
to po rozpise na tvoj optimalizovany vzorec je
R=1/((R2*R3*R4+R1*R3*R4+R1*R2*R4+R1*R2*R3)/R1*R2*R3*R4)
to sa rovna
R=R1*R2*R3*R4/(R2*R3*R4+R1*R3*R4+R1*R2*R4+R1*R2*R3)
podla tvojho vzroca mi to vyslo aj ked som si to odmeral len asi budem musiet oprasit aj matematiku lebo neviem ako dostanem zo vzorca kde mam hore jednotku dalsi vzorec
0

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 30 Okt 2020, 15:39

Ten optimalizovany vzorec, ako to nazves, nema algebraicky zapis, resp ma ale vypocetne narocny.
V nom sa kombinuju Rn podla ich celkoveho sucinoveho produktu a dane n chyba v produkte.
To algebraicky zapises iba delenim.

A rozklad matematickych vyrazov je dobre ovladat.
0

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa Harchom23 » 30 Okt 2020, 17:34

pravu stranu vzorcu 1/R = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3 + 1/R4 nasobime hodnotami : R1/R1 ; R2/R2 ; R3/R3 a R4/R4
(vysledok tychto zlomkou je jedna, cize sa nic nemeni...) z toho dostaneme ze :

1/R = [(R1 * R2 * R3 * R4) / (R1 * R1 * R2 * R3 *R4)] + [(R1 * R2 * R3 * R4) / ( R1 * R2 * R2 * R3 *R4)] +
+ [(R1 * R2 * R3 * R4) / (R1 * R2 * R3 * R3 *R4)] + [(R1 * R2 * R3 * R4) / (R1 * R2 * R3 * R4 * R4)]

v kazdom z menovatelou mame vzdy jednu hodnotu dva krat, tu skratime z citatelom a dostaneme :

1/R = [( R2 * R3 * R4) / (R1 * R2 * R3 * R4)] + [(R1 * R3 * R4) / ( R1 * R2 * R3 * R4)] +
+ [(R1 * R2 * R4) / (R1 * R2 * R3 * R4)] + [(R1 * R2 * R3) / (R1 * R2 * R3 * R4)]

tu si vsimni ze menovatele su identicke, teda mozme to napisat do jedneho zlomku :

1/R = [ ( R2 * R3 * R4) + (R1 * R3 * R4) + (R1 * R2 * R4) + (R1 * R2 * R3) ] / (R1 * R2 * R3 * R4)

no a kedze na zaciatku je 1/R to je to iste ako by to bolo ^-1 a ked mame zlomok na ^-1 otacame citatel a menovatel
( pr. 1/X = (A/B) potom X = (A/B)^-1 a teda X = (B/A) )
tak len otocime na oboch stranach zlomky a dostavame finalnu podobu...

R = [ R1 * R2 * R3 * R4 ] / [ ( R2 * R3 * R4) + (R1 * R3 * R4) + (R1 * R2 * R4) + (R1 * R2 * R3) ]

hadam ze je to zrozumitelne, a niekde som sa nekopol :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 31 Okt 2020, 19:52

no hlavne ze viem aky je vzorec a viem si to vyratat a hlavne viem rozdiely medzi paraelnym zapojenim a seriovym ale podme dalej v lekcii v knihe som na kapitole dioda. Chcem sa spytat na jednu vec lebo v knihe to zatial neni napisane kedze kniha este nerata s tim ze niekto ma merak. Co meram multimetrom na diode? Proste dam modru ledku na multimeter a ukaze mi 1,6V.

Dik
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4343
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa misocko » 31 Okt 2020, 20:01

dam ti to bez pouckovo, nepresne.
je to napetie ktore sa "strati" na PN prechode diody. U LED je to cca je pracovne napetie.
u normalnych diod sa zvykne oznacovat ako Uf (forward , dopredu, - v priepustnom smere)
na kazdej diode sa totiz strati urcite naptie aj s minimom prudu , so stupajucim prudom "trochu" stupa.
mozes si to overit napr zmeranim napetia na beznej baterke , potom pridas do serie diodu , a namerias napetie baterky minus Uf.
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 31 Okt 2020, 20:18

Takze ked odmeram diodu na meraku tak mi ukaze ubytok napetia? Ci co ten merak ukazuje pri diode myslim samostatnu diodu odmeranu na meraku.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4343
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa misocko » 31 Okt 2020, 20:43

ano, ukaze ti ake napetie sa strati (ubytok) na PN prechode diody
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 02 Nov 2020, 17:47

Zdravim akurat som na kapitole kondenzatory. Snazim si vyskusat kazde jedno zapojenie podla knizky akurat namiesto baterky pouzivam laboratorny zdroj. Zapajal som seriovo aj paraelne kondenzatory premeral nabite napetie len napriklad tam neni napisane alebo mozna bude aj dalej v knihe alebo v dalsej casti naco sa pouziva ten kondenzator v obvode. Zatial len viem ze sa dokaze nabit oznacenie hodnota atd. To iste aj pri diode oznacenie zmerat ubytok zapojit ale naco to sluzi v takom zlozitejsom obvode. A este jedna vec mam napriklad kondenzator 100mikro faradov 25V. Tich 25V nesmiem prekrocit inac sa moze znicit. Je to aj hodnota ktorou dokazem najviac nabit kondenzator?
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 02 Nov 2020, 17:54

Kondenzátor napríklad je dobrý zvyk dávať ku každému napájaciemu pinu integrovaného obvodu(zväčša 100nF) - blokovanie rušenia. Takisto sa používajú aj proti zvlneniu elektrolytické kondenzátory, od desiatok uF až po jednotky-desiatky mF.

Dióda, no napríklad vedie prúd iba jedným smerom, tak do usmerňovačov. Jednocestný, dvojcestný, graetzov mostík.

Myslím že sa dá nabiť aj na maximálne napätie. Ale kvôli spoľahlivosti by som sa tomu radšej snažil vyhnúť.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4343
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa misocko » 02 Nov 2020, 18:33

ako uz bolo napisane , zakladnou vlastnostou diody je to ze vedie prud iba jednym smerom. Nasledne existuju diody s roznymi privlastkami (zenerova, tunelova ...) ale tym by som sa na tvojom mieste este nezatazoval.
co sa tyka kondenzatora , je to maly akumulator a od toho sa odvija jehoo pouzitie v obvodoch (vyhladenie napetia , uskladnenie naboja ...)
co sa tyka napetia kondenzatora , da sa samozrejme nabit aj na vyssie napetie ako je jeho "pracovne" s tym ze sa pri urcitom napeti bud prerazi alebo elektrolit vybuchne :D , obecne je potrebne neprekracovat menovite napetie , a byt radsej nizsie.
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 02 Nov 2020, 19:11

Tej diode uz celkom chapem......este jedna otazka moze sa zapajat kondenzator do obvodu bez ničoho proste iba zdroj a kondenzator alebo musi tam bit napriklad ledka lebo vsetky schemy v knihe su s ledkou
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok