Ako zopnúť relé garážovou bránou

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 05 Jan 2021, 09:15

Hop, tak na to som naozaj pozabudol. Ospravedlňujem sa.
0

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa hal_sk » 05 Jan 2021, 10:03

Je to moja chyba. Zmiatol som vás tým prvým manuálom, tam fakt bolo DC uvedené, teda aspoň symbolom s prerušovanou a plnou čiarou.
Viete čo, radšej odfotím priamo ten plošák a dám fotku sem. Sú na ňom popisy a symboly. To bude asi najpresnejšie. Ktovie pre aké varianty pohonu tie manuály sú určené.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 05 Jan 2021, 10:58

To je pravda. No nič, tak zámena DC/AC pokiaľ viem multimetru neublíži, tak sa to dá využiť na zistenie, aké napätie tam vlastne je.

Hodilo by sa ku foto napísať, kam ide vodič na ktorej pozícii, z toho sa dá odhadnúť, ktorá schéma to bude.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Jan 2021, 12:55

Veď práve, tých pohonov sa robí na mrte takmer rovnakých a ak sa nebavíme presne o nejakom konkrétnom najlepšie odfotenom, tak potom sa tu dohadujeme ako Matelko zo Sulíkom. :wink:
Aj jeden výrobca občas použije nejakú netradičnú zmenu v zapojení a ak človek má inú schému, tak sa natrápi zbytočne.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa hal_sk » 05 Jan 2021, 18:14

Pripájam fotky a úspešné merania.

Svorkovnica: https://ibb.co/Zz5rtZq
Celá doska: https://ibb.co/rfv2sBQ
Schéma: https://ibb.co/QQh3B5T

Moje merania:
  • medzi 3 a 6 je 24 V AC non-stop
  • medzi 9 a 10 je prerušované AC napätie ak sa brána hýbe (pre blikacie svetlo - nevyužité)
  • 3 a 4 po spojení ovláda bránu
  • 2 je anténa (biely drôt)
  • do objímky žiarovky (keď je aktívna) ide 16 V AC
Pre získanie voltov zo žiarovky sa na ňu asi budem musieť naletovať a pridať ten prevodník z AC na DC
Dajú sa také prevodníky aj kúpiť ako samostatný modul? Pod akým názvom to hľadať?
Ďakujem za vašu trpezlivosť elektronici.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 05 Jan 2021, 18:49

Hmm modul. Sú to len 4 diódy (alebo aj hotový usmerňovací mostík) a jeden elektrolytický kondenzátor, hodnota nie je kritická.

https://lastminuteengineers.com/the-fu ... rectifier/
0

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa hal_sk » 05 Jan 2021, 19:54

Tak konečne viem, o čom to točí tento expert: https://www.youtube.com/watch?v=9dtPEk73X9U
:potlesk:
0

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa hal_sk » 05 Jan 2021, 20:01

A treba za mostíkom dať nejaký odpor, aby som znížil 16 V DC na niečo bližšie ku 12 V DC (pre závoru)? A čo ampére, tá závora si potiahne koľko potrebuje a ten prúd ju nepoškodí? Prepáčte za takéto otázky.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 05 Jan 2021, 20:04

Zrážací odpor možno ani nie, to by chcelo schému toho laserového modulu, resp. čo presne má na začiatku.

Ohľadom prúdu, samozrejme. Laser si zoberie koľko mu treba, akurát sa nesmie prekročiť maximálny odber prúdu z ovládania brány.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1532
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 05 Jan 2021, 20:25

Tu je schéma.
Prílohy
las zav.png
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa hal_sk » 05 Jan 2021, 20:44

0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Jan 2021, 21:09

Nechápem, prečo v tom videu robí taký cirkus s ,, full bridge rectifier,, keď je to v podstate starý dobrý diodový mostík nazvaný po pánovi Graetzovi takmer spred sto rokov, čiže obyčajný dvojcestný usmerňovač. :rolleyes: .
Aj teraz sa potvrdilo, že dosial sme sa bavili o celkom inej schéme, ako si dal teraz,čiže absolútne sa ne zhodujú,kedže svorky 1-2 boli na pôvodnej ako vývody na žiarovku a v tejto novej sú to zrazu vývody na anténu a ostatné taktiež nezodpovedajú tej pôvodnej,takže môžeme začať odznova. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa technikus110 » 06 Jan 2021, 06:03

Pre diskutujúcich: tá blikajúca žiarovka bude spínať a vypínať napätie do laseru. Laser je PICko, takže štart systému, vypnutie systému a to viackrát za sebou. Nad týmto sa niekto už pozastavil v myšlienkach? Keby to bola jednoduchšia verzia s NE555, tak nič nepoviem. Nemá šancu sa to kúsnuť?

maskrtnik01: opäť vlastný gól - to by chcelo schému toho laserového modulu,.... prvý príspevok, prvá veta a je tam v linku.

hal_sk: Toto čo som ti napísal si aj čítal?

Ak si pozrieš schému toho lasera, tak na vstupe máš 78L05, ktorý ti mení 12V DC na 5V DC. Ak by kondenzátory na vstupe C1 a C2 boli viac ako na 24V DC, tak to môžeš zapojiť na priamo na 24V z motoru! Elektrolyt v tvojom prípade nepotrebuješ, nakoľko elektronika tvojho motoru má filtráciu. Klasiku tam nechaj.

Čiže mením svoje odporúčanie: (pre verziu s koncákom/jazýčkovým relé)
1. Teraz v tomto prípade STAČÍ dať jednu jedinú diódu na + svorku tvojej laserovej závory! Hoci akú 1A diódu.
2. TEN ELEKTROLYT POTREBUJEŠ a ja osobne by som tam dal 100mikro na 30V a viac.

Tvoje typy na súčiastky.
Ten 10A mostík je pre zváračku???
Ten elektrolyt je na 16V. To, že si nameral 16V AC s tvojim merákom, neznamená, že je to THRU RMS meranie... s tým napätím treba ísť vyššie.

Tým, že nie si elektronik/elktrikár ti dám jednu dobrú radu. Ak sa o elektroniku chceš zaujímať, kúp si slovenskú knihu, alebo choď na slovenské fóra, kde sa v blogoch veľa naučíš.
Tá stupidita na YOUTUBE???
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1532
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 06 Jan 2021, 08:10

@ technikus110
Ak si pozrieš schému toho lasera, tak na vstupe máš 78L05, ktorý ti mení 12V DC na 5V DC. Ak by kondenzátory na vstupe C1 a C2 boli viac ako na 24V DC, tak to môžeš zapojiť na priamo na 24V z motoru!
Relé je na 12V, takže potrebuje pridať ďalší stabilizátor na 12V. Alebo vymeniť relé na 5V a stabilizátor 78L05 za 7805 + chladič. Ďalšia možnosť je dať do série s 12V relé odpor a napájať ho z 24V.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa hal_sk » 06 Jan 2021, 08:34

technikus110 napísal:
06 Jan 2021, 06:03
hal_sk: Toto čo som ti napísal si aj čítal?
Ak si pozrieš schému toho lasera, tak na vstupe máš 78L05, ktorý ti mení 12V DC na 5V DC. Ak by kondenzátory na vstupe C1 a C2 boli viac ako na 24V DC, tak to môžeš zapojiť na priamo na 24V z motoru! Elektrolyt v tvojom prípade nepotrebuješ, nakoľko elektronika tvojho motoru má filtráciu. Klasiku tam nechaj.
Čítal. Potom to bude prerábka a nebude podľa schémy, v budúcnosti to môžem obanovať. Navyše kolega zdeno6505 teraz písal, že tam bude asi treba aj ten stabilizátor, príadne relé zmeniť. Ale možno to preletovanie súčiastok zvážim.
technikus110 napísal:
06 Jan 2021, 06:03
Čiže mením svoje odporúčanie: (pre verziu s koncákom/jazýčkovým relé)
1. Teraz v tomto prípade STAČÍ dať jednu jedinú diódu na + svorku tvojej laserovej závory! Hoci akú 1A diódu.
2. TEN ELEKTROLYT POTREBUJEŠ a ja osobne by som tam dal 100mikro na 30V a viac.
A prečo nepreferuješ verziu napájania zo žiarovky v pohone, do ktorej ide prúd LEN vtedy, keď potrebujem? To by som nemusel hľadať umiestnenie pre jazýčkové relé ku bráne a ťahať k nemu kábel.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa technikus110 » 06 Jan 2021, 13:25

.....A prečo nepreferuješ verziu napájania zo žiarovky v pohone.....
1. lebo PIC a blikanie
2. vieš ako/čím je tá žiarovka spínaná?
- Lebo ak je výkonovým tranzistorom, tak mínus nie je mínusom, alebo plus plusom.
- Lebo ak tyristorom, tak nezhasneš laser.
- Lebo ak, ....
(Prečo tam nameriaš 16V, ale žiarovku máš dať 12V? A žiarovka roky žije v pohode?)


....Potom to bude prerábka a nebude podľa schémy, v budúcnosti to môžem obanovať.....
1. Nechápem to, ale nekomentujem.
2. Pred vstupnú plusovú svorku tvojho laseru zapojíš do série jednu diódu, elektrolyt, 7812 a naňho dva keramické 100nF kondíky. Je to ako by si laser pripojil na 12V adaptér a na doske NIE JE čo prerábať.
0

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa hal_sk » 06 Jan 2021, 14:10

Ja už v tom mám guláš. Nejak to zapojím a keď to nepôjde pripojím závoru na vlastný zdroj a magnetický spínač ku bráne.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa technikus110 » 06 Jan 2021, 17:55

Aj keď máš registráciu r2009, tak ti poviem ako nováčikovi.
Ak sa nehanbíš za okres kde bývaš, tak si ho vypíš do infa a niekto z tvojho okolia sa vždy nájde s pomocnou rukou.

Ja tiež neviem variť a na kuchárskom fóre ak sa pýtam, tak sa identifikujem aspoň polohou. To, čo sa ti tu poradilo sú triviálne veci pre toho, čo sa vyzná v základoch....
0

jukov
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 04 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: IPD (BA)
Vek: 55

Re: Ako zopnúť relé garážovou bránou

Príspevok od používateľa jukov » 07 Jan 2021, 15:27

Chlapi, nehádajte sa,
nedorozumenie so žiarovkou je evidentne v tom, že tie žiarovky sú tam dve.
Jedna je blikajúca - maják - evidentne nezapojený a druhá je v telese otvárania (mám to na strope - rolovacia garážová brána), ktorá svieti ešte n-sekúnd po zavretí brány a osvetľuje garáž, aby si mohol odísť normálnymi dverami a nie bránou.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok