Preco je v strede cievky (elektromagnetu) nizsia magnetizacia nez na krajoch cievky

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 652
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 39

Preco je v strede cievky (elektromagnetu) nizsia magnetizacia nez na krajoch cievky

Príspevok od používateľa miso156 » 14 Dec 2022, 18:58

Majme vzduchovu cievku ako na obr. dole ktoru napajam DC prudom.
Ak do nej strcim maly kovovy feromag. predmet zistim, ze magnetzacia/mag. pole je v strede cievky takmer nulove, zatial co na krajoch cievky je vysoke.
Vie niekto laicky vysvetlit preco je tomu tak?
image.png
0
"No pain, no gain." (KC238)

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1162
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Preco je v strede cievky (elektromagnetu) nizsia magnetizacia nez na krajoch cievky

Príspevok od používateľa Atlan » 14 Dec 2022, 21:08

Zle vyvodeny zaver z pozorovania.... Ako si prisiel nato ze vstrede je najslabšie?
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 652
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 39

Re: Preco je v strede cievky (elektromagnetu) nizsia magnetizacia nez na krajoch cievky

Príspevok od používateľa miso156 » 14 Dec 2022, 21:28

Cievku som napajal zamerne velkym prudom, aby som silu mag. pola citil v rukach.
Polozil som ju po kante (zvislo), na nitku som priviazal skrutku a vpustal ju do cievky.
Ked bola skrutka na kraji cievky, na niti som citil velku silu ako sa mag. pole snazi vtiahnut skrutku dnu do cievky.
Ked som skrutku vpustil dnu do stredu cievky, skrutka ostala vo vnutri ako pricapena. Ked som ju zacal nitou tahat naspat von, najskor som citil nizky odpor v rukach a na kraji cievky opat vysoky.
WP_20221214_003.jpg
0
Naposledy upravil/-a miso156 v 14 Dec 2022, 21:49, upravené celkom 1 krát.
"No pain, no gain." (KC238)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Preco je v strede cievky (elektromagnetu) nizsia magnetizacia nez na krajoch cievky

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Dec 2022, 21:43

Na zaklade tohoto co si nameral este neznamena, ze mag pole je vstrede cievky nizke, (nulove). Tam je praveze najvacsie.

Ty si meral silu magnetickeho pola posobiacu na feromagneticky material - teda skrutku. Ta je vstrede nulova.

A preco je v strede nulova sila? Lebo vstrede na oboch stranach skrutky je rovnaka intenzita mag. pola, vsetko je v rovnovahe, neposobi tam ziadna sila. Ak ju vychylis do jednej strany tak na tej strane ktora je dalej od stredu cievky je mensia hustota meg pola ako na opacnej, ktora je blizsie k strede cievky. Preto je skrutka vtahovana spat do stredu. Tato sila je mala, lebo ten rozdiel tych mag.poli je relativne maly. Tahova sila sa znacne zvacsi ked uz skrutka bude na kraji cievky, lebo rozdiel mag toku na oboch stranach cievky bude najvacsi. Mag. tok na strane blizsej k strede cievky je najvacsi a na opacnej strane sa uz rozptyluje a preto je omnoho mensi - lebo je rozptyleny.

Snad je toto zrozumitelne.
1
Obrázok 1
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď