Meranie úbytku napätia

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

mr.freeman
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 14 Feb 2023, 08:00

Meranie úbytku napätia

Príspevok od používateľa mr.freeman » 14 Feb 2023, 09:09

Ahojte, snáď ma neukamujete ale nenašiel som na to odpoveď. Na doskách býva odpor s malou hodnotou, ktorý slúži na meranie prúdu. Využíva sa tam ohmov zákon. Nie je mi ale jasné, ako elektronika vie, aký je úbytok napätia na odpore. Akým spôsobom ho meria?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Meranie úbytku napätia

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Feb 2023, 10:20

Vitaj na tejto stranke. Kazdy novy clen je tu vitany, len nesmies byt pohodlny/lenivy si zakladne informacie najst sam na internete/v knizkach a preukazat svoju snahu. Tu sa nevyucuje, ale radi/pomaha. Inak to niektori nevydrzia a ta verbalne ukamenuju. :biggrin:

oproti GND sa da takto
image.png

ak nie oproti GND tak tam treba diferencny OZ
image.png
Pre dalsie spracovanie mikrokontrolerom merany bod moze ist do ADC (vid obrazky) alebo priamo na dalsie spracovanie nejakym analogovym systemom, ak to dany system dovoluje (nezatazuje merany bod).

Nastuduj si ako funguje ADC (nieco strucne, na YT. To postaci pre pochopenie)
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 14 Feb 2023, 11:13, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

mr.freeman
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 14 Feb 2023, 08:00

Re: Meranie úbytku napätia

Príspevok od používateľa mr.freeman » 14 Feb 2023, 11:11

Takže ten šváb INA225 dokáže rozoznať rozdielne hodnoty na rezistore a ďalej to spracováva. Ale nie je mi jasné ako. U analógového voltmetra to chápem ale ten istý princíp sa v malej súčiastke predpokladám nepoužíva.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 652
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 39

Re: Meranie úbytku napätia

Príspevok od používateľa miso156 » 14 Feb 2023, 13:00

ad1) Uz na tom meracom odpore mas napatie.
ad2) Toto male napatie sa da zosilnit tranzistorom/mi (ktore su v tom int. obvode). Dajme tomu 100mV na odpore kludne aj na 5V. Hladaj tranzistor ako zosilnovac.
0
Naposledy upravil/-a miso156 v 15 Feb 2023, 12:22, upravené celkom 1 krát.
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4343
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Meranie úbytku napätia

Príspevok od používateľa misocko » 14 Feb 2023, 14:01

Obavam sa ze sa pytaš na niečo ine ako Ti je odpovedane 😀.
Napiš teda ako chápeš analog , a my Ti skusime odpovedať ako funguje INA. Respektíve, tranzistor, Ti niečo hovorí?
0

mr.freeman
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 14 Feb 2023, 08:00

Re: Meranie úbytku napätia

Príspevok od používateľa mr.freeman » 14 Feb 2023, 14:24

Myslím analógový Vmeter, ktorý funguje na princípe galvanometra. Prechádzajúci prúd vychýli ručičku. Tomu rozumiem. Ale pri tej INE nechápem akým princípom zachytí veličinu.
A áno, tranzistory chápem. Uvažujem "nahlas": Rozdiel potenciálov urobí niečo s tým tranzistorom? Že ak je dostatočne veľký rozdiel potenciálov, tranzistor sa otvorí a vyhodnotí to ako logicku 1? Ale ak áno, tak logická 1 by znamenala iba, že úbytok napätia je väčší ako minimálna hodnota, ako by to vedel určiť presnejšie? To bola len taká uváha...
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Meranie úbytku napätia

Príspevok od používateľa dan21 » 14 Feb 2023, 14:31

Konkretne pre tento "current-shunt monitor" si skus pozriet datasheet ak ti anglictina nerobi problem :-)

https://www.ti.com/lit/ds/symlink/ina22 ... 252FINA225
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 652
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 39

Re: Meranie úbytku napätia

Príspevok od používateľa miso156 » 14 Feb 2023, 14:37

Tranzistorovy zosilnovac ma na svojom vystupe nekonecne vela hodnot napati, nie len on/off. Rovnako ako galvanometer.

A to podla vztahu:
Uvyst = Zosilnenie x Uvstup

Ak je zosilnenie 10:

1V = 10 x 100mV
2V = 10 x 200mV
3V = 10 x 300mV
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: Meranie úbytku napätia

Príspevok od používateľa Najgel » 14 Feb 2023, 14:47

0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4343
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Meranie úbytku napätia

Príspevok od používateľa misocko » 14 Feb 2023, 16:09

S tým tranzistorom skoro dobre, až na to že dokáže viac než 0/1. Dokáže analog...
A INA , "obyčajný" operačný zosilňovač. Nemá nič spoločne s ADC , to si potom robí procesor (ak treba).
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1789
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Meranie úbytku napätia

Príspevok od používateľa jezevec » 14 Feb 2023, 17:27

Proboha proberte se, tazatel nezná ani triviální základy, neví jak funguje bočník u ampérmetru a vy na něj vyrukujete s takovou specialitou, jakou je INAxxx.
Tyto základy nejdou vyučovat na fóru.
2
Obrázok 2

mr.freeman
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 14 Feb 2023, 08:00

Re: Meranie úbytku napätia

Príspevok od používateľa mr.freeman » 15 Feb 2023, 07:55

Konečne niekto napísal, aký je pýtajúci sa človek neschopný a namiesto odpovede ho len urazil, aby si dokázal aký je on úžasný (egomaniak). Pane, ak nechcete vyučovať na fóre v sekcii "pre začiatočníkov" tak choďte odtiaľto do péčka, nech sa za vami len tak za práši.
Dostal som tu kopec dobrých odkazov na moju otázku, ktoré si potrebujem doštudovať a urobím tak, keď budem mať voľnú chvíľu. Som rád, že ma to nasmerovalo. Týmto sa chcem ostatným poďakovať a jezevca poslať tam kam slnko nesvieti.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4343
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Meranie úbytku napätia

Príspevok od používateľa misocko » 15 Feb 2023, 08:48

Myslim že to nebolo myslené až tak zle ako si pochopil, a skôr to bolo na členov fóra ako na Teba.
Keď Ťa tu smerujú na "raketové inžinierstvo" a Ty pritom nevieš ani základnu funkciu tranzistora - zosilnenie...
A do toho sa opýtaš na INA... Čo je špecializovaný operák , asi pre ľudí čo ovládaju základy.
Neuražaj sa keď nemáš prečo
1
Obrázok 1

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6236
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Meranie úbytku napätia

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 15 Feb 2023, 09:13

princip je jednoduchy, snima napatie na tom odpore, to uz ti tu vysvetlili. Ale, aby co najmenej ovplyvnil zariadenie a zbytocne nehrial, tak jeho odpor je velmi maly. cize aj ubytok na nom je radovo desiatky mv. Preto je tam zosilnovac - bud tranzistorovy, alebo OZ.
Tranzistor je taky zazrak, ze vies privedenim maleho napatia na Bazu, vies regulovat vyssie napatie na Colektore a Emitore. a to v urcitom pomere. cize ak tam privedies 100mV, a E, C budes napajat 10V (samozrejme tam musi byt odpor), tak ak ma tranzistor zosilnenie 100 tak vies "prevadzat" napatie 0-100mV na baze na 0-10V na CE.
Ak by mal zosilnenie 50, tak to bude v rozsahu 0-5V na E, C
Najdi si zakladne zapojenie tranzistora, ako zosilovac.
OZ je taka vylepsena verzia tranzistora, ale princip ostava.
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Meranie úbytku napätia

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Feb 2023, 11:19

Uz sa to tu otaca na vyucovanie, ale nemam nic proti tomu.

Kto ma cas nech vyucuje.

Mr.freeman:
ten tvoj prispevok o 7:55 bol absolutne nemiestny.
Vobec nebol smerovany na teba, nic tam nebolo na urazenie a nikoho neposielaj do pecok.
Ked uz nie z ineho dovodu, tak aspon z toho, ze tu nie si registrovany "ani den" a uz posielas clenov fora do pecok. Snad vies co mas teraz urobit.... (uvidime).

Neviem co ta uraza na tom ze ty nevies idte informacie a niekto to inym len oznami ze ty ich este neovladas.

Mozno si ro neuvedomujes, ale prave si sa nam predstavil.
1
Obrázok 1
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

DanielK
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 283
Dátum registrácie: 28 Feb 2015, 14:55

Re: Meranie úbytku napätia

Príspevok od používateľa DanielK » 16 Feb 2023, 10:21

Při průchodu proudu rezistorem se na rezistoru vytvoří úbytek napětí U = I * R.
Digitální měřící přístroje měří napětí několika způsoby, tím nejjednoduším a nejpoužívanějším způsobem měření napětí je použítí sampling capacitoru, kondenzátor, který se nabíjí čas t. Následně podle referenčního napětí komparátor překlopí logicou úroveň a změří se ten čas t jak dlouho trvalo jeho nabíjení. Před dalším měřením se kapacita vybije. Takže podle naměřeného času t se nechá poznat napětí. To se následně nechá přepočítat zpět na proud.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4343
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Meranie úbytku napätia

Príspevok od používateľa misocko » 16 Feb 2023, 11:02

A tým si ho zo škôlky preklopil priamo na vysokú školu.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Meranie úbytku napätia

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Feb 2023, 11:52

Odporucam vam drzat sa prispevku 14Feb 2023 17:27.
On sa prave uci len zaklady. Neviem ci mu nieco hovori pojem sampling capacitor alebo komparator. Ale ak ano tak to co som napisal beriem spat.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 545
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Meranie úbytku napätia

Príspevok od používateľa balu » 16 Feb 2023, 12:41

mr.freeman napísal:
14 Feb 2023, 09:09
Ahojte, snáď ma neukamujete ale nenašiel som na to odpoveď. Na doskách býva odpor s malou hodnotou, ktorý slúži na meranie prúdu. Využíva sa tam ohmov zákon. Nie je mi ale jasné, ako elektronika vie, aký je úbytok napätia na odpore. Akým spôsobom ho meria?
Hele - zkusím to vysvětlit co možná nejjednodušeji : Máš nějaké napětí na jedné straně odporu (U1) a nějaké napětí na druhé straně odporu (U2). Jak zjistit, jaký je úbytek na tom odporu ? Co třeba Ur = U2-U1 ? U1 a U2 se většinou měří proti GND, ale jinak je úplně jedno, vůči jakému napětí ho měříš - rozdíl zůstává stejný, protože jde o napětí, které vzniká v důsledku průchodu proudu. Ta součástka, která změří tyhle 2 napětí se nazývá diferenciální operační zesilovač (je třeba i součástí vnitřního zapojení toho INA). Napětí na jeho výstupu (Uvýst) koresponduje s napětím Ur a tím pádem se z něj dá zjistit, jaký proud teče obvodem. V tuhle chvíli tedy znáš napětí na výstupu OZ a potřebuješ několik čísel :
  1. zesílení OZ - ze schématu zapojení OZ a vzorečku pro výpočet Ur z Uvýst
  2. hodnotu odporu pro výpočet proudu pomocí Ohmova zákona - ze schématu zapojení
V tuhle chvíli máš vše, co potřebuješ, abys spočítal, jaký proud teče obvodem.
2
Obrázok 2

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok