Zapojenie AC spotrebiča na DC prúd

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2525
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Zapojenie AC spotrebiča na DC prúd

Príspevok od používateľa enigma » 17 Dec 2022, 21:37

použi čerpadielko zo Š - 100 / 105 / 120 alebo lada samara ... sú samonasávacie , čiže nemusia byť ponorené vo vode ..... a sú na 12 V ( +/- ...)
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5742
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zapojenie AC spotrebiča na DC prúd

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Dec 2022, 22:08

Nemusí to byť čerpadielko práve z týchto oldies modelov..každý automobil s 12V palubným napätím také niečo má... ostrekovače skiel /svetometov, palivové čerpadlo- ale nie to membránové... aj klaksónový kompresor pre "fanfáry" je možné použiť ako čerpadlo...záleží od tvojho využitia. Prietok a tlak sú smerodatné...
Na membránové čerpadlo je treba pulzujúce, alebo striedavé napätie...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zapojenie AC spotrebiča na DC prúd

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Dec 2022, 16:15

Myslíte, že za dva roky to ešte nevyriešil? :wink:
Ale ako edukáciu to beriem. :thumbup:
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2525
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Zapojenie AC spotrebiča na DC prúd

Príspevok od používateľa enigma » 18 Dec 2022, 16:29

mr.dred napísal:
17 Dec 2022, 22:08
Nemusí to byť čerpadielko práve z týchto oldies modelov..každý automobil s 12V palubným napätím také niečo má... ostrekovače skiel /svetometov, palivové čerpadlo- ale nie to membránové... aj klaksónový kompresor pre "fanfáry" je možné použiť ako čerpadlo...záleží od tvojho využitia. Prietok a tlak sú smerodatné...
Na membránové čerpadlo je treba pulzujúce, alebo striedavé napätie...
jasne že nemusí byť práve z uvedených modelov . jediné čo je požadujúce je aby bolo samonasavacie , aby nemuselo byť zatopené vo vode . väčšina nových čerpadiel sú práve že stále zavodnené .... namontované na boku nádržky .... samé si vodu nepotiahnú !!!
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zapojenie AC spotrebiča na DC prúd

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Dec 2022, 17:36

Máte pravdu, samonasávacie je dobré, lebo nemusí byť ponorené vo vode, aj žiguliak mal také s dvomi hadičkami na sanie aj výtlak, ale ak to chcel na fontánku, , tak akýkolvek komutátorový motorček je nevhodný.Tak si predstavte, že ak to nechá bežať aj v noci, tak bude mať o koncert v podobe bzučiaceho motorčeka postarané a asi ho na druhý deň vyhodí z okna.Mne stačí, že mi za dverami občas bzučí mraziak . :mrgreen: a neviem si predstaviť, že by tam bežalo vibračné čerpadlo ako sú v kávovaroch, pretože majú v sérii s cievkou diodu, aby pri 25 Hz , optimálne kmitalo jadro a guličkové spätné ventilky sa stíhali otvárať a zatvárať pri nasávaní a výtlaku vody.
Na fontánky je najvhodnejšie predsa len to akvaristické čerpadielko s magnetovým rotorom,lebo je takmer nehlučné.
Ak to má byť na 12V DC , tak len prídavná elektronika k indukčnému motorčeku s kotvou nakrátko v podobe meniča.
Možno nejaký malý komutátorový motorček trebars z magnetofonu, či CD mechaniky by nebolo počuť, len si nie som istý, či by stačil výkonovo bez sprevodovania čím by stratil otáčky a aj prietokový výkon.
Peristaltické čerpadlo by tiež fungovalo na DC motorček , ale nevýhoda je prerušovaný tok kvapaliny, iba ak by to čerpalo do nejakej zbernej akumulačnej nátržky,odkial by voda vytekala plynulo.
No možno sa najde aj čerpadielko, čo je robené pre fontánky napájané baterkami,len treba hladať vo svete , ujo G... s vela ooooo možno niečo najde.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2525
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Zapojenie AC spotrebiča na DC prúd

Príspevok od používateľa enigma » 18 Dec 2022, 19:34

Peťko , žigulácke nie je samonasávacie .... je ponorené do vody . nachádzalo sa na kryte nádržky a malo iba jednu hadičku . čerpadlo bolo vo vode a cez dlhú hriadeľ bolo spojené s motorčekom , ktorý bol vonku na kryte .
thumb.jpg
thumb.jpg (4.61 KiB) 880 zobrazení
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1401
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Zapojenie AC spotrebiča na DC prúd

Príspevok od používateľa Amaterr » 18 Dec 2022, 20:56

Marianko :)
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zapojenie AC spotrebiča na DC prúd

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Dec 2022, 22:04

Sa rehocte, :D máte pravdu, keď tak spomínam , bolo vo vrchnáku, ale mám ešte niekde zahrabané také, čo na motorčeku bolo okrúhle placaté čerpadielko s dvomi hadičkami a tuším bolo z nejakej ruskej mašiny,preto sa mi to po rokoch asi splietlo.
No a čo, veď to v podstate na tom, čo rieši téma a čo som napísal o nevhodnosti komutátorového motora nič nemení. :wink:
Tak pekné sviatky Amaterrko. :agree:
ešte 100 príspevkov a končím,budeš mať odomňa pokoj bratu.😂
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 18 Dec 2022, 22:45, upravené celkom 1 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5742
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zapojenie AC spotrebiča na DC prúd

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Dec 2022, 22:39

Aj na Moskviči so mal také.... v zime zamrzlo - nič sa nedialo.. Keď rozmrzlo - fungovalo ďalej, ale tieto vrtulkové boli oveľa slabšie ako zubové - aj keď zase - boli nezničiteľné.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1401
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Zapojenie AC spotrebiča na DC prúd

Príspevok od používateľa Amaterr » 19 Dec 2022, 01:59

Ale kde :) ´ ja nie som do aut ... len som ho opravil ´ ze nie si Petko :) a dakujem za tie sviatky ´ ja sa stretavam s podobnymi cerpadlami ale nie na 12V ´ ked je rozsypana vrtulka robia neprijemnost , nevytlacaju ale penia ´ potom snimace su z toho mimo ´ a nevyhrazaj sa ´ nemam rad ludi co sa vyhrazaju ... aha :), aj tebe pekne sviatky :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok