Dokáže ma to zabiť?

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa Dolfi » 05 Júl 2022, 11:39

V podstate aj vhodný odpor na zrazenie napätia stačí.

Ale hlavne, kúp si aj ten najlacnejší multimeter, nech si to môžeš v reále pomerať. (Neznášam bezhlavú "výmenníčkárinu", či robenie niečoho "naslepo" !)

Ešte doplním, že podľa mňa je takéto čosi na začiatok vhodné: https://prevadzkaren.sk/obchod/digitaln ... NQQAvD_BwE .
Žiadne automatiky, žiadne "serepetičky". Čo najväčšie rozsahy, pípač a možnosť "očiahnutia" malých tranzistorov. A hlavne, treba zmerať odpor meracích káblov. Ak majú viacej Ohmov, treba s tým počítať a príležitostne ich vymeniť za kvalitnejšie. No žiaľ, tie môžu stáť aj niekoľkonásobne viac, ako samotný merák ... :wink:
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 05 Júl 2022, 12:03, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4343
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa misocko » 05 Júl 2022, 11:52

Mek. Regulovatelnym stepdpwnom bude moct riadit otacky, co to pritom pomerat, naucit sa.
BTW som toho nazoru ze s elekrikou v krvi sa musis narodit. V opacnom pripade to moze byt iba Tvoja praca, nie konicek. Nikdy sa nedostanes do hlbky, nepochopis, nebude Ťa to baviť.
Nikto u nas doma sa elektrike nevenoval, iba ja som uz v skolke zapajal ziarovocky, motorceky 😀
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1789
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa jezevec » 05 Júl 2022, 12:01

"BTW som toho nazoru ze s elekrikou v krvi sa musis narodit".
V tomto s tebou nesouhlasím, přirozený talent musíš mít třeba v uměleckých činnostech (malíř , hudebník...).
Technické obory se dají "jen" naučit. Abys byl ale dobrý, musí tě to bavit. Když tě něco baví, snažíš se dozvědět víc a víc.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 05 Júl 2022, 12:03

matthew20229 napísal:
05 Júl 2022, 03:35
A tiež som videl že niekoho koplo 400kv a potom sa síce motal po zemi ale žil ako je to možné?
Mal neskutočné šťastie(možno). Aj takých 6kV dokáže narobiť muky horšie ako smrť.
0

matthew20229
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 04 Júl 2022, 10:41
Kontaktovať používateľa:

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa matthew20229 » 05 Júl 2022, 12:19

Mek napísal:
05 Júl 2022, 10:56
Naco stepdown, na to co potrebuje staci aj 7812 - teda LM7812, MC7812 a ekvivalenty.
Pise, ze len chce ist na elektro skolu, preto by som tipoval, ze zacat s elektro prenho este nie je neskoro. Naopak, zaujem sa ceni. V dnesnej dobe, ked sa vsetko "bastli" z cinskych modulov. Len aby ten zaujem vydrzal :)
Autorovi temy - ziadali ta tu o fotku stitka z ventilatora, tak ju sem daj.
Štitok na ventilátore není. Je to obyčajný cpu chladič od AMD ktorý som ukradol v škole :biggrin:
Snažil som sa aj pozrieť na rôznych weboch kde toto predávajú, avšak niekde nepíšu V ani otáčky nič.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1789
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa jezevec » 05 Júl 2022, 12:42

matthew20229 napísal:
05 Júl 2022, 03:35
A tiež som videl že niekoho koplo 400kv a potom sa síce motal po zemi ale žil ako je to možné?
To je nesmysl, 400kV tě nekopne, ale po přiblížení do určité (přeskokové) vzdálenosti dojde k výboji, který tě popálí, popř. spálí na uhel.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1050
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa budvar10 » 05 Júl 2022, 12:59

jezevec napísal:
05 Júl 2022, 12:01
V tomto s tebou nesouhlasím, přirozený talent musíš mít třeba v uměleckých činnostech (malíř , hudebník...).
Technické obory se dají "jen" naučit. Abys byl ale dobrý, musí tě to bavit. Když tě něco baví, snažíš se dozvědět víc a víc.
V tomto s tebou ja nesúhlasím. Tak ako talent na hudbu, niekto má talent na matematiku, techniku a pod. Takže technické odbory sa niekomu nedajú len tak naučiť.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4343
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa misocko » 05 Júl 2022, 13:07

jezevec napísal:
05 Júl 2022, 12:01
"BTW som toho nazoru ze s elekrikou v krvi sa musis narodit".
V tomto s tebou nesouhlasím, přirozený talent musíš mít třeba v uměleckých činnostech (malíř , hudebník...).
Technické obory se dají "jen" naučit. Abys byl ale dobrý, musí tě to bavit. Když tě něco baví, snažíš se dozvědět víc a víc.
ja mam "talent" na techniku, nedokazem si predstavit ze by som mal robit nieco umelecke (na umenie som antitalent). Urcite by som sa dokazal naucit hrat na nejaky hudobny nastroj, ale urcite by to bolo bez "duše". Tak ako je bez "duše" práca technika , ktorý ma talent na umenie (máme v robote zopár kúskov).
Aj keď je pravda že som už stretol človeka ktorý má talent na techniku (viem posudiť) a venuje sa fotografovaniu - aký dobrý v tom je , však ja posudiť neviem :( . Asi nejaký multitalent.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9331
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa breta1 » 05 Júl 2022, 15:43

Též se krátce vyjádřím.
Nedovedu to sice rozumně vysvětlit, ale s uvedenou myšlenkou

"som toho nazoru ze s elekrikou v krvi sa musis narodit. V opacnom pripade to moze byt iba Tvoja praca, nie konicek."

musím souhlasit.
2
Obrázok 2

matthew20229
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 04 Júl 2022, 10:41
Kontaktovať používateľa:

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa matthew20229 » 05 Júl 2022, 16:38

Ešte prosím vás ako sa volá ta mašinka, ktorá produkuje elektrinu a dokážete ju regulovať?
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1789
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa jezevec » 05 Júl 2022, 16:43

Ebenová tyč a liščí ohon.

Elektrofórum není od toho, aby tě tu učili naprosté základy, to se musíš naučit sám, nejlépe z literatury.
Tady pak jen řešit věci, kterým nerozumíš.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4343
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa misocko » 05 Júl 2022, 17:13

matthew20229 napísal:
05 Júl 2022, 16:38
Ešte prosím vás ako sa volá ta mašinka, ktorá produkuje elektrinu a dokážete ju regulovať?
Neodpovedal si koľko maš rokov ale typujem že prišiel čas vybrať si strednú a Ty si sa zo dňa na deň rozhodol že pojdeš na "elektrikarsku" ...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa Dolfi » 05 Júl 2022, 18:58

matthew20229 napísal:
05 Júl 2022, 16:38
Ešte prosím vás ako sa volá ta mašinka, ktorá produkuje elektrinu a dokážete ju regulovať?
Všeobecne sa tomu nadáva generátor. Dokáže premeniť mechanickú energie na elektrickú.
A ak myslíš regulovať napätie, to sa dá zmenou otáčok pri konštantnom budení, alebo zmenou budenia, (ak je tá možnosť), pri konštantných otáčkach.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2461
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa Edgar » 05 Júl 2022, 20:56

misocko napísal:
05 Júl 2022, 17:13
Neodpovedal si koľko maš rokov ale typujem že prišiel čas vybrať si strednú a Ty si sa zo dňa na deň rozhodol že pojdeš na "elektrikarsku" ...
To je ten lepší prípad. Od nás väčšina ľudí išla na elektrotechnickú priemyslovku len preto, že to je "uznávaná a chlapčenská" škola... A ani po škole sa už elektrike nevenujú... Z asi 22 mojich spolužiakov nás s elektrikou robí asi 5... A teraz je to ešte horšie, keďže už aj moja bývalá priemyslovka sa už viac špecializuje na IT.. Takže buďme radi, že to v dnešnej dobe vôbec niekoho zaujíma a nie je to typ človeka, ktorý na rozsvietenie LEDky potrebuje Arduino, lebo programovanie je tak strašne mega super... (BTW to píšem ako DiS. odboru Počítačové systémy - nie, nie je to až tak super :D )
1
Obrázok 1

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Júl 2022, 22:15

LM7812 mu to znizi na 12V, to je pravda, ale ak ten ventilator odobera pri 12V cca 100mA tak 19-12=7. 7 x 0.1 = 0.7 W bude musiet spalit na chladici. DC-DC je ucinejsi.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa Sani1 » 06 Júl 2022, 10:33

Ako to už bolo niekoľko krát spomenuté, ak tú "nabíjačku", (čo je dosť honosný názov pre spínaný zdroj), nebudeš rozoberať, vŕtať sa v nej, prípadne ju nebudeš zapájať v bazéne, nič ti neurobí. CPU "vetrák" (voláme ho ventilátor), ak je z noťasu ako píšeš, kľudne môže byť aj na 5V. Možno ťa prekvapí, že ten "vetrák" môže mať 2, 3 alebo aj 4 vývody. Ak to s tou elektrikou myslíš vážne, je na čase aktívne a samostatne vyhľadávať informácie, aby si vedel, čo, kde a prečo pripojiť, alebo nepripojiť. Nájdi si schému jednoduchého regulátora, napr. LM317, skús si to zapojiť a môžeš experimentovať. Alebo si kúp hotový DC/DC menič - tiež sa tu už spomínal (menej námahy a rozmýšľania), ale aby bol regulovateľný, ideálne aj s obmedzením prúdu. Potom si zožeň merák, alebo dva, aby si mohol merať U a I súčasne a postupne zistíš pri akom U a I sa ti "vetrák" rozbehne a pri akom už dymí. A úplnou samozrejmosťou je spájkovačka.

EDIT: typický slovenský prístup, najprv niečo ukradnem, potom zisťujem čo a načo mi to je :(
0

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa zen » 07 Júl 2022, 20:13

Dolfi to velmi pekne vysvetlil.

Este by som dodal:

Elektricky ohradnik s 10,000V alebo 100,000V ta nezabije, lebo I je vela pod 50mA.

Spadly drat elektrickeho vedenia s 10,000V alebo 100,000V ta zabije naisto.
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4343
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa misocko » 07 Júl 2022, 20:59

tak teraz si doplietol mlademu hlavu dokonale
este nevie ohmov zakon a Ty tu nanho ides zdrojom s obmedzeným prudom ....
potom si treba uvedomit ze v zatazi (ked sa toho chytis) tam tych 100kV nebude .... iba naprazdno , aj to neviem ci si neprehnal
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Júl 2022, 23:35

Tabulka na stlpe VVN 400kW- Nedotýkajte sa drôtov, ani elektrikárov spadnutých na zem !!
:wink:
Treba si uvedomiť, že nezáleží na napätí, ale na prúde a ten je závislý od odporu / tela/.

Pokial je odpor medzi telom a el.obvodom, ktorý ten nebezpečný prechod prúdu cez telo spôsobil,taký velký, že prúd pri akomkolvek napätí nepresiahne tých odskúšaných 30-50 mA ,je to OK. :wink:
Koňa zabije vraj aj 24V....len som počul, no mňa drbli párkrát aj dve fázy a nepodarilo sa im to. :wink:
Asi mám velký odpor kože, alebo žeby k robote? :D to asi nie ,lebo každá robota, ak človeka baví, tak ho skôr poteší,ako odradí.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

frantas
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 29 Sep 2018, 18:16

Re: Dokáže ma to zabiť?

Príspevok od používateľa frantas » 08 Júl 2022, 08:53

Dobrý den, mám sice vzdělání a praxi v oboru, ale koho z nás občas něco "nedostane":
Myslíte, že je tohle možné?
Za vesnicí kde bydlím, je vedení 400kV. Mezi dvěma stožáry (přibližně uprostřed) je polní cesta zarostlá nízkou trávou – tak 5cm. Chodím tam pravidelně každý den na krátký výšlap.
Pokud je sucho, nic se neděje. Po dešti půda je samozřejmě vlhká (tráva je už oschlá). A když potom procházím pod vedením v trekových sandálech, cítím drobné, někdy až nepříjemné píchání do nohou. Jenom bezprostředně pod jednou krajní fází plus mínus metr. Před vedením ani za ním nebo za sucha nic. Tráva je všude stejná. Samozřejmě v uzavřených botách také nic. Zkoušel jsem jít i se zavřenýma očima (abych nevěděl kde jsem), ale je to stejné.
Jsem paranoidní nebo hloupý…..Zkuste mi říci svůj názor. Franta
0

Napísať odpoveď