symetricky zdroj na nesymetricky

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Beren
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 04 Jan 2013, 15:52

symetricky zdroj na nesymetricky

Príspevok od používateľa Beren » 24 Okt 2020, 21:33

Dobry den, nenasiel som relevantnu odpoved, preto sa pytam. Mam zariadenie so symetrickym napajanim zo styroch baterii. vo vysledku mam +12 a -12V. tieto baterie su priebezne dobijane z adaptera. tento zdroj je pripojeny k citlivemu manipulatoru ovladanemu motormi.(dolava -12 doprava +12V) problem je ze potrebujem pripojit este jedno zariadenie na odber z tych baterii. mam obavu ze zatazenim len jednej vetvy napajania ovplyvnim chod motorov(cca23W). Preto mi napadlo spojit tieto zdroje a cez stabilizator stlacit napatie na 12V potrebnych pre to dalsie zariadenie. Prosim viette mi poradit ako to realizovat? alebo ak mate iny napad rad sa necham poucit
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4343
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: symetricky zdroj na nesymetricky

Príspevok od používateľa misocko » 24 Okt 2020, 21:59

hej , ako pises
dal by som tam menic z 24V na 12V (nie linearny stabilizator)
ale potom pozor, ci nepotrebujes spolocny minus
0

Beren
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 04 Jan 2013, 15:52

Re: symetricky zdroj na nesymetricky

Príspevok od používateľa Beren » 24 Okt 2020, 23:34

praveze potrebujem... to je ten problem ze nemozem ohrozit tu symetriu a nijak ju ovplyvnit... co sa tyka step down konvertoru je to dobra rada dakujem napadlo mi ze to bude cesta len sa musim dopracovat aspon k tym 24V
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4343
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: symetricky zdroj na nesymetricky

Príspevok od používateľa misocko » 24 Okt 2020, 23:53

mixujes to tu jedna radost
24V mas, to je tych +12V ; -12V
bolo by dobre nakreslit alebo rozpisat sa co presne potrebujes a ci skutocne potrebujes NULU , to co je medzi tymi +12V a -12V a ako sa to bude byt medzi sebou
0

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Re: symetricky zdroj na nesymetricky

Príspevok od používateľa feros » 25 Okt 2020, 00:05

Ak pripojene zariadenie bude len napájané a nepotrebuje 0V zo zdroja +12V -12V tak treba len zapojiť +12V na + stabilizátora a -12V na 0V stabilizátora , potom symetrický ober z batérii bude zaručený
Prílohy
Bez názvu.jpg
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: symetricky zdroj na nesymetricky

Príspevok od používateľa romiadam » 25 Okt 2020, 02:55

Nakresli ako je napajany motor manipulatora to +12V doprava a -12V dolava. Toto sa mi nezda, preco DC motor potrebuje symetricke napajanie. To je taky specialny motor s troma vodicmi, alebo je to klasicky s dvoma vodicmi a je tak specialne zapojeny?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok