Zaklady Elektrotech

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

aranel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 26 Okt 2020, 08:50

Zaklady Elektrotech

Príspevok od používateľa aranel » 26 Okt 2020, 08:55

Ahojte,
vedeli by ste mi poradit knihu pripadne vydanie Amara od ktoreho sa zacali vydavat clanky ohladom zakladov elektrotechniky?
Mam vystudovanu elektrotech. skolu a vsak uz je to doba co som sa nevenoval elektrotechnike a teda pozabudal som veci.
Teraz sa mi pokazil zdroj na zvlhcovaci vzduchu a chcem sa dopatrat kde moze byt chyba a vsak bez zakladov elektra a vedomosti ako ktoru suciastku merat sa do toho nechcem pustat.
Dakujem za pomoc a rady.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1279
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaklady Elektrotech

Príspevok od používateľa Mek » 26 Okt 2020, 09:23

A ako vies, ze sa pokazil prave zdroj? Meral si jeho vystupne napatie?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Zaklady Elektrotech

Príspevok od používateľa YellowJacket » 26 Okt 2020, 09:28

Ja ti poradim co velmi pomohlo mne, Poznáváme elektroniku I - Václav Malina. Potom pokracuj dalsimi castami. Je to taky start, rozhodne to nestaci. Comu nebudes rozumiet, dohladaj na internete, najdi ine zdroje s podobnou tematikou. Potom uz sam budes vediet, co ta najviac zaujima a kam sa zamerat.
Zaklad ale je merat, zapajat obvody, skusat. Teoria bez praxe ti vela neda.
0

aranel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 26 Okt 2020, 08:50

Re: Zaklady Elektrotech

Príspevok od používateľa aranel » 26 Okt 2020, 09:50

Mek napísal:A ako vies, ze sa pokazil prave zdroj? Meral si jeho vystupne napatie?
Ahoj, po urcitej odbe funkcnosti zrazu prestane ist, davat napatie teda na vystupe zo zdroja nenameram nic alebo nameram ale len ciastocne teda nie 24v ale dajme tomu 15v co je nedostatocne na funkcnost ultrazvuku.Taktie v zdroji nieco pisti niekedy od zaciatku ked ho napojim niekedy az po dlhsej dobe.Myslim ze to bude trafo alebo mam pocit ze to bude Mosfet tranzistor.
Najhorsie na tom je to ze sa mi posral aj multimeter takze cakam kedy pride novy.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Zaklady Elektrotech

Príspevok od používateľa muziker » 26 Okt 2020, 13:18

aranel napísal: ... v zdroji nieco pisti niekedy od zaciatku ked ho napojim niekedy az po dlhsej dobe...

Najprv by si mal upresniť (zistiť), či ide o klasický napájací zdroj (sieť. trafo, usmerňovač, filter, stabilizátor), alebo spínaný napájací zdroj. V spínaných zdrojoch zvyčajne zvykli "pišťať vysokým tónom" nejaké indukčnosti v zapojení. Pri meraní na spínaných zdrojoch ak s tým nemáš skúsenosti, ale dávaj väčší pozor na nebezpečné vysoké sieťové napätie, aby si neprišiel k úrazu ty alebo tvoj multimeter (predpokladám že schému asi nemáš, takže opatrnosť je namieste) !
0
muziker

aranel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 26 Okt 2020, 08:50

Re: Zaklady Elektrotech

Príspevok od používateľa aranel » 26 Okt 2020, 17:08

muziker napísal:
aranel napísal: ... v zdroji nieco pisti niekedy od zaciatku ked ho napojim niekedy az po dlhsej dobe...

Najprv by si mal upresniť (zistiť), či ide o klasický napájací zdroj (sieť. trafo, usmerňovač, filter, stabilizátor), alebo spínaný napájací zdroj. V spínaných zdrojoch zvyčajne zvykli "pišťať vysokým tónom" nejaké indukčnosti v zapojení. Pri meraní na spínaných zdrojoch ak s tým nemáš skúsenosti, ale dávaj väčší pozor na nebezpečné vysoké sieťové napätie, aby si neprišiel k úrazu ty alebo tvoj multimeter (predpokladám že schému asi nemáš, takže opatrnosť je namieste) !
Ahoj je to spinavy zdroj.
na plosaku je znacenie KB5150 a KB3150. Zial datasheet sa mi k tomu nepodarilo dopatrat.
Prosim ta vedel by si mi poradit v akych pripadoch,za akych okolnosti by mohol multimeter utrpiet uraz?Ja sa urazu nebojim uz ma vela krat koplo takze to nieje nic hrozne.
Dakujem za odpoved.
0

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: Zaklady Elektrotech

Príspevok od používateľa rakato11 » 26 Okt 2020, 17:33

Mohl by jsi sem dát nějaké foto toho zdroje, zařízení abychom byli v obraze?
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

aranel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 26 Okt 2020, 08:50

Re: Zaklady Elektrotech

Príspevok od používateľa aranel » 26 Okt 2020, 17:40

rakato11 napísal:Mohl by jsi sem dát nějaké foto toho zdroje, zařízení abychom byli v obraze?
Dakujem za ocohtu a pomoc.
Nech sa paci foto
A bydlisko som z Bratislavi.
Prílohy
IMG_20201026_173438.jpg
IMG_20201026_173429.jpg
0
Naposledy upravil/-a aranel v 26 Okt 2020, 17:45, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1666
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Zaklady Elektrotech

Príspevok od používateľa SMITH » 26 Okt 2020, 17:44

A mohol by si si napísať bydlisko . Možno v tvojej blízkosti býva niekto čo ti s tým pomôže a ty sa niečomu priučíš , je to rýchlejšie ako cez net .

-- Spojený príspevok 26 Okt 2020, 18:45 --

foto nefunguje ...
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

aranel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 26 Okt 2020, 08:50

Re: Zaklady Elektrotech

Príspevok od používateľa aranel » 26 Okt 2020, 17:46

SMITH napísal:A mohol by si si napísať bydlisko . Možno v tvojej blízkosti býva niekto čo ti s tým pomôže a ty sa niečomu priučíš , je to rýchlejšie ako cez net .

-- Spojený príspevok 26 Okt 2020, 18:45 --

foto nefunguje ...
Foto by uz malo fungovat bydlisko BA.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1279
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaklady Elektrotech

Príspevok od používateľa Mek » 27 Okt 2020, 21:05

Co sa tyka bezpecnosti, bacha na ten velky kondik na primarnej strane. V zavislosti od zapojenia zdroja, moze si udrzat naboj aj dlho po odpojeni zo siete. Ale ak ta doteraz nekopol, to asi vies :D
Az budes mat multimeter, tak zakladne merania - tranzistory, mosfety a diody odmerat diode testom, ci nie su prerusene alebo v skrate, rezistory aspon orientacne ci nie su v skrate alebo prerusene (spravnu hodnotu ale odmerias pravdepodobne len ak vyletujes jeden vyvod). Potom sa este daju zmerat kondiky, ale na to by si potreboval lepsi pristroj - RLC meter. Zakladny udaj a to kapacitu vie aj nejeden multimeter, ale zvacsa to nedostacuje. Az budes mat vysledky merani, budeme vediet poradit viac a mozno dovtedy a na zaklade nich prides na chybu aj sam.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

odaros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 322
Dátum registrácie: 27 Aug 2014, 19:15
Bydlisko: Revúca

Re: Zaklady Elektrotech

Príspevok od používateľa odaros » 28 Okt 2020, 06:22

YellowJacket napísal:Ja ti poradim co velmi pomohlo mne, Poznáváme elektroniku I - Václav Malina. Potom pokracuj dalsimi castami. Je to taky start, rozhodne to nestaci. Comu nebudes rozumiet, dohladaj na internete, najdi ine zdroje s podobnou tematikou. Potom uz sam budes vediet, co ta najviac zaujima a kam sa zamerat.
Zaklad ale je merat, zapajat obvody, skusat. Teoria bez praxe ti vela neda.
Ak by bol záujem tak mám tie knihy v pdf.
0

aranel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 26 Okt 2020, 08:50

Re: Zaklady Elektrotech

Príspevok od používateľa aranel » 28 Okt 2020, 07:27

Mek napísal:Co sa tyka bezpecnosti, bacha na ten velky kondik na primarnej strane. V zavislosti od zapojenia zdroja, moze si udrzat naboj aj dlho po odpojeni zo siete. Ale ak ta doteraz nekopol, to asi vies :D
Az budes mat multimeter, tak zakladne merania - tranzistory, mosfety a diody odmerat diode testom, ci nie su prerusene alebo v skrate, rezistory aspon orientacne ci nie su v skrate alebo prerusene (spravnu hodnotu ale odmerias pravdepodobne len ak vyletujes jeden vyvod). Potom sa este daju zmerat kondiky, ale na to by si potreboval lepsi pristroj - RLC meter. Zakladny udaj a to kapacitu vie aj nejeden multimeter, ale zvacsa to nedostacuje. Az budes mat vysledky merani, budeme vediet poradit viac a mozno dovtedy a na zaklade nich prides na chybu aj sam.
Mek dakujem vam velmi pekne moc ste mi pomohol.
A ano kondik vie kopat to som zistil ked som odpojil zdroj a mal som ho zle polozeny a preklopil sa mi na ruku :)

-- Spojený príspevok 28 Okt 2020, 08:28 --
odaros napísal:
YellowJacket napísal:Ja ti poradim co velmi pomohlo mne, Poznáváme elektroniku I - Václav Malina. Potom pokracuj dalsimi castami. Je to taky start, rozhodne to nestaci. Comu nebudes rozumiet, dohladaj na internete, najdi ine zdroje s podobnou tematikou. Potom uz sam budes vediet, co ta najviac zaujima a kam sa zamerat.
Zaklad ale je merat, zapajat obvody, skusat. Teoria bez praxe ti vela neda.
Ak by bol záujem tak mám tie knihy v pdf.

Zaujem urcite je.
Sice uz prvu knihu som kupil a cakam na dorucenie ale pdf nebude na skodu ked budem amt cas v buse na citanie.
Dakujem za pomoc.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zaklady Elektrotech

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Okt 2020, 14:06

,,Prosim ta vedel by si mi poradit v akych pripadoch,za akych okolnosti by mohol multimeter utrpiet uraz?Ja sa urazu nebojim uz ma vela krat koplo takze to nieje nic hrozne,,

No utrpí velmi lahko, ak bude prepnutý na meranie odporu a omylom zmeriaš napríklad napätie na tom kondíku . :lol: /ak sa ti to už nepodarilo na tom prvom./ :wink:

Skús odpojiť výstup zdroja od ostatnej elektroniky a zmeraj ho ,či to robí aj bez záťaže,pretože to vyzerá na nejaký skrat až za ním.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď