Stavba TC

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
PL509
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 561
Dátum registrácie: 03 Júl 2011, 00:00
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa PL509 » 27 Mar 2012, 18:28

a obdlzink mas z ? TL494 alebo 4046 ci nieco ine ?
0

Používateľov profilový obrázok
LubosFiala
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 18 Dec 2010, 00:00
Vek: 30

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa LubosFiala » 27 Mar 2012, 18:35

BM492 generator sinus a obdlznik do 10MHz

Ak by ste mohli, tak mi prosim zmerajte prierez jadra GDT ktory funguje bezproblemov, aby som netriafal uplne naslepo.
0

Používateľov profilový obrázok
PL509
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 561
Dátum registrácie: 03 Júl 2011, 00:00
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa PL509 » 27 Mar 2012, 18:46

10MHz je moc :D ma priemer 3cm a vnutorny priemer je 2cm ale skus ked to nepojde zohnat hrnickove jadro
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa medved » 27 Mar 2012, 19:04

PL504 ty sa nauc poriadne citat co pise lebo tu obcas splietas...

LubosFiala to jadro na GDT je velkostou cca ako to velke zlte jadro s PC zdroja, aspon take alebo vacsie presne rozmery nepomeram kedze nesom doma. Inak ja by som skusil pomerat priebeh, ale uz priamo na tranzistoroch aj s rezistorom a zenerkami, ze aky bude priebeh.
PL509 napísal:medved mam este otazku podla vypoctou by som mal to VTTC s GU81M idealne naladene ak by som tam mal 110pF kondik neni to nejako malo ? teraz tam mam cca 2,5nF kond
To je fest malo, bud daco blbo pocitas alebo mas nejake divne cievky abo co... napis mi presne co vsetko mas, priemery, dlzky vsetko co vies... uz si ho aj zapinal ci zatial iba stavias ?
0

Používateľov profilový obrázok
mmt
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1252
Dátum registrácie: 08 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa mmt » 27 Mar 2012, 19:14

0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa medved » 27 Mar 2012, 19:18

No slava, uz bolo nacase ze si sem dosiel :lol: :D
0

Používateľov profilový obrázok
PL509
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 561
Dátum registrácie: 03 Júl 2011, 00:00
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa PL509 » 27 Mar 2012, 21:27

som PL509 :D a az teraz som si vsimol ze tam ma prierez ne mam 1,5cm uz som to prepocital s novym toroidom kmitocet LC obvodu je 631,18kHz kapacita rez. kondu 0,48nF indukcnost primaru je 132,46uH
Sekudar ma parametre 7,5cm , 28cm je viska vinutia kmitocet 631,11 indukcnost je 7,8mH
Primar je ma priemer 15cm priemer dratu je 1,3mm vyska vinutia je 20cm, 40zavitou indukcnost 132,46uH
0

Používateľov profilový obrázok
LubosFiala
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 18 Dec 2010, 00:00
Vek: 30

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa LubosFiala » 28 Mar 2012, 18:36

Navinul som nove trafko a urobil nove meranie, zapojil som to uz priamo s IGBT. Na trafo bolo pouzite feritove jadro a lakovany drot priemeru 0,45mm. Priebehy vyzeraju ovela lepsie. Z generatora som odoberal sinusovy signal a pomocou schmitovho obvodu premenil na obdlznik, zistil som ze obdlznikovy vystup generatora nema striedu 1:1. Objavil sa novy problem: pri zvysovani frekvencie zacne obvod odoberat vacsi prud z budicov, skusil som vymenit primarny kondenzator C1 ale nepomohlo to, takze to vyzera na rezonancny obvod na sekundari s r. frekvenciou cca 1MHz. V zapojeni boli pouzite iba 2 zenerky, lebo som viac nemal a ani v obchode nemali, ale podla priebehov su zbytocne. Maximalne katalogove napatie G-E je + - 20V co ani zdalkeka neprekracujem.
Myslim ze tento novy GDT je uz celkom slusny, priebehy su dobre, ale stale sa slabo zahrieva.

Priebehy:
casovka 2us / dielik
napatie horny priebeh 10V/dielik
dolny priebeh 5V/dielik
Prílohy
novy trafacik, bez rezistora
novy trafacik, bez rezistora
novy trafacik, s 10ohm rezistorom
novy trafacik, s 10ohm rezistorom
predosly trafacik (ten farebny) bez rezistora (C1=3u3)
predosly trafacik (ten farebny) bez rezistora (C1=3u3)
predosly trafacik (ten farebny) s 10ohm rezistorom (C1=3u3)
predosly trafacik (ten farebny) s 10ohm rezistorom (C1=3u3)
nove GDT na feritovom jadre
nove GDT na feritovom jadre
schema zapojenia
schema zapojenia
0

Používateľov profilový obrázok
mmt
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1252
Dátum registrácie: 08 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa mmt » 28 Mar 2012, 22:56

No uz to je lepsie, ajtak by som sa vyvaroval tomu lakovanemu drotu, je to nebezpecne lahko sa ti moze zoskrabat z neho lak a vyskratovat sa o jadro, najlpesi je CAT4 LAN kabel.. To ze sa ti hreju budice pri vyzsiej f nevadi, predpokladam ze merania robis pri CW, za beznych podmienok sa SSTC aj DRSSTC prerusuje budenie drivrov interrupterom a tym ti vsetky obavy z prehrievania a velkeho odberu odpadaju.. Osobne konstrulujen GDT kde su z neho kable pripajkovane priamo na nozicky trandov, aby som sa vyhol parazitnej indukci,atd.. ale ak to nevyhovuje tvojej topologii, nevadi, nehra to velku rolu
0

Používateľov profilový obrázok
LubosFiala
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 18 Dec 2010, 00:00
Vek: 30

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa LubosFiala » 29 Mar 2012, 11:48

Mozem ho skusit zaliat do umelej hmoty a potom bude mechanicky odolnejsi. Co si myslel tym CW? Pojde tam audiomodulacia, ktora este nie je celkom doriesena. Potom by som chcel pridat primarny kondik do rezonancie aby vznikla DRSSTC, ale neviem ci je mozne skombinovat prerusovac s audiomudulaciou, ale to budem riesit v buducnosti.
Teraz este potrebujem prisposobit primar aby mali vinutia TC tu spravnu vazbu. Sekundar ma priemer 75mm a prilizne 1100 zavitov 0,2 mm drotom. Skusal som velky primar s priemerom cez 30 cm drotom 1,5mm s medzerami cca 1cm a pri napajani 70V som dosiahol asi 3cm vyboje, potom som este skusal maly primar navinuty na misku pod kvetinac, spodny priemer 11cm vrchny 12cm, cca 7 zavitov 3mm drotom s medzizavitovymi medzerami cca 0,5cm. Efekt bol rovnaky.
0

Používateľov profilový obrázok
LubosFiala
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 18 Dec 2010, 00:00
Vek: 30

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa LubosFiala » 06 Apr 2012, 11:27

Mam este otazku ohladom podstavca pod samotnu cievku. Mozem pouzit plechovu krabicu na elektroniku a na vrch dat samotnu TC? Ide mi to to ci sa nebude kus plechu pod cievkami spravat ako zavit nakratko. Zvazujem medzi plechovou a drevenou krabicou.
0

Používateľov profilový obrázok
mmt
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1252
Dátum registrácie: 08 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa mmt » 14 Apr 2012, 23:12

zvyknu sa pouzivat, kombinacie dreva a plastovych slpikov a ked neco kovove tak krabicku na driver, alebo dake uzemnene pletivo po obvode celej podstavy ale pre istotu s nejakou tou medzerou

..sry ze neodpisujem, nesom tu casto
0

Používateľov profilový obrázok
LubosFiala
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 18 Dec 2010, 00:00
Vek: 30

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa LubosFiala » 02 Jún 2012, 19:39

Dobrý deň,

pokročil som so stavbou TC, mám postavený H mostik s IGBT, ale pri prvom skúšaní a testovaní mi odišli 2 IGBT a 1 ochranná dióda. Testoval som pri pomerne nízkom napátí H mostíka cca 120V DC. Prikladám aj schému zapojenia, snažil som sa do nej zahrnúť všetko, čo bolo použité v čase testovania. Bol by som rád, keby mi niekto ozrejmil prečo došlo k zničeniu súčiastok a ako tomu zabrániť.
Zničené súčiastky: tranzistor Q2 (skrat C-G-E), Q3 (skrat C-E), D13 (skrat A-K)
Podľa poškodenia usudzujem, že boli zničené vyšším napätím, opravte ma ak sa mýlim.
Prílohy
zapojenieSSTC.pdf
Schéma zapojenia
(54.75 KiB) 65 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
mmt
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1252
Dátum registrácie: 08 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa mmt » 03 Jún 2012, 19:50

Tranzistory sgl50n60rufd nepotrebuju diody maju uz jednu vo vnury, externe antiparalelne diody sa davaju len k mosFETom IGBT cka ich maju dost rychle a silne. Dalej tvoja vykonova schema postrada zvytkovy kondenzator paralelne na napajanie mostu, co najblyzsie k IGBT cca 10uF/400V co najkvalitnejsi a jeden.
Pricin preco ti zlyhal most moze byt niekolko; nadprud, nadnapatie, rozladeny obvod, zle spinanie gate, nestihaju spinat tranzistory alebo celkove pretazenie-neuchladenie kremiku.
Ak si myslis ze boli znicene vyzsim napatim tak by som ti odporucil pouzit TVS diody paralelne k mostu.
Vo vacsine pripadov vsak IGBT cka zlyhavaju koli nadprudu(prudovym spickam) te sa daju obmedzovat inteligentnejsimi drivermi s funkciou Over Current Detection.. napr. zde http://stevehv.4hv.org/DRSSTC2/DRSSTC1OCDsch.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
LubosFiala
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 18 Dec 2010, 00:00
Vek: 30

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa LubosFiala » 05 Jún 2012, 13:07

Diody D10-13 by mohli zvysit kapacitu medzi C-E, ale nemysilm si, ze to bude mat vplyv na cinnost mostika. D13ka isla do skratu a keby tam nebola asi by to neprezila dioda zabudovana v IGBT, takze pokial tie diody vyrazne neovplyvnia cinnost obvodu, tak ich tam necham.
Mostik bol dobre chladeny, fungoval asi 5 minut a potom mi zrazu zhodilo istic, ktory som mal na zasuvke (6A). Vyboje boli cca 4cm co si myslim, ze je na fullbridge malo.
Pokusim sa prerobit este prerusovac a doplnim chybajuce veci a hodim sem schemu, aby som predisiel zbytocnemu niceniu suciastok.
0

Používateľov profilový obrázok
LubosFiala
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 18 Dec 2010, 00:00
Vek: 30

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa LubosFiala » 12 Jún 2012, 15:23

[quote="mmt"] ...zvytkovy kondenzator paralelne na napajanie mostu, co najblyzsie k IGBT cca 10uF/400V co najkvalitnejsi a jeden..../quote]

Kde zozeniem taky kondenzator, v ochcodoch ho neviem zohnat. Ale da sa kupit rozbehovy kondenzator k motorom. Mozem pouzit ten?
Vdaka
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa medved » 12 Jún 2012, 15:58

Rozbehovy kond urcite nie.
4cm vyboj na plny most je sakramensky malo.
Preco to riesis antenkou a nie prudovym trafom ? Prudove trafko je vyhodnejsie...

Preco mas tam tak velku filtraciu ?? Sprav to radsej do DR a filtraciu vyhod prec a sprav napr. prepinanie 50Hz a 100Hz napajanie alebo iba jednocestne usmernenie 50Hz.
0

Používateľov profilový obrázok
mmt
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1252
Dátum registrácie: 08 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa mmt » 13 Jún 2012, 19:57

0

Používateľov profilový obrázok
PL509
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 561
Dátum registrácie: 03 Júl 2011, 00:00
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa PL509 » 13 Jún 2012, 20:22

LubosFiala- keby chces mam peckovu schemu na SSTC s prudovym trafom
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba TC

Príspevok od používateľa medved » 13 Jún 2012, 20:30

Schema moze byt akakolvek dobra, ale ked covek nevie ako spravne konstrukcne spravit koncak a ake suciastky pouzit a pod. tak mu je skvela schema na prd :D potom sa len bude divit, ze preco mu stale odchadzaju koncaky, ked ma taku skvelu schemu. Ale zasa je pravda, ze sem tam sa stava, ze tranzistory odidu bez jedineho dovodu...

PL509 noze skus sem hodit tu tvoju schemu, alebo ak nechces tuna tak aspon do SS.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok