SGTC s dvoma MOTmi

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Xariex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 31 Dec 2011, 12:41

SGTC s dvoma MOTmi

Príspevok od používateľa Xariex » 12 Okt 2012, 16:58

Zdravím, chcel by som sa poradiť ohľadom SGTC, keďže zatiaľ mám skúsenosti len s SSTC. Mám k dispozícií dva MOTy a chcel by som postaviť nejaký teslák, ktorý by mal výboje cca. 30cm. Prikladám približnú schému ako by som si to predstavoval, ak tam je niečo zle tak ma opravte. Taktiež by som sa chcel opýtať na výpočty (ako rezonancia sekundáru, výpočet kondenzátora, iskrišťová vzdialenosť...) keďže výpočty mi nikdy nešli. Bol by som rád ak by sa dal napájať priamo zo siete bez nejakého autotransformátoru, oddelovacieho trafa, alebo sieťového filtra, keďže momentálne na to nemám peniaze.
Ďakujem
Prílohy
SGTC.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: SGTC s dvoma MOTmi

Príspevok od používateľa medved » 12 Okt 2012, 17:35

Cez tento program si to mozes vyratat
www.experimenty.kvalitne.cz/download/programy/tc.rar
alebo tuna
http://www.rayer.g6.cz/php/elcalc.php

Cez to si navrhni nejaky vhodny sekundar v pomere napr. 1:5, maximalne vsak 1:7 viac urcite nie. Sprav plochy alebo konicky primar, idealne s holeho drotu s vacsim poctom zavitov aby si mohol lahko menit indukcnost a pocet zavitov. Tak si vyrataj, ale najlepsie ked zmeras indukcnost primaru. f0 sekundaru si mozes overit zmeranim ci sedi s vypoctom... potom nemas problem cez ten program tc.exe vyratat pribliznu kapacitu rez. kondika. Tak uz len experimentovanim doladit okolo tej kapacity. Nezabudni na dobry hladky toroid co je pri SGTC dolezite.

Ake chces pouzit tlmivky za MOTmi ?
0

Xariex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 31 Dec 2011, 12:41

Re: SGTC s dvoma MOTmi

Príspevok od používateľa Xariex » 12 Okt 2012, 17:38

To ešte neviem, lebo zatiaľ nemám doma žiadne tlmivky. Nechám si poradiť, aké tam mám dať. Prípadne ak by si vedel kde ich môžem zohnať, bol by som rád.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: SGTC s dvoma MOTmi

Príspevok od používateľa medved » 12 Okt 2012, 17:58

No ja som pouzival 6x 40W tlmivky, 3+3 na obe strany + blokovacie kondiky. Ale po nejakom case (cca par tyzdnov) vsetky tlmivky zhoreli a potom snimi aj blokovacie kondy zhoreli. Mozno 250W tlmivky by to vydrzali, ale nemam odskusane. Ja pouzivam momentalne MOTy s vyskratovanym primarom, nie je to idealne, ale mam istotu, ze to vydrzi a nic nezhori.
0

Xariex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 31 Dec 2011, 12:41

Re: SGTC s dvoma MOTmi

Príspevok od používateľa Xariex » 12 Okt 2012, 18:04

Aj ja som rozmýšlal nad tými MOTmi ako tlmivkami, ale mal som dosť veľký problém zohnať tie dva, ktoré mám a neviem kde by som zháňal ďalšie. Ešte sa chcem spýtať aké použiť iskrište a s akou medzerou?
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: SGTC s dvoma MOTmi

Príspevok od používateľa medved » 12 Okt 2012, 18:20

Iskriste sprav klasicke s Cu trubkami, dolezite je aby boli trubky umiestnene v drazkach a dala sa nastavovat medzera (nerob napevno). Dalsia dolezita vec je aby medzera bola rovnaka po celej dlzke, aby vyboj skakal nahodne pozdlz trubiek.
Nieco taketo
http://www.vn-experimenty.eu/sgtc_4/iskriste01_b.jpg
(toto iskriste je nastavene na 4 MOTy v serii, na 2 MOTy som daval o 2 medzery menej...)

Medzery nastavim od oka, tak pripojim na zdroj len iskriste a zistujem ci skacu v pohode vyboje, ak ano, medzery zvacsim a znova otestujem az po hranicu kedy uz nebudu skakat vyboje alebo bude to nestabilne a bude to stale zhasinat. Potom mierne zmensim medzeru... a je to spravne nastavene na max zapalne napatie.
0
Naposledy upravil/-a medved v 17 Mar 2016, 21:18, upravené celkom 1 krát.

Xariex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 31 Dec 2011, 12:41

Re: SGTC s dvoma MOTmi

Príspevok od používateľa Xariex » 12 Okt 2012, 18:26

Ináč kde by som vedel zohnať dosť veľa tenkého (1-2mm) drótu na sekundár? Moje zásoby sa značne míňajú a už mi nebudú stačiť na ďalšiu cievku.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: SGTC s dvoma MOTmi

Príspevok od používateľa medved » 12 Okt 2012, 19:20

1-2mm ?? neprehanas to trochu ? aky velky sekundar chces vinut ? zhanaj niekoho kto previja motory.
0

Xariex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 31 Dec 2011, 12:41

Re: SGTC s dvoma MOTmi

Príspevok od používateľa Xariex » 12 Okt 2012, 19:23

Sorry, zle som to napísal, myslel som 0,1 - 0,2 mm. Stalo sa mi to už tretí krát :D
0

Xariex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 31 Dec 2011, 12:41

Re: SGTC s dvoma MOTmi

Príspevok od používateľa Xariex » 15 Okt 2012, 18:54

Ešte sa chcem spýtať kde zohnať tie TESLA kondenzátory? Alebo či by sa nedali z niečoho vymontovať.
0

Používateľov profilový obrázok
PL509
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 561
Dátum registrácie: 03 Júl 2011, 00:00
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: SGTC s dvoma MOTmi

Príspevok od používateľa PL509 » 15 Okt 2012, 21:00

ja som ich povyberal s TV TESLA Color a puzival som ich aj na VTTC a nato ze su zadarmo su spickove :)
0

Používateľov profilový obrázok
PL509
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 561
Dátum registrácie: 03 Júl 2011, 00:00
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: SGTC s dvoma MOTmi

Príspevok od používateľa PL509 » 17 Okt 2012, 21:42

nechcem zakladat novu temu kvoli jednej otazke takze tu je kolko kV vydrzi priechodovy kond z magnetronu ??
0

Napísať odpoveď