Indukcna cievka

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Andrej
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 832
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: GA/BA
Vek: 38

Indukcna cievka

Príspevok od používateľa Andrej » 02 Mar 2010, 16:09

Dobry den vo spolok. Obraciam sa na vas s jednym problemom. Rozhodol som sa dokoncit zapalovanie ktore uz skoro dva roky mam rozrobene. Ide o procesorom riadeny predstih. Vystup budi cez Mosfet indukcnu cievku. Vsetko bezi, kym nepripojim cievku. Po "hodeni iskry" dojde k napatovej spicke a k resetu uP. Dojde totiz k indukcii podla vztahu U= L.dI/dt. Nedari sa mi to dako zfunkcnit. Napajanie je stavbilizovane zenerovou diodou. Poprosim konstruktivne napady. Priznam sa ze si neviem rady. cevka je pripojena jednym polom na + a druhy je spinany cez N-FET do zeme. Na skusku som cievku pripojil paralelne priamo k napajaniu a po jej odpoveni doslo k resetu taktiez. Velmi mi pomoze, ked sa najde niekto kto uz podobne veci riesil. Mozno by sa dali vyuzit poznatky Teslacoilistov. Dakujem PS: schemu dam ked zapnem notebook - na tomto PC ju nemam..
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 02 Mar 2010, 16:45

Možno len zbytočné rady,ale predsa. Diódu paralelne k cievke(zoskratuje indukované napätie) a do napájania IO dať lepšie odrušovacie C. Možno by pomohlo aj galvanicky oddeliť IO a budiaci FET.
0

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1915
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bobo87 » 02 Mar 2010, 16:46

Pripadne pridat tlmivku na vstup napajania este pred zenerku?
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

Andrej
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 832
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: GA/BA
Vek: 38

Príspevok od používateľa Andrej » 02 Mar 2010, 16:50

Tak tu je spominana schema pre lepsiu vizualizaciu problemu. Cievka je napojena Medzi VDD a JP2. Dolfi, danhard - najviac si slubujem azda od vas, Dolfi ty rad polemizujes o probleme - skus aj teraz, velmi by si mi pomohol.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 2 minútach:

Bobo tlmivku som neskusal, azda by to cosi pomohlo, ale momentalne nemam a ani nemam z coho navinut.

Mio dakujem - diodu som skusal ako prvu - to sice problem vyriesi, ale zase neiskri potom cievka :D, takze opat ni. A keby som dal skor schemu, tak by druha cast napisaneho urcite napisana nebola.
Prílohy
zapalovanie.png
0

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 02 Mar 2010, 18:04

odporúčam zaradiť transil alebo varistor... skôr však transil paralelne ku záťaži (cievke) a k tomu ešte sériový RC člen približne 100n/22R. Malo by pomôcť.

Ku procesoru treba blokovanie a najlepšie použiť v napájaní 5,1V ZD o zem.
Ešte vhodnejšie by bol správne navrhnutý LC filter. Reset ošetriť tak isto zenerkou lebo ho máš vyvedený externe, k tomu ešte kondenzátor 220nF.
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Andrej
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 832
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: GA/BA
Vek: 38

Príspevok od používateľa Andrej » 02 Mar 2010, 18:08

Transil som skusal, RC clen tiez. Je pravda ze ten by sa dal navrhnut aj lepsie, ale zial nemal som potrebne VN kondiky, takze som pouzil co bolo. Vysledok bol lepsi, ale zial nedostatocny. Blokovanie procesoru mam. Ide o to odstranit pomerne velku zlozku indukovaneho napatia, ale zabezpecit velku derivaciu prudu. Este polaborujem.. Ak by bol dalsi napad,uvitam. Ale velmi pekne dakujem aj za tieto. Dam vediet..
0

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 02 Mar 2010, 18:17

V tom prípade ti poradím na napájanie procesoru malý DC-DC menič 5V/5V.
Ten mi ako posledné riešenie pomohol v jednej fabrike, kde som robil časovač pre odvod triesky z CNC píly na náboje. Vedľa postavili indukčnú pec a začali sa diať nepekné veci.
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 02 Mar 2010, 18:26

Andrej, buzení máš sice oddělené optronem, což tady víceméně ničemu nepomůže, ale ta silová zem od spínacího FETu jde bůhví kudy ?
Proste ta silová zem od FETu nesmí jít přes tu elektroniku, ta musí mít vlastní drát.
Nejlepší když budeš mít ten spínač někde přímo u cívky a tam taky příslušný rezonanční a blokovací kond.
0
Naposledy upravil/-a danhard v 02 Mar 2010, 18:33, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
einsteinmino
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2249
Dátum registrácie: 16 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa einsteinmino » 02 Mar 2010, 18:32

pouzi CLC clen a elektronikou zapoj popred toho clena, mne to tiez pomohlo..
0
___________________________________________
Pracujem na 1kW meniči do auta, na zosilňovač

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa medved » 02 Mar 2010, 20:21

tak ma napadlo
mas odtienenu elektroniku ? moze to robit problem ked preskoci vyboj
0

Andrej
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 832
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: GA/BA
Vek: 38

Príspevok od používateľa Andrej » 02 Mar 2010, 20:26

Danhard - je to uz treti navrh DPS - Da sa povedat, ze trand je "nalepeny" priamo na privodnom vodici a taktiez hned pri trande je vystup na cievku. Tiez som bol toho nazoru ze pretekajuci prud dokaze aj na tom malom odpore vedenia vytvorit dostatocny neziaduci ubytok napatia. Topologia by mala byt OK. SKusim to s tym budicom priamo na cievke. S tym optoclenom je to pravda - nie je tam nanic. Bolo to na skusku - prve 2 dps nemali optoclen. Skusim dat na rady a spravit to externe.
Mino - CLC to myslis ako T-clanok? Specifikuj blizsie. Jacob - Ten DC-DC by som azda tiez skusil, ale tomu by som sa radsej vyhol - musi to ist aj dako inac. Nasiel som v AMARE daco podobne a ked som kukol na jeho vykonovy koniec - tak to bol holy MOSFET. Pisal som tomu autorovi a on mi odpisal, ze nemal ziadny problem podobneho charakteru, co sa mi absolutne nevidi. Ale tak nemam dovod neverit mu. Poskusam a napisem. Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 02 Mar 2010, 20:38

ešte ma napadlo, použi industry verziu procesoru, je menej náchylná na okolité podnety a ruchy.

Ak ti nepomôže galvanické oddelenie cez DC-DC menič a odtienenie riadiacej časti s uPC, tak už asi nič ...
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Mar 2010, 21:07

Skús tam natiahnuť dva drôty od + aj - pólu baterky. Stoč spolu napájanie uP a tak isto napájanie indukčnej cievky so spínacím tranzistorom ...

A nasekaj tam pár keramických blokovasích kondíkov do 12 V napájania. (A radšej menšej kapacity a na vyššie napätie, majú lepšie VF vlastnosti) ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď