vypalenie zarovky vyhodi istic

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Agent0019
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 286
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Stupava
Vek: 30

vypalenie zarovky vyhodi istic

Príspevok od používateľa Agent0019 » 10 Júl 2010, 22:18

Zdravim

Mam v mojom byte taky problem, ze ked sa vypali niaka zarovka tak vyhodi istic. Cim to moze byt? V troch izbach mame lankovy system na 12V takze tam je to v pohode ale v obyvacke, kuchini a chodbe mame klasicke ziarovky kde ked sa niaka po case vypali tak to vyhodi istic. Najhorsie je to v obyvacke kde su zasuvky aj svetlo na 1 istic a na tie zasuvky ide LCD, set top box, a cele PC (monitor, repraky, tlaciaren...)
A keby ste vydeli tu elektriku v stupackach co tam niaka je tahana tak asi zinfarktujete...

Co sa s tym deje ze ked sa ta ziarovka vypali vyhodi istic?
0
Ak zlyhali všetky pokusy, treba si prečítať manuál.

Používateľov profilový obrázok
mmt
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1252
Dátum registrácie: 08 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mmt » 10 Júl 2010, 22:20

obavam sa ze toto nepatri do VN..
0

Používateľov profilový obrázok
kroupahans
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 29 Okt 2008, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kroupahans » 10 Júl 2010, 22:21

Myslím že to nedělá každá žárovka, ale asi máš žárovky stejnýho typu ze stejný série, a viděl bych to na teorii, že vlákno jak slábne zvyšuje se proud a v okamžiku před přepálením je nejslabší, možná se i wolfram co je smotanej do spirály speče a vysokým proudem vyhodí jistič, jinak si to asi nedokážu vysvětlit.
0
Chytří lidé používají Google a nevolí komunisty.
Je lepší se spoléhat na hlavu vlastní než na piliny ostatních....
Mrkněte na můj web http://czelektro.eu/ ,reklama je nutná :-)

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 10 Júl 2010, 22:43

Tiež sa my pár krát stalo,že ako sa vypálila žiarovka,tak rachla,alebo vyhodila istič. Neviem čím to je. Určite nie tým že sa vlákno zužuje. Tým by odpor rástol a prúd klesal,nie rástol. Jedno je však isté. Keď sa ´´vypáli´´ žiarivka (úsporka),tak tá nespraví žiadnu ´´škodu´´.
0

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Príspevok od používateľa Ado_PO » 10 Júl 2010, 22:44

Ja mám tiež teóriu. Pri prepálení vlákna sa môže stať, že si oba prepálené konce o seba škrtnú, vznikne oblúk, pri ktorom sa môže časť vlákna vypariť, vytvorí vodivú atmosféru cez ktorú potečie skratový prúd a vyhodí istič.
0
RoHS? Hrôza a des.

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 10 Júl 2010, 22:49

Ale vlákno žiarovky sa vyparuje stále,nie len keď sa vypáli. Preto sa používajú halogény ktoré zabraňujú usadzovaniu výparov na sklenenej banke a vracajú výpary späť k vláknu. Samozrejme je s tým potom spojená aj väčšia výdrž a možný stratový výkon žiarovky. Vyššia životnosť a i.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 10 Júl 2010, 22:54

Väčšinou žiarovka chytí vzduch, vlákno začne horieť a vytvorí sa oblúk/ skrat, ktorým pretečie dostatočný prúd na vyhodenie ističa ...

Žiarovky vyrábané v poslednej dobe stáli za ... Já som všade nasekal úsporky. Ak ti pre niečo nevyhovujú, skús teraz "povolené" halogénky na 230 V. Možno budú serióznejšie odchádzať ...

Prípadne, (neskúšal som to, môže tam byť hlavne tepelný problém), daj do každej objímky výkonový termistor, (ten do primáru trafa), na čo najnižší prúd, (najvyšší odpor) ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Split

Príspevok od používateľa Split » 10 Júl 2010, 22:54

neviem preco ale toto sa mi stavalo len pri tych nekvalitnejsich..pri troska kvalitnejsich (OSRAM napr.) som pri vypaleni ziarovky spozoroval iba slabucku modru iskru v ziarovke a zhaslo svetlo..ale istic mi nevyhodilo...

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa Axwell » 10 Júl 2010, 22:59

to je este nic, ze vyhodi istic, u nas sa stane aj take, ze sa cela ziarovka rozpadne a vo vzduchu este hori kym padaju rozne ciastocky na zem, pekny efekt skoro rano ked vstanete, alebo zvukove tak ze ziarovka buchne tiez sa rozpadne ale to je bez efektov uz, a potom furt treba z patice vytahovat zavit ziarovky, toto su ziarovky z hypermarketov tesco a pod. potom take osram, philips to sa vypalia dlho, velmi dlho vydrzia niekde aj vyse roka. a tie zrazu ked zapnem tak zistim ze svetlo nesvieti bez hocijakeho efektu. A potom v pivnici su este velmi stare ziarovky TESLA, uz velmi dlho tam su, a stale svietia. A to nehovorim, ze vonku mame pred garazou, pred vchodovymi dverami, na balkone ziarovky ktore tam su minimalne tolko ako mam ja rokov ked nie viac...
0

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 10 Júl 2010, 23:31

Aj tak mi nejde do hlavy zásuvka a svetlo na jednom vodiči...

Honem napraviť!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok