Indukčná zapaľovacia cievka - výroba

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

miso251
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 17 Nov 2008, 00:00

Indukčná zapaľovacia cievka - výroba

Príspevok od používateľa miso251 » 29 Apr 2011, 16:15

Potrebujem vyrobiť jednu indukčnú zapaľovaciu cievku, jedná sa o veterána, náhrada niektorou momentálne dostupnou nie je možná. Mám jednu na vzor. Jediné čo momentálne viem zistiť sú rozmery jadra 10x10x45, vonkajšie rozmery (priemer 40mm, výška 42mm) odpor primárneho vinutia 1,5 Ohmu, sekundár 6260 Ohmov na palubné napätie 6V. Počet závitov primáru a sekundáru sa dá zistiť aj bez toho aby som musel cievku odmotavať? Je totiž originál a funkčná. Aké ďalšie parametre sú nutné na konštrukciu? Vďaka za strpenie a rady, som strojár.
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 29 Apr 2011, 16:36

potrebuješ vedieť priemery drôtov a počty závitov. Inak,izolácia na sek. vinutí takejto cievky nieje sranda. O akého veterána sa jedná?
0

miso251
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 17 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa miso251 » 29 Apr 2011, 17:13

Jawa 350 Perak 1949 s hlbokou spínaciou skrinkou práve s tými atypickými zabudovanými cievkami. Sme dvaja, čo by sme takúto cievku potrebovali. Je mi trochu ľúto túp cievku rozpitvať, ale ak to nebude inač možné zisiť, tak sa bude odmotávať, jedna mi je takisto platná ako keby som nemal žiadnu. Poznám nejakých ľudí vo Vinute, len som si chcel najprv overiť, či je to vôbec možné. Síce keď to ľudia vedeli vyrobiť pred 52 rokmi, prečo by to mal byť problém dnes.

Ak by sa dalo, môžeš napísať k tomu viac, zaujíma ma to.

ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Vendeta
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2131
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Vendeta » 29 Apr 2011, 17:21

Odkial si???Ked poznas ludi vo vinute???
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12414
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 29 Apr 2011, 17:29

Sfoť indučku a rozmery daj vyšku a priemer.

Naozaj nejde použiť obyčajne 6V indučky? tie kupiš, lebo ja mam 6V v 350tke jawe
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 29 Apr 2011, 17:36

Ak by si chcel takúto cievku vyrobiť,potrebuješ na to:

Rozmery jadra a jeho skladbu,taktiež s akého je materiálu.
Priemer drôtu,počet závitov,typ použitého drôtu(staré vodiče mali asi väčší odpor ako dnešné). Tieto veci potrebuješ vedieť aj o primárnom vinutí aj o sekundárnom. potom skladbu vinutia(teda čím a akým spôsobom sú izolované jednotlivé vrstvy vinutia.
A samozrejme zapojenie vinutí.

Inak,ak ti mechanicky pasne iná 6V cievka,tak vyskúšaj najprv tú,môžeš tak ušetriť nemalé peniaze.
0

miso251
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 17 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa miso251 » 29 Apr 2011, 18:12

v podstate v rámci funkčnosti po miernej úprave momentálneho zapojenia je možné dať dve hliníkové PAL indučky pod nádrž, ale v rámci veteránizmu je to hrubý zásah. Z pohľadu strojára nevidím problém vo výrobe repliky kontaktov a v podstate čohokoľvek čo sa na cievke nachádza, akurát to dotiahnuť aj po stránke najpodstatnejšej a to tej VN. Skúsim teda zohnať buď to starú cievku na pitvu, alebo rozhodím tú moju.

Čo sa týka jadra, takisto nie je problém urobiť v rámci nejakých cvičení metalografický rozbor, takto na pohľad je to v mojich očiach klasika 0,5 tafo plech tvaru I na rozmer 10x10 l=45

Som zo Žiliny, vo Vinute poznám priamo nových majiteľov.
0

Napísať odpoveď