vysokonapäťový DC zdroj

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
spektrometer
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 18 Júl 2007, 00:00

vysokonapäťový DC zdroj

Príspevok od používateľa spektrometer » 11 Jún 2012, 21:49

Zdravím všetkých odomňa väčších odborníkov :)

potreboval by som zdroj jednosmerného napätia rádovo 2000 - 5000 V, prúdové nároky sú minimálne, má pracovať v otvorenom obvode - bude len vytvárať el. pole vysokých intenzít. K žiadnemu výboju ani preskoku nedôjde. Podmienkou je ale jeho vysoká stabilita. Ako prvá možnosť ako získať zdroj VN ma napadlo použiť VN kondenzátor, ten najprv nabiť usmerneným VN zdrojom (napr. kaskádou), potom ho odpojiť od zdroja VN a použiť ho ako stabilný zdroj. Tam však vidím problém so samovybíjaním VN kondenzátorov obvykle nízkych kapacít, hlavne pri vyšších napätiach, čo by malo za následok pokles napätia a tým aj intenzity poľa v čase. Alebo sa snáď dá priamo výstup napr. z VN kaskády vyhladiť na akceptovateľnú úroveň ? Akceptovateľnou úrovňou považujem zvlnenie harmonického priebehu na úrovni max. desatín %.

Vopred ďakujem za rady
0

Nomen

Re: vysokonapäťový DC zdroj

Príspevok od používateľa Nomen » 11 Jún 2012, 21:53

ak zacnes s trafom , mohol by som ti poslytnut ,sek. 5000V , par mA

dololo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 10 Jún 2012, 16:48
Bydlisko: PN/TT/HC/BA/Hodonín

Re: vysokonapäťový DC zdroj

Príspevok od používateľa dololo » 11 Jún 2012, 22:00

Takéto dačo by boldo aj mne na hrátky s elektrónkami z rádiolokátorov.
0

Split

Re: vysokonapäťový DC zdroj

Príspevok od používateľa Split » 11 Jún 2012, 22:01

nasobic napatia z diod a kondikov..

dololo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 10 Jún 2012, 16:48
Bydlisko: PN/TT/HC/BA/Hodonín

Re: vysokonapäťový DC zdroj

Príspevok od používateľa dololo » 11 Jún 2012, 22:03

Na to myslím stačí nejaký RLC člen.
Hodnoty boli nejak 0.2R 0.7uH a 100pF (len sa mi to marí). Na C by malo byť napätie okolo 3kV.
A chcel DC.
Či ? Prosím keď tak ma opravte usmernite tiež som len amatér.
0

Nomen

Re: vysokonapäťový DC zdroj

Príspevok od používateľa Nomen » 11 Jún 2012, 22:09

Split napísal:nasobic napatia z diod a kondikov..
spomina vysoku stabilitu

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: vysokonapäťový DC zdroj

Príspevok od používateľa Washu » 11 Jún 2012, 22:24

Sprry ze kradnem temu. Ked uz spominate VN zdroj, nema niekto trafo idealne 10kV staci aj 100VA, 300VA je ideal. Podmienka striedave napatie 50Hz. Co som tu zatial videl vacsina bola len 3..5kV a to je malo. 8kV by uz mohlo stacit.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Nomen

Re: vysokonapäťový DC zdroj

Príspevok od používateľa Nomen » 11 Jún 2012, 22:27

a dva do serie ?

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: vysokonapäťový DC zdroj

Príspevok od používateľa daqq » 11 Jún 2012, 22:45

Ako zaklad by som pouzil transformator riadeny oscilatorom (transformator by bol sucastou oscilatora). Vystup z tohto bude napojeny do klasickeho napatoveho nasobica. Podla toho ake zvlnenie chces dosiahnut, mozes to este prehnat RC filtrom (alebo niekolkymi) s vysokym R a malym C. Potom je to uz len otazka regulacie a obmedzovania napajania tomuto oscilatoru.

V podstate ako zaklad by som zobral tunak toto: http://www.galacticelectronics.com/Imag ... ounter.PNG

Trocha sa pohrat so spatnou vazbou este, regulacny obvod trocha upravit (i ked aj tento posluzi, s tym treba experimentovat).

Inak, odporucam sa najprv pohrat so simulatorom, odporucam : http://www.linear.com/designtools/software/ LTSPICE.


David
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: vysokonapäťový DC zdroj

Príspevok od používateľa medved » 11 Jún 2012, 22:56

@spektrometer alebo si navinut VN trafo na ferit s TV trafa na nejake 2kV a nanho dat nasobic + filtraciu, na filtraciu niekolko nF... to by si mal do 5kV.

@Washu pre teba by bolo idealne NST 10kV 300VA, ktore sa aj vyrabaju no len dost problem zohnat, naco ti to treba ? nebolo by mozne v nudzi pouzit 4 MOTy v serii ? To by si mal na vystupe cca 8,5-9kV. Hacik akurat je, ze nie proti zemi, ale cca +4,4 a -4,4kV proti zemi... ale ked tak premyslam tak aj NST ma dva vinutia tusim +5 a -5kV a stred musis uzemnit.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: vysokonapäťový DC zdroj

Príspevok od používateľa Washu » 11 Jún 2012, 23:01

medved: Ano viem jeden taky mi uz usiel medzi prstami :(
Do serie, pokial to izolacna pevnost dovoli slo by to, obavam sa ale ze bezne trafa na to niesu stavane.
Ucel stavby je meranie izolacnej pevnosti, izolacnych odporov.
Vysledkom bude regulovatelny AC zdroj do 10kV alebo kolko trafo da. MOTy su ako kanonom na komara, okrem ineho rad by som aby som na prenesenie toho zdroja nemusel volat stahovaciu sluzbu :D Ale hlavny dovod je ze uzemneny stred je nepripustny.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: vysokonapäťový DC zdroj

Príspevok od používateľa kubo150 » 11 Jún 2012, 23:43

Ja by som to riešil impulzným transformátorom, 5kV ešte nieje tak strašné, ale zamozrejme treba brať ohľad na to, že to nieje prst do mušličky vopchať, takže sa treba k vyhotoveniu takého transformátora a celkovo zdroja DC postaviť. Reguláciu pomocou PWM, zopár kondíkov z mikrovlnky a ide sa. Na taký kvazi amatersky slušný zdroj by to malo stačiť.

Transformátor na 50 Hz by bol si myslím tiež možný, akurád by to chcelo trošku neštandardné plechy, poprípade nejaké väčšie jadro, tým pádom aj výkonnejšie, a VN vinutie primárne kompenzovať na elektrickú pevnosť, aj keď sa bude jadro kôli tomu mocť využívať trebars len na 1/4 výkonu.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: vysokonapäťový DC zdroj

Príspevok od používateľa breta1 » 12 Jún 2012, 08:13

Myslím, že by šel použít VN transformátor z libovolného barevného CRT monitoru. Uvnitř trafa jsou odporové děliče pro FOCUS a SCREEN, jeden z nich (SCREEN) bych využil pro zavedení zpětné vazby pro stabilizaci výstupního napětí. Při vhodném napájecím napětí, vhodném budícím kmitočtu a vhodné střídě by se dalo potřebné stabilizované napětí získat.
0

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: vysokonapäťový DC zdroj

Príspevok od používateľa danhard » 12 Jún 2012, 08:26

Spodní konec děliče focus-screen je běžně vyveden na samostatný drát a proud do země se dá použít k regulaci VN ve smyčce zpětné vazby.
Pokud by potřeboval lepší stabilitu, tak musí udělat dělič z lepších odporů.
VN trafo z televize, monitoru umí jenom kladné napětí, na výstup je zapotřebí dát filtrační kapacitu, kterou jinak dělá kapacita obrazovky. Zatěžovací proud běžně cca 200 uA.
Typické zapojení vn trafa
http://www.hrdiemen.com/reparation/flyback/scheme/7527
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok