Elektrický ohradník

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Yoyoxd
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 27 Júl 2013, 19:58

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa Yoyoxd » 04 Aug 2013, 07:54

Tak viem že to kope pekne ale nestačí to na nejakú dlhšiu ohradu. Niekde som čítal že niekto to skúšal a nieje to boh vie čo. Vraj ma to problém s 50 m ohradou na ovce a čo to je 50 m.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa spin90 » 04 Aug 2013, 08:55

No neviem, ked pouzijes dobry budic, tak autocievka vie byt dost silna. Okrme toho, nic Ti nebrani pouzit autocievok viac paralelne.
Dalsia moznost je VN trafo z televizora, ale to uz by mohlo byt nevhodne a nebezpecne. Hlavne predsa ide o to, neublizit, iba odstrasit.
A Ze je to zle na viac ako 50m ? No neviem, ak sa pouziju dobre izolatory na upevnenie drota, nevidim dovod preco by mal byt taky znacny utlm.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa boraicho » 04 Aug 2013, 10:39

trafo z tv sa neda pouzit resp je nepouzitelne. Robil som to 6 roky dozadu kamosovi , nefungujd. Este stale mu dlzim 200 sk :D

nejde ani teslak pouzit, som skusal medvedov taky stredne vecsi sgtc :D
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa spin90 » 04 Aug 2013, 12:43

No tak teslak jasnacka, ved pripojenim takej impedancie ho musis zakonite rozladit.
IHVT? to ma len tak napadlo, ked neda tak neda :)
Potom jedine najschodnejsie su tie zapalovacie cievky, ved pouzi viac rovnakych kusov, ked Ti to nestaci. Nechce sa mi sice verit, ze nestaci, ale tak mozno. Ja som zo zapalovacich cievok zo skodovky 120tky (pasuje aj do inych ) vedel spravit pekne iskricky.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa Dolfi » 04 Aug 2013, 13:41

Tak sprav akože tyristorové zapaľovanie. Nabi väčší kondík, (niekoľko uF), asi na 500 V a švihni ho do primáru zapaľovacej cievky). Nakoľko opakovacia frekvencia zrejme stačí okolo 1 sec., tak ani zapaľovacia cievka nemusí zhorieť. A na výstupe bude celkom slušná šupa ...

Napokon, dajú sa použiť aj dve takéto zariadenia na opačných stranách pozemku ...

Dokáže niekto, aspoň veľmi približne, charakterizovať takýto vodič v priestore, aké je to asi vedenie s rozloženými parametrami ...? :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa kubo150 » 04 Aug 2013, 13:49

Ludia, trocha rozumu, viete aká to je už kapacita na taký dlhý drót? nehovoriac o tom, že jeden koniec treba riadne uzemniť, inak sa stane to, že ten drôt bude vlastne zemnič, a teda medzi zemou a drótom neostane velký rozdiel potencialu. Tu nieje problém nejaký útlm na drôte, ale útlm v zemi, a aj to, že tá cievka to nemusí zvládnuť. Vydel by som riešenie v navinutí vlastného transformátora a trebars každej pol sekundy púšťať kratšie pár 10V impulzy, primár zopár závitov, sekundár aspom 1000++ nejakým slušným drôtom, nie "pavučinou" a k tomu na rozpetí metra alebo aj 10 metrov pozapichované zemniace tyčky, aby to aj na opačnom konci dalo nejakú slušnú šupu, ktorá zviera odradí. Z energetického hladiska a aj bezpečnostného sa neoplatí aby bol plot stále pod šťavou, ale aby to boli len pomerne krátke pulzy za nejaký čas. Poprípade rozmiestniť po ohrade na rovnakých úsekoch viacej budičov, to by myslím stačili aj cievky z auta, ale muselo by ich byť viacej a vzdialených od seba a museli by byť synchronizované.

Dolfi, velmi približne? to chceš akože odvodenie parametrov a rovníc takéhoto dlhého vedenia?
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa spin90 » 04 Aug 2013, 14:00

Dolfi napísal: Dokáže niekto, aspoň veľmi približne, charakterizovať takýto vodič v priestore, aké je to asi vedenie s rozloženými parametrami ...? :wink:
Pri znalosti presneho geometrickeho rozlozenia vodicov v priestore a jeho vzdialenosti od zeme by to teoreticky slo vypocitat. Podobne veci sa rataju pre vonkajsie vedenia. Rata sa tam L, C, R a G , posledne sa pre hladiny VN a VVN zvykne zanedbat a uvazuje sa az pri ZVN.
V skriptach mam celkom pekne poodvadzane matematicke a fyzikalne vztahy pre takyto vypocet. Myslim ale ze by to bolo uplne zbytocne ratat, pretoze rozne parazitne kapacity a vzajomne indukcnosti v pripade takeho plotu, ktory je v blizkosti inych vodivych objektov budu natolko velke, ze najjednoduchsie je kapacitu zmerat. Koniec koncov, aj pri vzdusnych vedeniach sa zvyknu hodnoty merat.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa Dolfi » 04 Aug 2013, 14:01

Ale nó ! Drôt v priestore má vlastný odpor, kapacitu a indukčnosť. Odpor sa dá spočítať. No ten zbytok je pre mňa dosť španielskou dedinou. (Aspoň rádové hodnoty) ?

Ty tvrdíš, že problémom je zem, (jej parametre). Nechápem síce pojem, že ten drôt je zemnič a preto ho treba uzemniť. Ak môžeš, tak to vysvetli ...

Ďalšia vec, synchronizácia budičov. Prečo ?

No napadla ma iná vec. Čo tak potiahnuť dva vodiče nad sebou. A impulzy vnútiť medzi ne ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa boraicho » 04 Aug 2013, 14:07

spin90 napísal:IHVT? to ma len tak napadlo, ked neda tak neda :)
neda koli tomu že tie elekricke ohradniky pracuju na principe že sa do neho vypusti jeden vysokonapetovi impulz a to s trafom od telky nespraviš, indučka a VN trafo su 2 uplne rozdielne veci. musi spraviť ako pisal dolfi

kubo ale piču, nič sa nezemni.

bože nikto z vás nevidel elektricky plot? čo to tu pišete? proste tam sa spravi jeden kruh ktory je úplne izolovany ten sa pripoji na výstup s cievky a druhy studeny koniec cievky sa čo najlepšie napoji do zeme. kámo a ver že takyto impulz dotaneš že sa poserieš. sa postav s holými nohami na zem a chyť sa oplotku , hovno s teba vyleti jak ďugov s vína.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa spin90 » 04 Aug 2013, 14:15

Dolfi napísal:(Aspoň rádové hodnoty) ?
Pre nejaky ohradnik radovo netusim, ale pre vzdusne vedenia vychadzaju hodnoty indukcnosti radovo mH/km a kapacita radovo desiatky nF/km . Ale to zalezi od vela veci.
Pre kable je kapacita niekedy tak velka, ze kapacitny prud moze dosiahnut hodnotu menovyteho zatazneho prudu kabla, teda neni ho mozne zatazit cinne. Zato sa kablove vedenia nemozu robit velmi dlhe. Ale to je zas nieco ine. Pre vzdusne silove VN VVN a ZVN vedenia plati zhruba to co som napisal.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa boraicho » 04 Aug 2013, 14:51

ja nechápem ako s týmto predmetom mohol mať problém :D
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa kubo150 » 04 Aug 2013, 15:21

Práve že som videl profi ohradníky, a najprv povieš prd sa zemní a potom napíšeš, čo najlepšie spojiť so zemou, tak ako teda?
kubo ale piču, nič sa nezemni.

bože nikto z vás nevidel elektricky plot? čo to tu pišete? proste tam sa spravi jeden kruh ktory je úplne izolovany ten sa pripoji na výstup s cievky a druhy studeny koniec cievky sa čo najlepšie napoji do zeme
Dobre, a teraz to čo som napísal, je to v podstate to čo písal boraicho, akurád som rátal, že si už každý domyslí, že jeden vývod trafka sa pripojí na ten obvodový drôt a druhý sa musí uzemniť, a to som myslel tie tyčky do zeme, to je predsa pochopitelné.

Neviem si predstaviť ohradu trebars 200x200, ktorú by budila nejaká jedna cievka, tam treba už poriadný zdroj VN, schopný dodávať poriadný rázový prúd aby to zvládalo dvýhať ten potencial toho obvodového drôtu, a k tomu poriadné uzemnenie, pre istotu dopíšem, že uzemnenie opačného konca zdroja/transformátora.

A v prípade viacerých rozmiestnených budičov, trebars do každého rohu jeden, a každý by pracoval jak mu padne, to by vtedy asi moc účinné nebolo, ak by zrovna jeden vydal impulz a ostatné nejak potom, proste nie v rovnaký čas.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa kubo150 » 04 Aug 2013, 15:33

A nech je odpor drôtu aj 100ohm na opačnom konci, je to v podstate nič voči odporu nejakého organizmu zvery, človeka, čo je iste viacej ako 1kOhm.
Aj keby drôt nebol dlhý, tak takéto vedenie je v podstate poskladané z nekonečne vela nekonečne malých integračných článkov zapojených za sebou (indukčnosť zanedbáme) a tieto tiež vyvolávajú vlnový charakter, teda impulz by sa mohol na opačný koniec ohrady dostaviť s nejakým malým zanedbatelným oneskorením, aj z hladiska dlžky drôtu. Horšie je to ako som vravel s tým, že by to daný zdroj nezvládal prúdovo ťahať, preto musí byť použitý dostatočne silný zdroj/e
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa boraicho » 04 Aug 2013, 15:46

volam domov kamošovi aku dlhu ma ohradu :D
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 29

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa Drummer » 04 Aug 2013, 17:59

100 Wattové pulzy o aspoň 4kV musia stačiť... meraky na ohrady maju tlejivky s odpormy do 8kV hranice, takže viac netreba.

tak rachujte. napr. 100ms rana dá do kapacitnej záťaže určite plné napätie. už iba aké jadro má cievka a aký špičkový výkon dodá... čiže Ameter na 12V a mate odpoveď.

ešte si pamätám ako mi kamarát vravel že s ujcom boli pri ohrade nejakej - vraj tam bolo napisané až 18kV ale mäkkých, ta sa skúsil chytnúť :) a tak mu cvakli zuby že vystretý dal voľný pád na trávu :lol: .
0

110mat110
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 06 Feb 2013, 19:55
Bydlisko: Kosice a este trochu dalej
Vek: 28

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa 110mat110 » 04 Aug 2013, 19:08

Nebolo by jednoduhsie kupit original "zdroj" na elektricke ohradniky? Myslim, ze to je bezpecnejsie. Uz som sa parkrat chytil konskych ohradnikov raz dokonca chrbtom ale nikdy ma to nezlozilo
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa spin90 » 04 Aug 2013, 20:00

Co tak poskladat Marxov pulzny generator ? :lol: Ked sa pouzije dostatocna kapacita, zlozi to na zem aj slona, nie len dajaku kravu :lol:
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa boraicho » 04 Aug 2013, 20:12

110mat110 stal si bosi na zemi? ja myslim že nie.

volal som kamošovi, ohradnik ma s 11kV a dlžka ohrady je citujem "kilometer to nebude" takže to bude dosť. 500 metre určite. chova ovce.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 04 Aug 2013, 20:34

Ludia čo riešite ? Veď sa to dá kúpiť ako hotová vec. Jeden otcov kamarát to používa na kone a môžem sám potvrdiť že to nekope moc ale iba tak odstraší :D Treba pohľadať na nete
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa boraicho » 04 Aug 2013, 20:41

ešet raz sa opýtam, stál si aj ty bosí na zemi?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok