zapínanie a vypínanie vyhrievacieho telesa

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: zapínanie a vypínanie vyhrievacieho telesa

Príspevok od používateľa alidedko » 01 Okt 2017, 19:44

Nebola by schodnejsia cesta radsej dlhodobo temperovat? Na nejake 3-4 stupne ...
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

1michal1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 29 Apr 2016, 07:33
Bydlisko: Trenčin

Re: zapínanie a vypínanie vyhrievacieho telesa

Príspevok od používateľa 1michal1 » 01 Okt 2017, 20:14

Asi najlepšia volba mi s toho vychádza ,že by som tam udžoval teplotu okolo 5°C.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: zapínanie a vypínanie vyhrievacieho telesa

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Okt 2017, 02:56

Ja osobne by som sa poradil so skusenym zverolekarom co si o tom mysli.
On ti odpovie najpresnejsie. Bud osobne ak neakeho poznas, alebo telefonicky si cez sestrickudohodni cas, kedy mu mozes zavolat.
A budes si 100% isty, ze neublizis psovi.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

alois

Re: zapínanie a vypínanie vyhrievacieho telesa

Príspevok od používateľa alois » 02 Okt 2017, 06:18

My sme robili búdy pre vlčiakov tak, že sa zobrali dve europalety. Jedna sa skrátila na 2/3 dĺžky (kvôli kotercom) a zbili sa dohromady.
Medzi paletami sa urobila přepážka s otvorom jako vchod dozadu.
Tá kratšia časť bola "predsieň" a psy si tam zvykli spávať v lete vo vyčkávacej polohe a tá dlhšia časť je na zimu.
Podlahu do dreveńného rámu styrodur a na to doskovanie s parozábranou smerom von. Na tom nízky koberec bez chlpov.
Boky a strop klasika drevený vystužený rám so styrodurom, z vonku OSB dosky a z vnitra palubovka z mäkkého dreva.
Rovná strecha, kam si vyskočia v lete, ako do rozhladne.

A je to. Pri extra tuhých zimách (v BA to dlho nie je) sa na noc dával vlažný tmavý čaj a predhriata deka.
Bez kúrenia a bez poblému. Pes si lľahne v zime do klbíčka a dýcha si pod seba na brucho a tak spätne akumuluje teplo.

Ale ak chceš temperovať, tak to vyžaduje aj termostat a iné drobnotiny. Nehľadiac na to, že potrebuješ ten kábel nielen do niečoho uložiť, ale aj monitorovať a v neposledním rade potrebuješ zabezpečiť prechod tepla podlahou....

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: zapínanie a vypínanie vyhrievacieho telesa

Príspevok od používateľa burizon » 02 Okt 2017, 08:08

Ja mám búdu s vyhrievanou podlahou na termostat už niekoľko rokov. No ja nemám psov, iba také "hračky",dvoch yorkshirských teriérov. Ich veľkou nevýhodou je, že nemajú podsadu. Nejako som zvlášt tomuto nevenoval pozornosť, ale podľa toho, čo píše Alois a mojích minuloročných skúsennosti vidím, že je potrebné tomu venovať patričnú pozornosť. Minimálne do búdy nainštalovať viac elektroniky.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2902
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 49
Kontaktovať používateľa:

Re: zapínanie a vypínanie vyhrievacieho telesa

Príspevok od používateľa zipaj » 02 Okt 2017, 10:29

A čo tak nevykurovať podlahu, ale z vrchu dať nejaký malý infra žiarič (40-60W)?
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

1michal1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 29 Apr 2016, 07:33
Bydlisko: Trenčin

Re: zapínanie a vypínanie vyhrievacieho telesa

Príspevok od používateľa 1michal1 » 02 Okt 2017, 15:29

Bavil som sa s veterinárom a povedal že by nemal spať vonku ak je pod nulou, kamarát čo má takú istú rasu ho dáva na noc do vnútra, to som dnes aj ja skúsil a vydržal tam asi hodinu.Takže to nepripadá v úvahu. Aj ten žiarič nemusí byť zlí nápad,len tiež ho niako regulovať.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9331
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: zapínanie a vypínanie vyhrievacieho telesa

Príspevok od používateľa breta1 » 02 Okt 2017, 15:42

Já bych boudu Alíkovi zateplil polystyrenem jako kostku ze všech stran včetně podlahy, do podlahy bych dal topný kabel. Nakonec teploměrem zjistíš, že bude stačit jenom pár W příkonu - ten můžeš navíc regulovat triakovým regulátorem (nebo při DC napájení PWM) a ještě to můžeš vylepšit spínacími hodinami nastavenými na noc.
0

1michal1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 29 Apr 2016, 07:33
Bydlisko: Trenčin

Re: zapínanie a vypínanie vyhrievacieho telesa

Príspevok od používateľa 1michal1 » 02 Okt 2017, 17:13

Tak som to nejako myslel. Zateplil som styrodurom (3cm) všetky steny,podlahu a strop. Obijem ich ešte a nejako tam poriešim ten výhrevný kábel. A aký by ste mi poradili regulátor, môže to byť aj schéma, nemám problém to vyrobiť.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9331
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: zapínanie a vypínanie vyhrievacieho telesa

Príspevok od používateľa breta1 » 02 Okt 2017, 19:01

Existují topné kabely na 230V

https://www.driml-napajecky.cz/cz/skot/ ... gIKRfD_BwE

k tomu třeba podobný regulátor

http://www.elektronika-dalkove-ovladani ... =303&prk=1


nebo dokonce přímo i s termostatem

https://www.driml-napajecky.cz/cz/skot/ ... 13853.html
Též jsou verze na 12V
0

1michal1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 29 Apr 2016, 07:33
Bydlisko: Trenčin

Re: zapínanie a vypínanie vyhrievacieho telesa

Príspevok od používateľa 1michal1 » 02 Okt 2017, 19:34

OK.Dakujem za všetky vaše rady, zajtra to dorobím a dúfam to bude dobré.
0

alois

Re: zapínanie a vypínanie vyhrievacieho telesa

Príspevok od používateľa alois » 02 Okt 2017, 19:37

Ten žiarič z vrchu je blbosť! Pes cez chrbát neabsorbuje teplo. To som už spomýnal a okrem toho by musel byť umiestnený tak, aby bol za "niečim" čo nedovolí dotyk so psom.

Jedine dať k búde červené víno, cesnak, cibuľu a pár zemiakov. Keď bude hafan čiastočne grilovaný, podleješ vínom a pridáš zeleninu. :oops:

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: zapínanie a vypínanie vyhrievacieho telesa

Príspevok od používateľa burizon » 02 Okt 2017, 23:01

Čo sa "čertíš" Alois, evidentne nepochopili, čo si tu napísal. Chcú pre svojho psa to najlepšie, ale tým najlepším mu môžu poškodiť, čo si žiaľ neuvedomili.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: zapínanie a vypínanie vyhrievacieho telesa

Príspevok od používateľa 5ko » 02 Okt 2017, 23:26

Pes,ktorý šteká, je- nedopečený. :D

Viem, že každý chce pre svojho miláčika to najlepšie,ale jednoduchšie by bolo pred zaobstaraním psa, pouvažovať o vhodnosti rasy na účel použitia.Pripadá mi to, ako ked chce niekto pestovať v záhrade tropické ovocie a čuduje sa, že mu vždy zamrzne,alebo si postaví kôli tomu vyhrievaný skleník.
Keď už nevymeníš psa, tak stačí tá zateplená búda / 1+1 s príslušenstvom :D /,s nejakým závesom a vyhrievací kábel s obyčajným termostatom na protimrazovú ochranu odkvapov /EBERLE/ ktorý spína pri 5°C,prípadne blokovaný spínačkami,ale ked je poriadna zima aj cez deň, tak sú zbytočné.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: zapínanie a vypínanie vyhrievacieho telesa

Príspevok od používateľa romiadam » 03 Okt 2017, 04:08

1michal1 napísal:OK.Dakujem za všetky vaše rady, zajtra to dorobím a dúfam to bude dobré.
Potom sa opytaj psa, ze ako sa mu to paci a ci mu to teplo vyhovuje, ci je dostacujuce. :biggrin:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok