Naklápanie hor. žalúzií

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Jan 2019, 14:37

Asi to nie také jednoduché, pretože ak tam namontuje motorček s ,,tvrdým ,, prevodom, tak to retiazkou nepretočí /šnek ho nepustí/, takže jedine pripojiť motorček cez nejakú ,,bastl,, treciu spojku, aby preklzovala pri ručnom otváraní,alebo spojka s el.magnetom, ktorá sa pripojí len pri elektrickom ovládaní.Dá sa to vymyslieť,pri tom pivku a dlhých zimných večeroch,možno sa s tým pohrám a nakreslím niečo zhotovitelné na kolene.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa marioo » 22 Jan 2019, 20:31

5ko to by bolo super :) na niektoré okná by som si to rád namontoval :) a na niektorých mám starý typ vnútorného žaluzia..
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5742
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Jan 2019, 23:17

Dnes bolo trochu času a chcenia, tak som prerobil náhon žalúzií - nie cez retiazku, ale priamo na hriadeľ. Motor ostal v pôvodnom "znení" ako pri predchádzajúcom pokuse cez retiazku. Vmontoval som ho do vrchného telesa a ako spojku medzi hriadeľom prevodovky a hriadeľom ovládania žalúzií som použil gumený valček (čo šuflík dal - nechcelo sa mi vyrábať nejakú kovovú,alebo plastovú spojku). Už prvá skúška potvrdila, že to pôjde oveľa ľahšie. Motor teraz v pohode zvláda preklápanie, zdvíhanie aj spúšťanie žalúzií už pri napájaní 6V. Rýchlosť pri preklápaní je taká - akurát a sklon sa dá dobre nastaviť. Na zdvihnutie / spustenie si však treba počkať :roll:
Pre väčší komfort obsluhy by to teraz chcelo iný typ diaľkového ovládania. Napríklad - dve tlačítka pre naklápanie - v impulzoch a dve tlačítka s trvalým zapnutím/vypnutím pre zdvíhanie/spúšťanie. Prípadne doplniť ešte prúdovú kontrolu motorov na vypnutie v koncovej polohe zdvihu, alebo použiť nejaké mikrospínače...
3a.png
https://youtu.be/VJKnrITmVjo
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
otep69
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 31 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Jarok
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa otep69 » 25 Jan 2019, 23:28

Nad niečím podobným tiež rozmýšľam, len mám v návrhu ešte použitý enkóder pre presné zistenie polohy a na spodnú a vrchnú stranu koncáky. Mám už kúpené také isté motorčeky tak som rád, že to s nimi funguje a nekupoval som ich nadarmo.

Veľmi pekná prácička :potlesk:
0
Teší ma Peter.
F*ck me I am Famous ...
Čo nejde silou, pôjde silou ešte väčšou.

Napísať odpoveď