Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

darc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 16 Okt 2015, 10:16

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa darc » 19 Dec 2016, 15:05

Do vodoznaku idu 3 elektricky odizolovane sondy s roznymi dlzkami (material nerez), ktore maju len konce bez izolacie, vzdialene od seba cca 1,5mm.
Telo vodoznaku je kostra.
konektor:
Dno - kostra
max - maximalna hladina kedy sa vypina cerpadlo
min - minimalna hladina kedy sa spina cerpadlo
min error - je ked klesne hladina este pod minimum,
min error sluzi v pripade ze by sa mechanicky pokazilo cerpadlo a netlacilo by vodu do kotla, alebo by tlacilo malo vody do kotla.
Sluzi to ako ochrana pred prepalenim kotla a následného poziaru lode..
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5741
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa mr.dred » 19 Dec 2016, 15:51

nejako mi to nepasuje... "dno je kostra" ..ale tam je pripojený plusový potenciál cez odpor 10k !!

na "ošetrenie" tranzistorov T1,T2,T5 by asi bolo lepšie ,keby mal každý v sérii s bázou pripojený odpor 10k - a nie jeden z plusu...na sondu.R5 vtedy vynecháš.. (samozrejme ak je napájanie 5-6 V, dedukoval som podľa relátka..)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Dec 2016, 17:37

Napadlo ma, či ti náhodou nepresiakuje voda pozdlž tých elektrod popod izolácu a tým, pádom ti to môže blbnúť,pretože všetky vykazujú napr. rovnaký ponor.Ak môžeš daj fotku mechanického prevedenia .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

darc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 16 Okt 2015, 10:16

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa darc » 17 Mar 2017, 07:49

Ahojte,
prepacte, ze az s odstupom casu reagujem na tuto vec.. bohuzial praca mi nedovolila sa venovat nicomu inému..
Elektrody su urobene dobre, samozrejme ze foto nemam..:-) zabudam na tuto vec.

Ale po hladani na vselijakych diskusných forach ma napadla este jedna alternativa.
A to, ze by mal tento spinac iba jednu meraciu elektrodu a spinal by sa na cas..
Priklad: povedzme ak klesne hladina pod elektrodu zopne mi cez relatko cerpadlo a to cerpadlo pojde cca minutu.
potom sa vypne.
Ako druhy druhy kontakt by bolo teleso kotla, ktore je mosadzne.
Meracia elektroda by bola nerezova, mosadzna.. strieborna..
Ak by niekoho napadlo ako na to.. tu je par informacii ktore by to malo splnat
Napajanie spinacu je 5V
Spinane napatie je 12V
Cas by bolo dobre mozno nastavovat, ak by sa tato varianta osvecila a dala by sa pouzit aj do iných lodi..
Mne momentalne ta minúta vyhovuje..

Dakujem
Riso
0

Sender
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 26 Máj 2008, 00:00

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa Sender » 17 Mar 2017, 08:09

Řešl bych to nějakým MCU.Při poklesu vody by seplo čerpadlo na nastavený čas.Po uplynutí nastavenýho času by se testoval stav hladiny (stav čidla).Pokud by se nezměnil,vyhodnotilo by se to jako chyba (nefunkčnost čerpadla ap.).Ono otázkou je kam to čerpadlo tu vodu tlačí.Pokud je to tlaková nádoba,tak je nutností hlídat tlak.Tím pádem všechno jinak.(neznám konkrétní situaci)
0

darc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 16 Okt 2015, 10:16

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa darc » 17 Mar 2017, 08:51

"Sender"

je to mosadzny kotol v modely lodi.
Na kotol je namontovany skleneny stavoznak v ktorom bude meracia elektroda, druha elektroda bude kotol.
Do kotla sa cerpa voda takym specialnym piestovym cerpadlom s vykonom okolo 18ATM priamo do kotla.
Prevadzkovy tlak v kotlu je cca 2,5ATM.
Tlakova nadoba ako taka je ochranena mechanicky nastavenym poistnym ventilom 5ATM.

To zapojenie by malo byt jednoduche aby som si to zvladol poletovat doma sam.. bez programovania.

Alebo ak niekoho napada tak to mozem byt aj s Arduinom :)
0

Sender
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 26 Máj 2008, 00:00

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa Sender » 17 Mar 2017, 09:41

S Arduino je to to samý.
Pokud se čerpá voda do nějaký uzavřený nádoby,tak rozhodně řešit vypnutí i tlakem.
0

darc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 16 Okt 2015, 10:16

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa darc » 17 Mar 2017, 10:26

Sender,

merat sa to da len pomocou elektrody alebo povedzme optickej zavory (bola by mala plavajuca gulicka v stavoznaku. myslim ze taku 2,5mm by som tam dostal).
Tlak nemozes merat, v tom kotly sa para vyraba, ale hned ju aj spotrebuje motor, dotlacanim vody do kotla sa tlak pary znizuje, nie zvysuje.. schladzuje sa kotol.
Tlak je velmi premenna v tomto pripade..
Tlak moze byt od 0 do 5atm..
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 207
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa jova » 17 Mar 2017, 11:01

0

darc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 16 Okt 2015, 10:16

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa darc » 17 Mar 2017, 11:10

Jova,

ano cital som si to.. dokonca poznam cloveka co to ma v lodi, ale elektroniku nerobil on..

Problem je, ze je to napisane tak ze aj napriek niekolkohodinovemu venovaniu som to nepochopil.. :(
0

Sender
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 26 Máj 2008, 00:00

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa Sender » 17 Mar 2017, 12:59

Aha,tak v tom případě jednoznačně řešit snímáním hladiny (min,max).
0

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa lucky62 » 17 Mar 2017, 21:12

Ideálne by bolo, zistiť, čo a prečo sa kazí na tom použitom riešení.
Potom by sme možno vedeli to vylepšiť...
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

darc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 16 Okt 2015, 10:16

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa darc » 17 Mar 2017, 21:41

Lucky62,

to netusim ani ja... bud si zoberiem druhy regulator, alebo preletujem tranzistory.
Vzdy ostane svietit tak na polovicny vykon ledioda a nic sa nedeje..

Daval som to robit jednemu chalanovi odtialto.. poslal som mu aj tu povodnu schemu.. ale nie je to spolahlive a kedze som laik, neviem preco..
Ak by bol niekto z BA, viem mu urcite dorucit jeden pokazeny kus.. :)

Riso
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Mar 2017, 03:06

Na tej tvojej scheme sa mi nepaci, ze baza tranzistora "visi vo vzduhu".

Ja osobne by som to riesil takto: (nechecelo sa mi to kreslit a nasiel som to na google)
Schema.jpg
http://www.electroschematics.com/9964/a ... ontroller/

Tuto schemu s MCU by som este doplnil o vystup na akusticku signalizaciu

AVERAGE by si mal ty LOW a LOW by si ty mal ERROR. HIGH by ostal HIGH.

Namiesto arduina board by som tam dal MCU. Zaberie ti menej miesta. Vsak si porovnaj velkost Arduina boardu a velkost 14 alebo 18 nozickoveho integrovaneho obvodu. Ak sa nenajde nikto v tvojom okoli kto ti to naprogramuje, tak ti to mozem spravit aj ja, len to bude komplikovanejsie.

Nakolko studena a tepla voda maju iny odpor, schvalne som to zapojil ci sa tranzistor zopne alebo nie. Do pohara so studenou vodou som vlozil hroty multimetra vzdialene od seba cca 1cm az 6cm a nameral som 700K az 1M2 ohmu. To iste som urobil pre vriacu vodu a nameral som okolo150K ohm.

Ten 22K rezistor co ide z +5V na dno nadrze som nahradil 330R (pri spojeni elektrod do bazy tecie prud 13mA), a ten rezistor co ide z bazy tranzistora na zem 220K som nahradil 680K.

Po ponoreni elektrod dostudenej vody, vzdialene asi na 4cm od seba, (dva drotiky, len na spicke odizolovane) sa tranzistor BC547C otvoril. Bazou tiekol prud 250uA, na BE bolo napatie 0.68V, napatie na CE bolo 0.01V. Ked bol zavrety tak tambolo 5.3V(napajacie napatie). Ak som spojil elektrody (bazou tieklo 13mA), a na BE bolo 0.83V.
Takze ked to fungovalo pre studenu vodu, pre vriacu to bude fungovat 100%. Mozno sa odpory este daju pomenit, vsak okomentujte to.

Podla mna s MCU by to bolo jednoduchsie a mal by si aj trosku menej suciastok. Spravanie sa celeho systemu zavisi od programu, takze si tam moses este dovymyslat hocico ine. Podla toho kolko volnych pinov ostne na MCU. Napr. ak by si mal elektroventil na plyn, tak v pripade ERR by to mohlo odstavit horaky, popr. este X-krat skusit nacerpat vodu a ked sa nenacerpa, tak sa odstavia horaky. A cela schema sa zmeni len o vystup co riadi elektroventil na plyn.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

darc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 16 Okt 2015, 10:16

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa darc » 18 Mar 2017, 10:16

"romiadam "
Dakujem za vycerpavajucu odpoved aj toto je dobre riesenie.. Arduino si naprogramujem aj sam.. MCU nie.. ale myslim ze najdem niekoho kto to dokaze..

Ale kedze ma uz cas tlaci, osobne by som isiel do tej jednej elektrody a casoveho spinacu.

Neviem mozno si vymyslam (presurfoval som vecer na strankych o elektronike) tak ma napadlo, ze ci by sa nedalo pouzit jedno (jedno zapojenies BC 546) na snimanie hladiny a nasledne by bol na to zaveseny jeden nastavitelny casovy spinac povedzme s 555 ktory by spinal cez rele alebo nejaky tranzistor cerpadlo..
Poznatok ze horuca voda ma iny odpor ako studena by sa mal brat na zretel tiez..
ja mam vodu tesne pod bodom varu a vzdialenost elektrody od obalu mam v tejto lodi cca 1 cm
Nerezova elektroda je umiestnena v sklenenom stavoznaku, armaruty stavoznaku su z mosadze a su vodivo spojene (zavit) s celym kotlom.
NIeco taketo ale ako ovladacie tlacitko by bol impulz z elektrody
http://elektro-mz.webnode.cz/casovy-spinac-s-ne555/

Ak to nie je dobry napad kludne ma "usmernite" :-)

Vypinanie plynu mam urobene cez vysielackou ovladaneho ventilu..
https://www.youtube.com/watch?v=obOX0-dI93w

Riso
0

Sender
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 26 Máj 2008, 00:00

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa Sender » 18 Mar 2017, 11:52

S velikostí Arduina bych to neviděl nijak černě.Rozdíly mezi velikostmi PIC 12F675 ,Arduino Nano,PIC 16F887 - viz. obrázek:
Prílohy
Fotografie-0404_1.jpg
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Mar 2017, 14:58

Teraz ked pozeam tak to je jedno (Pozn.: zatial co som doteraz videl Arduina na youtube boli vsetky velke. Ja s nimi nerobim, tak ich vsetky ani nepozam.) Ja som mal na mysli velkost DIP14 alebo DIP18, ale nie je tam velky rozdiel.
Ale kedze ma uz cas tlaci, osobne by som isiel do tej jednej elektrody a casoveho spinacu.
Urob si to aspom cez dve elektrody. Spodna zapne a vrchna vypne. A ako poistka tam bude casovac. Alebo naopak, spodna elektorda zapne cerpadlo, a vypne sa po nastavenom case a ako poistka bude druha vrchna elektroda.

A ked vies arduino programovat, tak to sprav cez arduino. Za jeden vecer to musis zvladnut.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

darc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 16 Okt 2015, 10:16

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa darc » 19 Mar 2017, 08:29

Ano s tym Arduinom to nie je take jednoduche.. :-)
programovat neviem.. ako drobne upravy zvladnem, ale napisat cely program asi nie..

Preto som otvoril tuto temu..
Ak dve elektrody, tak by som radsej upravil to povodne zapojenie, dal tam spravne odpory a vyriesil tu visiacu bazu ci ako to niekto nazval..
nech je to vsetko zapojene tak ako ma byt.. a je to spolahlive.

Dokazem si to cvicne zapojit aj na nepajivom poli..
Bohuzial tam moje znalosti koncia.. ak mi poviete ze tam ma byt iny odpor, tak ho kupim a dam...

Ak su 2 elektrody, min - kedy sa spina cerpadlo a max kedy sa vypina cerpadlo, nie je treba casovy spinac..
Netreba dalsie istenie kontroly, lebo ak by sa nieco stalo, stale viem cez vysielacku vypnut plyn.
0

Sender
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 26 Máj 2008, 00:00

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa Sender » 19 Mar 2017, 08:53

Program bude jednoduchý.Pokud zvládneš vše ostatní,tak s programem ti tady lidi určitě poradí.Je ale třeba schéma zapojení a parametry (max. čas pro načerpání vody ap.)
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Mar 2017, 10:57

Však si vyššie písal že Arduino si na programujes aj sam A neskôr že nie. Ale to je nepodstatne.
Tak potom ti je to jedno či to bude MCU alebo Arduino. Ak použijes púzdro SOIC, tak odporúčam MCU.

Opýtam sa takto, Môže ti čerpadlo poškodiť nádobu ak by sa nevypol A stále by tam tlačilo vodu? Ak áno tak časová poistka je nutna.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 19 Mar 2017, 14:20, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok