navrh a realizacia interface na PLC S7 200 s krokovými motor

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
gugu55
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 26 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Stakčín
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

navrh a realizacia interface na PLC S7 200 s krokovými motor

Príspevok od používateľa gugu55 » 16 Sep 2008, 19:35

chalani potreboval by som pre kamosa čím viac údajov o týchto veciach. potrebuje to k maturam. povedal mi ze potrebuje navrh a realizacia interface na PLC S7 200 s krokovými motormi. že potrebuje tam zapojiť hocijaký motor s hocijakým výkonom a keď ho tam zapojí tak sa musí točiť. našla by sa niejaka dobra duša ktorá by mu s tým pomohla?
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 42

Príspevok od používateľa datam » 16 Sep 2008, 20:47

HW nusí byť iba zo série S7-200 alebo tam môže byť iba takáto CPU a driver už nemusí?

Ešte treba vedieť čo chce. To že to je krokový motor a že sa má krútiť to je jasné ale postrádam tu kopec info.

Počet fáz, unipolar/bipolar, prúd, napätie, max. otáčky, reverz, regulácia otáčok AKO?

Zatiaľ nič neviem takže nemôžem slúžiť.

Vopred upozornujem. Urobím funkčný program. Popis, vysvetlenie, doladenie musí zvládnuť sám.
0

Používateľov profilový obrázok
gugu55
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 26 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Stakčín
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa gugu55 » 16 Sep 2008, 21:13

no musí to byt zo série S7-200. takže on potrebuje interface medzi to plc a krokový motor. motor nemá udaný učiteľ mu povedal že hocijaký motor zapojiť na to interface a aby to išlo.
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 42

Príspevok od používateľa datam » 17 Sep 2008, 13:59

gugu55 napísal:no musí to byt zo série S7-200. takže on potrebuje interface medzi to plc a krokový motor. motor nemá udaný učiteľ mu povedal že hocijaký motor zapojiť na to interface a aby to išlo.
Takže ak som to dobre pochopil tak on má S7-200 a motor. Potrebuje driver kompatibilný s 200-kou ???
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 42

Príspevok od používateľa datam » 17 Sep 2008, 14:11

Tu to máš vyriešené: http://www.automation.siemens.com/micro ... t10_en.pdf
Origo na siemens: http://www2.sea.siemens.com/Products/Au ... Tip-50.htm

Nabudúce treba trochu pohľadať priamo u zdroja.
0

Používateľov profilový obrázok
gugu55
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 26 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Stakčín
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa gugu55 » 17 Sep 2008, 15:33

no tak ja mu to ukážem a uvidíme čo povie ale aj tak vďaka :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 42

Príspevok od používateľa datam » 17 Sep 2008, 16:08

gugu55 napísal:no tak ja mu to ukážem a uvidíme čo povie ale aj tak vďaka :wink:
Myslím že to bude v úplnom poriadku lebo to plne zodpovedá zadaniu.
0

Používateľov profilový obrázok
eTomy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 188
Dátum registrácie: 03 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okolie Humenneho
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa eTomy » 17 Okt 2008, 07:07

a kompeltná schéma by nebola ? mám vážny záujem diky
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 42

Príspevok od používateľa datam » 17 Okt 2008, 10:35

Kompletnú schému nájdeš tieš na stránke siemensu. Inak neviem či chápeš ako pracujú takéto zariadenia ale všetko sa dá spojiť so všetkým takže nejaké konkrétne info je v datasheetoch.

ďalej by hodne pomohlo ak by si upresnil čo vlastne chceš. Takto neviem nič. Akú maš CPU, aký je tam driver, aký motor, čo to má robiť (točiť sa polohavať alebo variť kafe) ???
0

Používateľov profilový obrázok
eTomy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 188
Dátum registrácie: 03 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okolie Humenneho
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa eTomy » 17 Okt 2008, 16:47

no je to STEP-7 200 CPU 222 od siemensu a má dva rychle výstupy program si už vytvorím sam len mi ide o to ako pripojiť motor k tomu PLC .rozmýšlal som o použiti mosfetov alebo IGBT ale nejako konkretne si to neviem vybaviť . a ten motor by sa mal točiť , mal by krokovať a mal by robiť všetko to čo miú povie program takže mal by to byť nejaky univerzálny interface medzi PLC a motor .
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 42

Príspevok od používateľa datam » 17 Okt 2008, 19:00

Asi zase úplne kompletné informácie. Interface na 200-ku si zistím (TTL alebo 24V). Nejako brutálne rýchle nepotrebuješ lebo krokový motor aj tak nezvláda nejaké enormné frekvencie.

Najlepšie riešenie je budičom budičom L297. Tento obvod je pôvobne pre bipolárne motorčeky (neuviedol si aký motor). Tento driver sa ovláda pomocou signálov STEP/DIR/ENB. Výhodou je že máš PLC. Riadiaci algoritmus si urobíš sám (či už unipolár alebo bipolár, half/full step).

1, napíš aký typ motora tam chceš použiť (uni/bi polar)
2, parametre motora (prúd, odpor vinutia, typ)
3, rezonančné a maximálne otáčky motora (dá sa zistiť podľa typu)

Ak dodáš info navrhneme driver. Najjednoduchšie riešenie pripojiť na PLC nejaký darlington a cez žiarovku spínať vinutia Z mojej praxe viem že ti to bude tak na hranie lebo to je v praxi nepoužiteľné. Navrhol som niekoľko driverov pre krokové motorčeky do momentu 3Nm (ale skorej také menšie do 1Nm) tak ak máš záujem niečo poriešime.

PS: Pre moja časové vytaženie ti môžem pomôcť skorej na teoretickej úrovni.

PS2: Neoplatí sa na ebay kúpiť za pár korún origo driver ???
0

Používateľov profilový obrázok
eTomy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 188
Dátum registrácie: 03 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okolie Humenneho
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa eTomy » 17 Okt 2008, 19:52

dostal som sa k tomu takto:zadanie znelo navrhni interface ktorý umožní k step 7 pripojiť krokový motor takže presné parametre ešt e neviem keby som vedel tak by som ich poskytol ale napajane budu 24 Voltami to viem na isto a poskytnem blokovú schému
http://www.sendspace.com/file/5nnqnu a neviem či by to nemohlo fungovať na princípe H-mostíka alebo použiť nejaké extremne spínače....
0

Používateľov profilový obrázok
eTomy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 188
Dátum registrácie: 03 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okolie Humenneho
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa eTomy » 17 Okt 2008, 19:56

datam uplne mi stačí teoretická pomoc za ktorú som strašne vďačny a veľmi si to ctím , myslím že praktická časť mi nebude robiť žiadny problém som skôr praktik ....
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 42

Príspevok od používateľa datam » 17 Okt 2008, 20:42

Vážne tam potrebuješ spetnú vezbu ? Stačí ti kalibrácia nuly alebo potrebuješ väčšie rozlíšenie ??? Osobne viem že motor stratí krok pri preťažení alebo pri zotrvaní na rezonančnej frekvencii a dá sa na to prísť signálom nulového uhla. Buď elektronika zastane s poruchou alebo vykoná nápravu. Náprava je problematická v tom že ak stratíš viac ako polovicu krokov (preťaženie a extrém) tak prídeš o celú otáčku.

Skús zistiť čo je to z motor lebo podľa blokovej to môže byť aj bipolar aj unipolar. Problém je v tom že majú rozdielne riadenie a hlavne budenie. Napájanie 24V nieje problém. Ešte ak to nieje tajomstvo prezraď na čo to má byť a čo je účelom stavby tohto zariadenia.

Ak to robíš do školy a podstatou je iba aby sa to točilo alebo to pôjde na nejakú mašinu kde je dôraz na spolahlivosť a presnosť. Mohol by si zistiť čo je to za výstup na tej 200-ke ??? (hlavne či ide o TTL alebo 24V, max frekvencia a počet) ???
0

Používateľov profilový obrázok
eTomy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 188
Dátum registrácie: 03 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okolie Humenneho
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa eTomy » 17 Okt 2008, 22:16

no je to do školy a vystupom je 24 V a ide tu o to aby sa to točilo proste aby to robilo to čo mu poviem (proste ako ho naprogramujem ) a čo sa týka tej spätnej väzba ta tam nemusi byť nebude to mať prakticke využitie tak že či to bude makať alebo nie nič sa tým nepokazí
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 42

Príspevok od používateľa datam » 20 Okt 2008, 10:31

Tak ja už iba čakám na typ HS výstupu na S7-200. Ak ten motor bude mať odber do 0,5A tak ti dodám osvedčené zapojenie driveru s ULNxxxx.
0

Používateľov profilový obrázok
eTomy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 188
Dátum registrácie: 03 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okolie Humenneho
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa eTomy » 20 Okt 2008, 14:19

no keď myslíme na rovnaké ULN-ko tak super lebo to ULN je asi nejaky výkonový budič a myslím že to bude to pravé tak keby si mi to poskytol bolo by to ssuuuuuper. a patrí ti všetká vďaka .
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 42

Príspevok od používateľa datam » 20 Okt 2008, 16:32

Oki urobím ti zapojenie pre jeden krokový motor bipolárny 2-fázový s Ucc 24V a max odberom 0,5A bez prúdovej kompenzácie. Na každý motor potrebuješ 5bitov. 4fáze + 1ENB. ENB môžeme kľudne aj zrušiť lebo statický režim si môžeš ovládať primo budením. Takže sa to okresalo na 4bit.

Stále si mi nedodal informácie !!!
0

Používateľov profilový obrázok
eTomy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 188
Dátum registrácie: 03 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okolie Humenneho
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa eTomy » 20 Okt 2008, 17:47

0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 42

Príspevok od používateľa datam » 20 Okt 2008, 18:06

No a mám to bez starostí. Nezabudni že krokové motorčeky sa rozdelujú na dve rôzne skupiny (už som to tu vysvetloval a nebudem sa opakovať).

Toto zapojenie je opajcované z datasheetu toho obvodu. Druhá varianta je tá s ULN alebo ešte krajšie zapojenie je s UCN5804B kde už máš priamo signál STEP/DIR a nemusíš si riadiacu sekvenciu robiť v PLC.

Všetky tieto zapojenia sú navrhnuté pre motor 10R/0,5A.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok