Ako postavit vrtacku na vrtanie dier na ploche?

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

kroky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2008, 00:00

Ako postavit vrtacku na vrtanie dier na ploche?

Príspevok od používateľa kroky » 02 Nov 2008, 00:22

Priatelia, stojím pred problémom - potrebujem spravit stroj, pomocou ktorého budem vediet vrtat (alebo frezovat ?) diery priemeru 5mm do plastu (HPS). Teraz zhruba na plochu 40x20cm, no ked uz sa bude robit, tak to spravit na pouzivanie do rozmeru 60x60 cm. Diery sú v riadkoch a stĺpcoch súmerne.
Nepotrebujem tie diery presne na stotiny, alebo desadiny mm, hlavne aby to bolo nenarocne na financie a aby som si vedel nejako cez PC zadefinovat rozmiestnenie dier.

Vrtat by sa malo do materialu hrubeho 4mm, aby neboli zospodu "spony", uvazoval som nad tym, aby sa vrtali 4-5 dosak naraz a boli niecim podlozene. Pretoze tam bude cca 1200 dier a nie je mozne to zacistovat, hrany musia byt ostre.

Nemate niekto nejaky navod, plan?

Presiel som cele forum, zatial som na nic podobne nenarazil - hlavne jednoduche......
0

Používateľov profilový obrázok
manik
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1045
Dátum registrácie: 19 Jan 2008, 00:00
Vek: 45

Príspevok od používateľa manik » 02 Nov 2008, 08:29

chod na ceske c-n-c forum a tammas orig drivery aj s ovladacim softom na komp
motory maju po 800sk ja ich mam po 200 uplne nove
napis ss dohodneme sa
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 02 Nov 2008, 09:06

ja ti mozem dokonca aj nejake podarovat. mam aj par s vykonom okolo 10W, ak by si chcel viacej, zistil by som ti to u kamarata, ten ma toho za kontajner

kroky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa kroky » 02 Nov 2008, 09:44

manik:
na c-n-c fore som bol, dal som aj tam dotaz. cele som to preliezol, asi som nepozeral pozorne. Nie som az tak zbehly, zatial si to chcem premysliet, aby som v polovici diela nelutoval nieco a nezacinal odznova...

PS: zmen si odkaz na www stranku, mas tam este staru. Inac ta nova je super, vidno ze si sikovny:-)

Jozi:
ak by si nieco mal, budem rad... viem ze sa daju zohnat zo starych PC, no nemam k takemu materialu pristup. Viem ked som chcel stary zdroj z PC - na pohon AKU skrutkovaca.... niekde sa valaju po smetiakoch a ja som sa k tomu lacno nevedel (a neviem ) dostat.
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 02 Nov 2008, 10:27

co teda potrebujes? PC zdroje, alebo Krokove motrky? ja by som na pohon vreterna dal obycajny DC motorcek s pokazenej znackovej AKU srobovačky, avsak treba zabezpecit dostatocne tvrdý zdroj. Ja mam staru Boshku napajam ju s olovenej 7Ah baterie, a odber pri vrtani do tvrdsich materialov sa pohybuje okolo 20-40A. takze zalezi co budes vrtat, ak do HPS, tak na to ti staci uplne slabucky motorcek

kroky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa kroky » 02 Nov 2008, 13:48

Potrebujem krokove motorky.

O zdrojoch som pisal len tak okrajom, že som ich nevedel zohnať, že nemám prístup ku starým vyradeným PC, elektronike
0

Používateľov profilový obrázok
manik
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1045
Dátum registrácie: 19 Jan 2008, 00:00
Vek: 45

Príspevok od používateľa manik » 02 Nov 2008, 17:13

tak mi napis ss
za 180sk taky uplne novy motor nekupis
Prílohy
motory.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 42

Príspevok od používateľa datam » 02 Nov 2008, 18:41

Takže potrebuješ vyvrtávačku a nie CNC frúzu (máš ušetrenú jenu osu). Ak chceš obrábať bez otrepu tak to musíš frézovať. Plast je všeobecne problém a potrebuješ na to presne určené vreteno (najlepšie s reguláciou otáčok) a samozrejme frézku. Najlepšie by bolo to vyvtávať a otrep potom nejako zabrúsiť. Na tom CZ fóre je všetko čo potrebuješ. Najlepšie ak budeš hľadať iba vyvrtávačku a nie frézu.

Ak to chceš robiť formou NC tak ti doporučujem kúpiť driver H1 a nejaké motorčeky. Táto kombinácia nepožaduje znalosť CNC problamatiky a proste to len zložíš a je to funkčné.

O riadení KM som tu toho už popísal dosť a ostatné je posísané na spomenutom fóre.
0

kroky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa kroky » 02 Nov 2008, 18:54

manik napísal:tak mi napis ss
za 180sk taky uplne novy motor nekupis
ja som nikde nespominal sumu 180 SK. Netvrdim, že chcem všetko zadarmo, no keď sa niečo da kupiť lacnejšie....
0

kroky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa kroky » 02 Nov 2008, 19:02

datam napísal:Takže potrebuješ vyvrtávačku a nie CNC frúzu (máš ušetrenú jenu osu). Ak chceš obrábať bez otrepu tak to musíš frézovať. Plast je všeobecne problém a potrebuješ na to presne určené vreteno (najlepšie s reguláciou otáčok) a samozrejme frézku. Najlepšie by bolo to vyvtávať a otrep potom nejako zabrúsiť. Na tom CZ fóre je všetko čo potrebuješ. Najlepšie ak budeš hľadať iba vyvrtávačku a nie frézu.

Ak to chceš robiť formou NC tak ti doporučujem kúpiť driver H1 a nejaké motorčeky. Táto kombinácia nepožaduje znalosť CNC problamatiky a proste to len zložíš a je to funkčné.

O riadení KM som tu toho už popísal dosť a ostatné je posísané na spomenutom fóre.
Aký je rozdiel medzi vyvrtávačkou a CNC frézou? Prečo by som ušetril jednu osu? Potrebujem aj na vyvrtávačke pohyb X a Y a tiež pohyb do/z materiálu. Tu som celkom nerozumel...

Prave že som dal sem dotaz, aby som si dal poradiť :-) píšeš, že kúpiť driver H1, motorčeky a zložiť... No aký soft by sa k tomu hodil? Je aj nejaký free? Ako píšem stačí vyvrtávať do 2D.

Aby neostávalo itrepy - asi tak že sa zložia cca 5ks plastov a podložia natesno doskou, takže vrták po prejdení plasu vojde do dosky a otrepy by nemali byť.

Vieš prosím dať link na riadenie KM? A keď spravím mechaniku ako sa ciachuje program, keď KM budú v nejakom prevode, resp. je rozdiel aká závitová tyč sa použije.
0

tweaty
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 02 Apr 2008, 00:00

Príspevok od používateľa tweaty » 02 Nov 2008, 19:40

manik napísal:tak mi napis ss
za 180sk taky uplne novy motor nekupis
a aky maju moment??
0

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa alexandr » 02 Nov 2008, 20:17

Nešalejte ho s šetrením jednej osi ! Dá tam o jeden plát viac , alebo menej a bude musieť zmeniť posuv tretej osi a je v .....hájičku. Ujasni si čo chceš ! Vravíš stačí 2D !?! Ale ty potrebuješ hýbať vpravo-lavo , vpred-zad, a do hlbky a hore ! Kolko je to osí? Začistenie otrepov - odihlovanie sa dá riešiť aj špeciálnym nástrojom , alebo vrtákom špeciálne zabrúseným . Nastavíš ho potom práve správnou- presnou hlbkou zapustenia - pohyb tretej osi.Tvar je ako vrták, ktorý je na vrchu širší- a to je to čím to vrtanie hned odihlíš. Ak si tú stránku dobre a pozorne prečítaš , je to tam dobre popísané. Je tam asi veľa nových termínov a javov . Ak niečo nechápeš - pýtaj sa ! Psi brešú, ale karavana ide dalej !
0

Ragnol

Príspevok od používateľa Ragnol » 02 Nov 2008, 20:43

kroky napísal: Vie¹ prosím da» link na riadenie KM? A keï spravím mechaniku ako sa ciachuje program, keï KM budú v nejakom prevode, resp. je rozdiel aká závitová tyè sa pou¾ije.
V¹echno tohle je na tom èeským cnc fóru. Nechci tady nikoho podceòovat, ale myslím , ¾e tam jsou lidi , kteøí tomu fakt rozumìj (napø. pupák) a doká¾ou ti tohle v¹echno zopodvìdìt. Jinak to cejchování se provádí pøímo v ovládacím programu. Hodnì roz¹íøenej je Mach3. Dá se sehnat i free verze která je omezená na xxx øádkù G kódu , pøesnì nevím. V¹e ale najde¹ na tom fóru. Staèí ho prolízt a hodnì otázek se ti zodpoví. Pokud potøebuje¹ vedìt jak se ovládaj krokový motory je toho kotel na googlu a je¹tì vìt¹í kotel na tom fóru. Jsou tam linky na weby zabívající se problematikou øízení KM. Staèí si na tom fóru projít star¹í diskuze. A pokud bys pøeci na¹el nìco co tam vysvìtlení neví lidi ti tam rádi pomù¾ou. Ale jak øíkám, otázky tohodle typu tam mìlo kotel lidí pøed tebou a tak si projdi star¹í diskuze na tom fórku. A pokud by sis koupil hotový drivery pro CNC, který spolupracujou s machem (zmiòovaná H1) tak tì vlastní ovládaní ani moc zajímat nemusí. Zapojí¹ a jede¹.

kroky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa kroky » 02 Nov 2008, 20:49

alexandr napísal:Nešalejte ho s šetrením jednej osi ! Dá tam o jeden plát viac , alebo menej a bude musieť zmeniť posuv tretej osi a je v .....hájičku. Ujasni si čo chceš ! Vravíš stačí 2D !?! Ale ty potrebuješ hýbať vpravo-lavo , vpred-zad, a do hlbky a hore ! Kolko je to osí? Začistenie otrepov - odihlovanie sa dá riešiť aj špeciálnym nástrojom , alebo vrtákom špeciálne zabrúseným . Nastavíš ho potom práve správnou- presnou hlbkou zapustenia - pohyb tretej osi.Tvar je ako vrták, ktorý je na vrchu širší- a to je to čím to vrtanie hned odihlíš. Ak si tú stránku dobre a pozorne prečítaš , je to tam dobre popísané. Je tam asi veľa nových termínov a javov . Ak niečo nechápeš - pýtaj sa ! Psi brešú, ale karavana ide dalej !
Tým 2D som myslel že soft, kde sa bude navrhovať rozmiestnenie dier stačí plocha. Tretí rozmer nepotrebujem navrhovať v softe, pretože bude rovnaký na celej ploche. Bral som to tak, že keď by som chcel nejakú frézku, frézovať napr. plastiku do dreva, tam soft by bol potrebný 3D. No keďže ako vravím ja by som potreboval v softe rozvrhnúť len rozmiestnenie dier, tak tam by stačilo 2D. Alebo sa mýlim? Píšem sem preto aby som dostal radu :lol:

Odihlovanie je zbytočne náročné riešenie. Pretože mi pripadá jednoduchšie to realizovať ako som písal vyššie - podložením.

Momentálne ma strašná presnosť netrápi, pretože mi je jedno či diery budú kde som ich navrhol, alebo o 0,5 mm vedľa. Pre moje použitie je to nepodstatné. Podstatné je aby mali hranu. Keď ich na jednej doske 20x40 cm bude 1200, odihlovanie je dulicitna praca.

Som rád, že je snaha mi pomôcť, no c-n-c forum som prešiel, nenarazil som na nič presnejšie. Skôr by mi pomohli linky ako povedať pozri na c-n-c forum. Tam som bol. Isto sa tam dokážete lepšie zorientovať keď tam chodíte častejšie ako ja čo som tam týždeň.....

Nejaké praktické rady:
použiť bipolárne/unipolárne?
napr. že cena TA8435H stoji viac pre bipolarne zapojenie..
Aky soft by ste doporučovali....atď.
Aj tak vďaka za každú dobre mienenú radu :-)
0

kroky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa kroky » 02 Nov 2008, 20:51

alexandr napísal:Nešalejte ho s šetrením jednej osi ! Dá tam o jeden plát viac , alebo menej a bude musieť zmeniť posuv tretej osi a je v .....hájičku. Ujasni si čo chceš ! Vravíš stačí 2D !?! Ale ty potrebuješ hýbať vpravo-lavo , vpred-zad, a do hlbky a hore ! Kolko je to osí? Začistenie otrepov - odihlovanie sa dá riešiť aj špeciálnym nástrojom , alebo vrtákom špeciálne zabrúseným . Nastavíš ho potom práve správnou- presnou hlbkou zapustenia - pohyb tretej osi.Tvar je ako vrták, ktorý je na vrchu širší- a to je to čím to vrtanie hned odihlíš. Ak si tú stránku dobre a pozorne prečítaš , je to tam dobre popísané. Je tam asi veľa nových termínov a javov . Ak niečo nechápeš - pýtaj sa ! Psi brešú, ale karavana ide dalej !
Tým 2D som myslel že soft, kde sa bude navrhovať rozmiestnenie dier stačí plocha. Tretí rozmer nepotrebujem navrhovať v softe, pretože bude rovnaký na celej ploche. Bral som to tak, že keď by som chcel nejakú frézku, frézovať napr. plastiku do dreva, tam soft by bol potrebný 3D. No keďže ako vravím ja by som potreboval v softe rozvrhnúť len rozmiestnenie dier, tak tam by stačilo 2D. Alebo sa mýlim? Píšem sem preto aby som dostal radu :lol:

Odihlovanie je zbytočne náročné riešenie. Pretože mi pripadá jednoduchšie to realizovať ako som písal vyššie - podložením.

Momentálne ma strašná presnosť netrápi, pretože mi je jedno či diery budú kde som ich navrhol, alebo o 0,5 mm vedľa. Pre moje použitie je to nepodstatné. Podstatné je aby mali hranu. Keď ich na jednej doske 20x40 cm bude 1200, odihlovanie je dulicitna praca.

Som rád, že je snaha mi pomôcť, no c-n-c forum som prešiel, nenarazil som na nič presnejšie. Skôr by mi pomohli linky ako povedať pozri na c-n-c forum. Tam som bol. Isto sa tam dokážete lepšie zorientovať keď tam chodíte častejšie ako ja čo som tam týždeň.....

Nejaké praktické rady:
použiť bipolárne/unipolárne?
napr. že cena TA8435H stoji viac pre bipolarne zapojenie..
Aky soft by ste doporučovali....atď.
Aj tak vďaka za každú dobre mienenú radu :-)
0

kroky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa kroky » 02 Nov 2008, 20:52

alexandr napísal:Nešalejte ho s šetrením jednej osi ! Dá tam o jeden plát viac , alebo menej a bude musieť zmeniť posuv tretej osi a je v .....hájičku. Ujasni si čo chceš ! Vravíš stačí 2D !?! Ale ty potrebuješ hýbať vpravo-lavo , vpred-zad, a do hlbky a hore ! Kolko je to osí? Začistenie otrepov - odihlovanie sa dá riešiť aj špeciálnym nástrojom , alebo vrtákom špeciálne zabrúseným . Nastavíš ho potom práve správnou- presnou hlbkou zapustenia - pohyb tretej osi.Tvar je ako vrták, ktorý je na vrchu širší- a to je to čím to vrtanie hned odihlíš. Ak si tú stránku dobre a pozorne prečítaš , je to tam dobre popísané. Je tam asi veľa nových termínov a javov . Ak niečo nechápeš - pýtaj sa ! Psi brešú, ale karavana ide dalej !
Tým 2D som myslel že soft, kde sa bude navrhovať rozmiestnenie dier stačí plocha. Tretí rozmer nepotrebujem navrhovať v softe, pretože bude rovnaký na celej ploche. Bral som to tak, že keď by som chcel nejakú frézku, frézovať napr. plastiku do dreva, tam soft by bol potrebný 3D. No keďže ako vravím ja by som potreboval v softe rozvrhnúť len rozmiestnenie dier, tak tam by stačilo 2D. Alebo sa mýlim? Píšem sem preto aby som dostal radu :lol:

Odihlovanie je zbytočne náročné riešenie. Pretože mi pripadá jednoduchšie to realizovať ako som písal vyššie - podložením.

Momentálne ma strašná presnosť netrápi, pretože mi je jedno či diery budú kde som ich navrhol, alebo o 0,5 mm vedľa. Pre moje použitie je to nepodstatné. Podstatné je aby mali hranu. Keď ich na jednej doske 20x40 cm bude 1200, odihlovanie je dulicitna praca.

Som rád, že je snaha mi pomôcť, no c-n-c forum som prešiel, nenarazil som na nič presnejšie. Skôr by mi pomohli linky ako povedať pozri na c-n-c forum. Tam som bol. Isto sa tam dokážete lepšie zorientovať keď tam chodíte častejšie ako ja čo som tam týždeň.....

Nejaké praktické rady:
použiť bipolárne/unipolárne?
napr. že cena TA8435H stoji viac pre bipolarne zapojenie..
Aky soft by ste doporučovali....atď.
Aj tak vďaka za každú dobre mienenú radu :-)
0

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa alexandr » 02 Nov 2008, 20:53

Presne súhlasím ! To ,,naciachovanie" alebo nabehnutie na referenčné body, to sú tie koncové nímače na krajoch dráh osí .. Aj toto je na tom fore popísané. Presne ako Ragnol píše . Chce to porozumeť princíp funkčnosti , a to je tam obkecané.
0

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa alexandr » 02 Nov 2008, 20:54

Presne súhlasím ! To ,,naciachovanie" alebo nabehnutie na referenčné body, to sú tie koncové nímače na krajoch dráh osí .. Aj toto je na tom fore popísané. Presne ako Ragnol píše . Chce to porozumeť princíp funkčnosti , a to je tam obkecané.
0

Ragnol

Príspevok od používateľa Ragnol » 02 Nov 2008, 21:01

kroky napísal: Nejaké praktické rady:
pou¾i» bipolárne/unipolárne?
napr. ¾e cena TA8435H stoji viac pre bipolarne zapojenie..
Aky soft by ste doporuèovali....atï.
Aj tak vïaka za ka¾dú dobre mienenú radu :-)
Budu se opakovat, ale v¹echno tohle na tom fóru je. U¾ dlouho se chystám nìco postavit bohu¾el mám mraky jinejch konstrukcí, který udìlat musím tak na cnc èas není. Ale to fórum jsem prolejejzal nìkolikrát a dùkládnì a doopravdy tam najde¹ co potøebuje¹. Jen si k tomu sednout a pøièítat a proèítat. My ti tu sice poradit mù¾em co si má¹ poøídit atd ,a le nezaruèíme ti , ¾e je to nejlep¹í volba , tam jsou k tomu diskuze a udìlá¹ si z toho vlástní názor.

kroky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa kroky » 02 Nov 2008, 21:07

vidím že niečo blbne, keď príspevky sú pridávané viackrát :-)

Ešte foto ako ten plast by mal vyzerať - no foto som nenašiel najlepšie:-)

Áno, je toho tam veľa, no keby som nechcel váš konkrétny názor na moju aplikáciu, tak by som sem nepísal.....

Okrem toho o vyvrtávačke tam ani zmienka. Jeden link
Prílohy
plast.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok